Aliya Dizisi Nerede Çekilecek

Burak 25 Tem 2017 Aliya  0

Efsane Lider Aliya İzzetbegoviç’in yaşam öyküsünü ve geleceğe dair planlarını beyaz perdeye aktarması beklenen Aliya dizisi için geri sayım başladı. TRT 1 ekranlarında yayınlanacak olan dizide Aliya İzzetbegoviç’i Yurdaer Okur canlandırırken  eşi  Halide İzzetbegoviç’i  Görkem Yeltan canlandıracak. Ayrıca şu anda Bosna Hersek Cumhurbaşkanı olan  Aliya İzzetbegoviç’in oğlu, Bakir İzzetbegoviç’i Berke Üzrek, kızı Sabina İzzetbegoviç’i Dilşat Çelebi canlandıracak.

TRT 1 ekranlarında kasım ayında yayınlanması beklenen Aliya dizisi 90’ar dakikalık bölümler halinde yayınlanacak ve dizi 6 bölümde sona erecek.  Ödüllü Boşnak Yönetmen Ahmet İmamoviç’in çekeceği “Aliya” dizisini Ahmet Tezcan yazıyor. Çekimler 1 Ağustos’ta Bosna Hersek’te başlayacak. Efsane lider ve komutan Aliya İzzetbegoviç’in kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olduğu Bosna Hersek tarih kokan bir memleket.

500 yıl boyunca Osmanlının himayesinde kalan Bosna Hersek 1878 yılında Avusturya Macaristan İmparatorluğunun eline geçmiş, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra ise Yugoslavya ismini almıştır. 1990 yılında bağımsızlığını açıklamasından sonra 100 binin üzerinde insanın ölmesine ve 2,2 milyon insanın yerlerinden olmasına sebeb olan ve 3.5 yıl süren savaşın ardından 1995 yılında Pariste imzalanan antlaşmayla tam bağımsız bir devlet olmuştur. 

Osmanlının 500 yıl hüküm sürdüğü Bosna Hersek’te sayısız tarihi eser bulunurken olağanüstü doğal güzelliğiyle herkesi büyülemektedir. Saraybosna, Gazi Hüsrev Bey Camii, Saraybosna Katedrali, Mostar aklıma gelen eşsiz yerlerden bazıları.

 

Aliya Dizisi Oyuncu Kadrosu ve Karakterleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir