Halka Dizisi Cemal Sandıkçı (Ahmet Mümtaz Taylan) Kimdir?

Burak 19 Ara 2018 Halka  0

12 Eylül 1965 Ankara doğumlu. 1.71 boyunda, 82 kilo. Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu. 1989 yılında mezun oldu.


1989-93 yılları arasında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda, 1993 – 1994 tiyatro sezonunda Almanya’da Theater an Der Ruhr’da Roberto Ciulli ile birlikte çalıştı. 1994 yılından başlayarak bir çok projede ustası Yücel Erten ile çalıştı.
Devlet Tiyatrolarında 18 yıl süreyle; oyuncu, yönetmen, sanat yönetmeni, genel müdür danışmanı ve kurucu üyesi olduğu Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği DETİS’de çeşitli dönemlerde Genel Sekreter, Genel Başkan görevlerini üstlendi. 2006 yılında Devlet Tiyatrolarından istifa ederek ayrıldı.

Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) Tiyatro Bölümü ve TRT Çocuk Tiyatrosu’nda eğitmenlik yaptı. Birçok kültür-sanat dergisi ve internet sitelerinde yazıları yayınlanmaktadır.

İlk eşinden Ayşe Dilan (d.1999) adında bir kızı vardır.

Ahmet Mümtaz Taylan, 2007 yılında yine kendisi gibi oyuncu olan Ayçin İnci ile evlendi. 21 Mart 2012 tarihinde boşandı.

Misafir oyununu sahneleyişi ile 2002 İsmet Küntay En İyi Yönetmen Ödülü kazandı. 

Ödüllü Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan

Taylan, sinemada da önemli filmlerde yer aldı. Bunlardan Nuri Bilge Ceylan’ın 2011 yapımı Bir Zamanlar Anadolu’da filmi, 64. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışacak filmler arasına girdi ve ikinci büyük ödül olan Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’ünü kazandı.

Ömer Vargı’nın İnşaat (2004) filmindeki rolüyle 36. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü adaylığı, İnan Temelkuran’ın Made in Europe (2007) filmindeki rolüyle 15. Altın Koza Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, Ahmet Haluk Ünal’ın 2011 yapımı Saklı Hayatlar filmindeki rolü ile Rusya-Tataristan’daki 8. Uluslararası Kazan Müslüman Film Festivali’nde En İyi Erkek oyuncu ödülünü kazandı. Yılmaz Erdoğan’ın Oscar aday adayı olan Kelebeğin Rüyası (2013) filminde de rol almıştır.

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları

Eşşek Arıları : Aristophanes – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2000

Azizname’95 : Aziz Nesin\Yücel Erten – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1995

Memuroğlu : Diçer Sümer – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1995

Bernarda Albanın Evi : Federico Garcia Lorca – Theater an Der Ruhr – 1993

Cengizhan’ın Bisikleti : Refik Erduran – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1992

Fareler ve İnsanlar : John Steinbeck – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1992

Mustafa (oyun) : Orhan Asena – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1992

Sarıpınar 1914 : Turgut Özakman – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1991

Misafir : Bilgesu Erenus – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1991

Ada (oyun) : Athol Fughard – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1990

Yunus Emre : Recep Bilginer – Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 1989

Pollyanna : Elenor Porter

Televizyonda Rol Aldığı Diziler- Filmler

Barbunya Nuri, Yılan Hikayesi, Baba, Zeybek Ateşi, Kumsaldaki İzler, Çaylak, Kurşun Yarası, Arapsaçı, Sahra, Kayıp Aşıklar, Çapkın, Avrupa Yakası, Kınalı Kuzular, Daha Neler, Ezo Gelin, Başımın Belası, Hayat Apartmanı, Son Bahar, Ateşe Yürümek, Leyla İle Mecnun, Behzat Ç, Kötü Yol, İşler Güçler, Bende Özledim, Cinayet, Güzel Köylü, Çırağan Baskını, Hayat Şarkısı, Saruhan, Gazino Bülbülü

İstanbul Kanatlarımın Altında, İnşaat, Yazı Tura, Okul, Hırsız Var, Beyza’nın Kadınları, Sen Ne Dilersen, Şaşkın, Avrupa da Bir Günün, Anlat İstanbul, Emret Komutanım Şah Mat, Cenneti beklerken,  Eve Dönüş, Mavi Gözlü Dev, Made İn Europe, Bayram paşa Ben Fazla Kalmayacağım, Geçerken Uğradım, Zeynep’in Sekiz Günü

Kadri’nin Götürdüğü Yere Git, Gölgesizler, Sonsuz, Ejder Kapanı, Kaptan Feza, Adını Sen Koy, Kars Öyküleri, Ben Hatice, Saklı Hayatlar, Bir Zamanlar Anadolu da, Kurtuluş Son Durak, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Kelebeğin Rüyası, Kırık Kalpler Bankası, Hayat Sırları, İnsanlık Suçu.

Şimdi ise yeni dizi Halka da, Cemal Sandıkçı olarak seyirci karşısına çıkacak olan Ahmet Mümtaz Taylan, dizide Halka isimli suç örgütü bitirmeye and içmiş baş komiser Cemal Sandıkçı örgütü özel ekibi ile yok etmeye çalışacak.

“Aslı”


Çocukluk Dizisi Oyuncuları Kadrosu (2020)
Barbaros Oyuncuları ve Karakterleri TRT 1 (Güncel Liste)
Kefaret Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri 2020 (Fox TV)
Yeni Hayat Dizisi Oyuncuları (Kanal D)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.