Adını Sen Koy 332. Bölüm Analizi (”ASLI”) 24 Nisan 2018 Salı

Burak 29 Nis 2018 Adını Sen Koy  0

Ayşe annesinden aldığı güç ile abisine Nihat dan boşanmak istediğini söylemek için çalışma odasına gitti, söze başladı. Tam olarak söyleyemedi dolaylı yoldan söze girince, Ömer anlamıştı Nihat Ayşe yi aldatıyor, Ayşe de bu yüzden eşinden boşanmak istiyordu.

 Ömer çok öfkelenmişti Nihat nasıl olurdu da Ayşe yi aldatabilirdi? Ömer Nihat’a güvenmekle hata ettiğini düşündü. Arabasının anahtarlarını alıp Nihat’ı bulmaya dışarı çıkacakken Ayşe abisini durdurdu. Olaylar daha da büyüsün istemiyordu.

İşte bu esnada Ayşe’nin telefonu çaldı arayan Nihat dı. Ömer açtı öfkeli kızgındı. Nihat’a söyleyeceği bir çift lafı vardı ama karşısında Nihat değil bir trafik polisi vardı. Ömer’e Nihat’ın bir trafik kazasında öldüğü haberini verdi.

Ömer duyduklarına inanamadı. Ayşe ye bunu nasıl söyleyecekti? Zehra da Ayşe de Ömer’e bakıyor bir açıklama bekliyorlardı. Ömer Ayşe yi koltuğa oturtarak zorda olsa ona Nihat’ın bir kaza geçirdiğini söyledi. Ayşe de anladı abisinin bakışından ses tonundan maalesef demesinden Nihat’ın öldüğünü. İnanmak istemedi. Hastaneye giderek kendi gözleri ile görmek istedi. Ömer peşinden koşarak durdurmak istedi.

Hediye abla da odaya geldiği için o da istemeden bu konuşmayı duymuş Nihat’ın öldüğünü öğrenmiş, Zehra ya da doğrumu diye onaylatmıştı. Herkes üzgündü.

Ayşe Asya yı düşünüyor ve Asya dönmeden babasını eve getirmek istiyor. Bunun içinde acele ediyor ama Ömer izin vermiyor tek başına hastaneye gitmesine. Biliyor Nihat ölü onu eve getiremeyecek Ayşe.

Ayşe, Zehra ve Ömer yola çıkıyorlar. Hediye abla Can’a Nihat’ın ölüm haberini verirken Bahşende de dışarı çıkınca onların konuşmasını duyarak öğrendi olayı. Hediye abla Jülide hanımın yanına gidince o da öğrendi. Kızı için Asya için çok üzüldü. Bu yaşta babasız kalmıştı Asya ve bu zor zamanlarında kızının yanında olamıyor olmak onu çok üzüyor affet beni kızım diyerek ağlıyordu Jülide.

Asya da aynı annesi gibi babasız kalmıştı. Bir zamanlar bir analizimin de annenin kaderi kızına demiştim oldu işte. Tabi onu Zehra için demiştim Asya da gördük umarım Zehra da görmeyiz. Zehra da annesinin kaderini yaşamaz.

Ayşeler hastanedeler ve Ömer elinde Nihat’ın eşyalarının olduğu poşet ile gelince Ayşe anladı Nihat kesin ölmüştü. Tam eve gideceklerken polis memuru Ömer’i durdurdu konuşmak istedi. Ömer de Ayşe ile Zehra yı arabaya gönderdi. Ömer memur ile öyle görüştü. Nihat’ın arabada yalnız olmadığını Beliz adında biri daha olduğunu öğrendi.

Ömer bunu Ayşe ye söylemedi ama Ayşe memurun elinde olan çantadan Nihat’ın kaza anında yalnız olmadığını anladı. Çünkü, abisi ile konuşan memurun elinde bir bayan çantası vardı onu da Ayşe gördü. Konağa döndüler.

   Jülide odasında kızı için üzülürken, eli ayağı tutmaz oldu bardağı düşürüp kırdı. O esnada o tarafta olan Bahşende sesi duydu. Hediye diye seslendi. Hediye abla başka yönden yanına gelince sen buradaysan içerdeki kim diye sordu ve odaya yöneldi. Kapıyı açtı Hediye abla ve içeri girdi Bahşende. Hediye abla camın açık olmasını fırsata çevirip rüzgar düşürmüştür dedi.

Jülide ise banyoya saklanmış oraya yönelen Bahşende yi de yerler cam kırıkları tehlikeli olur diyerek göndermedi. Sonra da salona geçtiler. Cevriye hala da öğrenmiş cenazeyi Kayseri gömülmek üzere istediğini söylemiş Hediye ablaya.

Elçiye zeval olmazmış. Hediye abla salonda oturan Ayşelere bunu söyleyince Ayşe itiraz etti. Kızım babasız kaldı, Nihat kızımın olduğu şehre gömülecek diyerek son noktayı koydu. Ömer de Ayşe nasıl istiyorsa öyle olacak dedi.

Kader Ömer ve Ayşe ye nazik davranmıyordu. Bu hayatta görebilecekleri daha ne kadar kötü gün vardı acaba? Hayat bu dünyada herkesin yüzünü güldürmüyor eşit davranmıyordu.

Bahşende hala kendini soyadını düşünüyor, o sebeple Nihat’ın son zamanlarda yaptığı hatalardan kimseye bahsetme kendisi ile gömülsün dedi, Bahşende için varsa yoksa soyadı itibarı. Ömer Ayşe odasına geçince Bahşendeye kızdı. Kızmakta da çok haklı Ömer.

Zehra da babasını arayarak durumu bildirdi. Artık herkes Nihat’ın öldüğünü biliyor bir tek Asya bilmiyor bakalım ona nasıl açıklayacaklar durumu?

Herkes salonda toplanmış Defne de gelmiş. Ayşe ye baş sağlığında bulundu. Asya geldi yanlarına Ayşe ağlıyordu. Neden ağladığını sordu Asya sonra da cevabı kendisi verdi. Sende benim gibi babam gelmiyor diye üzülüyorsun dedi. Artık hiç gelmeyecek baban, çok uzun dönüşü olmayan bir yolculuğa çıktı baban Asya. 

Zehra Asya ya en güzel masalı okumak üzere içeri geçtiler. Pamuk prenses masalını istemiş onu dinleyerek uyumuş. Babam da bu masalı çok güzel okurdu demiş. Bunları Ömer’in yanına gidince anlattı Zehra ve biz bu haberi Asya ya nasıl vereceğiz? Diyerek Ayşe ye ne kadar çok üzüldüğünü söyledi ağladı Zehra.

Ömer’e bir şey olursa, bir an kendini Ayşe’nin yerine koyarak düşündü Zehra. Ömer ölmüş olsaydı Allah korusun, dayanamazmış Zehra. Kim dayanır ki sevdiğinin ölümüne? Sadece yokluğuna zorda olsa alışmaya çalışır o kadar.

Ömer de benim başıma ne gelirse senin aşkından gelir diyerek sıkıca sarıldı Zehra ya seni hiç bırakmayacağım diye de söz verdi.

Koray ile Kerem evlerinde konuşup sohbet ederlerken, Koray’ın aklına Kerem’in de şirkette çalışması geldi. Ömer ile konuşup Kerem’i şirkete aldırmayı düşündü. Bakalım bunu hayata geçirecek mi Koray? Selin Koray’ı aradı. Nihat’ın ölüm haberini verdi. Cenazeye geleceklerini söyledi Koray ama ne oldu ise İpek ile bir yerde mahsur kaldılar kimse nerede olduklarını bilmiyor. törene de bu yüzden katılamadılar. onlar neden kilitli kaldılar?

Ömer ile Zehra çalışma odasında konuşuyorlar. Konu, Ömer’in Ayşe ye Nihat’ın kaza anında yalnız olmadığını nasıl söyleyeceği. Zehra Ayşe biliyor boşanmak istiyordu bunu bilmeli, eğer bilmeseydi aldatıldığını, hastalığını sakladığımız gibi saklayabilirdik dedi. Ömer de söylemeye karar verdi.

Zehra Ömer’e ben Ayşe nin yerinde olsaydım bilmek isterdim deyince, Ömer de sen Ayşe nin yerinde olmayacaksın. Çünkü, ben Nihat’ın yaptığı hatayı asla yapmam dedi. Hadi inşallah Ömer. Bahşende gibi bir babaannen var, seni Defne ile yapmaya çalışıyor bu tuzağa düşmez isen sorun yok Ömer.

 Zehra Ömer’e bugüne gelene kadar çok uzun bir yoldan geldiklerini, aşkı bir vurguna benzeterek Ömer’e nasıl vurulduğunu, saman alevi gibi nasıl yanıp tutuştuğunu ama saman alevi gibi kısa sürmediğini, sevgimizi ilmek ilmek örerek çok emek verdik, hatalarda yaptık deyince Ömer, Zehra da geri dönüp düzelttik dedi.

Bugünlere gelmek onlar için hiç de kolay olmadı.

Ömer Zehra dan aldığı güç ile Ayşe ye ölürken yalnız olmadığını söylemek için kendi odalarına gittiler. Jülide ile Ayşe dertleşiyordu. Ömer söze başlayınca Ayşe tamamladı gerisini her şeyi bildiğini neye üzüleceğini bilemediğini söyledi.

Ayşe, kocamın ölmesine mi üzüleyim, aldatmasına mı? o kadın ile birlikte ölmesine mi? Asya nın babasız kalmasına mı hangisine üzüleyim diye sordu. Zor soruydu kimse cevap veremedi.

Annesini Ayşe ye sıkıca sarıldı. O esna da Ömer de onlara sarılmak istedi elini uzattı ama başaramadı sarılamadı annesi ile kardeşine Ömer. Zehra da fark etti Ömer’in elini sıkıca tuttu. Asya için güçlü olmalısın dedi herkes.

Salim amca kuran okudu Nihat için, sonra da Canan ile konuştular. Ölümden öteki dünyaya esas vatanımıza yüzümüzün akı ile gitmekten bahsetti Salim amca. İnançlı insan Salim amca. Boşa konuşmuyor.

Canan öteki taraftaki büyük sınavdan bahsedince de, Salim amca insan denize düşünce boğulmaz sudan çıkamadığı için boğulur dedi. Yani bu örnek ile gerçekten yürekten tövbe edersen her şeye yeniden başlarsın dedi. Canan da içinden kendisi için Allah dan af diledi.

Gece bitti yeni bir gün başladı. Canan Ömerlere gelmiş. Herkes siyahlar giyerken Defne beyazlar kırmızılar içerisinde enterasan bir kız Defne. Ayşe Asya ya babasının öldüğünü nasıl söyleyeceğim deyince, Ömer de bir pedagog dan yardım ederiz deyince, Defne bir arkadaşının eşinin pedagog olduğunu ondan yardım alabiliriz dedi. Ömer de sen konuş ne gerekiyorsa yapalım deyince, Defne olur Ömercim dedi.

Bu Canan’ın gözünden kaçmadı. İçinden Ömercim Ömercim diyerek sanki içine düşecek diyerek sinirini belli etti.

Sonra da Zehra ile mutfağa geçti. Zehra ya bu kız kim diye sordu. Zehra da onlar çocukluk arkadaşı iki iyi dost dedi. saf Zehra göremiyor ama Canan gördü hemen uyardı Zehra yı o Ömer’e koala gibi sarılmış ondan dost olmaz dedi.

Çok safsın, safın önde gidenisin benim gözüm bu kızı tutmadı diyerek uyardı ama anlayan kim illa canı yanınca anlayacak Zehra.

Ayşe terasta derin derin düşünürken abisi geldi yanına uzunca konuştular. Ayşe Nihat’ı Asya için affettiğini söyledi.

Zehra odasına giderken Bahşende gördü takip etti Zehra yı. kapıyı çalmadan daldı odaya. Huy işte. İnsan kaç yaşında olursa olsun huyundan vazgeçmiyor. Zehra da neden kapıyı kilitlemez ise al başına belayı. Bahşende gördü Jülide yi, ölmediğini biliyor artık.

HANÇER

Terk edip gittiğinden beri 
Kalbime lokma aşk girmedi
Sahipsiz kaldım
Yalan gibi
Bozgunum senden bile deli
Yandı mı canın benim gibi
Yaşarken öldün mü mahkum gibi
Hasretin büyür yüreğimde
Paslı kırık hançer gibi 

Kader kader 
Sen bize nazik davranmadın
Kader kader
Herkese eşit yazılmadın
Hayat hayat
Sen bize nazik davranmadın
Hayat hayat
Herkese eşit yaklaşmadın 

Vazgeçip gittiğinden beri 
Kalbime tatlı söz değmedi
Sessizim sönmüş mum gibi
Kalır paslı hançer izi
Tenim unutur mu ellerini
Gönlüm bırakmıyor sevmişleri
Yavaş yavaş yaktın beni
Zehirledin hançer gibi

Kader kader 
Sen bize nazik davranmadın
Kader kader
Herkese eşit yazılmadın
Hayat hayat
Sen bize nazik davranmadın
Hayat hayat
Herkes eşit yaklaşmadın 

İçin için büyüyor fırtınam 
Çığ gibi
Daha çok kanatıyor aşk sancıları
Bizim için çalıyor yalnızlık çanları
Daha bir ağlatıyor aşk şarkıları
Böyle hüzne can mı dayanır
Öyle bakma kalp çok kırılır
Böyle hüzne can mı dayanır
Öyle gitme kalp çok yıpranır 

Kader kader 
Sen bize nazik davranmadın
Kader kader
Herkese eşit yazılmadın
Hayat hayat
Sen bize nazik davranmadın
Hayat hayat
Herkes eşit yaklaşmadın…

Sibel CAN

 

Doğum Günün Kutlu Olsun Rada
İyi ki Doğdun ERKAN MERİÇ Doğum Günün Kutlu Olsun ( 26 TEMMUZ 1986 )
Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun
Erkan Meriç ve Hazal Subaşı Ayrıldı mı? Dizi Setinde Başlayan Aşk Bitti

“Adını Sen Koy 332. Bölüm Analizi (”ASLI”) 24 Nisan 2018 Salı” üzerine 227 yorum

 1. I enjoy looking through an article that can make men and women think. Also, thank you for allowing for me to comment!

 2. PlayStation 4 has been now. We even got a friend who

 3. Absolutely indited subject matter, Really enjoyed looking at.

 4. Wow, great blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 5. May ep nuoc mia dedi ki:

  อาจปฏิเสธไม่ลงถ้าเกิดจะบอกว่าคาสิโนออนไลน์เป็นแหล่งวางเดิมพันที่นานาประการที่สุด สร้างเงินทำเงินได้ง่ายที่สุดและก็ที่สำคัญปลอดภัยที่สุด UFABET คาสิโนออนไลน์ที่ดีเยี่ยมที่สุดในยุคนี้ ตอบปัญหาทุกความชื่นชอบของเหล่าสมาชิก

 6. Thanks a lot for the article post.Thanks Again. Want more.

 7. Chet Burke dedi ki:

  how long does it take your body to absorb azithromycin — azithromycin otc what are the side effects of zithromax

 8. Thanks-a-mundo for the article.Much thanks again. Awesome.

 9. Bonus dedi ki:

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read through articles from other authors and practice something from other websites.

 10. Lisa Rogers dedi ki:

  Perfectly indited content, appreciate it for selective information. “The bravest thing you can do when you are not brave is to profess courage and act accordingly.” by Corra Harris.

 11. When someone writes an post he/she keeps the image of a user in his/hermind that how a user can understand it. Thus that’s why this post is perfect.Thanks!

 12. fresno strippers dedi ki:

  Im grateful for the article.Really looking forward to read more. Cool.

 13. Riley Donaldson dedi ki:

  An interesting discussion is worth comment. I believe that you should publish more on this issue, it might not be a taboo matter but typically people do not speak about such issues. To the next! Kind regards!!

 14. Dennis Robertson dedi ki:

  does trifexis contain ivermectin ivermectin side effects in humans

 15. To widocznie ja coś pokręciłem Dzięki za sprostowanie. No, po 3,57 to mogę płacić, ale nad przewalutowaniem to bym myślał, myślał i myślał, aż bym kredyt spłacił

 16. You could certainly see your enthusiasm in the work you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 17. Georgiana Rice dedi ki:

  Major thanks for the blog article.Really thank you! Really Cool.

 18. visit website dedi ki:

  online pharmacy ordering: canadian pharmacy meds – promo code for canadian pharmacy meds

 19. mp3juice dedi ki:

  Major thankies for the post.Really looking forward to read more. Awesome.

 20. Very informative article.Really looking forward to read more. Will read on

 21. check here dedi ki:

  Great, thanks for sharing this article.Thanks Again. Really Great.

 22. Funjump408 dedi ki:

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks!

 23. go now dedi ki:

  Very good post.Really thank you! Will read on…

 24. Barnes Woods dedi ki:

  Hi there! I just would like to give you a huge thumbs up for your great information you’ve got right here on this post. I am returning to your blog for more soon.

 25. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?I’ve been trying for a while but I never seem to getthere! Many thanks

 26. synthroid 0.125 mcg – synthroid brand name in india synthroid 150

 27. I enjoyed this blog post. Thanks for creating it. I’ll return to see more.

 28. Respect to post author, some wonderful information.Feel free to surf to my blog post … healthy eating diet plan

 29. Blowing machine dedi ki:

  Major thankies for the blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 30. Very informative blog.Thanks Again. Keep writing.

 31. 구로풀싸롱 dedi ki:

  A round of applause for your blog.Really thank you! Much obliged.

 32. I loved your blog.Much thanks again. Will read on…

 33. Thanks-a-mundo for the blog post.Thanks Again. Great.

 34. Thanks again for the article.Thanks Again. Really Cool.

 35. I cannot thank you enough for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 36. spitz dedi ki:

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely helpful information specifically the last part I care for such information much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 37. I truly appreciate this blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 38. Val Mistretta dedi ki:

  My brother recommended I might like this website. He was once totally right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 39. 1756-if16 dedi ki:

  Say, you got a nice post. Much obliged.

 40. Very neat blog.Much thanks again. Keep writing.

 41. their website dedi ki:

  Really informative blog post.Much thanks again. Great.

 42. fantastic post, very informative. I wonder why the other experts of this sector do not notice this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

 43. Destiny Dale dedi ki:

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for Kitchen Installation Rochdale

 44. Pod 1 lan dedi ki:

  Generally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great post.

 45. Thank you ever so for you article. Will read on…

 46. I am so grateful for your blog post. Awesome.

 47. ??????? dedi ki:

  What’s up, after reading this awesome post i amtoo glad to share my familiarity here with mates.

 48. Malford Chapman dedi ki:

  Ling Chi ist einer der beliebtesten Heilpilze

 49. plastic mold dedi ki:

  Enjoyed every bit of your blog article.Thanks Again. Keep writing.

 50. ?????? dedi ki:

  You have made your stand quite clearly!!how to write descriptive essays academic writing essay rewriting service

 51. This is a very good tips especially to those new to blogosphere, brief and accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article.

 52. That is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.Brief but very accurate info… Thanks for sharingthis one. A must read post!

 53. Buy Bitcoin dedi ki:

  canadian pharmacy reviews peoples pharmacy rx plus pharmacy

 54. Madeleine Cassidy dedi ki:

  crackhead propecia — finasteridepls.com propecia increased hair loss

 55. Factor effectively used.! parts of essay writing paper writing law dissertations

 56. Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is just spectacular and i could suppose you are a professional on this subject. Well together with your permission let me to snatch your feed to keep updated with imminent post. Thank you 1,000,000 and please carry on the enjoyable work.

 57. Hi, after reading this amazing article i am as well happy toshare my knowledge here with mates.

 58. This paragraph gives clear idea designed for the new viewers of blogging, that truly how to do running a blog.

 59. Hi there very nice site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds also?KI am glad to seek out so many useful info right here within the publish, we want develop extra techniques on this regard, thank you for sharing. . . . . .

 60. Great write-up, I¦m normal visitor of one¦s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 61. Wow, great blog article.Really thank you! Really Cool.

 62. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 63. What’s up, I read your new stuff like every week.Your writing style is awesome, keep it up!

 64. When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you may remove me from that service? Thanks!

 65. Hi! I just wish to offer you a big thumbs up for the excellent info you have got here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.

 66. A motivating discussion is definitely worth comment.There’s no doubt that that you need to publish more on this subject,it might not be a taboo matter but typically peopledon’t discuss such issues. To the next! All the best!!

 67. It’s hard to find educated people for this subject,but you sound like you know what you’re talking about!Thanks

 68. link RTP gacor dedi ki:

  This actually answered my downside, thank you!

 69. Hi! I just want to give you a huge thumbs up for the excellent info you’ve got here on this post. I am returning to your blog for more soon.

 70. Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thank you so much!

 71. slot online dedi ki:

  F*ckin’ awesome issues here. I am very satisfied to look your article. Thanks so much and i am having a look ahead to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 72. slot hoki asia dedi ki:

  Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Thus let me rephrase that: Thanks for lunch! “One who’s our friend is fond of us one who’s fond of us isn’t necessarily our friend.” by Geoffrey F. Albert.

 73. vendor booth dedi ki:

  I am constantly searching online for articles that can facilitate me. Thanks!

 74. Wohh exactly what I was looking for, thanks for posting.

 75. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 76. 阳光电影网 dedi ki:

  A round of applause for your blog article.Thanks Again. Cool.

 77. take a look at dedi ki:

  Tcwyre – management case study Gmsmfa phspcu

 78. I really enjoy the article post.Thanks Again. Really Great.

 79. poker88 dedi ki:

  Hi there to all, since I am actually keen of reading this blog’s post to be updated on a regular basis.It includes fastidious material.

 80. Ruth Burke dedi ki:

  I really enjoy the blog article.Thanks Again. Keep writing.

 81. Mira aqui dedi ki:

  provigil pill modalert online modalert 200

 82. Thanks for some other fantastic article. Where else may anyone getthat type of information in such an ideal means of writing?I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 83. see the website dedi ki:

  Terriffic blog post! I’ll be back to view your next article! Thank you!

 84. Pamela Kemp dedi ki:

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads.I am hoping to contribute & aid different users likeits helped me. Great job.

 85. Xem Thẳng Viettel Vs Bình Dương Tại V League 2021 Ở Kênh Nào? danh baiĐội tuyển nước Việt Nam chỉ cần một kết trái hòa có bàn thắng để lần thứ hai góp mặt trên World Cup futsal. Nhưng, để thực hiện được điều đó

 86. Rapiscan 628XR dedi ki:

  There is certainly a lot to know about this issue. I like all the points you have made.

 87. pharmacy tech reviews of canadian online pharmacies

 88. Eubd dedi ki:

  But I have another opinion please refer to visit here

 89. instagram follow dedi ki:

  Thanks for the good writeup. It in fact used to bea enjoyment account it. Glance complex to far introduced agreeablefrom you! However, how could we be in contact?

 90. Oglasna tabla dedi ki:

  In fact no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other people that they will help, so here it happens.

 91. Oglasna tabla dedi ki:

  Hі, after reading this remarkable piеce of writing i am as well happy to share my familiarityhere with colleagues.

 92. ivermectin for horses safe for humans ivermectin lotion for lice

 93. UFA239 dedi ki:

  reddit canadian pharmacy tretinoin cream canadian pharmacy

 94. Humphrey Harrison dedi ki:

  Great blog you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 95. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 96. Destiny Paul dedi ki:

  Major thankies for the article post.Thanks Again. Fantastic.

 97. Alma Seymour dedi ki:

  Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Want more.

 98. sim vina dedi ki:

  What’s up mates, good paragraph and pleasant urging commented at this place, I am actually enjoying by these.

 99. Darleen Dawson dedi ki:

  tamoxifen dose nolvadex for sale – effexor and tamoxifen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir