Adını Sen Koy 361. Bölüm Analizi (“ASLI”) 04 Haziran 2018 Pazartesi ( SON 5 BÖLÜM )

Burak 20 Ağu 2018 Adını Sen Koy  0

Adını Sen Koy 361. Bölüm 04 Haziran 2018 Pazartesi ( SON 5 BÖLÜM )

Ercan Keser ne güzel yakalanmıştı. Hapse atılmıştı. Ömer de, Zehra da, Jülide de rahat bir nefes almış huzura ermişlerdi. Ancak bu huzur çok sürmedi. Ercan nezaretten asıl kalacağı yere, hapishaneye götürülecekken, yer değişikliği yapılırken, ona son anda gelen mektup ile içindekileri okuyarak çıktı. Benim tahminime göre avukatı onu kaçırma planı hazırlamış bunu da mektupla ona ulaştırmış, ayarladığı adamları sayesinde kaçmayı başarmıştı Ercan.

Ömer bu haberi Komiser Murat dan öğrendi. Kimseye, özellikle de Zehra ya bir şey söylemedi. Çünkü, Zehra daha öncesinde Ömer’e kabuslar gördüğünü, huzursuz olduğunu söylemişti. Şimdi yeniden uykusu kaçmasın diye bir şey söylemedi.

Kendince evde tedbirler aldı Ömer. Ercan da boş durmuyor, Zehra yı izlettiriyordu adamlarına. Ömer’i Zehra dışardayken aramıştı. Tamda Zehra’nın şarjının bittiği an nasıl bir zamanlamadır. Ömer telefona bakmadan Zehradır diyerek açtı karşısına Ercan çıktı. Emanet bende deyince, Ömer Zehra zannetti. Onu telefona istedi sesini duymak istediğini söyledi. Ercan da adres verdi Ömer’i oraya çağırdı.

Ömer gitti. Ercan da dalga geçer gibi karın kuşlar kadar özgür evinde ama sen elimdesin dedi. Damarına basacak şekilde anne ve babası hakkında kötü sözler söyledi. Ömer de kızdı ve teke tek dövüşmeye başladılar.

Ercan annen benim karım dedikçe, Ömer de annem asla senin karın olmadı. O eşini ve çocuklarını korumak için senin esirin oldu dedi. Polis siren seslerini açmış geliyorken, sesi duyan Ercan ve adamları penceren kaçıp gittiler. Ömer de oradan çıkıp arabasına geçti. Dinlenirken Zehra aradı.

Ömer karısının sesini duyunca mutlu oldu ve hiç susmadan konuşmasını istedi. Ömer bir kere daha Zehra yı kaybetme korkusu yaşamıştı o yüzdende şimdi hayatta olan eşinin sesini duymak çok iyi geldi Ömer’e.

Zehra alışkın değil, iyi misin diye sorunca, Ömer de iyi olduğunu, biraz işleri olduğunu, onları halledip geleceğini söyledi. Yolda da komiser Murat ile telefonda konuştu. Ömer ifade vermeye gidecek.

Salim amcalarda kalan Aysel hanım, evden gitmekte kararlı. Salim amca konuştu ama ikna edemedi. Aysel hanım dayısı ile birlikte Salim amcalardan ayrıldı. Salim amca, Aysel hanımı seviyor ancak söyleyemiyor.

Konakta da Zehra Asya’nın gösteride giyeceği elbisesine süsler dikiyor. Bu esnada odaya giren Ömer hiç konuşmadan Zehra’nın kolundan tuttuğu gibi kendine çekti ve kucakladığı gibi etrafında döndürdü.

Allah’ım Ömer ne güçlü bir erkek, Zehra yı aldığı gibi kucağına kaç kere dönderdi etrafında, mutluluktan başı dönmüştür Zehra’nın, bir de Ömer seni çok seviyorum Zehra diyerek ciğerine basarcasına sarıldı. Kaç kıza nasip olur eşi tarafından böyle sevilmek?    

Sevmek de, sevilmekte çok güzel. Allah her kese bir yastıkta, bir ömür mutlu olacakları, hayatı iyi günde de, kötü günde de, varlıkta ve yoklukta paylaşacak, birbirini sevmekten asla vazgeçmeyen eşler nasip etsin amin. Ve her zaman, “seni seviyorum var mı diyeceğin“ diyecek eş olsun eşler birbirine.

Sarp, İpek ile dışarda buluşup konuştular. Sarp, İpek’e aşkını itiraf etti biraz konuştu ve biz olamazsak, arkadaşta kalamayız sana 2 gün müsaade sonra bana cevabını ver dedi gitti.

İpek Sarp tan böyle bir şey beklemiyordu. İpek, Koray’ı seviyor. Tıpkı Koray’ın İpek’i sevdiği gibi sadece birbirlerine duygularını açıkça söyleyemiyorlar o kadar.

Ömer şirkete gitmiş, iftara eve gelmemiş. Geç gelince Zehra neden gelmediğini sordu. Ömer de işlerim vardı dedi. Biraz konuştular, Ömer eve gelince Zehra’nın yaptığı yemeklerden yemiş, biraz fazla yemiş, senin suçun deyince Ömer, Zehra da cezama razıyım dedi.

Cezada ceza olsa bari, ödül gibi ceza.. Bir gece boyunca hiç konuşmadan birbirlerine sevgi ile baktılar.

İpek, akşam eve giderken Salim amcaların evinin önünden geçiyordu, balkonda olan Canan, İpek’i gördü ve içeri çağırdı. Konuştular. Daha doğrusu ilk başta İpek konuşamadı ağladı sadece, Canan da onu dinlemek anlamak için elinden geleni yaptı.

Sonunda İpek, Sarp’ın söylediklerini Canan’a söyledi. Canan da aynen benim dediklerimi düşündü. Sarp-İpek den hoşlanıyor, Koray-İpek den hoşlanıyor, ipek-Koray dan hoşlanıyor, çarşı Pazar karışık. Duygularını ölç, tart ve en sonunda da kalbinin sesini dinleyerek karar ver dedi.

Bu arada da Koray hala şirkette ve o da İpek’i düşünüyor, resimlerine bakıyor. İpek ile konuşmaya karar veriyor ve arıyor. Ancak İpek açmıyor. Canan da görüyor, nereye kadar kaçacaksın? Diye soruyor. Sarp dan gelen itiraf, Koray dan gelmiş olsaydı çok daha mutlu olurdu ipek. Bununda farkında Canan.

İpek’i teyzesi aradı ve evine gitti İpek. Canan yalnız kaldı. Aklına annesi geldi. Onu çok özlemiş. Bu konuşmamı duysaydı Canaaaannnn diye bağırırdı dedi.

Gece sahura kalkacaklardı. Önce Zehra uyandı, Ömer’i de uyandırdı. Ömer 10 dakika dedi ve gitmek üzere olan Zehra yı kendine çekti. Zehra’nın kolu ne çekti Ömer’in elinden hala sağlam yerinde Allah dan.

Zehra kalkıp gidiyordu ki elektrikler gitti. Zehra korktu. Ömer de hemen yataktan kalkıp Zehra’nın yanına gitti. Jeneratör devreye girmemişti. Ömer koridora çıktı, güvenlikteki arkadaşları aradı durumu bildirdi. Durum düzelmiş. Hediye abla, Jülide hanım, Ömer ve Zehra mutfakta sahurdalar.

Benim anlamadığım Ayşe ile Asya neden bu sahur sofralarında yok?

Sahura kalkan sadece onlar değil, Salim amca ile Canan da sahura kalkmış ve Canan patates kızartması yapmış. Daha doğrusu yakmış. Bu kadarına da pes doğrusu. Patates hemen kızarmaz. Başında beklemen ve karıştırman gerekir, rengi dönünce de ocaktan alırsın. Canan sen ayakta mı uyuyordun? Yada başka bir işle mi meşguldün ki o patatesler kömür oldu? yakmak için baya çaba harcamışlar. Çatır çatır.

Sahurdan sonra Ömer ve Zehra çok güzel uyudular. Gece ayın ışığı onların odalarını aydınlatıyor, ay ışığı onların yüzlerini aydınlatıyordu. Ay ışığı altında uyuyorlardı. İlk Ömer uyandı. Zehra yı bir süre izledi ve Ercan geldi aklına Zehra yı onun yüzünden kaybedecekti. Hemen yataktan kalktı arkasını giymeye gitti.

Can ile çalışma odasında konuşan Ömer, konaktan kimsenin çıkmasını istemediğini, Ercan yakalanana kadar bu durumun devam edeceğini, aksi bir durum olursa haberinin olması gerektiğini söyledi.

Zehra da Canan’ı aradı. Canan Yemeği yaktığını dayısını aç işe gönderdiğini söyleyince, Zehra da ben geleyim de size yemek yapayım dedi. Canan da buna çok sevindi. Nasıl sevinmesin ki, dayısına çok güzel sofra hazırlayacağını söyledi, bunca olaya rağmen hala çok güzel bir masa hazırlama umudu taşıyor içinde Canan. Neyine güveniyorsa artık? Her seferinde sonu hüsranla bitiyor.        

Koray ile İpek hep birbirlerini düşünüyorlar. Durakta bekleyen Koray, İpek’in gelmesini beklerken, İpek de Koray’ın dünkü telefonuna cevap versemiydim diye kendi kendine konuşurken, ikisi de birbirini görünce mutlu oldular ama belli etmediler. Her ikisi de kendine sakin ol diyor. Kalpleri ne kadar hızla çarpıyorsa artık. Yakışıyorlar da birbirlerine.

Ömer çalışma odasında çok büyük bir ciddiyet ile işlerini yapıyor, telefonda da Selin ile konuşarak işleri yürütüyor. Şirkette toplantısı varmış Ömer’in ve Ömer Selinle iş konuşurken Zehra geldi. Ömer yanağından öptü. Konuşma bitince Zehra Ömer’e beni de babamlara bırakır mısın? Canan yine yemeği yakmış, yemek yapacağım deyince, Ömer de gitmesen, ahçı göndersek, dışardan yemek söylesek dedi. Zehra da olmaz babam kabul etmez dedi.

Eve ahçı gönderene kadar Cananı ahçılık kursuna yazdır Ömer.

Zehra’nın tek başına dışarı çıkmasını istemiyor Ömer, onun içinde ben bırakırım seni dedi. Birlikte mahalleye gittiler. Giderken de alış veriş yapmışlar elleri dolu vardılar eve. Ömer şirkete toplantıya gidecek ama gidemedi. Ercan dışardayken, hedefte Zehra varken onu tek başına evde mahallede bırakmaya gönlü razı olmadı. İşe gitmedi Ömer.

Karısı ile biraz daha zaman geçirmek isteyen Ömer toplantıyı iptal ettirdi. Oh ne ala memleket keyfine göre işe gidip geliyor Ömer, nede olsa şirket sahibi patron ister işe gider, ister işe gitmez.

Zehra yemek yapacak, hem akşama, hemde sahura, evi silip süpürecekmiş, Ömer’e sen ayak altında dolaşma dedi. Zehra sende eline süpürgeyi ver evi Ömer süpürsün, sonra da toz bezini ver toz alsın. Hayat müşterek yardım etsin sana fena mı olur. Ne güzel erkenden işin biter.

Ama nerde Ömer gardiyan gibi Zehra’nın başını bekledi. Arabasından bilgisayarını getirdi iş yapayım diye ama nerde iş yapmak, Zehra’nın yanına gitti durdu. Tabi Zehra da onu gönderdi. Ömer durur mu? durmaz. Her fırsatta Zehra ya sarılmaya, onu öpmeye çalıştı. Sonunda da ocaktaki çorba taştı. Olacağı oydu.

Akşam olunca Salim amcanın midesi bayram etti. Kızına çok teşekkür etti. Ömer ve Zehra da gece orada kaldılar. Daha öncesinde yaşadıkları yaşanmasın diye yedek pijamaları varmış orada onları giydiler. Daha öncesinde Ömer Salim amcanın pijamalarını giymişti çok komik olmuştu. Ne yapsın Ömer boyu uzunsa, Zehra da gülmeye başladı.

Ömer Zehra yı kendine çekti ve neden güldüğünü sordu. Zehra konuşmayınca, Ömer Zehra yı öpücük yağmuruna tuttu. Bugüne kadar hiç öpmediği kadar çok öptü. Sonra Zehra Ömer’e telefonda ne konuştuğunu sordu. Ercan kaçmış onu duydu da duymadı onu sordu Zehra Ömer de bir şey söylemedi.

İpek’in staj dosyasını Koray imzalayacak, sonra da Ömer ve stajı bitecek İpek’in ve ipek şirketten ayrılacak ama Koray bunu istemiyor.

Gece sahura kalkma vakti. Ömer uyuyor Zehra çoktan kalkmış çöp dökmeye dışarı çıkmış. Ömer uyanıp da Zehra yı görmeyince endişelendi hemen yataktan kalkıp evin içerisinde bakabileceği her yere baktı. Kapı açıktı dışarı çıktı Zehra karşısında duruyordu ama gecenin karanlığında bir gölge Zehra ya doğru gelmekteydi. Ömer gördü Zehra dedi. Zehra ne olduğunu anlamak için arkasını döndü ve çığlık attı.

SEVİYORUM İŞTE VARMI DİYECEĞİN

Yağmur olsan, toprağınım
Rüzgâr olsan, yaprağınım
Irmak olsan, bir dalınım
Seviyorum işte var mı diyeceğin?

Sen baharsan, mevsim benim
Sen muratsan, yeşil benim
Sen mızrapsan, nağme benim

Seviyorum işte var mı diyeceğin?

Derya olsan, alem benim
Nefes olsan, neyzen benim
Gönül olsan, sevda benim
Seviyorum işte var mı diyeceğin?

Emel SAYIN

Doğum Günün Kutlu Olsun Rada
İyi ki Doğdun ERKAN MERİÇ Doğum Günün Kutlu Olsun ( 26 TEMMUZ 1986 )
Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun
Erkan Meriç ve Hazal Subaşı Ayrıldı mı? Dizi Setinde Başlayan Aşk Bitti

“Adını Sen Koy 361. Bölüm Analizi (“ASLI”) 04 Haziran 2018 Pazartesi ( SON 5 BÖLÜM )” üzerine 72 yorum

 1. xanim dedi ki:

  k azeri ablam ayselim pericim nasilsiniz bayraminiz kutlu olsun sizi cokkk seviyorum iyi geceler tatli ruyalar

 2. xanim dedi ki:

  ayanim hos geldin ben iyim sen nasilsin arkadasim cok ozledim seni duyun nasil gecti cocuklari op benim icin ne guzel burdasin seni cokkkk seviyorum bayramin kutlu olsun iyi geceler tatli ruyalar sana

 3. xanim dedi ki:

  aytacim hos geldin bitanem iyi olmana cok sevindim bende ailem cok iyi sag olasin dogum gunum 1 eylulde canim arkadasim rahatina bak anliyorum seni cokkkk seviyorum arafen bayramin kutlu olsun iyi geceler tatli ruyalar

 4. xanim dedi ki:

  gozel ablam iyi olmana cok sevindim hep iyi mutlu ol bende iyim arafen gunun bayramin kutlu olsun insallah seni cokkkk seviyorum allah rahatlik versin iyi geceler tatli ruyalar sana

 5. xanim dedi ki:

  aslim kiymetlim canim arkadasim iyi olmana cok sevindim bitanem hep iyi mutlu ol bitanem bende iyim seninde arafe gunun bayramin mubarek olsun rabbim tum dualarini ibadetlerini kabul etsin anlatdigin icin sag ol birtanem yazdiklarin benim icin cok kiymetli seni cokkkk seviyorum sana islerinde kolay gelsin rabbim yardimcin olsun allah rahatlik versin iyi geceler tatli ruyalar 🙂

 6. aslı dedi ki:

  Hayırlı akşamlar Ayselcim hoş geldin. Arefen mübarek olsun. Evet seni sorduk, selamda söyledik, seni unuturmuyuz hiç seni seviyoruz biz 🙂
  ❤❤❤❤❤

  Amin inşallah bilmukabele canım benim. iyi geceler. iyi bayramlar.

 7. Aysel dedi ki:

  Hayırlı akşamlar arkadaşlar duydumki beni soranlar selam söyleyenler olmuş Aytacım selamınızı iletti sağolsun sizlerde sağolun unutmamışsınız beni. Bende hepinizin arefesini ve Kurban bayramını kutluyorum Rabbim bütün dualarınızı ibadetlerinizi tövbelerinizi kesilen kurbanları kabul etsin İnşallah bayramda yazıcaktım zaten bugüne kısmetmiş

  1. Aytac dedi ki:

   Iyi aksmlar ayselim rica ederim ne demek canım arkdasim bütün duvlarina yurek de amin diyorum ALLAH kabul etsin inşallah bu arada hos geldin opyorum çok

 8. peri dedi ki:

  Aslıcım butun analizleri okudum,hepsi bir birindan guzel,eline yureğine sağlık,etdiğin butun dualara amin diyorum,her kasin kurban bayramını da kutluyorum.

  1. aslı dedi ki:

   Pericim hoş geldin canım. sağ olasın bir yaz dönemi boyunca hep birlikte olduk bir bayrama daha ulaştık çok şükür. Daha nice bayramlara sağlıkla ulaşmak dileği ile Seninde Arefen ve Kurban bayramın mübarek olsun canım. hayırlı akşamlar görüşürüz.

  2. Aytac dedi ki:

   Iyi aksmlar pericim hos geldin nasilsin seni burda gormek ne guzel bu gün ben ayan bi de sen döndük siteye seni de arefe günün mübarək duvlarin kabul olsun inşallah hayirli bayram lar arkdasim gorusuruz hoca kal

 9. K.Azeri. dedi ki:

  Te$ekkür ederim Aslim,arefe gûnûnûn ne oldugunu tam manasiyla açikladigin için.senin de tûm niyyetlerini,dualarini Allah kabul etsin canim benim. Aytaccim arefe biz de de arefedi canim. Gözelim iyi olun in$allah.bayram hazirliklari da iyi,hep bayram hazirliklari,bayram sevinci ile görü$elim,canlarim benim.

  1. aslı dedi ki:

   Hayırlı akşamlar canım arkadaşım. rica ederim bu sayede bilmeyen arkadaşlarımızda öğrenmiş oldular. Amin inşallah canım. Seninde gönlünden geçenleri rabbim hakkında hayırlısı olacak şekilde versin inşallah.

  2. Aytac dedi ki:

   Iyi aksmlar k azəri ablacim evet aynymis arefe günün ben hiç duy mamsdim oyuz den sordum ama biz de de var mis bu gün oyrmemis oldum aslimiz sayesin de sağolsun

 10. aslı dedi ki:

  Kurban Bayramı’nın arefesinde (9 zilhicce) yani bu sabahdan itibaren, sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (13 zilhicce) farz namazlardan sonra

  “Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallah. Vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd” bu okunacak.

  Arefe günü gelince, Yüce Allah rahmetini saçar. Hiç bir gün o günde olduğu kadar insan cehennemden azat olunmaz. Kim Arefe günü gerek dünya ve gerekse ahiret ile ilgili olarak Allah’tan bir şey isterse, Allah onun dileğini karşılar.

  Böyle Ayancım. Rabbim Dualarımızı hakkımızda hayırlısı olacak şekilde kabul etsin inşallah.

  Birde bu arefe gününde, gecesi de dahil. bin ihlas süresini okuyanın da her duası kabul olur.

  1. Aytac dedi ki:

   Çok tesekkur ederiz canım arkdasim bizi bilgildirdyin için ALLAH razı olsun ne muradin var sa ver sin inşallah amin canım ben kurban bayramini kilnan namazlari bilyorum ama arife gününü bilmyordum biz de var mi yok mu arefe gününə ne diyor lar bilmyorum malsef hiç konsduk ların duymadim berki de konsmslardir ama ben bilmyorum isimi farkli olur sizi kin de bunu en iyi teyzem bilir en iyisi ona sorayim ben ismini o soyler bana tekrar tesekkur ederim aslim RABBIM yardmcin olsun inşallah

   1. aslı dedi ki:

    İyi akşamlar Aytaccım, rica ederim canım benim bildiklerimi paylaştım. Amin inşallah hayırlısıyla. Arefe günü her yerde aynıdır benim bildiğim öyle canım.
    Bu sayede sende Arefe yi öğrenmiş oldun artık hiç unutmazsın 🙂
    Sağol bir tanem sana da kolay gelsin.
    Sende Ayan gibi Aysel ile konuşuyorsan ona bizden selam söyle bayramını kutladığımızı ilet olur mu canım. iyi akşamlar görüşürüz.

    1. Aytac dedi ki:

     Iyi aksmlar aslim evet ayniymis canım arefe günü bu saye de ben de oyrmenmis oldum hiç haberim yok du tabi ki de untmam canım arkdasim bi de konsyorsan ona selam soyle bayramini kutla demsin ya canım ben kim de bahis etyni anlmadim isim yaz mamsin ya oyuz den tekrar hayirli aksmlar canım

     1. aslı dedi ki:

      İyi akşamlar Aytaccım,
      Senin adına sevindim unutmayacağın bir bilgiyi öğrenmiş oldun. İlerde çocuğun olunca ona da öğretirsin inşallah.
      Aysel ile konuşuyorsan ona söyle demiştim yani bahsettiğim kişi Aysel arkadaşımızdı 🙂

 11. aslı dedi ki:

  Arefe günü Allahü teala, Arafat’ta vakfe yapan hacılardan razı olur.

  Haccın farzlarından biri de Arefe günü Arafat’ta öğle ve ikindi namazlarından sonra bir miktar vakfeye durmaktır. Arefe günü veya gecesi Arafat’ta bulunmayanın veya Arafat’tan geçmeyenin hacı olamayacağı söylenir.

  Peygamber efendimiz, meşhur ‘Veda Hutbesi’ni Arafat’ta okudu. Adem aleyhisselam ile Havva validemiz yeryüzüne indirilince Arafat’ta buluştular. Bir rivayette buraya bu yüzden buluşup, tanışmak manasına Arafat denmiştir.

  Arefe günü, yani Kurban Bayramı’ndan önceki gün sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, yirmi üç vakitte hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazda veya bu bayramdaki farzlardan birini, yine bu bayram günlerinden birinde kaza edince, selam verir vermez,

  Allahümme entesselam demeden, bir kere Tekbir-i teşrik okuması vaciptir.

 12. aslı dedi ki:

  Zilhicce’nin sekizinci gününe terviye günü dokuzuncusuna Arefe günü; Kurban bayramı gününe (onuncu güne) Nahr=kurban günü, ondan sonraki üç güne de teşrik günleri denilmektedir.

  Arefe gecesi, Arefe günü ile Kurban bayramının birinci günü arasındaki gecedir.

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.
  Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teala, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleridir.

 13. aslı dedi ki:

  Zilhicce ayının sekizinci gününe, Terviye günü denir. Arefe gününden önceki gündür. Hacıların sabah namazını kıldıktan sonra, topluca Mekke’den Mina’ya doğru hareket ettikleri gündür.
  Bu güne Terviye denmesinin sebebi, hacca gidenler umumiyetle bu günde susuz bir sahayı geçmeye hazırlık olmak üzere hayvanlarını bol bol suladıkları ve zemzem suyundan çokça içip kandıkları ve yanlarına gerektiği kadar su aldıkları ve böylece Mina’ya hareket ettikleri; veya Terviye diye adlandırılmasının sebebi, hacılar o günde develeri suya kandırdıkları yani suladıkları içindir.

  Arefe: herhangi bir dini bayramdan önceki gün demektir. Arife günü aslen hicri kameri Zilhicce ayının 9. günüdür ve bu gün Kurban Bayramı’ndan önceki, terviye gününden sonraki gündür. Ancak zamanla Ramazan Bayramı için de kullanılmaya başlanmıştır.

 14. aslı dedi ki:

  Merhaba Ayancım,
  Sen Arefeyi sormuştun ayrıntılı olarak bir kaç mesajda sana ve arkadaşlarıma anlatayım canım ❤❤❤

  Biz şuanda Miladi takvime göre 20 Ağustos 2018 i yaşıyoruz. Ancak birde hicri takvim var kullandığımız Bayramlarımız ona göre ayarlanmakta ve şuan hicri takvime göre Zilhicce ayındayız. Ve bu ayın ilk 9 günü kurban bayramının habercisidir. Bu 9 günü oruçlu geçirmek çok sevaptır. 10. Gün Kurban Bayramıdır.
  Zilhicce ayının 8. Günü terviye günüdür. Yani Arefe gününden bir önceki gün.Yani dündü.

  Hacıların terviye günü (8 Zilhicce) Mekke’den Mina’ya gidip orada geceledikten sonra arefe günü sabah namazını Mina’da kılarak güneşin doğuşunu takiben Arafat’a çıkmaları, zeval vaktinden sonra yani (Güneşin gökyüzünün ortasından batıya doğru hareket etme zamanı.) orada gusletmeleri, öğle ve ikindi namazlarını öğle vaktinde birlikte kılmaları, zamanlarını tekbir, tehlil, telbiye, salatü selam ve dua ile geçirmeleri ve akşam güneşin batmasıyla birlikte Müzdelife’ye doğru yola çıkmaları sünnettir.

 15. Gozel dedi ki:

  Ayanym hoş geldin kuzum nasylsyn yegenlerin buyudumi op benim icin sana iy eglenceler canym

  1. Ayan dedi ki:

   Hos buldum GÖZEL ABLA.
   Iyiyim çok sükür. Sen nasilsin?
   Evet büyüdüler nasilsa eylülde 1 yaslari olacak.
   Yürümegi ögrendiler.
   Öptüm onlari.
   Seninde ellerinden öperim.

 16. Gozel dedi ki:

  K Azeri ablam seninde Arefen mubarek canym ablam cok şukur askerim iy.sen nasylsyn bayram hazyrlygy nasyl seni sevyorum ablam

 17. K.Azeri. dedi ki:

  Ben de iyiyim,canim.ben de seni öpdüm.

 18. K.Azeri. dedi ki:

  Merhaba Hanim abla. nasilsiniz? Min derdin,min bir dermani var,Polat amca in$allah iyi olucak canim ablam. Gözelim sen nasilsin,askerin nasil? Dualarimiz sizinle canlarim benim.Rada,herden gel zaman buldukca espirilerini eksik etme canim benim. Sizi çok seviyorum.

 19. K.Azeri. dedi ki:

  Merhabalar her kese.Arefe gününüz de mübarek olsun. Aslim te$ekkürler canim benim,ellerin dert görmesin. Ayancim ho$ geldin,sen nasilsin? Aytaccim sana da mutluluklar dilerim.Hepiniz mutlu,mesud olun canlarim.

  1. Ayan dedi ki:

   Hos buldum canim ben iyiyim.
   Sen nasilsin?
   Öptüm.

  2. Aytac dedi ki:

   Merhaba k azəri ablacim sən de hos geldin seni de arefe günün mübarək duvlarin kabul olsun inşallah nasilsin ablacim çok tesekkur ederim guzel dilklerin için amin inşallah hepimizi mutlu mesut guzel hayirli bir ömür yasariz ablacim sen azeri sin ama arefe günün bilyorusun biz de de mi var arefe günün ben bilmyordum ya da biz bask bi sey diyoruz arefe gününə

  3. aslı dedi ki:

   Merhaba K. Azeri canım benim sağ olasın.
   Amin inşallah.
   Aytaccım sizde ne diyorlar arefe gününe?

 20. aslı dedi ki:

  Ayancım hoş geldin canım, Arefen mübarek olsun. çok şükür koşturup duruyorum. Sende iyisindir inşallah.
  Bak Aytac da geldi. Selamını ilettim onunda selamı vardı sana artık karşılıklı konuşursunuz.
  Radanın doğum günü sayfası açılmıyor canım. Seneye kaldı artık. Aysel kaç zamandır gelmiyor küstü her halde. Canı sağ olsun.
  Diğer saydığın bütün arkadaşlar burada gelirler zaman oldukça.
  Görüşürüz canım, benimde işlerim var kolay gelsin herkese 🙂

  1. Ayan dedi ki:

   Tesekkür ederim güzel kalpli arkadasim.
   Hos buldum.
   Seninde Arefen mübarek olsun da. Arefe nedir?
   Hiç duymadim da.
   Bu arada IR abi de yok. Onu da çok özledim. Ama Aysel diger sayfada. Konusurum onunla.
   Aytacimda dönmüs çok sevindim.
   Tamam canim bende gideyim çocuklarla ilgileniyorum da evde yalniz kaldik yegenlerimle.
   Ben kaçdim konusuruz.

   1. aslı dedi ki:

    Merhaba Ayancım Arefe yi sana ve arkadaşlarıma daha ayrıntılı yazayım bir kaç mesajla ancak kısaca söylemek gerekirse Arefe: herhangi bir dini bayramdan önceki gün demektir.
    Daha ayrıntılı bilgiyi birazdan yazarım canım.
    Ir abi iyidir inşallah kaç zamandır gelmiyor.
    Aysel’e selam söyle arefesini de bayramını da kutladığımı söyle olurmu canım benim.

 21. Ayan dedi ki:

  Arkadaslarim ben döndümmm…
  Artik buradayim.
  AYTACIM SENI TEBRIK EDERIM CANIMIN IÇI.
  Gülüm hep mutlu olursun INSALLAH. Çünkü sen bunu hâk ediyorsun.

  ASLI’M sen nasilsin?
  Iyi misin?
  Ben artik geldim.
  Geldim de Radanin dogum günü sayfasina bakamiyorum.

  HANIM ABLA’M, Gözel ablam, K.AZERI, Xanimim, Ayselim siz nasilsiniz?
  HANIM ablam güzel dileklerin için de tesekkürler canim benim.
  Hadi ben hepinizi öptüm.
  Azicik islerim var.
  Nasilsa buradayim konusuruz.

  1. Aytac dedi ki:

   Merhaba ayancim hos geldin canım arkdasim çok çok tesekkur ederim guzel duvlarin dilklerin tebrikin için bitanem ALLAH razı olsun çok sevdim donmen ne guzel ikimiz de aynın gün də domsuz buna da ayrı bi sevdim ben de sen yok sun diye asliya yazdim ayan gelin çə burda olmaz sa sana selam soylesin diye ama gerek kalmadi çok mutlu oldum səni burda gorduyme ben gitmden once biraz hasret gideririz e sən nasilsin ne yapyorsun gorsu meyeli çok ozledim kiz seni sən də mutlu olmayi çok ha edyorsun kabi guzel arkdasim sən də hep çok mutlu musut olur sun inşallah her sey gönlun çə olsun seni sevyorum

   1. Ayan dedi ki:

    Tesekkürler Aytacim.
    Ben de seni çok seviyorum. Canim benim dügün ne zaman ve nerede? Çok merak etdim.
    Neyse.
    Ben uzun uzun cevap yazmak isterdim ama çocuklar uyumak için agliyorlar. Ben kaçdim.

    1. Aytac dedi ki:

     Tamam canım sən cocuk lar la ilgilen benim için de çok öp onları musayit olun ça yazar sin burdayiz nasil olsan konsuruz düyün 30 avqust da ayancim 2 hafta sonra canım düyün salonu da olcak benim duynum kendi heyetmiz de 29 haziran da oldu ama nisanlim in ki düyün salonu da olcak inşallah

     1. Ayan dedi ki:

      Ne kadar güzel canim benim.
      Öptüm çocuklari. Simdi uyudular bende odama çekildim. Dügündeki fotoraflari gözden geçiriyorum. Ve en iyilerini paylasiyorum.
      Çok yorgunum. Kaç zamandir kosdurmadayim. Dügün telasesi, sonra da Azerbaycana döndüm, off.
      Aksama dogru arkadaslarimlar görüsecegim o yüzden burada olmaya bilirim.
      Bu arada ben çok konustum kendimden. Gelelim sana demek bahçede kir dügünü yaptiniz ne güzel.
      Peki kiz almasina da 30 agustosta mi gelecekler?
      Yani, sen ayin 30’u mu gelin olarak evinden çikacaksin?
      Canim benim ALLAH SENI DE kuzenini de( nisanlini) mutlu etsin.
      Bu arada sen dügünden sonra buraya gelmiyecek misin?
      Ama ben seni özlerim.

      1. Aytac dedi ki:

       Oh ne guzel canım benim misil misil uysunlar yiyenlerin tatlı ruylar kuzcuk larmiza ya doğduk lari gün hatlyorum sen bize haberi verin ce çok sevinmsdik mutlu olmsduk dun gibi aklim da maşallah bir yıl oldu ne de cabuk kecdi zaman bir yaşları oldun kuzcuk larmizin hala olmak çok guzel bi duygudur çok eminim benim arkdasim çok guzel bi hala olmuşdur evet canım bahce de kir duyunu yapdik biz çok guzel oldu her sey çok şükür aqustosun 30 evet gelin gidyorum bana evin de koca evine inşallah yani bi kaç hafta berki de bir ay gibi yazmycam canım yeni hayatmi duzene sokduk da sonar tekrar donerim inşallah nisanlim bilmyor ya sizin le konsdugmu oyuz den bi sürə olmycam burda sorun cik masin durduk yere ama gelcem inşallah merak etme canım ya ben çok ozlycem sizi ama elim den bi sey gelmyor berki de daha erken donerim hayirli sin inşallah henuz burdayim 2 haftam var konsuruz sana isleri də kolaylik dilyorum arkdaslarin la da bulscak mis sin size hos sohbet ler dilyorum inşallah çok guzel bi gün kecirir siniz ha untmdan düyün fotrflair dedin kim evledi ben de tebrik ederim mutluluk lari dayım olsun bi ömür mutlu huzurlu hayirli bi yuvlari olur inşallah amin ben de çok konsdum sanrim yazdik ça ardı gelyor uzun zamandir konsmyoruz ya bir di kaldi opyorum canım

 22. Aytac dedi ki:

  Hanim ablacim sana da hayirli sabhlar mutlu huzurlu gunler nasilsin canım ablam her sey yolun dadır inşallah polat amcamiz nasil hata mi oldu ben uzun zaman dir yok dum ne oldu bilmyorum çok gecmis olsu RABBIM acil siflar versin inşallah biran once iylesir ALLAH yar ver yardmciniz olsun ikiniz de seni çok sevyorum polat amcama da çok selam soyle opyorum ikiniz de ellerin de ALLAH emanet olun

 23. Aytac dedi ki:

  Selam radacim sana da günaydın hayirli mutlu gunler canım nasilsin iyisndir inşallah çok üzür dilerim doğum gün de burda deyldim kusura bak ma gec de olsa tüm kalbim le kutlyorum sana mus mutlu saglikli nese dolu çok guzel up uzun bir ömür kecrmeni dilyorum bütün sevdik lerin le bilik de her sey gönlun çə olsun inşallah bunca zaman hem ablamiz hem arkdasiz oldun bazen seni kizdrin ça sopayi alip dovcem seni diyordun çok ozledim o gunler də eh iste geriyə donp bakdgmiz da çok guzel anlarmiz kadi geri de bakalim bundan da sonra ne olcak artik kizip nefret edceyi sopa yla dovceyi bi omer de kalmadi neyse tekrar mutlu yilar seni çok sevyorum

 24. Edebiyat ve şiir sever dedi ki:

  Günaydın sayın editörümüze ve güzel sayfamıza sabah sabah gözümüz gönlümüz açıldı başta Göker bey olmak üzere emeği geçenlere teşekkürler analiz içinde ayrica teşekkür arkadaşım eline sağlık arefen mübarek olsun

  1. Aytac dedi ki:

   Merhaba siyir sever arkdasim sana da hayirli mutlu gunler seni de harifen mübarək olsun

   1. Edebiyat ve şiir sever dedi ki:

    çok teşekkür ederim sağolun hayırlı arefeler hayırlı bayramlar olsun inşallah

  2. aslı dedi ki:

   🙂 Günaydın hayırlı sabahlar arkadaşım. sağ olasın seninde Arefen mübarek olsun.

 25. Gozel dedi ki:

  Ooo kimleri goryorum Aytacim canym benim hoş geldin cok cok cok ozledim seni nasylsyn kalby guzelim ceyiz işleri bitdimi duyn taryhy belli olmuş tebrikler gulum inşallah hayyrlysy olsun hep mutly ol canym ablacim seni cok sevyorum allah her şeyi guzel gonlunce versin.damadymyzda zorba olmamak şartyyla tikgi omer gibi olsun.bende seninle aynyym hazeri hala cok sevyorum dizini yarym birakdyklarna gore kizgin olsamda cok sevyorum beraber mutly olsunlar.sende yeni yuvanda mutly mesut ol canym ablacim

  1. Aytac dedi ki:

   Hos buldum canım ablacim iyiym çok şükür sən də iyisndir inşallah ben de seni çok çok çok ama cokkkkkkkkkkkkkk ozledim ablacim her sey yolun da islermi də biti saylir benim son iki haftam kaldi onu da size ayrmak istedim nezmandir konsymyoruz ozledim hepiniz guzel duvlarin diklerin için de çok tesekkur ederim canım ablacim ALLAH razı olsun ben de seni cokkkkkkkkkkkkkk sevyorum evet haklsin hazeri ben de çok sevyorum kirlmsina ben de kirldim ama kizmyorum onlari da kendilerine ozle bi hayat dari var bizim isdedymiz gibi yasycak deyil ler ya mutlu olsun na hiç ayrilmasina lar bu yetere hazer aski larina opyorum ablacim gorusuruz kendine iyi bakmya ha bu ardan oğlun sanil o da iyidir inşallah

   1. Gozel dedi ki:

    Haklysyn Aytacim bizim istedigimiz gibi olmujakya diziden gitmelerinin umarym cok onemli bir acyklamaly vardyr.başarylary dayym olsun. Inşalla Erkan bizde var olan kanallaryn birindeki dizide oynar tum kalbym ile buni isteyorum.ya canym benim oglum cok şukur iy sorana selamy var.iki hafta burda ol canym son gelin gitdiginde ozleris seni annene selamlar canym

    1. Aytac dedi ki:

     Inşallah ablacim bizim izliye bilcymiz bi kanal da yanlari dizileri ben gelin gidin ce hazalin yeni dizi sin izlymycem malsefe orda da sadce bi tek türk kanalı var o da trt bir diger kanal lar yok anycan ben de izlymycem malsefe hayirli sin bakalim ne olcak ben de hazeri soylymdyi bi sey var yok sa onlar da sevyor du diziyi berki de bizim gibi onlar da aynın seyi oynmak da yorlmusdur çok harca dilar onları yeni dizi leri tutar sa çok basarli olcak lar inşallah ben iki hafta burdayim canım ablacim konsuruz aleykum salam gonder sagol sun anem de oylerim selamin tesekkur ederim kalbi guzel ablam oğlunu iyi olmasin da çok sevdim hep iyi olsun hep iyi olun inşallah ben də sizi ozlycem çok ozlycem hem de son iki hafta mi size ayrdim opyorum

 26. Aytac dedi ki:

  Günaydın aslim hayirli sabhlar mutlu huzurlu nese dolun çok guzel bi gün ve hafta kecrmeni dilyorum canım nasilsin iyisndir ne yapyorsunuz ne var ne yok gorsmyeli her sey yolun dadır inşallah analizleri hepsini okdum bi bu kaldi bu da okuycam hepsin her zaman ki gibi çok guzel canım ellerine o guzel gonlune saglikli canım arkdasim çok tesekkur ederiz son 5 bölüm kaldi ha son bölümü çok merak edyorum sen nasil yaczcak sin acaba ha diger yorumlarin da yarsin okdum ama hepsini okuymadim ayan gəlmiş bana selam soylmis ben yok dum yeni gördüm sagol sun ayan gelin ce ben burda olmaz sama eyer sen de ben de çok selam soyle sin ve onu çok sevdyim de simdi de çok tesekkur ederim aslicim ayan ne zaman gelir bilmyorum o gelin ceye kadar ben gelin gitmis olurum muhtmden sen soyle sin ben seni de çok çok ama çok sevyorum canım arkdasim çok da ozledim ya hepinizi simdilik cikyim yine yazcam ALLAH emanet ol gorusuruz

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın Aytaccım,
   Hayırlı sabahlar. Arefen mübarek olsun. Bayrama hazırlık yapıyorum bir gözümde sitede öyle işte 🙂
   Ayanda gelmiş, artık karşılıklı konuşursunuz 🙂

   1. Aytac dedi ki:

    Anladim aslicim sana kolay gelsin canım seni de arefe günün mübarək bütün duvlarin kabul olsun inşallah canım arkdasim kusura bakma aslim arefe ne ben de ayan gibi bilmyorum ama bayram ozel bir sey olmasin gerkyor bizim adet ler mi desem dilmiz mi desem bilmyorum ama arefe yi sizi den duydum biz bask bi sey diyoruz her halde arefe gününə neyse canım tekrar seni de arefe mübarək olsun inşallah

 27. Aytac dedi ki:

  Günaydın canlarm kalbi guzel aylem nasilsiniz ben geldim ve sizi çok ozledim her kez iydir inşallah ne yapyorsun ne var ne yok gorsmuyeli ben bir kaç haftadir yok dum ışim vardı yazmadim ama bugun de sonra son iki hafta burdayim niye iki hafta der seniz hemen cevap veryim benim iki ci düyün tarhim beli oldu bu ayın 30 kocyor artik bir sure yazmycam oyuz den son iki haftami arkdaslarima ayrmak istedim inşallah guzel ce hos sohbet ler ede bilcymiz iki hafta olur 28 de kina var inşallah sizi haber sizi brkdigim için de uzgunum kusura bakmayin ne olur hepiniz çok sevyorum mus mutlu nese dolun saglikli bol berketli huzurlu çok guzel bi hafta kecrmenizi dilyorum her sey gonlunuz çən olsun inşallah amin ALLAH emanet olun yine yazcam inşallah son iki hafta eski si gibi aktif olmya calscam büyük lermiz ellerin de küçük lermiz yanak ların da opyorum 🙂

  1. aslı dedi ki:

   Aytaccım hoş geldin canım. sana işlerinde kolaylıklar diliyorum. eşinle birlikte çok mutlu olursun inşallah.
   Sen yokken Ayan geldi ve sana mesaj yazdı. Selam söyledi. Eski sayfalara bakarsan görürsün selamı üzerimde kalmasın. 349. bölüm analiz sayfasında Ayan seni tebrik ediyor düğünün için

   1. Aytac dedi ki:

    Hos buldum aslicim çok tesekkur ederim canım evet gördüm ayanin selamin tebrkini de sana da çok tesekkur ederim canım arkdasim simdi de ben selam soyle sin dedim sana ben burda olmaz sa sora sa diye ben sana yazdığım yormu bitrcye kadar sən burya yazmis sin neye canım onu da okur sun gorusuruz ALLAH emanet ol

 28. xanim dedi ki:

  gunaydin gozel ablam nasilsin birtanem canim benim islerini bitirdinmi seni cokkkk seviyorum ailenen mutlu huzurlu neseli gunler dilerim sana islerinde kolay gelsin allaha emanet ol :):):)

  1. Gozel dedi ki:

   Hanimcim mutly gunler canym kuzum nasylsyn işlerim hala bitmedi akşama dogry biter inşalla.sanada ayilenle neşe doly bi hafta dileyorum seni coook sevyorum canym

 29. Gozel dedi ki:

  Gunaydyn canlar mutly haftalar
  Aslim cok guzel cok teşekkuller sabah sabah cok iy geldi.rabbim sanada oyle eşden bitanesini nasyp etsin yuzun hep gulsun canym benim

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın hayırlı sabahlar canım. Arefen mübarek olsun. çok teşekkür ederim amin hayırlısı ile inşallah.
   Seninde yüzün hep gülsün mutlu ol canım benim.

   1. Gozel dedi ki:

    Aslim seninde Afere gunun mubarek olsun canym.işlerin rast gitsin

    1. Gozel dedi ki:

     Ay yalnyş olmuş Arefe olmaly kusura bakma canym

     1. aslı dedi ki:

      🙂 Teşekkür ederim canım benim.

  2. Aytac dedi ki:

   Amin guzel ablacim amin RABBIM asllimiza da hayalin de olan her genc kiz a da omer gibi bir es nasip eder inşallah tabi zorba olmamak sartiyla ama ben omerin zorblgini bile çok ama çok ozlyorum ya her haliyle çok sevyordum hazeri hala da çok sevyorum neyse ya laf daldim sana da hayirli mutlu huzurlu nese dolu çok guzel bir gün ve hafta kecrmeni dilyorum ablacim benim canım ablam nasil iyidir inşallah çok ama çok ozledim ben ablami çok çok da sevyorum çok da opyorum her sey gönlun çə olsun ne var ne yok ablacim gorsmyeli

 30. xanim dedi ki:

  gunaydin canim arkadaslarim nasilsiniz bayram hazirliki da var ve hepinize kolay gelsin rabbim yardimciniz olsun guzel bayanlar hepinizi cokkkk seviyorum yeni haftaniz yeni gununuz hayirli ugurlu bol bereketli huzurlu gunler dilerim allaha emanet olun :):):):):)

  1. Aytac dedi ki:

   Sana da günaydın hayirli sabhlar canım arkdasim mutlu huzurlu nese dolun saglikli çok guzel bir hafta kecrmeni dilyorum bütün sevdik lerinle bilik de nasilsin canım bana giler nasil her kez iyidir inşallah biz den seni çok çok sevyoruz prensesim her sey gönlun çə olsun inşallah son iki hafta burdayim inşallah gitmden once doya döyə hasret giderelim istedim ben de çok opyorum canım ALLAH emanet bi de çok ozledim hepinizi ha unut mdan seni eylu un kacyidi bitanem digər siteye bakdi orda benim doğum günüm de burda olmycak sin yazmis sin soyle aklim da kalsin berki bi ihtmal sürpiz yapar gelirim ama şzömö vermyorum canım duruma bakcam gorusuruz

 31. xanim dedi ki:

  gunaydin hanim ablam nasilsin polat amcamin durumu nasil ve yorumunu okudum rabbim yardimciniz allahin mucizeleri cok polat amcam iyilesicek dualarimiz sizinle gonlu guzel ablacim seni cokkkk seviyorum ailenen yeni haftan yeni gunun hayirli mutlu huzurlu gunler dilerim sen polat amcamda kendinize cok cok iyi bakin selamlarmizida iletirsin allaha emanet olun

 32. xanim dedi ki:

  gunaydin aslim kiymetlim birtanecik canim arkadasim editorumuz nasilsin yorumunu okudum hani m ablamin buraya gelmesine cok sevindim sag ol sanada goker abime de rabbim yardimciniz olsun analizi buyuk zevkle huzurla okudum eline yureyine saglik sarkiya da bayildim bitanem sag ol var ol iyiki varsin seni cokkkk seviyorum ailenen yeni haftan yeni gunun hayirli ugurlu mutlu neseli gecsin allaha emanet ol :):)

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın hayırlı sabahlar, Arefen mübarek olsun canım. Sağ ol bir tanem ben iyiyim çok şükür sende iyisindir inşallah.
   Hanım ablamız hep buralarda olacak inşallah. Yine bir sorun olursa söylersiniz hallederiz Allah’ın izni ile inşallah.

 33. Hanım abla dedi ki:

  Merhaba Aslıcım.Daha iyisindir çok şükür.Sayın editörüm yeni işinle yanaşı analizleri de ihmal etmiyorsun maşallah sana.Sen benim gönlü gözel, zahmet sever kızımsın.Allah seni her beladan korusun.Rabbim Ömerle Zehranı da kötülüklerden korusun.Sahur sofrasından sonrakı resimde Ömerin gözlerinde ne kadar sevgi, aşk, en esası şefkat vardır.Zehra için bu bakışlara sahip olmak kolay olmadı. Ne zorluklar çekti,dözdü,sabr etti.Ne demişler sabr eden derviş muradına ermiş.demek öyle imiş.Rabbim tüm gençlere böyle bir aşk nasip etsin inşallah acısıyla,tatlısıyla.Gül isteyen dikenine dözmeli.
  Analiz için çok teşekkürler.Devmını bekliyoruz.Allaha emanet ol güzel kızım.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın hayırlı sabahlar, arefe günün mübarek olsun ablacım. ❤❤❤
   Çok şükür ablacım. Amin inşallah. Rabbim sana da Polad amcama da sağlıklı uzun ömürler versin.
   Ömer’in o bakışını ben de çok sevdim. Çok güzel bakarak aşk ile izliyor Zehrasını.
   Haklısın sabrın sonu hep güzel oluyor. Amin inşallah.
   Sende Polad amcamda Allah’a emanet olun görüşürüz ablacım. Bu arada Polad amcamın durumunu yazmışsın oraya cevap yazdım. ona ilaveten, b1, b2, b6, b12 değerlerine de baksınlar. sende baktır ablacım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.