Çarpışma ve Çukur Dizisinde Oyuncular Arasında “crossover” (çapraz geçiş) Nedir?

Burak 03 Nis 2019 Çarpışma  0

Yabancı dizilerde sıklıkla görülen, Türk dizi tarihinde ise örneği az olan Crossover çapraz geçiş. İki dizi arasında oyuncuların olması.  

Çukur dizisinde Mahsun’un Sena’yı kaçırması tüm dengeleri alt üst etmiş bunun üzerine Sena’nın kayıp olduğunu öğrenen Yamaç, bunun arkasında Mahsun’un olduğunu anlamış ve deliye döndü.

Koçovalı Kardeşler ve Damla’nın, Sena’yı bulmak için seferber oldukları bölümde ‘Çukur’, sürpriz bir misafiri ağırladı. Ay Yapım imzalı ‘Çarpışma’da Onur Saylak’ın hayat verdiği fenomen karakter Veli Cevher, Vartolu’nun eski dostu olarak onun yardımına yetişti. Koçovalı Kardeşlerle bir araya gelen Veli, Sena’nın bulunması için usta oyuncu Ali Sürmeli’nin canlandırdığı Cansız’ı arayarak ondan da destek istedi.

Her Perşembe akşamı Show TV’de yayınlanan ‘Çarpışma’nın bu haftaki yeni bölümünde Vartolu, Veli Cevher’e iade-i ziyaret gerçekleştirecek. Veli, Vartolu ve Medet’i Cansız (Ali Sürmeli) ile karşı karşıya getirecek. Vartolu ile Medet, Mahsun’un nerede olduğu sorusunun cevabını Cansız’da arayacak. ‘Çarpışma’nın bu haftaki bölümünde Vartolu ve Medet’in yanı sıra ‘Çukur’dan iki sürpriz önemli isim daha konuk olacak.

Çukur’, yeni bölümü ile 8 Nisan Pazartesi saat 20.00’de Show TV’de

Perşembe akşamı ekrana gelecek Çarpışma’nın yeni bölümünde ise bu kez Vartolu, Veli Cevher’e iade-i ziyaret gerçekleştirecek ve bu sahne Pazartesi akşamı ekrana gelecek Çukur dizisinde de yayınlanacak.

Böylece iki dizi arasında Türk dizi tarihinde ilk yapılacak olan
Crossover çapraz geçiş. İki dizi arasında uygulanmış olacak ve bu Türkiye de ilk olacak. Bu büyük buluşmanın devamı Perşembe akşamı Çarpışma’da; Pazartesi akşamı ise Çukur’da ekrana gelecek.

“Crossover” (Çapraz Geçiş) Nedir?

Crossover; kelime anlamı karşıdan karşıya geçmek demek.
Normalde bir arada olmayan iki ya da daha fazla fikri mülkiyetin (karakterin ) aynı hikaye içinde kullanılmasıdır.

Daha anlaşılır şekilde söylemek gerekirse, Çukur ve Çarpışma dizisindeki karakterlerin iki dizide olması ve aynı sahneleri birbirlerinde kullanmasına verilen isimdir ve bu Türkiye de ilk kez yapılmaktadır.
Amaç, ortaya konulan hikaye yoluyla söz konusu dizi karakterlerinin birbirinin tanıtımına destek olmasıdır. Yani crossover, temelde bir pazarlama yöntemidir.

Çukur Yeni Bölüm Ne Zaman? 20 Nisan 2020 Var mı?
Çukur Emir (Uğur Aslan) Kimdir? Dizideki Rolü Ne Olacak?
Tolga Sarıtaş Çukur Dizisinde! Çukur Çivi (Tolga Sarıtaş) Kimdir?
çukur 3. sezon
Çukur 3. Yeni Sezon Oyuncuları Kimler?

“Çarpışma ve Çukur Dizisinde Oyuncular Arasında “crossover” (çapraz geçiş) Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Günay dedi ki:

    Bu ilk diyil. Daha önce de görüldü. Yer gök aşk dizisi ile lale devri arasında. Havvanın kardeşi gelin gitdi Lale devrine.

  2. Krystu dedi ki:

    Haa bu crossover Hint dizilerinde oldukça sik görüniyor çok güzel oluyor böyle olunca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.