Diriliş Ertuğrul Aktimur (Aktemür) Kimdir ?

Burak 20 Eki 2018 Diriliş Ertuğrul  0

Diriliş Ertuğrul Aktemür Kimdir ? Yaşı Boyu Biyografisi

Diriliş Ertuğrul dizisinin yeni sezon hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.  Dizinin yeni sezonunda çok sayıda oyuncu da kadroya katıldı. Son olarak Dirliş Ertuğrul dizisinin kadrosuna Aktemür karakterini canlandırmak üzere Kayra Şenocak dahil oldu. Merak edenlşer için Aktemür karakterini ve Kayra Şenocağı yakından tanıyalım.

Diriliş Ertuğrul Aktemür Kimdir Gerçek Tarihte Var mı ?

AKTİMUR BEY Ertuğrul Gazinin torunu ve Gündüz Beyin oğludur. Doğum yeri ve tarihi meçhuldür. Aktimur Bey, ecdadı gibi yiğit olup, amcası Osman Gazi’nin emrinde hem askeri hemde yönetimsel işlerde hizmet etti.

 

Karacahisar’ın fethinde büyük kahramanlıklar göstermiştir. Aykut Alp ile beraber Selçuklu Sultanı İkinci Alaeddin Keykubat’a gönderilmiştir. Sultan’ın, Osman Gaziye yolladığı beylik alameti olan menşur ve bayrağı getirdi.

Bazı kaynaklarda Aktimur Beyin 1306 Koyunhisar savaşında şehit düştüğü yazılı ise de, onun 1315 senesinde Bursa’nın tamamen abluka etildiği sırada Kaplıca tarafındaki kalelerden birine kumandan olarak görev aldığı söylenmektedir. Nitekim on sene süresince Bursa Kalesini sıkıştıran Aktimur Bey, kentin fethinde büyük pay sahibi olmuştur. Orhan Gazi, Bursa’nın fethini müteakib Aktimur Beye Kandıra’yı verdi. Aktimur Beyin bu tarihten sonraki faaliyetleri hakkında bir bilgi yoktur. Söğüt’teki mezar Aktimur Beye aittir.

Aşıkpaşazade, yapıtında Aktimur Beyi; “Ki o, gayet bahadır, verim erdi. Ak demir ki, demiri yakalasa mum ederdi; güçle taşı ovsa sıksa un ederdi. Dönmez idi suratı, surat bireyden, korkudan titrerdi ismini duyan.” laflarıyla anlatmaktadır.

Diriliş Ertuğrul Kayra Şenocak Kimdir ?

25 Haziran 1978 yılında İstanbulda dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur. İlk olarak dönemin flash dizisi olan Aynalı Tahir dizisinde yer almış ve tanınmıştır. Bu dizide Bilal rolünü başarıyla canlandırmıştır. Sunuculuk deneyimi de bulunan yakışıklı oyuncu Şans Kapıyı Çalınca isimli yarışmayı Seray Sever ile birlikte sunmuştur.

 

Çok sayıda dizi ve sinema filminde yer almıştır. Son dönemlerde Filinta (Hasan) ve Muhteşem Yüzyıl Kösem (Topal Recep Paşa) gibi önemli yapımlarda yer almıştır. 1.79 boyundaki oyuncu bir dönem modellik de yapmıştır. Öğretmen olan Verda Şenocak ile evlenmiş fakat daha sonra boşanmıştır. Bu evlilikden Mert adında bir erkek çocuğu bulunmaktadır. 2017 yılında Ebru Karanfilci ile nişanlanmış fakat daha sonra ayrılmışlardır.

 

Bay Yanlış Deniz
Bay Yanlış Deniz Kimdir? Ezgi’nin Avukat Arkadaşı
Gençliğim Eyvah Zola
Gençliğim Eyvah Zola Kimdir? Arif’in Oğlu
Gençliğim Eyvah Çavi
Gençliğim Eyvah Çavi Kimdir? Zekeriya’nın Oğlu
gençliğim eyvah leyla
Gençliğim Eyvah Leyla Kimdir? Sevgilisi İnstagram Adresi

“Diriliş Ertuğrul Aktimur (Aktemür) Kimdir ?” üzerine 2 yorum

  1. game boxes dedi ki:

    I do not even understand how I stopped up here, but I thought this post used to be good. I don’t realize who you’re but definitely you’re going to a well-known blogger should you are not already 😉 Cheers!

  2. Anonim dedi ki:

    Bu adamın oyunculuğunu çok beğeniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.