Diriliş Ertuğrul Saadettin Köpek Ödü mü ?

Trt 1 in rekora doymayan dizisi Diriliş Ertuğrul’da heyecan bir an olsun dinmiyor. Bu hafta dizide Bahadır Bey ile Ertuğrul karşı karşıya gelecek.

Diriliş Ertuğrul bu haftaki fragmanında Sultan Alaaddin Saadettin Köpek‘in boynuna kılıcı indirirken göründü. Buda acaba Saadettin köpek öldü mü sorusunu akıllara getirdi. Saadettin Köpeğin dizide ölüp ölmediğine dair bir bilgi yok. Ölüp diziden ayrılmış ya da son anda bu durumdan kurtulmuş olabilir.

Tarihte Saadettin Köpek Nasıl Öldü ?

Tarihi kaynaklarda Saadettin köpek Selçuklu döneminde devlet adamlığı yapmıştır. Gerçek ismi Köpek B. Muhammed dir. Alaaddin keykubat döneminden sonra Gıyaseddin Keyhüsrev dönemininde en sadık adamı olmayı başarmıştır. Gıyaseddin’i saf dışına itip yerine geçmek isteyen Saadettin Köpek  bunun için Selçuklu soyundan olmak zorundaydı. Annesinin 1. Gıyaseddin ile ilişkisi olduğu ve kendisinin gayrı meşru ilişkiden dünyaya geldiğini iddia etti. Bu durumu öğrenen 1. Gıyaseddin Saadettin’in öldürülmesi emrini verdi. Emir’i Alem Togan tarafından kılıçla kafası kesilerek öldürüldü. Tarihte Sultan Alaaddin değil Sultan Gıyaseddin tarafından öldürtüldüğü için Saadettin bu ölümde ölmeyecektir.

dizibilgi google play

Diriliş Ertuğrul Saadettin Köpek Ödü mü ? (3 Yorum)

  1. MERHABA SN. HOCAM; Güzel makaleniz için teşekkür ederim. Emeğinize, elinize sağlık… (Gündemde bulunması hasebiyle “SADETTİN KÖPEK” ismi burada, ayrıca dikkat çekmektedir.)
    Tarihe merakım çerçevesinde benim de konuyla alakalı Vezir Taceddin noktası ve (Sadettin Köpek tarafından Engürü de, “ANKARA” haksız yere recm ettirilmiş kişi.) Kayseri yerel tarihi içerisinde önem arz edecek araştırmalarım olmuştu. Çok şükür Yaradan’ın yardımıyla ciddi bulgulara ulaştım. Bu konuları da kitap olarak yayınlamak kısmet oldu. Ve arzu edilmesi halinde, özellikle sizler gibi tarihe ilgi duymuş insanlarla paylaşmaktan, mutluluk duymaktayım.
    Örnek mi? İsmi geçen bu zatın(Taceddin Pervane’ nin) oğlunun, Osmanlının manevi mimarı “ŞEYH EDEBALİ” bulunduğu vs. vb…
    Konu ilginizi çekmişse, bir tarh dostu olarak sizlerle de paylaşmaktan, ayrıca onur duyacağım… Saygılarımla. ([email protected])