Elimi Bırakma 2. Bölüm Özet Analizi ( “ASLI” ) 29 Temmuz 2018 Pazar

Burak 16 Eyl 2018 Elimi Bırakma  0

Yıllarca evim dediğiniz evin bir anda elinizden alınmasına tanık oldunuz mu? Yada yıllarca aynı çatının altında yaşadığınız insanların, ailem diye bildiğiniz insanların sizi sadece paranız için sevdiğini istemeden de olsa kulak misafiri olarak duydunuz mu? Yada size hiç seni bu evde istemiyorum git diyen oldu mu?

Bu sözleri her şeyiniz varken, eviniz, arabanız, makamınız, cebinizde paranız olduğunda yüzünüze söylemeyen insanların her şeyinizi kaybettiğinizde yüzünüze söylemesine şahit oldunuz mu? Yada her şeyiniz varken, yüzünüze gülen, size canım, cicim diyen insanların, kapalı kapılar arkasından sizin yüzünüze söyleyemedikleri acı sözleri kulaklarınızla duydunuz mu? Sizin biran önce ölmenizi, malınıza mülkünüze konmayı arzu eden insanların olduğunu kapalı bir kapının arkasından duydunuz mu?

Ne ağırdır bütün bunları yaşamak. Görmek, duymak. Unutmak, duyduklarını beyninden silmek ister insan ama silemez. Bir mıh gibi çakılmıştır o sözler beynine.

Birde hangi kapıyı çalsanız, kapılar yüzünüze kapandı mı hiç.

Aslı.

Azra ve kardeşi Mert, babalarının ölümünden sonra, önce eşyalarını sonrada evlerini kaybettiler. Ve anne diye bildikleri üvey anne Sumru, Azra dan vekaleti aldıktan sonra hiç acımadan kapı dışarı etti. Babasının arkadaşım dediği ama arkadaşlıkla uzaktan yakından alakası olmayan vicdansız, merhametsiz Mesut amcadan da tokat yeyince Mert, Azra asla orada kalamayacaklarını bildiği için hemen o evden ayrıldı. Gidecek yerleri yoktu. Parka gittiler salıncakların etrafını taşla çizerek ev yapan Azra, Mert’i biraz olsun mutlu edebilmişti ama yağmur yağmaya başlayınca oradan da ayrılmak zorunda kaldılar. Mert o taşı aldı. Onunla ev yapacak Mert.

Gidecek yerleri olmayınca, halka açık hastanenin kantinine gittiler ve sandalye üzerinde uyudular Azra ile Mert. Bir süre sonra oradan da uzaklaştırıldılar temizlik yapılacağı için. Azra gidecek yerleri olmadığı için hastane içinde bir odaya girdi. O da boştu bir yatakta uyudular.

İnsanın her zaman dönüp gidebileceği bir ailesinin, bir evinin olması dünyanın en kıymetli hazinesi, Tabi o evim dediği evde huzur ve sağlıkta varsa ve evin içinde sizi gerçekten seven insanlarda varsa bu ikiye katlanmış bir servet.

Sabah olduğunda Azra ve Mert hastaneden çıktılar. Mert eve gitmek istedi. Azra baş edemeyince mecbur kaldı Sumru ya götürmeye. Çünkü Mert onu annesi olarak biliyor ve annesini istiyor Mert.

Torunu Cenk ile konuşan Feride Çelen, Çelen holding de torununun çalışmasını istiyor. Tabi Cenk çocukluğundan beri varlık içerisinde yaşadığı, yokluk nedir görmediği için hemen patron koltuğuna oturacağını düşünür ama hayat onun düşündüğü gibi işlemez. Babaannesi onu en temelden şirkette işe başlatacak, yavaş yavaş basamakları yukarı çıkmasını sağlayacak, işi tamamı ile öğrenince de patron koltuğuna oturtacaktı. Ancak bunların hepsinin olması için insanın önce sabırlı olması gerekiyordu. Feride hanımda torununu sabır imtihanına tabi tuttu. Toplantı da olmadığı halde toplantıda olduğunu söylediler. Cenk de olmayan toplantının bitmesini bekledi.

Hayatta sabırlı olmak önemliydi çünkü. Sabırla koruklar bile helva oluyordu ama yeter ki insan sabretmesini bilsin.

Cansu, Cenk’in annesi sayesinde Arda nın okulunda ücretli öğretmen olarak işe başlar. Arda sürekli annesinden, kız kardeşinden, babaannesinden 200 tl para almaktadır. Bu paralar nereye gidiyor diye soran yok. Arda para ister aile verir. Arda da bu paraları okulda tanıştığı bir kız ile uyuşturucu maddesine verir kafa bi dünya olmuştur. Cansu’nun ilk iş gününde görülür yanındaki kız ile madde kullanmışlardır. Ve Arda maddeye o kız yüzünden başlamıştır.

İnsanın arkadaş çevresinin ne kadar önemli olduğu, ailenin çocuğu her para istediğinde vermesinin ne kadar yanlış olduğunu gözler önüne seren ibretlik bir sahneydi. Peki çocuklara gençlere ne demeli? Ekmek elden su gölden, yedikleri önlerinde, yemedikleri arkalarında zenginlikse zenginlik, ev ise ev, neden madde neden? Arda neden? Neyin eksikti de bu eksikliği o madde ile doldurmaya çalıştın?

Azra, Börek abla yok yok Gönül ablanın araması ile Gönül ablanın evine gittiler. Mert çok mutlu oldu börek yedi karnı doydu. Gönül ablanın da destek olması ile Azra ahçılık yapmak üzere şirketlere cv bırakmak için yola çıktı.

Çelen holding de çalışan Feride hanımın sağ kolu olan Azmi bey, oğlu Tarık ile konuşarak şirkete gelmesini istedi. Cenk’in şirkete gelmesi pek memnun etmedi Azmi beyi. İşinden olmaktan korkuyor.

Cenk beklemekten sıkılıp tam şirketten çıkıyorken, Azra ile karşılaştı. Azra Çelen holdinge cv bırakmaya gelmişti. Cenk cv ni bana ver şirkette çalışan arkadaşım var diyerek, kendisinin bir çelen olduğunu söylemedi. Azra da valizden tanımadı Cenk’i. Azra cv sini Cenk’e verdi ordan ayrılırken Tarık ile karşılaştı. Mert de orada piyano vardı onu çaldığı için ayrılmak istemedi.

Cenk Azra sayesinde şirkette kaldı babaannesinin odasının önünden geçerken toplantı olmadığını gördü toplantı bitmiş zannederek girdi. Feride hanımda Cenk’i işinin başına gönderdi. Patron koltuğuna oturacağını düşünen Cenk bulaşık hanede bulaşıkları yıkayacak. Şirketin en alt kademesi orası çünkü.

Feride hanım torunu Cenk’i temelden sıfırdan sağlam yetiştirip işi kökten öğreterek en zirveye çıkaracak tabi Cenk sabırlı olursa.

Cenk ilk başta denetime çıktıklarını düşündü ama sonra işinin bu olduğunu öğrendi. Babaannesi ile savaş başladı. Cenk’in annesi de oğlunun ilk iş günü diye şirkete kocaman çiçek göndermiş. Annesine inat o çiçeklerle ve çalışma arkadaşları ile resim çektirdi Cenk o resmi de sosyal medyada paylaştı. Bu resmi Cenk’in annesinin yanında olan Hülya Akgün, Mesut Akgün’ün eşi gördü güldü dalga geçti.

Hay ben senin servetine, zenginliğine, sonradan görme. Ekmek parası kazanan o insanları bulaşık yıkıyor diye ne diye hor görürsün? Kendi iş yeri olsa ne yazar? Bulaşık yıkamak ayıp mı? günah mı? ne olmuş Cenk kendi şirketinin bulaşıkhanesinde, üstüne önlük takarak bulaşık yıkamışsa.

Birde Serap hanımı doldurup, artık dizginleri eline alman gerekli dedi. oğlu bulaşık yıkadı diye kayınvalidesine cephe almasına bu pis cadı kadın sebep oldu. Kocası gibi kötü biri tencere kapağını iyi bulmuş. Serap da bu kadının dolduruşuna geldi. Akşam eve gelen Feride hanıma Cenk’e layık gördüğün iş bu mu? Cenk ordakilerle bir mi diye sordu.

Feride hanımda onlar alın teri ile işlerini yapıp paralarını kazanıyorlar dedi. kimse tepeden inerek yönetici olamaz sen şirkete daha önce gelmedin, nasıl yöneteceğini bilmiyorsun dedi. Cenk de bilmiyorum ama bunun okulunu okudum dedi.

Cenk efendi, hayat senin zannettiğin gibi okulda öğretilenler gibi değil. Babaannen seni sıfırdan hayat okulunda eğiterek o çok istediğin yönetici koltuğuna oturmanı sağlayacak tabi sabırlı olur, emek verir, büyük sözü dinlersen ilerlersin. Damdan düşer gibi daha okulundaki eğitimini bile bitirememiş okuldan atılmış birisi olarak öfkene yenik düşer, şirketi batırırsın. Okul hayatını bitirdiğin gibi şirkette mi bitsin?  

Cenk odasına gidince annesi de arkasından gitti. ben hep bugünleri bekledim bulaşıkçı olacak değilsin ya babaannenin istediği Cenk’i ver, istediğini al dedi. Mesut’un karısının sözleri çok dokunmuş, kuzu iken aslan olmuş kükrüyor Serap hanım. Feride hanımı üzdüğünün kırdığının farkında değil.

Azra Gönül ablasının isteği ile onlarda kalırken, kocası onları istemiyor. Geceleri pilav sattığı için Azra’nın da gece pilav satmasını taşın altına elini koymasını istedi. Azra da bunu duydu yaparım dedi. Ne olduysa zaten olan o gece oldu. Azra gece pilav satmaya çıktı. Mert de Gönül ablası ve onun kötü kocası ile evde kaldı.

Gönül hanım mutfakta meyve soyarken Mert de salonda oturuyordu. İşe yaramaz herif Mert’i cips alması için bakkala gönderdi. Sen gitseydin ya. Ne çocuğu gece vakti sokağa gönderiyorsun? Mert kayboldu yolu bulamadı. Bir telefoncuya girdi annesinin numarasını çevirdi. Sumru da gelip Mert’i olduğu yerden aldı. Arabası ile giderken yolda kaza yaptı.

Mert’i öldü zannedip çalılıkların arasına sakladı sonra da polisi aradı kazayı haber verdi. Mert yaralıydı ondan polislere bahsetmedi.

Azra pilav satarken Cenk’in olduğu yerde iki adam Azra ya sarkıntılık yapacak şekilde konuştu. Cenk bunu hazmedemedi ve o iki adama kafa göz daldı. Pilav arabası devrildi kırıldı. Azra’nın telefonu da kırıldı çalışmıyor. Kimseye ulaşamıyor.

Bu nasıl bir kaderdir. Önce anne, sonra baba, ev dükkan, mal varlığın hepsi yok oldu. parasız kaldı. Hangi kapıyı çalsa yüzüne kapandı. Şimdi de hasta kardeşi kayboldu. Bu nasıl bir imtihan? Nasıl bir sınavdır?

Cenk karakola götürüldü ifadesi alınınca serbest bırakıldı. Arkadaşı Tarık’ı aradı. Azra’nın kardeşinin kaybolduğunu öğrenince, karakola tekrar girdi olayı haber verdi. Mert kayıp, kaza yaptılar ve öldü sandığı için çalılıkların arasına sakladı sonrası ne oldu bilinmiyor. Mert oradan nasıl, nereye gitti?

Cenk Azra’nın yanına gitti. pilav arabasını isteyen adama 700 tl para verdi sussun diye yoksa Azra ya çok kızıyordu.  Cenk eve döndü kız kardeşi Melis ile konuştu. Bu Melis de ayrı bir dert, kendisine bir erkek arkadaşı bulmuş ama adam paranın peşinde ve her yolu deneyip Melis den para alıyor hem de yüklü miktarda. Melis de o adama para vermek için ailesine bin tane yalan söylüyor. En son yalanı da yabancı dil kursu onun için para aldı kursa gitmedi parayı o adama verdi.

Azra, kardeşine geri zekalı diyen Nazım yüzünden Gönül ablanın evinden ayrıldı.  Gönül ablada bir komşunun evinin anahtarı ile kolundaki altın bileziği verdi. Nazım bunu anlayınca ben isteyince vermedin o altını diyerek dövdü elin kırılsın. Gözü morardı Gönül ablanın. Cenk de Azra için telefon almış onu vermek için gelince gördü ve birlikte Azra’nın yeni evine gittiler. Azra ya telefonu ve Mert için bastırdığı kayıp ilanlarını verdi. Bu ilanları her yere astılar.

Feride hanım şirketten evine dönmüştü. Gelini ve iki küçük torunu bir odada gizli gizli konuşuyorlardı. Kapı önünden geçen Feride hanım konuşmaları duydu. Durdu dinledi. Kendisi hakkında konuşuyorlardı. Huzur evine gitmesini istiyorlardı. Her şeyi onun istediği gibi yapıyormuş gibi görünüp ama aslında kendi isteklerini yapacaklarmış. Bunları duyan Feride hanım yıkıldı, çok üzüldü ağlayarak odasına gitti. fonda da ben çok yoruldum hayat şarkısı çalıyor, hem Feride hanım, hem de Azra birbirlerinden habersiz ağlıyordu.

Sabah olmuş Azra yeni evin sahibi ile gözleme satmaya çıktı. Feride hanımda hayır sever birisi olduğu için arada ziyaret ettiği o mahalleye gitti. çocuklara şeker dağıttı. Bir kız çocuğuna söz verdiği ayakkabıyı verdi ve bir eve girdi yasta yatalak birini ziyaret etti. Gözyaşını silerek Eyüp Sultana dua etmeye gitti.

Dönerken de yolda fenalaştı bayıldı. Azra da gözleme pişiriyordu tüp bitince tüp değişmeye giderken yolda Feride hanımı gördü ona yardım etti.

BEN YORULDUM HAYAT

Ben yoruldum hayat, gelme üstüme
Diz çöktüm dünyanın namert yüzüne
Gözümden, gönlümden düşen düşene
Bu öksüz başıma gözdağı verme

Ben yanıldım hayat, vurma yüzüme
Yol verdim sevdanın en delisine
O yüzden ömrümden giden gidene
Şu yalnız başımı eğdirme benim

Ben pişmanım hayat, sorguya çekme
Dilersen infaz et, kar etmez dilime
Sözlerim ağırdır, dokunur kalbe
Şu suskun ağzımı açtırma benim

Mümin SARIKAYA

Elimi Bırakma Final Öncesi Son 58. Bölüm Neler Olacak?
Elimi Bırakma 56. Bölüm Fragmanı 3 Aralık Salı Özeti Cenk’in Doğum Günü
Elimi Bırakma Dizisi Neden Final Yapıyor? Final Bölümü Ne Zaman?
elimi bırakma 45. bölüm çalan şarkı hicran yarası sözleri
Elimi Bırakma 2. Sezon 45. Bölüm Çalan Şarkı Hicran Yarası Sözleri Kim Söylüyor?

“Elimi Bırakma 2. Bölüm Özet Analizi ( “ASLI” ) 29 Temmuz 2018 Pazar” üzerine 28 yorum

 1. xanim dedi ki:

  gozel ablam bu arada bende aslinin analizlerini ozlemisim okuyunca cok mutlu oluyorum Allah razi olsun ve elleri dert gormesin cok deyerli bizim icin iyiki var

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkür ederim iyi geceler canım.

 2. xanim dedi ki:

  gozel ablam birtanem hep iyi mutlu ol sohbet kardesimde hep iyi olsun ellerinden opuyorum allaha emanet ol :):)

 3. Asi dedi ki:

  Evet Aslicim orasida dogru tabi:) artik kardesini bulursa iyi olur ya gunluk dizi gibi konuyu uzatmasinlar daha fazla

  1. aslı dedi ki:

   Azra’nın Kardeşini bulmadan önce, Feride hanımın Sumru’nun gerçek yüzünü görmesi lazım. Sonra Mert bulunur. ondan önce ortaya çıkması gereken konular var.

 4. K.Azeri. dedi ki:

  Çok $ûkür,iyi olun canim. Te$ekkûr ederim,çocuklar da,her kes iyi.

 5. Gozel dedi ki:

  K Azeri ablam inşalla iydirler bende cok merak edyorum Hanim ablamy Polat amjami .sen nasylsyn coluk cocuk iymi bende iyim askerimde iy evet konuşyorum cok şukur.sevgilerimle ablacim

 6. Gozel dedi ki:

  Hayirli gunler Hanimcim evet cok duygusal bi dizi aglamadan bakmak mumkin dil Aslimin analizlerini ozlemişim mutly gunler

 7. xanim dedi ki:

  merhaba k azeri ablam bende hanim ablami merak etdim insallah iyidir allaha emanet ol

 8. xanim dedi ki:

  merhaba gozel ablam nasilsin birtanem bende dunden basladim izlemeye tam bakamadim ama baktigimda cok duyqusual guzel dizi cok hosuma gitdi bende izlemediyim bolumleri aslimin analizinde okuycam insallah seni cokkkk seviyorum ailenen mutlu huzurlu haftalar gunler dilerim :):)

 9. K.Azeri. dedi ki:

  Günaydin arkada$lar.Gözelim nasilsin? Askerin nasil,konu$a biliyormusun?Hanim abladanda haber alamadik, in$allah her $ey yolundadi.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım.

 10. Gozel dedi ki:

  Gunaydynlar hayirli haftalar arkadaşlar
  Aslim bu analizin cok guzel eline emegine saglyk bu şarkiyi cok severim ben bu diziyi 4 bolumden başlap izlemişdim cok sagol sayende kacyrdygym bolumleri izlemiş gibi olyorum teşekkuller canim

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım, hayırlı haftalar olur inşallah. şarkı dizide çalmıştı bende ekledim sen izleyemesende sözleri var. diğer bölümleri zamanım oldukça yazıp ekleyeceğim canım.

   1. Gozel dedi ki:

    Cok teşekkuller kardeşim iyki varsyn

 11. Asi Aygun dedi ki:

  Gunaydin Asli sagol canim desene yine heycanli yerinde bitip dizilerdede bu olmuya

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım, heyecan olmazsa dikkat çekmez. Bakalım kardeşini ne zaman bulacak Azra.

 12. Asi dedi ki:

  Iyi aksamlar daha dogrusu iyi geceler Asli bu aksamki bolumu sonuna kadar izledinmi Azra kardesini gordumu reklamdan sonra kacirdim izliyemedim

  1. aslı dedi ki:

   iyi geceler canım,
   evet sonuna kadar izledim. Azra kardeşini görmedi. Sumru kapıyı açmak isteyen hemşire kadını durdurup sizi polise şikayet ederim. Mert’i kaçırdınız, kızımı da darp ettiğinizi söylerim, iyi düşün diyerek polise şikayet etmekle tehdit etti. Azra tam gidiyordu ki kapı azıcık açıldı Azra geri döndü orada bitti.

 13. xanim dedi ki:

  aslim canim arkadasim evet suan yeni bolumu izliyorum gozel ablam canim benim sanada iyi seyrler :):)

 14. Gozel dedi ki:

  Hayirli akşamlar canlarym ay ben bu sayfany gormemişim Aslim cok cok sagol muhteşem olmuş minnetdarym bitanem şuan reklam bende diziyi izliyorum sizede iy seyirler canlarym
  Aslim eline saglyk canym benim

 15. xanim dedi ki:

  aslim birtanem sag olasin bende su an elimi birakma dizinin ozetine bakiyorum sanada simdiden iyi seyrler

  1. aslı dedi ki:

   Sana da iyi seyirler canım, birazdan yen bölüm başlayacak.

 16. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi günler Aslim.Te$ekkûr ediyorum.Ellerine,yüreyine saglik.Biliyormusun Aslicim Feride hanimin gözlerinde çok hûznlü bir ifade var,sanki yillarin yorgunlugu gözlerine çökmû$.$arki için de te$ekkúr ediyorum,canim benim. sevdiyim $arki.

  1. aslı dedi ki:

   iyi günler canım, Feride hanımda geçmişte çok zorluklar çekmiş ondandır gözlerindeki hüzün bir de evlat acısı var tabi. birde istenilmediğini duymak dokunmuştur. dizi de geçince ekledim canım.

 17. xanim dedi ki:

  gunaydin canim arkadaslarim nasilsiniz hepinizi cokkkk seviyorum ailenizlen mutlu neseli saglikli gunler dilerim :):)

 18. xanim dedi ki:

  gunaydin aslim canim arkadasim analiz cok cok guzel olmus eline yureyine saglik okurken agladim ya ellerin dert gormesin seni cokkkk seviyorum cok optum kendine cok iyi bak allaha emanet ol :):)

  1. aslı dedi ki:

   merhaba xanım, mutlu pazarlar.
   izlerken de ağlayacaksın bu bölümleri. Bende seni seviyorum canım görüşürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.