Çukur mahallesi gerçekte var mı ?

Sezonun flash dizisi Çukur geçtiğimiz Pazartesi ekranlara geldi. Büyük beğeni toplayan dizinin izleyicileri ise acaba Çukur diye bir mahalle gerçekte var mı ? sorusunu merak etmeye başladılar. Dizinin senaristi Gökhan Horzum kendisine yöneltilen bu soruya proje öncesi bir süre araştırma yaptığını belirli bir ölçüde istanbuldaki mahallerden esinlendiğini birbirlerine dizideki gibi bağlı ve birbirini kollayan insanların yaşadığı yerler olduğunu belirtti. Ama kendisinin senaryoda ele aldığı Çukur mahallesindeki kadar ütopik boyutlarda olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili benim yorumumsa mahalle biraz Narcos dizisinden esinlenme var. Tüm dünyada ses getiren Netflix dizisi Narcos ta Escobar ın yaşadığı mahalle de tıpkı Çukur gibi gözleri radar gibi çalışan kim geldi niye geldi diye sürekli etrafı tarayan daha sonrada damlardan atlayarak birbirlerine ıslık ve bayraklarla işaret veren gençlerin olduğu ülkeden soyutlanmış bir mahalle.

Zaten dizinin bir sahnesinde Vartolu’un “Ben sana her hafta bavulla para getiricem artık o Amerika’lı kıvırcık gibi yakıp torunlarımı ısıtırsın yoksa mahalleye mi dağıtırsın orasını bilmem “  repliği ile Narcos a gönderme yapmasıda dikkatlerden kaçmadı.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Çukur mahallesi gerçekte var mı ? (2 Yorum)