Camdaki Kız Dizisi Kitabının Yazarı Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir?

Camdaki Kız Dizisi uyarlama bir dizi olacak. Camdaki Kız kitabından uyarlanan dizinin kitap yazarı Dr. Gülseren Budayıcıoğlu.

İstanbullu Gelin dizisini hatırlayanlar bilir. O da Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitabından uyarlama bir dizi idi. Dr. Gülseren Budayıcıoğlu bugüne kadar üç kitap yazdı.

Dördüncü kitabı ‘Camdaki Kız’ ise yeni çıktı.

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir?

Budayıcıoğlu bir psikiyatrist. İnsan denen, dünyanın bu en muhteşem varlığına yapılacak en küçük katkı bile kutsal bir görev, kutsal bir iştir diyenlerdenim. Diyen çok saygın bir hanımefendi. Hekim, yazar, sosyal medyada da aktif.

Üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak 1947 Ankara da dünyaya gelen Gülseren Budayıcıoğlu, ilk ve ortaöğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra, 1966’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Tıp öğrenimi sırasında 1968 yılında yayına başlayan TRT televizyonunun açtığı spikerlik sınavını kazanarak TRT’ye kadrolu spiker olarak atandı ve bu kurumda beş yıl boyunca spiker ve Türk müziği programlarında sunucu olarak görev yaptı.

1972’de Tıp Fakültesi’n den mezun oldu, 1973 yılında evlendi ve TRT’den ayrılıp Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’ne asistan olarak girdi. 1977’de uzman oldu ve 1982 yılına kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1982 yılında üniversitede doçent olmak üzereyken, tercihini hocalıktan değil, doktorluktan yana yaptı ve üniversiteden ayrıldı. 23 yıl Ankara’da serbest hekim olarak çalışan Gülseren Budayıcıoğlu, 2005 yılında yine Ankara’da, en büyük hayalini gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek psikiyatri merkezi olan ve ülkemizdeki her kesimden insanın başvurabileceği “Özel MADALYON Psikiyatri Merkezi”ni kurdu. Yıllar süren birikimlerini toplumla paylaşmak amacıyla bu kitabı hazırladı.

İlk kitabı, “Madalyonun İçi” 2004 yılında, Remzi Kitabevi tarafından basıldı.

Hastaları ile olan görüşmelerini kaleme aldığı Madalyonun İçi isimli kitabı. 2005 yılında hastaların sosyal güvencelerini kullanarak Sağlık Bakanlığından ruhsatlı Ankara’nın ilk özel psikiyatri merkezini açtı. Madalyon psikiyatri merkezinde kendisi gibi başarılı hekimler ile çalıştı. Beş kişilik küçük bir kadroyla kurulan merkezde çalışan sayısı şu aralar yüze yaklaşıyor. Yılda yüz binlerce kişi bu merkeze başvuruyor ve her birine ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlar.

2006 yılında sevgili eşi Aydın bey hastalanır ve aile için zor günler başlar. 2007 yılında eşi vefat eder. Hayat zor olsa da devam etmektedir. Aynı yıl küçük Aydın dünyaya gelir biraz olsun acıları diner.

2008 yılında Günahın Üç Rengi kitabı Remzi Kitabevi tarafından yayımlanır. Eşinin vefatından sonra hayata yazarak tutunmaya çalışan Gülseren Budayıcıoğlu zamanının çoğunu yazarak geçirir. 2011 yılında “Hayata Dön” adlı üçüncü kitabı da yine aynı yayın evinden Remzi Kitabevinden çıkar.

ve Kral Kaybederse isimli eserleri de yayınlanır. 2013 yılında Madalyon Psikiyatr Merkezinin Levent Şubesini açtı.

Danışanlarından izin alarak, tanık olduğu vakaları hikayeleştiriyor. Tabii okuduğunuz her satırın gerçek olduğunu bilerek okuyorsunuz. Müthiş ayrıntılar, ruh çözümlemeleri var. Çok anlaşılır ve akıcı bir dille yazıyor. Terapi koltuğundakilerin bilinçaltı, ‘Camdaki Kız’da olduğu gibi çözüle çözüle, acıta incite su yüzüne çıkıyor.

Camdaki Kız Kitabının Özeti KADER MOTİFİ

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu Ayşe Arman ile yaptığı bir röportajında şunları söylüyor;

Son kitabınız “Camdaki Kız’da “Bize çocukluk acılarını tekrar yaşatacak kişileri gözünden tanır, başkasına değil ona aşık oluruz. Hayat onu kendi ellerimizle buldurur bize” diyorsunuz. Bu gerçekten doğru mu?

Evet, doğru.

Peki doğruysa nasıl bir mekanizma işliyor da bize acı çektirecek adamlara/kadınlara vuruluyoruz?

Son yıllarda okuyucularımla “kader motifi” adını verdiğim bir konuyu çalışıyoruz. Zaten baştan beri asıl amacım, insanlara bu motifi anlatabilmekti. Bizim kaderimiz, doğduğumuz evlerde yazılır. Tanrı bize kendi kaderimizi kendi ellerimizle yazdırıyor aslında. Kader, doğduğumuz an, annemizle kurduğumuz ilk ilişkiyle başlar yazılmaya: Sevildik mi, onaylandık mı, kendimizi güvende hissedebildik mi? Bize öncelik tanındı mı? Dünyayı bizler o evlerde tanır, o evlerde yaralanır ve çocukluk acılarımızın bizi götürdüğü yere gideriz. Duyguları yara almadan büyüyen birinin var olduğunu sanmıyorum. Şifacılar da aslında yaralıdır. O yaralar bize önce şekil verir, sonra da o yaraların peşinden gideriz. Sürekli kendini tekrar eden bir motiftir bu. Bizi kâşif de katil de kahraman da korkak da iyi de kötü de yapan aslında çocukluk acılarımızdır!

Diyor.

İmkan bulursanız kitaplarını okumanızı tavsiye ederim ve siz değerli ziyaretçilerimiz için Sayın Gülseren hanımefendinin bir kaç videosunu sitemize ekliyorum. Mutlaka sonuna kadar izleyin ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Sayfayı ziyaret eden yazıyı sonuna kadar okuyan herkese teşekkür ederim.

“Aslı”

Gülseren Budayıcıoğlu Kader Motifi Bölüm 1 Video 1

Gülseren Budayıcıoğlu Kader Motifi Bölüm 2 Video 2

Gülseren Budayıcıoğlu Kader Motifi Bölüm 3 Video 3

 

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir?

dizibilgi google play

Camdaki Kız Dizisi Kitabının Yazarı Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir? (2 Yorum)

  1. Aslicim nasilsin? Te$ekkûr ederim canim.Gûlseren hanimin e$ini kayb etmesine ûzûldúm,ama hayat i$de. Insanlara $ifa vere bilmek çok önemli,o da bunu yapiyor. Dizinin izlenmesine ben inaniyorum,fraqmani izledim.