Diriliş Ertuğrul Ebu Mansur Gerçekte Tarihte Kimdir?

Diriliş Ertuğrul dizisinin 10 mayıs akşamı yayınlanacak yeni bölümünde Ertuğrul Bey’i ve Aliyar Beyi şehit olmaktan son anda kurtaracak kendisini Tüccar Ebu Mansur olarak tanıtan Selçuklu Sultanı Sultan I. Alaeddin Keykubad’tan başkası değildir. Ertuğrul Bey Vasilyus’un tuzağına düşmüştür. Ertuğrul Beyin sulh için o mağaraya gitse de mağara çıkışında Vasilyus’un tuzağına düşmüştür ve cenk öncesinde gelen oklar ile Aliyar Bey yaralanmış ve bir çok alpte şehit olmuştur. Ertuğrul ve Alpleri için tam her şey bitti derken Selçuklu Sultan’ı I. Alaeddin Keykubad Ertuğrul Beyi ve Aliyar Bey’i Vasilyus’un elinden kurtarır.

Ertuğrul beyi handa ki esnaflara ve kendi kardeşi Dündar beye soran Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad Ertuğrul Beyin sıratı mustakimden ayrılmayan hakkın peşinde koşan devletine bağlı  bir bey olduğunu kendi kulakları ile duymuştur.

Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad Ertuğrul Beyin yanına ve KAaracahisar kalesine sulhu denetlemek için ve eğer sulh olmayacaksa fitnenin çıktığı yer olan Karacahişsar kalesini feth etmek için gelmiştir.

Semerkand yakınlarındaki Maturid kasabasında dünyaya gelen Ebu Mansur MATURİD ile Diriliş Ertuğrul dizisine dahil olan Ebu Mansur karakterinin uzaktan yakından alakası yoktur. Ebu Mansur dizide gerçek bir karakter değildir. Selçuklu Sultan’ı 1I. Alaeddin Keykubad’ın  Ertuğrul Beyi denetlemek ve gizlenmek için girdiği hayali bir karakterdir. 

Sultan I. Alaeddin Keykubad’ın Ertuğrul Bey’e vereceği çok önemli bir görevi de vardır. Bu görev ise Karacahisar kalesinin fethidir.

Burak Hakkı Kimdir?

Burak Hakkı 1972 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi bölümü mezunudur. Yakışıklılığının farkına varan Burak Hakkı bir mankenlik ajansına kayıt olmuştur. Best Model Of Word’e de katılmıştır. Yer Gök Aşk dizisi ile ünlenmiştir

Diriliş Ertuğrul 87. Bölüm 2. fragmanı

 Ertuğrul’a  yeni bir düşman daha geliyor. Bilindiği üzere Diriliş Ertuğrul dizisinde Kürşat ALNIAÇIK’ın hayat verdiği Ural Bey karakteri Ertuğrul Bey tarafından öldürülmüş ve herkes rahat bir nefes almıştı; ancak hak için savaşan ne zaman rahat etmiş. Ne yazık ki Ertuğrul Bey’in başının yeni belası bir bölüm bile geçmeden geldi.

Diriliş Ertuğrul dizisine deneyimli oyuncu Burak Hakkı Ebu MANSUR karakterini canlandırmak için dahil oldu. Diriliş Ertuğrul dizisinde Burak Hakkı Ertuğrul Bey ve Türk’lere düşman Nikea ile ortak iş yapan zengin ve güçlü bir tüccara hayat verecek.

Gerçek tarihte tarihi kayıtlarda Ertuğrul Bey döneminde çok güçlü ve kudretli tüccarların olduğu bu tüccarların Bizans tarafından Anadolu’yu karıştırmak ve beyleri parası ile bir birine düşürerek kurulan Türk Beyleri ittifakını bozmak için gönderildiği bilinmektedir; bunlardan en güçlüsü de Ebu Mansur’dur. Ebu Mansur İran’lı olduğu bilinmektedir; ancak gücünü Nikea’dan alan bir Hristiyan’dır.  

Ebu Mansur’un Müslüman olarak görünmesi başta Türk Beylerini parası ile yanına çekmesinde kendisine kolaylık sağlasa bile ortama Nifak tohumları ekmesi ve ittifakı zora sokması sebebi ile Ertuğrul Bey hoşlanmayacak ve mücadele edecektir. Sonunda Ertuğrul Bey  Ebu Mansur’un ne kadar büyük bir düşman olduğunu ispatlaması ile bizzat Ertuğrul Bey tarafından kılıçtan geçirilecektir.  Ertuğrul Bey’i en çok zorlayan ise Selçuklu padişahının  Ebu Mansur’u desteklemesi olacaktır.

dizibilgi google play

Diriliş Ertuğrul Ebu Mansur Gerçekte Tarihte Kimdir? (4 Yorum)