Afilli Aşk Dizisi Muhsin Yiğiter (Altan Erkekli) Kimdir?

Afilli Aşk Dizisi Muhsin Yiğiter Kimdir?

Haziran ayında yazlık dizi olarak başlayacak olan Afilli Aşk dizisinde Kerem karakterinin babasını Altan Erkekli canlandıracak. Muhsin Yiğiter karakterine hayat verecek olan oyuncu dizide Yelda Yiğiter’in eşi olacak.

Afilli Aşk Dizisi Altan Erkekli Kimdir?

Tam adı Reşit Altan Erkekli olan sanatçı 18 Kasım 1955, İstanbul doğumlu. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusudur. 1.80 boyunda ve 83 kilo.

Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji’nde aldı. Lise döneminde tiyatro ile ilgilenmeye başlayan Erkekli, karşılaştığı zorluklar sebebi ile tiyatrodan vazgeçip inşaat mühendisi olmaya karar verdi. Ancak lisedeki İngilizce hocasının ısrarı ile bu kararını değiştirerek 1975 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ne girdi.Eğitimi sırasında, fakülte öğrencileri tarafından hazırlanan “Kopermikli Yüzbaşı” oyununda, başrol oyuncusunun gösterime gelememesi sebebi ile başrolde sahneye çıktı. Oyunun galasının ardından yanına yaklaşan Rutkay Aziz’in “AST gemisine hoş geldin” sözleriyle profesyonel oyunculuğa başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra, DTCF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve AST’ta oyunculuğa devam etti. 1985 – 1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde çalışan Erkekli, 1989 yılında yeniden AST’a döndü. Susam Sokağı’ndaki Edi karakterini seslendirdi. 

BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) Oyuncuları arasına AST’daki görevine veda ederek katılan Erkekli, “Bir Demet Tiyatro” adlı dizide de rol aldı. “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü” adlı tiyatro oyununda, vefat eden Gürdal Tosun’un rollerini üstlenen sanatçı, “Vizontele” adlı sinema filminde de Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’la başrolü paylaştı. 2007 yılından beri, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde, Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk, Seslendirme ve Oyunculuk eğitimleri vermektedir. 

dizibilgi google play