Çukur mahallesi gerçekte var mı ?

Sezonun flash dizisi Çukur geçtiğimiz Pazartesi ekranlara geldi. Büyük beğeni toplayan dizinin izleyicileri ise acaba Çukur diye bir mahalle gerçekte var mı ? sorusunu merak etmeye başladılar. Dizinin senaristi Gökhan Horzum kendisine yöneltilen bu soruya proje öncesi bir süre araştırma yaptığını belirli bir ölçüde istanbuldaki mahallerden esinlendiğini birbirlerine dizideki gibi bağlı ve birbirini kollayan insanların yaşadığı yerler olduğunu belirtti. Ama kendisinin senaryoda ele aldığı Çukur mahallesindeki kadar ütopik boyutlarda olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili benim yorumumsa mahalle biraz Narcos dizisinden esinlenme var. Tüm dünyada ses getiren Netflix dizisi Narcos ta Escobar ın yaşadığı mahalle de tıpkı Çukur gibi gözleri radar gibi çalışan kim geldi niye geldi diye sürekli etrafı tarayan daha sonrada damlardan atlayarak birbirlerine ıslık ve bayraklarla işaret veren gençlerin olduğu ülkeden soyutlanmış bir mahalle.

Zaten dizinin bir sahnesinde Vartolu’un “Ben sana her hafta bavulla para getiricem artık o Amerika’lı kıvırcık gibi yakıp torunlarımı ısıtırsın yoksa mahalleye mi dağıtırsın orasını bilmem “  repliği ile Narcos a gönderme yapmasıda dikkatlerden kaçmadı.

dizibilgi google play

Çukur mahallesi gerçekte var mı ? (6 Yorum)

  1. evet gerçekte istanbulda değilde tokat niksarda öyle bir yer var babasının kurduğu bir çukur değil gerçekte ahmet abiyi niksarda zor bulursunuz önce mahallesını bulmanız lazım yalnız kendi kurduğu bir yer diyorum ya ahmet abi lise dönemlerinde bi gün eve giderken duvarda torbacı yazısını görüyo bu yazıyı görünce giriyo torba varmı diyo var diyolar ahmet abi orda 2 kişiyi dövdüğünü ve emniyetin önüne atıp plakası bi motora kaçtığı bliniyo okulda haraç kesenlerin yakasına yapıştığı felam filam böylece arkasına maznumlardan güçsüzlerden çelimsizlerden zalime zalim güçlü kuvvetli kalıpı bi ordu yaratmış mahallesini öğrenmek isterseniz herhangi bi liseye girip sorun ama bildiğim kadarıyla bu işleri bırakmış esnaflık yapıyo aktarcılık yapıyo boyu 1,60 civarı bişey lakabı kü.ük herkülmüş bildğim kadarıyla kolu 30 cm boy 1.60 dan biraz uzun 1.67 civarı bence okullara sorup niksarın ağası nerde diye sorsanız söyerler

    • Evet orda yasadim ve benzerligi cok tarlbasini anlatiyo gibi ve ben kucukkende mahallede idris gibi sevilen biri ve onun da yaninda olan adamlar vardi ayrica mahalleyi yikmak isteyen mutaitte efendimiz oluyo cogu dogru