Google Çöktü mü? Google’a Erişim Neden Yok?

Burak 19 Ara 2019 Haberler  0

Arama motoru Google ve sağladığı hizmetlerde erişim sorunu yaşanıyor. Youtube, Gmail çalışmıyor. Arama motoru Google’a erişim sorunu yaşanıyor. Bu sorun Google’ın sağladığı hizmetlere de yansıdı. Youtube, Gmail gibi Google hizmetlerine de erişilemiyor.

Downdetector’da yer alan verilere göre Google’da yaşanan sorundan Türkiye ve Japonya en fazla etkilenen ülkeler oldu.

Google çöktü mü?

Yaşanan soruna ilişkin kısa süre içerisinde açıklama yapılması bekleniyor. Son dakika haberine göre arama motoru Google ve sağladığı hizmetlerde erişim sorunu yaşanıyor. Türkiye’nin haricinde Yunanistan, Gürcistan olmak üzere birçok ülkede Google’a erişim sorunu yaşanıyor.

 

GOOGLE’A ERİŞİM SORUNU YAŞAYAN ÜLKELER

Downdetector.com isimli isnternet sitesi Google’a erişim sorunu yaşayan ülkeleri haritasını yayınladı. Haritaya göre başta Türkiye, Yunanistan, Gürcistan olmak üzere birçok ülkede erişim sorunu yaşanıyor.

BTK’DAN ‘GOOGLE’ AÇIKLAMASI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) yetkililerinin yaptığı açıklamada, kesintinin Türkiye ya da BTK kaynaklı olmadığı, çalışmalara devam edildiği belirtildi.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI’NDAN ‘GOOGLE’A ERİŞİM SORUNU’ AÇIKLAMASI

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, soruna ilişkin yaptığı açıklamasında, “Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir. Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır. USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir. Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalıdır.”

REKABET KURUMU’NUN KESTİĞİ CEZAYLA BİR İLGİSİ VAR MI?

Rekabet Kurumu geçtiğimiz günlerde Google’a para cezası kesmiş, Google da bu cezanın ardından Türkiye’de artık yeni çıkacak Android telefonlara lisans vermeyeceğini açıklamıştı. Erişim sorunu yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Bazı şehirlerde sorun hala devam etmekte.

Rekabet Kurumu’nun, ABD’li teknoloji devi Google’a, haksız rekabete yol açması sebebiyle kestiği cezanın ardından Google’ın iş ortaklarına yazdığı mektubun ortaya çıkması, Türkiye’nin gündemine deyim yerindeyse bomba gibi düştü. Google, hem iş ortaklarına hem de kamuoyuna yaptığı duyuru ile Türkiye’de piyasaya sürülecek Android işletim sistemli akıllı telefonlara, bundan sonra Google servislerini kullanabilmeleri için gerekli olan lisansı vermeyeceğini açıkladı.

HANGİ UYGULAMALAR OLMAYACAK?

Buna göre 12 Aralık tarihinden sonra piyasaya yeni sürülecek olan Android işletim sistemli telefonlarda, Google Mobil Hizmetleri (Google Mobile Services, GMS) yer alamayacak.

Bu yeni cihazlarda işletim sistemi olarak Android kullanılmaya devam edilebilecek ancak Google’ın şu mobil uygulamaları bu cihazlara yüklenemeyecek: Google Arama, Google Chrome, YouTube, Google Play Store, Google Drive, Gmail, Google Duo, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Google Play Filmler, YouTube Music.

Dolayısıyla Samsung, Huawei, LG, Xiaomi, Oppo gibi yabancı Android telefon üreticilerinin yanı sıra General Mobile ve Vestel gibi yerli markalar da yeni çıkaracakları Android işletim sistemli telefonlarda Google uygulamalarına yer veremeyecek. Ancak bu Google servislerine, uygulama yerine söz konusu telefonların mobil web tarayıcıları üzerinden erişmek mümkün olabilecek.

Şunun da altını çizmekte fayda var; bu telefonlarda Google’ın resmi uygulama mağazası Google Play Store yer almayacağı için kullanıcılar telefonlarına uygulama indirebilmek için üretici markanın kendi mağazasındaki içeriklerle yetinmek zorunda kalacak.

Ya da resmi uygulama mağazası yerine Google Play Store’un APK dosyasını telefonlarına indirip uygulamaları tek tek telefonlarına yüklemeleri gerekecek. Ki bu işlemin de aslında yasal olmayan, kopya yazılım olarak değerlendirildiğini ve kullanıcıların elindeki telefonları, garanti kapsamına çıkaracak bir adım olduğunu da hatırlatalım.

Türkiye’de Google ve Youtube dışında tüm sayfalara erişim sağlanıyor. Yandex vb. arama motorlarından aramalar aktif olarak yapılabiliyor. 

 

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir