Elimi Bırakma 1. Bölüm Analizi ( “ASLI” ) 22 Temmuz 2018 Pazar

Burak 14 Eyl 2018 Elimi Bırakma  0

Aile, bir evin çatısı altında, dört duvar, bir kapı, bir çatı hepsi bu gibi görünse de içinde yaşadığın huzur, mutluluk, iyi ve kötü günde bir olmak, gün bittiğinde huzurla başını yastığa koyup uyumaktır aile. Dağılmamak, en ufak bir rüzgar da savrulup yok olmamaktır, sevinci de, hüznü de paylaşmaktır aile.

Aslı.

Sahip olduğu tüm değerleri bir gecede kaybeden Azra ile benzer kaderi paylaştıkları Cenk’in yollarının kesişmesiyle başlayan hikaye de, İnsanın dönüp gidebileceği bir evinin, ailesinin olması dünyanın en büyük hazinesi olduğunu, aile bağlarının önemini, gerçek dostun, arkadaşın, zor günde belli olduğunu, söz konusu para olduğunda insanların neler yaptığını ve yapabileceğini gözler önüne seren bir dizi Elimi Bırakma.

” HAYAT BAZEN KAYBETTİĞİN YERDEN BAŞLAR “ dizinin en anlamlı cümlesi, belki de tek özeti bu cümle olsa gerek.

Azra’nın hayatta her şey bitti dediği an başlamıştı otizmli kardeşinin elini tutması ve elimi bırakma demesi ile yeniden hayata sıkıca tutunan Azra kardeşi için hayatta kalmalıydı.

Peki ne olmuştu da Azra kardeşi ile ölüme gitmeyi istemişti?

Her şey Amerika dan uçakla dönüşte başladı. Önce valizler karıştı, sonra o valizler esas sahibine ulaşmak isterken Azra ailem dediği, öyle bildiği mutlu olduğunu düşündüğü babasının aslında mutlu olmadığını en yakın arkadaşı tarafından para yüzünden bir sürü borca girdiğini ve ödeyemediği için evine, iş yerine bütün mal varlığına el konulduğunu evlerine haciz geldiğini öğrendi.

Bu yetmezmiş gibi babasının en mutlu olması gereken doğum gününde ölüm haberini aldı Azra. Babası için pasta yapmış, yurt dışından da babasına saat almış onu da valizinde getirmişti ama valizler karıştığı için hediyeyi babasına veremedi. Bir daha da veremeyecek çünkü Azra’nın babası iş yerinde gece elektrik kontağından çıkan yangınla patlama olmuş ve ölmüştü. Bu ölüm öyle sıradan bir ölüm değildi. Parasını alamadığı en yakın arkadaşı ile tartıştıkları günün akşamında olmuştu. Adam yalan söylüyor gözleri fel fecir oynuyor çünkü.

Yetimhane de birlikte büyümüşlerdi. Arkadaşım, kardeşim, dostum demişti parasını vermiş bir sürü borcun altına girmişti. Zamanı gelince de para ödenmediği için tebligat gelmiş, iş yerine, evine el konulmuştu.

İnsana en ağır gelen durumlardan biridir. Para verdiğin insanın gerçekte senin dostun olmadığını öğrenmek. Sırtından bıçaklanmak gibidir. Ve en zor anında en yakınların bile seni terk ettiğinde anlarsın kimin dost, kimin düşman olduğunu, o yüzdendir ki dost kötü günde belli olur.

Düşmeye gör, çelme takan, düştüğün yerden seni kaldırmayan insanlar, senin esas düşmanındır. Azra işte bütün bunları yaşayarak acı bir şekilde öğrenecek.

Babasının ölüm haberini aldığında çok üzülmüş yıkılmıştı Azra.

Üvey annesi de Azra’nın babasını parası için seven, evdeki emektar Gönül ablalarını para vermeden gönderen, kocasının verdiği parayı Gönül’e vermeyen kocasının arkasından iş çeviren biri. İnsan eşine güvenemez ise akşam olunca aynı yastığa nasıl baş koyar bu insanlar? Azra ile kardeşi Mert’i eve haciz geldikten sonra kapı önüne koymuştu. Mert otizm hastası bir çocuk ve anne diye bildiği kadının aslında gerçek annesi olmadığını bilmiyor. Piyano çalmayı çok seven Mert’in piyanosuna eve haciz gelince alıp götürdüler Mert çok üzüldü. Kimse durduramadı piyanonun gitmesini.

Azra’nın üvey kız kardeşi, Cenk’i seviyor. Zengin ailenin oğlu diye de annesi Sumru bu ilişkiye onay veriyor. İşin ucunda para olduğu için.  Cenk babaannesinin yüklü miktarda olan mal varlığını yönetecek ancak okuduğu okuldan atılmış. Evdekilerin bundan haberi olmadığı için evine gitmedi. Bunu da kız arkadaşı biliyordu. Annesinin zoru ile Cenk’in annesini aradı Cenk’in döndüğünü söyledi. Cenk buna çok kızdı.

Evde ise babaanne güngörmüş birisi olarak torunlarının gelecekte varisi olarak işin başına geçmesini özellikle de Cenk’e güveniyor. Ve aileden sakladığı hastalığı var. Lenf kanseri erken teşhis ile tedavi olmuş, doktor kontrolü altında ama ailesi bunu bilmiyor. Güçlü kadın hayatı görmüş, geçirmiş her şeyi sıfırdan inşa etmeyi seviyor. Torunlar ise varlık içinde büyüdükleri için pek kadir kıymet bilmiyorlar. Ne oldum delisi haller içerisindeler.

Babaanne gitti otelde kalan Cenk’i aldı geldi. Cenk de üniversiteden kovulduğunu söyledi. Cenk’in yüreği yaralı babasının ölümünden kendisini suçluyor, yıllardır vicdan azabı duyuyor ve bundan kurtulamıyor Cenk.

Valizler hala gerçek sahiplerine ulaşamamıştı. Azra babasının doğum gününde ona hediyesini vermek için Cenk ile buluşmuş valizi yine alamamıştı. Evine dönerken babası iş yerinde son bir telefon konuşması yapmış, yarın işim, bir sonra ki günde evim olmayacak, en zoru da artık kardeşim olmayacak demiş ve elektrik kontağından çıkan yangın ile patlama olmuş olay yerinde ölmüştü.

Azra da yoldaydı yüreğinde bir acı hissetti ama anlam veremedi. Telefon geldi babasının iş yerine gitti. Telefonunu düşürünce polis buldu. Cenk valizi teslim etmek istiyordu Azra yı aradı polis açtı telefonu  Cenk de  olay yerine gitti Azra yı babası için ağlarken gördü. Kendi babası ve birlikte yaptıkları kaza aklına geldi. Cenk elindeki oyuncağı babasına gösterirken babası kaza yapmış ve o kaza da ölmüştü. Şimdi Azra ile kader arkadaşı olmuşlardı. Her ikisinin de babası hayatta değildi. Cenk’in annesi hayatta ama Azra’nın annesi de ölmüş üvey annesi de onları babasının ölümünden sonra kapı dışarı etti.

Cenaze evinde Mesut bey de vardı ailesi ile, evden giderken bir şeye ihtiyacınız var mı diye sorunca, Sumru Kemal beyin verdiği borcu istedi. Mesut beyde inkar etti. Eşi de bilmiyormuş iftira atıyor dedi. Kemal bey hayatının hatasını yaparak arkadaşım dediği insana bankadan kredi çekip para vermiş. Parasını da alamayınca Kemal bey bütün birikimini kaybetti.

Buradan da anlaşılıyor ki, kimseye borç para vermeyeceksin. Kötü olan yine iyilik yapan insan oluyor çünkü.

Ve Kemal bey hayat sigortası yaptırmış. Öldükten sonra kızı Azra ya yüklü miktarda para verecekler ama bunu Sumru avukattan duyunca, veraset ilamı çıkarıp, Azra dan da vekalet alırsanız biz sizinle bu işi hallederiz dedi. Sumru nun niyeti bu parayı Azra ya vermeden kendi üzerine almak. Avukatın verdiği kağıtları Azra ya bir yalan söyleyerek imzalattı. Azra da neye imza attığını okumadı. Buradan bir hayat dersi daha çıkaracak olursak, kim olursa olsun bir kağıda imza atıyorsak mutlaka okumalıyız. Sonra pişman olmamak için.

Ve insan bir kere düşmeye, bu hayatta parasız kalmaya görsün, layık görüldüğü yer çamaşır odası oluyor. Neden mi? Azra ve Mert Sumru tarafından kapı önüne konulunca Kemal beyin arkadaşım dediği ama aslında hiç arkadaşlıkla uzaktan yakından alakası olmayan Mesut bey arkadaşının  emaneti çocukları evinin alt katında çamaşır odasında misafir ediyor. Kendisi de yukarda saray gibi geniş büyük evinde sefa sürüyor. Hay ben senin zenginliğine, insanlıktan nasibini almamış varlık.

Birde Azra valizini almaya gidince evde uyuyan Mert uyanıp Azra yı göremeyince ağlamaya başladı baş edemedi ve Mert’e tokat attı bunu da eve gelen Azra gördü. Orda kalmadan ayrıldılar. Yolda Gönül ablalarını aradı, Gönül abla evde uyuduğu için kocası meşgule attı. Azra bunu bilmediği için çok üzüldü. Kardeşi ile yemek yemek, sonrada bir otelde kalmak için zarf içindeki parasına bakarken hırsız gecenin karanlığında zarfı Azra dan alıp kaçtı. Şimdi parasız da kalmıştı Azra.

İnsan annesiz, babasız, evsiz, gerçek dostları olmayınca, birde parası, kalacak yeri olmayınca, Azra gibi ölümü istiyor. Azra haklı sığıntı gibi istenmediğin bir evde, parasız, kimsesiz yaşamak çok zor. Ölmek çözüm mü? Seni bu hayata bağlayan, senin elinden tutan kimse yoksa ölmek çözüm gibi görünüyor oysa ölmek çözüm değil.

Seni bu hayata bağlayan uçurumun kenarında aşağıya baktığında ölüm, karşıya baktığında hayatın olduğu ince çizgide, elimi bırakma diyen biri varsa hayatında, hayata sıkıca tutunuyorsun. Her şeye rağmen, her zorluğa senin elini tutan ve elimi bırakma diyen insan için yaşıyorsun.

SİZİN HİÇ BABANIZ ÖLDÜ MÜ?
Benim bir kere öldü kör oldum
Yıkadılar aldılar götürdüler
Babamdan ummazdım bunu kör oldum

Siz hiç hamama gittiniz mi?
Ben gittim lambanın biri söndü
Gözümün biri söndü kör oldum

Tepede bir gökyüzü vardı yuvarlak
Söylemesine maviydi kör oldum
Taşlara gelince hamam taşlarına
Taşlar pırıl pırıldı ayna gibiydi
Taşlarda yüzümün yarısını gördüm
Bir şey gibiydi bir şey gibi kötü
Yüzümden ummazdım bunu kör oldum
Siz hiç sabunluyken ağladınız mı?

Cemal SÜREYYA

Elimi Bırakma Final Öncesi Son 58. Bölüm Neler Olacak?
Elimi Bırakma 56. Bölüm Fragmanı 3 Aralık Salı Özeti Cenk’in Doğum Günü
Elimi Bırakma Dizisi Neden Final Yapıyor? Final Bölümü Ne Zaman?
elimi bırakma 45. bölüm çalan şarkı hicran yarası sözleri
Elimi Bırakma 2. Sezon 45. Bölüm Çalan Şarkı Hicran Yarası Sözleri Kim Söylüyor?

“Elimi Bırakma 1. Bölüm Analizi ( “ASLI” ) 22 Temmuz 2018 Pazar” üzerine 35 yorum

 1. Gozel Ozgur ablama dedi ki:

  Gunaydyn Ozgur ablacim cok teşekkul ederim amin ablacim.bu gun Demetin dogum gunumi rija etsem benim adymdan ony kutlarmysyn ablam.

 2. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn canym ayilem nasylsynyz hayirli pazarlar mutly sabahlar

  1. aslı dedi ki:

   İyi akşamlar Gözelcim.

 3. xanim dedi ki:

  gunaydin ayanim birtanem evet yorumunu gordum okudum cevapta yazdim bi bak istersen tabiki yegenlerin dogum gunune geliyorum allaha emanet ol :):)

 4. xanim dedi ki:

  gunaydin ozgur teyzosum canim meleyim benim birtanem nasilsin yazdiklarini okudum cok uzuldum COK SIKINTILAR cekmissin hayat bu cok zor bi sey sen kimsenin kalbini kirmazsin eminim rabbim seni aileni korusun hep rabbim tum islerinde yardimcin olsun derten tasadan hep uzak ol birtanem allah babana rahmet eylesin mekani cennet olsun sana ve sevdiklerine allah sabr versin seni cokkkk seviyorum benim icin cok deyerlisin dualarim hep seninle ailenen mutlu huzurlu pazarlar dilerim

 5. Asi dedi ki:

  Anladim Asli bende azeriyim bu arada:)

  1. aslı dedi ki:

   Ne güzel sevindim, burada Azeri arkadaşlarımız var senin gibi.

 6. K.Azeri. dedi ki:

  Amin Aslicim.Tüm dualar kabul olsun.

 7. Ayan dedi ki:

  Ben kaçtim.
  Siz gelince benim yorumlarima bakarsiniz.
  Hadi ÖPTÜM.
  AMA UNUTMAYIN YARIN HER KESI BEKLERIM BIZE.
  YEGENLERIMIN DOGUM GÜNÜNE DAVETLISINIZ.

 8. Asi dedi ki:

  Ya Asli sana bir sey soracam oncelikle iyi aksamlar hos buldum:) benim burda asli diye biriyle selam sabahim vardi o asli senmisin acaba nerelisin sen

  1. aslı dedi ki:

   Ben Kayseriliyim canım. Sadece Adını Sen Koy sayfasında yazıyordum dizi bitti bende yeni dizilere bakmaya başladım. Hint dizilerinde yazan aslı ben değilim. Orada küçük bir aslı var arada onunla beni karıştırırlar. Ben hint dizilerini izlemiyorum.

 9. ÖzgürAslı'cım dedi ki:

  Iyi akşamlar ve çocukluktan berı okuma hastalığım var ama telafuzda bazı kelimelerı yazarken söylerken zorlanırım teyzesı bunu asla duzeltemedim yınede teşekkürler sevgimle teyzesi… Muck…

  1. aslı dedi ki:

   iyi akşamlar teyzecim, bunu düzeltmenin bir yolu diksiyon derslerinin olduğu programları izlemek internetten bakabilirsin. yada kursuna gidebilirsin zamanla düzelir teyzecim. benden de sana kucak dolusu sevgiler teyzecim.

 10. Ayan dedi ki:

  Ya ben Erkan Meriç için açilmis sayfaya yorum yazdim. Hepiniz okursaniz. Benim islerim var da.

 11. GOZEL KARDEŞİM dedi ki:

  HAYIRLI AKŞAMLAR KARDEŞİM TEŞEKKÜRLER…. SENDE ÖYLESİN BUNU İLK GÜNDEN BERİ HİSSEDİYORUM… HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN SEVGİMLE ALLAH’A EMANET OL SEVDİKLERİNLE BİRLİKTE OĞLUŞUN DA….

 12. Gozel dedi ki:

  Ozgur ablacim cok zor hele babany gozu yaşly gormek allah buyukdur her kese gonlune gore versin senin kimseyi kirmadygyndan eminim oyle guzel kalba sayipsynki allah nazarlardan korusun canym ablam

 13. Asi dedi ki:

  Asli yuregine eline saglik canim nede guzel yazmissin

  1. aslı dedi ki:

   iyi akşamlar Asi hoş geldin. Teşekkür ederim.

 14. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi ak$amlar arkada$lar. Özgûr hanim her kesin hayatinda kara bir sayfa mutlaka vardir,hayat bu. Rabbim hepimizi sevdiyi kullarindan etsin in$allah.

  1. aslı dedi ki:

   İyi akşamlar canım, duana Amin inşallah diyorum canım.

 15. Özgür dedi ki:

  IYI AKŞAMLAR… ELİNE YÜREĞİNE SAĞLIK BU OKUDUKLATIM YILLAR ÖNCESİNE GÖTÜRDÜ BENİ…… BABAM BU ÜLKENİN İLK DOZER OPORATÜRÜ (DOĞRUMU YAZDIM ACABA)15YIL İST HAYATINDAN SONRA BABA MEKANINA DÖNÜŞ YAPTIK BEN 14YAŞINDA İDİM… AMCALARIM BABAMIN GELİŞİNİ İSTEMEDİLER ÇOK BABAMIN GİZLİ GÖZYAŞLARINA ŞAHİT OLMUŞUMDUR.. NEYSE ŞİMDİ HEPSI O TARAFTA VE BSŞLARINA GİDİP BİR FATIHA OKUMUYORUM DİYORUMKİ DEYDI Mİ? NE OLURSA OLSUN ZAMAN KAVRAMI BİTIYOR HAYATTA HİÇ KİMSEYI HAK ETSEDE BELKİ KIRMADIM… ALLAH SEVDİKLERİMİZİ SEVDİĞİ KULLARI İLE KARŞILAŞTIRSIN AMİNNN

  1. aslı dedi ki:

   İyi akşamlar Özgür teyzecim,
   teşekkür ederim. Doğru yazdım mı acaba diye sormuşsun, hemen düzelteyim Dozer Operatörü olarak yazılacaktı ama olsun senin ne demek istediğini anladım. Sen doğrusunu sorduğun için bende doğrusunu yazdım teyzecim. Sıkıntı yok 🙂
   Babanız ve siz çok sıkıntılar çekmişsiniz. istenilmemek ve kovulmak, hak etmediğin sözleri işitmek çok ağır geliyor insana. Ama Allah büyük.
   Güzel duana amin diyorum teyzecim, senide sevdiklerini de korusun Rabbim.

 16. xanim dedi ki:

  aslim canim benim evet duyqusual dizi ben ara sira baktimda yarindan kesinliklen izliycem cok hosuma gitdi tavsiyen icin cok tesekkur ederim iyiki varsin cok optum seni hayirli mutlu aksamlar

  1. aslı dedi ki:

   İyi akşamlar canım. Ben beğendim, umarım sende beğenirsin evet duygusal.

 17. xanim dedi ki:

  gozel ablam canim benim iyi olmaniza cok sevindim hep iyi mutlu olun bende iyim sag olasin birtanem kendine cok iyi bak allaha emanet ol :):)

 18. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn Hanimcim iyis cok şukur sen nasylsyn canym iymisin ayilenle mutly gunler bitanem

 19. xanim dedi ki:

  gunaydin gozel ablam canim benim nasilsin sohbet kardesim nasil seni cokkkk seviyorum ailenen hayirli mutlu neseli hafta sonlari dilerim :):)

 20. Gozel dedi ki:

  Aslicim senin analizlerin hepsine bayilirim cok guzel olmuş teşekkuller canym guce gonlune saglyk bu dizini bende izlerim iy bir dizi gercekden hayat dersini veryor.teşekkuller canym benim

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkürler Gozelcim,
   ibret verici, hayat dersi verdiği doğru canım.

 21. xanim dedi ki:

  aslim canim arkadasim benim hayirli olsun birtanem analizi okudum cok duyqulandim yazdiklarina hepsine katiliyorum haklisin analiz cok cok cok guzel muhtesem olmus hatda bayildim eline yureyine saglik ellerin dert gormesin basarilarin daimi olsun cok opuyorum seni iyi geceler tatli ruyalar dilerim :):)

  1. aslı dedi ki:

   Dizi daha çok duygusal, izlerken bazı sahnelerinde ağlamıştım. İzlemediysen izlemeni tavsiye ederim canım.

   1. ÖzgürAslı'cım dedi ki:

    Iyi akşamlar bende ağlıyorum da kızımın ağlamasını görmeyın beni solladı bu tur diziler elimizdekilerin değerini bildirir sevgimle kalın

    1. aslı dedi ki:

     Aynen öyle teyzecim. Ağlamamak elde değil ki, izlerken insan göz yaşlarına engel olamıyor. İyi akşamlar teyzecim. Sağlıkla mutlu günler göresin inşallah.

 22. K.Azeri. dedi ki:

  Iyi geceler Aslim,canim arkada$im.Ilk yorum benden gelsin.Hayirli olsun canim benim.Evet hayat bazen kayb ettiyin yerden ba$lar. Elimi birakma deyen biri yoksa,ya$amak çok zor.Arkada$ kötü günde belli olur.Insan kendi hayatini kendi kazanmazsa hiç bir $eyin deyerini bilemez.Feride hanimda torunlarinin kendi ayaklari üste durmasini istiyor ba$ka bir $ey diyil.bunu çocuklar ne zaman fark edicekler görücez.Aslicim sana te$ekkürlerim sonsuz canim benim.Ellerine,gûzel gönlüne saglik.

  1. aslı dedi ki:

   Bende sana teşekkür ederim canım, yazdıklarında haklısın, hayatı sıfırdan öğretmek istiyor. Haklı da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.