Hercai Dizisi (22 Mart 2019) 2. Bölüm Analizi “Aslı”

Burak 28 Mar 2019 Analiz Hercai  0

“İntikamdan doğan imkansız bir aşkın hikayesi” Miran ve Reyyan.

Miran bey çocukluğundan beri intikam ile büyütülmüş birisi, Reyyan ise, çocukluğundan beri ailenin tek sevilmeyen torunu. Nedenini kendisi bilmese bile annesi ve baba dediği kişi biliyordu. Öz torunu değildi Reyyan o sebeple de ayrı tutuyor ve yeri gelince de tokadı esirgemiyordu dedesi, annesi de babası da bir şey yapamıyordu. Miran bey Şadoğullarından Reyyan’ın babasından intikam almak istiyordu. Çocukluğundan beri babaannesi ona hep Şadoğullarının masalını anlatır, intikam alması için aklını, yüreğini öfke ile kin ile doldururdu.

Gün geldi büyüdü Miran ve intikam almak için bütün şartları oluşturduktan sonra Hazar’ın kızı Reyyan ile evlenmek istedi. Bu evlilik sahte bir evlilik olacaktı. İntikam almak için yapılan sahte bir evlilikti. Çünkü, Miran kardeşim diye tanıştırdığı Gönül ile evliydi. Resmiyette gönül ile evliydi doğru ama Miran Gönül’ün elini dahi tutmamıştı. Resmiyette evli olsalar bile karı koca olmamışlardı. Çünkü, bu evlilikte zorla yapılmıştı. Babaannesi istediği için.

Hangi bayan eşine, eş istemeye gider? Hangi bayan eşine eş olacak insanın yüzükleri takılırken tepsisini tutar? Hangi bayan eşini bir başka bayanın kolunda görmeye tahammül eder? Hemde resmiyette evli iken, hangi bayan eşine eş olacak diye alışverişe çıkar? bütün bunlara göz yumar? Kaç bayan bunu yapar? Gönül bütün bunları ve daha fazlasını yaptı. İçi kan ağlayarak yeri geldi gözünden yaş akarak ve en son kına gecesine katılmak istemedi. Daha öncesinde engellemek istedi olmadı. Kına ya katılmadı hasta dedirtti ama hasta değildi. Sadece eşini başka biri ile evlenirken görmek istemiyordu.

Gönül, kına gecesine katılmadı ama Miran ile konuşmak için geldi. Miran da geri çevirdi. Bu evliliğe engel olamayacağını söyledi. Gönül Miran’ı seviyordu ama Miran Gönül’ü sevmiyor onu eşi olarak kabul etmiyordu. Dokunmamıştı bile ona zorla evlendirilmişti o yüzden.

Gönül, unutma ben senin karınım, sende benim kocamsın Miran Aslanbey dedi. O esnada Reyyan çıktı kapı önüne onları gördü ama konuştuklarını duymadı. Bir el Reyyan’ı içeri çekti. Miran da, en başından biliyordun dedi. Gönül de evet biliyordum intikam için ama senin ona aşık olacağını bilmiyordum dedi. Gönül de farkında Miran Reyyan’a aşık oldu.

Reyyan’ı içeri çeken el, Azat’a aitti. Bugüne kadar susan Azat bugün susmuyordu. Köşeye çektiği Reyyan’a seni seviyorum dedi. Hemde çocukluğundan beri severmiş. Hatta şimdi gidip amcasından Reyyan’ı isteyecek bu düğünü bozacakmış. Onu bırak benimle evlen dedi. Reyyan engel olmak istedi. Çok dil döktü. Ben seni abim bildim, öyle büyüdük biz, bozma düğünü benden sana yar olmaz dedi ise de engel olamadı. Azat gitti amcası ile konuştu.

Amcasını ayağına çağırınca dedesi kızdı. Hazar da bir işimi yapmıştı da onu söyleyecektir diyerek ortamı yumuşattı. Sonra da bir odaya gittiler orada konuştular. Azat amcasına Reyyan’ı Miran’a verme ben seviyorum onu, ben evlenmek istiyorum dedi. Amcası da tokadı bastı. Kapı önünde de Yaren vardı konuşulanların hepsini duydu. Abisinin Reyyan’ı sevdiğini öğrendi. Amcası, sen bunları söylemedin, bende duymadım dedi. Odadan çıktı. Yaren içeri girdi. Abisine bunu bana daha önce söyleseydin, Reyyan’ın aklına girer, gönlüne seni düşürürdüm dedi. Azat da, öyle bir gücün var idi ise, sen kendini Miran’ın kalbine düşereydin dedi. Yaren de, senin korkaklığın yüzünden, yarın senin sevdiğin, benim sevdiğim ile evleniyor dedi.

Miran arabayı kullanırken yolda durdu ve Gönül’ü arabadan indirip konuştu. En başından biliyordun kabul ettin geldin. Kaldıramayacaksan niye geldin dedi Miran. Gönül de, benim suçum, günahım ne, ben bu intikamın neresindeyim? Evlenirsen, çocuğunuz olursa intikam almaktan vazgeçer dediler, ben hep bu umuda sarılıp tutundum ama olmadı.

Miran da, benim suçum günahım ne? Ben kendimi bildim bileli bu intikam ateşi ile büyütüldüm. Günü geldi amcanın kızı ile evleneceksin dediler, evlendim. Anamın, babamın kanı yerde kalmasın diye herşeyi yaptım benim günahım ne? dedi.

 Gönül de buradan şimdi gitsek belki beni seversin? Dedi. Miran da ben kimseyi sevemem diyerek geri çevirdi. İçimde öyle nefret var ki, ben sevmeyi bilmiyorum dedi. Arabaya bindiler gittiler. Kına gecesi de bitti herkes evine dağıldı. Reyyan ile annesi konuştu. Azat babanla konuşmuş, kapandı gitti o konu için rahat olsun dedi.

Gönül, kaldıkları otele varınca, babaanne neyin var? diye sorar. Gönül de; kocama kız istedim, şimdi de kınasından geliyorum yetmez mi? Deyince, babaanne kes dedi. Gönül de buna hali ile kızdı. Kes gönül, sineye çek Gönül, tek amacımız, pardon senin tek amacın, bizde senin kuklaların dedi ve okkalı bir tokadı yiyerek yere düştü Gönül. Bu tokadı unutma 27 sene bekledim intikam için önüme kim çıkarsa tanımam dedi. Çok kindar ve öfkeli babaanne. Öyle olduğundan da Miran’ı kindar ve öfkeli yetiştirmiş.

Gönül, babaannesine Miran o kıza vuruldu. Gülmeyen yüzü gülüyor, elleri titriyor, ayaklarına kapanıyor dedi. Babaannede ben ne sana, ne anana inanmam, benim Miran’ım aslanım öyle şeyler yapmaz ben yetiştirdim onu dedi.

Babaanne sen büyüksün, bilirsin büyükler derler ki tahtını yaparsın da bahtını yapamazsın diye. Miran’ın tahtını yaptın evet ama ya gönlü? Gönlüne sen söz geçiremezsin. Gönül kimi severse güzel odur. Miran Reyyan’ı sevdi, vuruldu ona, gülmeyen yüzü güldü, titremeyen elleri titrer oldu. Torunun sevdalandı.

Babaanne çok büyük konuşuyor, önce intikam alınacak, sonra Miran senin koynuna girecek dedi. Seni Miran’a ben aldım bir gece daha sabret dedi. Sonra da Miran’ın odasına gitti. Miran telefonda Reyhan’a mesaj gönderiyordu gördü demek doğruymuş. Gönlünde aklında karışmış diyerek annesinin yüzüğünü verdi. Hazar Şadoğlu babanı öldürüp anana sahip olmak isterken bu yüzük vardı parmağında diyerek yerlerde sürüklediler yine de çıkmadı yüzük parmağından dedi.

Madem bu kadar ayrıntılı biliyorsun babaanne, demek ki gördün. Neden kurtarmadın ellerinden? Ölümüne neden seyirci kaldın?

Sonra da sanki görmemiş gibi o günü düşündüm, anan ağladımı? Korktu mu?  aman diledi mi düşmanından? Bunu düşündükçe yüreğim darlandı dedi. Doldurdukça doldurdu Miran’ı. Miran da dayanamadı sus dedi babaannesine. Babaannede devam ettikçe etti. Kimse ananın önünde diz çökmedi, kimse ayağına halhal takmadı, yüzüğü göğsüne tak ki, ananın kanı etine değdikçe başkasına yer olmasın dedi çıktı.

Bu nasıl bir babaannedir böyle? Gelininin ayağına biri halhal takacaksa o da kocasıdır. Senin oğlun Miran’ın annesinin kocasıydı. O takmadı ise, oğlu Miran’ın suçu ne? Hele Reyyan onun suçu ne? Başkalarının işlediği suçun cezasını ne diye suçu olmayan suçsuz, günahsız insanlara kesiyorsun? Buna biri dur demedikçe kıyamete kadar bu böyle devam eder gider.

Reyyan çok mutlu, konaktaki son gecesi, yarın sabah onun için gün bir başka doğacak, Miran Aksoy ile evlenecek, mutlu bir yuvası olacak. Reyyan başına geleceklerden habersiz böyle güzel hayaller kurarak uykuya daldı. Miran, kendisini Miran Aslanbey olarak tanıtmamış. Miran Aksoy olarak tanıtmış. Ondan da onu kimse tanımadı. Gönül sinir krizi geçirdi ve odasında ne var ne yok her şeyi kırdı döktü. Annesi geldi biraz da o kırdı. Herkesin sinirleri çok gergin. Babaanne Azize Aslanbey’in kuklası olmak hoşlarına gitmiyor. Elbet bir gün ölecek bizde konağın hanımları olacağız ama bunun için senin Miran dan erkek çocuğu dünyaya getirmen bizi güçlendirmen gerek, o zamana kadar dişini sıkacaksın dedi annesi.

Gece bitip sabah olduğunda gelinliğine bakarak çok mutlu oldu Reyyan, benim mucizem Miran mış gerçek oldu bugün, onu tanıyınca daha önce açılan tüm yaralarım iyileşti dedi. Yeni ve daha büyük açılacak yaralardan habersiz Reyyan. Bu kocaman konak, burada yaşadığı acılar, her şey Reyyan için bugün bitiyor. Reyyan’ın bugün düğün günü ve bugün kuş olup uçacak bunun için çok mutlu Reyyan.

Yağmurdan kaçarken, doluya tutulacak Reyyan. Konakta yaşadığı acılardan katbe kat fazlasını Miran yaşatacak Reyyan’a ama haberi yok. Haberi olsa evlenmezdi.

Reyyan için mutlu bir gün, Miran için intikam alma günü. Azize babaanne bugün Şadoğullarının cenazesi var, Aslanbeylerin düğünü var varın hazırlanın dedi. Berber geldi damat traşı yaptı ama hiç değişen bir şey olmadı. Aynı saç, aynı sakal.

Acı, ızdırap, gözyaşı, mutluluk hepsi bir arada. Bu düğün gününde Gül hanım, evin küçük prensesi ağlıyor. Miran ile o evlenmek istiyormuş, ablasına ayıp olmasın diye söylemiyormuş, imkansız aşka tutulmuş Gül ağlıyor. Bunu duyan herkeslerde güldü. Gülüyorsunuz işte diye ona da üzüldü Gül. Çocuklar bu yaşlarda böyle olur, normal. Hele ki ilerde evlenecekleri adam babası gibi biri olsun isterler. Kız çocukları babasına, erkek çocukları annesine hayrandır. Bir süre sonra geçer. Bu Miran da ne ballı çocuk, ilk Yaren vuruldu, sonra Reyyan, şimdi de Gül. Üç kız bir oğlan ama Miran Reyyan’ı sevdi. Gül’ü de seviyor da kardeşçe. Konakta sevdalı biri daha var o da Reyyan’a yardım eden tombiş ablası Melike. Sevdalı olduğu adam onu görmüyor diye ağlıyor.

Yaren çıldırdı, kıskançlıktan gözü dönen Yaren, Reyyan’ın odasında ki gelinliği yırttı. Reyyan da son anda yetişse de kurtaramadı gelinliği. Tokat attı yeter diye. Anneler geldi sonra da Gül, baba yetiş diye bağırınca erkeklerde geldi. Hazar bey babasına evlat yetiştirmekten bahsediyordunuz değil mi? İşte yetiştirdiğiniz evlat dedi. Yaren’in babası gerekeni yapacağım abi deyince, Hazar bey de, zamanında yapsaydın. Reyyan’ı attan düşürdüğünde yapsaydın. Dedesinin kösteklisini saklayıp Reyyan çaldı dediğinde yapsaydın dedi. Dede de yenisini alın kimseye söz söylemeyin dedi.

Reyyan üzgün, ağlıyor, Miran’a ne diyeceğim? Onun hediyesiydi. Giymeyince değer vermedim sanacak dedi. Annesi de bir şeyler döküldü, ütülerken yandı deriz idare ederiz sen sıkma canını dedi.

Handan hanım kendi gelinliğini sandıktan çıkarıp verdi. Kızı Yaren için saklamış ancak Reyyan’ın gelinliğini yırtınca o hakkı kaybetti Yaren. Reyyan da kabul etti giydi. Damat beyin annesi ile kız kardeşi geldi. Biraz beklediler. Reyyan elini öptü olanları daha önce konuştukları gibi anlattılar. Yeni gelinliği de sevdiler. Miran geldi kız konaktan çıkacak ama önce kapıyı açması gerekiyor. Kapının açılması içinde para vermesi gerek Miran’ın oldukça yüklü miktarda para verdi öyle açıldı. Hele bir de yüklen deyince Melike var gücü ile yüklendi Miran kapı açıldı.

Sırada çeyizlerin hafiflemesi vardı. Onun içinde Gül’e para verilecekti. Gül de babam bize para verdi. Paran yoksa verebilirim, benim çok param var dedi. Gülüştüler. Emir ona da para verdi. İzin de aldı. Oradan da geçen Miran şimdi de babası ile konuşuyor. Hazar bey kırmızı kuşağı aldı eline, kız yuvadan uçarken babanın bir yarısı güz, bir yarısı yaz olur. Kim demiş ise doğru demiş dedi. Reyyan’a da, sen benim ilk göz ağrımsın, bilesin ki baban hep buradadır. Baban dağ gibi, taş gibi ardındadır. Ne zaman incinirsin, yaslanmak istersin, baba diye seslen ben duyarım dedi.

Miran’a da geldin kızımı istedin. Bende iki gözümden birini söküp verdim. İki elimden birini. İki ayağımdan birini kesip verdim. Beni kör, topal bırakmayasın, canın gibi bakasın dedi. Önce Allah’a sonra sana emanettir dedi. Elini öptü. Miran çalın dedi ama dede engel oldu. Bizden kızımızı istedin, bizde verdik. Benim de senden bir isteğim var dedi. Allah’ın emri, Peygamberimizin kavli ile kız kardeşini torunum Azat’a istiyorum dedi.

Herkes şaşkın, Miran da, bu bir alışveriş değil. Kalp alınıp satılmaz dedi. Böyle bir şeyi kabul etmem mümkün değil, çünkü ben sizden mal almıyorum dedi. Kendi mutluluğum için kimseyi bedel diye veremem dedi. Sonra da Hazar babasından müsaade var mı diye izin istedi. Çalın dedi ve gelin ile damat karşılıklı oynadılar.

Reyyan Miran ile evleniyor. Düğün dernek kuruldu. Babanın eli öpüldü. Dede ikna edildi. Şimdi ise, karşılıklı gelin ile damadın oynamasına geldi. İlk oyunlarını oynadılar. Gönül daha fazla dayanamadı açıklayacaktı ki gerçeği, annesi engel oldu. Köşeye çekti epi topu 4-5 saat daha dayanacaksın. Daha sonra bu kız kapının önünde bulacak kendini dedi. Bunları derken bir pencerenin önündeydiler. İçerde Yaren vardı ve duydu konuşulanları üzüntüsünün yerini sevinç aldı. Gözyaşlarını sildi ve düğüne katıldı.

Reyyan evinden testiler kırılarak çıkarıldı. Ata bindirildi ve düğünün olacağı imzaların atılacağı mekana gittiler. Memur para ile tutulmuştu. Nikahtan sonra şehri terk edip gidecekti. Çünkü bu nikah sahteydi. Kimse bilmiyordu.

İmzalar atıldı. Oyunlar oynandı. Akşam oldu. Azat kendisine yediremiyordu durumu. Arabasının içinde ben senin abin değilim diye bağırdı ağladı sonra da insan sevdiğini bırakmaz diyerek düğün mekanına gitti. Baba oğul karşılıklı oynuyor, gelen tehlikenin farkında değillerdi. Yaren ile Gül de dışarı balon almaya çıkmışlardı. Hızla gelen araçtan kendilerini zor kurtardılar. Azat silahı ile mekana geldi. Olay çıkaracak.

Olay çıktı, kavga oldu Miran ve Reyyan babasının zoru ile mekanı terk etti gittiler. Azat amcasına engel olmasını, Miran sizin bildiğiniz gibi biri değil, başımız çok ağrıyacak dedi. Yerdeki silahı aldı ateş edecekken Hazar bey engel oldu. Reyyan kurtuldu ama Gül vuruldu. Kollarını oynatamadığını söyleyip, birde balonunu istedi bayıldı. Annesi de öğrendi herkes sinir krizi geçirdi. Ambulans çağırıldı hastaneye gittiler. Ameliyata alındı Gül.

Miran araba ile giderken vicdanı dile geldi. Bu kızın ne günahı var? Tek suçu Hazar beyin kızı olmak dedi içinden. Bilmiyor ki Hazar beyin öz kızı değil Reyyan. İşler öyle karışık ki. Nasıl kıyıcam ben bu kıza derken, babaannesinin sesi kulaklarında çınladı. Sus diye kızdı. Sonrada araba bozuldu ve uzunca bir yolu gecenin soğuğunda yürümek zorunda kaldılar. Miran ceketini Reyyan’a verdi. Üşüyen ellerini avuçlarının içine alarak ısıttı..

Bir kulübe gördü Reyyan oraya gittiler. Kapı kilitliydi kapıyı kırdı Miran içeri girdiler. Şömine vardı, gaz lambası hepsini yaktı ısındılar. Çay buldu miran demlendi içtiler. Üstlerine çiğ yağmış, gelinliğini çıkart dedi Reyyan da çıkardı.

Bir süre sohbet ettiler, sonra Miran sus diyerek parmağını dudağının üstüne koydu. O izin nasıl olduğunu anlattı. Galü bela da sırlar ayanmış ve sırası gelen ruh dünyaya gelirken bir melek sus, burda gördüklerin burda kalır der öyle gönderirmiş. Ondan olmuş bu iz. Burda olan burada kalacak dedi ve birlikte oldular.

Gece bitip sabah olduğunda Miran çoktan uyanmış, arkasını giyinmişti. Reyyan da uyandı daha erken dedi. Miran da sen daha benim kim olduğumu bilmiyorsun dedi. Reyyan da, sen Miran Aksoysun benim de kocamsın dedi. Miran da ben senin hiçbir şeyinim dedi. Miran da bu masal burada sona erdi, yaşadığın her şey koca bir yalandı diyerek kulübeden çıktı.

Reyyan da ağlayarak Allah şahidim olsun ki, bana ettiğin kötülüğü ömrüm boyunca unutmayacağım, sana da unutturmayacağım dedi. Miran ise, kendisine sakın arkanı dönme, aldın intikamını diyerek yürüdü. Dayanamadı ve arkasını döndü gözünden yaşlar akıyordu Reyyan yerde Miran derken Miran gözü yaşlı kala kaldı.  

Babaanne ise geceden sabaha mezarlıkta oğlunun mezarı başında bekledi. ezan okunduğunda bu son geceydi intikamın alındı dedi. 27 yıl bugün için beklemiş.

Bir Ay Doğar Geceden Hercai

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Hercai Dizisi (22 Mart 2019) 2. Bölüm Analizi “Aslı”” üzerine 12 yorum

 1. K.Azeri. dedi ki:

  Hayirli ak$amlar arkada$lar. Aslim çok,çok te$ekkûr canim. Ellerine saglik,çok gúzel her zamanki gibi. Biliyorsun canim ben bu dizileri senin analizlerin sayesinde izliyorum hem de çok keyfle.Bize deyer verdiyin için de,sana te$ekkúrlerimiz sonsuz canim benim.Hem senin imzan olan yerde biz hep variz biliyorsun,hem de kalinkafa oldugumuzdan deyil,sevgimiz,sayqimiz sonsuz oldugundan.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın mutlu hafta sonları canım, ben burada olan herkese değer veriyorum, iyi ki varsınız teşekkür ederim. O arkadaş nedenini bilse böyle yazmazdı herhalde sağlık olsun.

   1. K.A dedi ki:

    Merhaba.Biliyorum canim, bilmezmiyim. Te$ekkûrler sana.Elbette saglik olsun.

 2. Hanim abla dedi ki:

  Asıl ben teşekkür ederim Aslıcım.

 3. Anonim dedi ki:

  Böyle intikam almayı Mirana babannesi söylemişti.Onun fikrince bu intikam Şadogulları için ölümden daha betermiş.Yoksa Miran Hazar beyi öldürecekti.
  Bazilerimizin diziyi izlemek imkanı olmadıgından Aslı hanımdan rica etmiştik analizi geniş yazsın deye.

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkür ederim.

 4. Anonim dedi ki:

  Asli hanim bölümü bizde izledik neden kendini yorub bu kadar tekrar yaziyorsun.seyriciler hepsi kalin kafami anlamiyorlatmi

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba efendim, yazıyı yazarken zaman harcadığım ve yorulduğum doğru. Seyirciler kalın kafalı değil asla.
   Yurt dışında yaşayan ve bu diziyi tv de izleyemeyen arkadaşlarımız var. Çünkü, yurt dışında her kanal yok. Onlar için yazmıştım bu kadar detaylı. Onlar istemişti. ben kendi kendime karar vermedim.

 5. Ugur dedi ki:

  Miranın intikamı sadece Reyyanla sahte evlilik yapıp birlikte olmakmıymış? Annesini babasını öldüren Reyyanın babasından intikam alması gerekmiyormuydu?

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Uğur bey, Miran’ı babaannesi çocukluğundan beri intikam ateşi ile büyüttü. Daha küçük bir çocuk iken Hazar Şadoğlunu öldüreceğini söylediğinde, öldürmesini istemedi babaannesi, ölmekten beter etmesini istedi. onun içinde kurban olarak da Reyyan Hazar’ın kızı diye bildikleri için onunla intikam aldı Miran.

 6. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba.şimdiye kadar bir dizi izlemeyen Aslım 4 dizi izliyordur. analiz için teşekkürler Aslıcım, çok güzel yazmışsın.Ben bir şeyi anlamadım.Gönül Miranın kardeşi degilse ki degildir yoksa evlenemezdiler.peki neden her kes Gönülü Miranın kardeşi biliyor. Ve onlar resmiyyette evlilerse nasıl Miran Reyyanla evlenebiliyor.Yanlış hatırlamıyorumsa Gönülle annesi kız evinde oldukları zaman annesi “Miranı ben dogurdum ve ya ben onun annesiyim”sözlerini söylemişti.He bir de ben bir erkegin bir erkekten alacagı intikamı kadından almasını erkeklige yakıştıramıyorum.indi ise iyi geceler.Allah rahatlık versin.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba iyi geceler ablacım, doğru dedin dizi izlemeyen ben dört dizi izler oldum. Gönül Miran’ın kardeşi değil ablacım. normalde onlar amca çocukları kuzenler ama babaannesi onların evlenmesini istemiş. onlarda evlenmişler. Miran’ın resmiyette eşi Gönül.
   Ancak şimdi Reyyan ile evleniyor Miran ama nasıl? Miran Aslanbey olarak evlenmiyor. asıl kimliği Miran Aslanbey olan Miran kendisi tanınmasın diye Miran Aksoy olarak tanıtmış. Reyyan Miran Aksoy ile evleniyor. memur para ile tutulmuş birisi.
   Miran’ın annesinin canını bir erkek yaktığı için babaanne çocukluğundan beri Miran’ın aklını bu şekilde doldurmuş.
   iyi geceler Allah rahatlık versin ablacım bende uyuyacağım kalanı sabah inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.