Adını Sen Koy 302. Bölüm Analizi (”ASLI”) 13 Mart 2018 Salı

Burak 14 Mar 2018 Adını Sen Koy  0

Adını Sen Koy 302. Bölüm 13 Mart 2018 Salı

Ömer yıllar sonra annesinin çıkıp gelmesinden, onunla hiç beklemediği bir anda karşılaşmaktan rahatsız, huzursuz. Hiçbir yere sığamıyor Ömer ve misafir odasında kalırken kendini yalnız hissedince soluğu Zehra’nın yanında aldı ona sıkıca sarıldı. Ondan güç aldı Ömer.

Zehra ya bana iyi geliyorsun, iyi ki varsın dedi. Bazı insanlar ilaç gibidir.

*****

Bazı insanlar ilaç gibidir. Kimi şifa olur iyileştirir.

Kimi zehir olur hasta edip öldürür.

Kimi kış ortasında yaz yaşatır, kimi de yazın ortasında kışı yaşatır.

Kimi gelir girer hayatınıza sizi mutlu eder, kimi de hayatı size zindan eder.

Kimi insan dua gibidir, huzur verir, mutluluk verir, sakinlik verir,

Verir de de verir. Almaz.

Kimi insanda aldıkça alır, çaldıkça çalar hayatınızdan

Hayallerinizden, umutlarınızdan, geleceğinizden, sevginizden

Ve yeri gelir cebinizdeki paranızı bile alır gider sizi yarı yolda bırakır.

Aslı

*****

Ömer, Ayşe ve Nihat ile konuşacağını ve bu konuşmayı yaparken de Zehra’nın yanında olmasını istediğini bunun içinde üstünü değiş gel dedi. Zehra sorunların çözüleceğini düşünerek arkasını değişip çalışma odasına geçti. Onlar çalışma odasına geçene kadar, Bahşende hanım kapıyı çalarak Ömer ile konuşmak istedi.

Vay hanım efendi kapı çalar olmuş iyi ilerleme var. Ömer’e bu halde olmasına sebep o malum kişi mi diye diye sordu ismi anılmıyor Jülide. Ömer de sustu cevap vermedi Ayşe, Nihat ve Zehra hep birlikte odaya girdiler.

Bahşende gitmek istedi, Ömer kalmasını konunun herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Ömer herkesten bir ricası olduğunu, bu evde olduğumuz sürece, aynı çatı altında kimse o kadın ile görüşmeyecek dedi. o kadına dair hiçbir şey görmek, duymak, istemediğini, adı bile anılmayacak dedi.

Ayşe, itiraz etti. Annemizden mi bahsediyorsun, bizi o doğurdu o bizim annemiz diyerek. Ömer de onun dışında hiçbir bağımız yok, dedi.

Belki şimdi yazacaklarım için tepki alabilirim ama benim kendi şahsi görüşümdür. Hiçbir anne bir çocuk dünyaya getirdi diye anne olamaz. Anne demek, özveri ister, sevgi ister, vermek demektir anne. Canından can vermek, kanından kan vermek demektir. Bırakıp gitmek, anneliğe yakışmaz. Hangi anne? Hangi vicdan sahibi evladını bırakabilir? Bırakamaz. Bırakmamalı da. tv de öyle haberler var ki, çocuğunu doğurup çöpe atan, tuvalete atan, bırakan. Kötü örnekleri çok ne yazık ki ve ben bunlara anne diyemiyorum. Kimi insanlar evlat diye yanıp tutuşurken, bu insan müsveddeleri evlatları çöpe atıyor. İnsan o attığın çöp değil. Allah korkusu olmayan vicdansız, merhametsiz, duygusuz, ruhsuz insanım diye ortalıkta gezinen canlı varlık. Bakmayacaktın, sahip çıkmayacaktın ne diye dünyaya getiriyorsun? Yazık çocuğa yazık, annesiz, babasız, sevgisiz, evsiz yaşamayı o istemedi, o seçmedi, böyle olacağını bilseydi dünyaya gelmek, senin evladın olmak istemezdi. Ama ne yazık ki seçme hakkı yoktu.

Jülide de sahip çıkacaktı yuvasına, eşine, çocuklarına terk edip gitmeyecekti. Her ne olursa olsun savaşacaktı. Bak Zehra ya onca yaşadıklarına rağmen, gördüğü muameleye rağmen gitmedi. Ömer’i kazandı onu hayata bağladı. Şimdi ben böyle yazdım diye senarist Zehra yı evden gönderirmiş. O zaman önceki gitmemeleri ne olacak? ne yaman çelişki değil mi?

Ayşe abisine kafa tuttu o benim annem senin gibi düşünmüyorum ben diye ve abisi ile ilk kez bu kadar ayrı düştü Ayşe, abisi söyleyeceklerini söyleyip gitti. Ayşe kötü oldu.

Bahşende’nin de keyfine diyecek yok, neredeyse kanat takıp uçacak mutluluktan. Bir yuva dağılmış, şimdi de iki kardeşin arası açılıyor ama maşallah Bahşende hanımın keyfine diyecek yok. Bu yuvanın dağılmasında sen etken bir rol oynadın ne istedin şu garip Ömer ve Ayşe den de onları annesiz bıraktın? Sır perdesi aralansın artık. Bahşende nin yaptıkları ortaya çıksın.

Zehra da Ömer’in arkasından giderek Ayşe ile biraz sert konuşmadın mı? o onunda annesi dedi. Ömer de olması gerektiği gibi konuştum diyerek kendini savundu.

Her ne olursa olsun, her ne yaşanmış, sebep her ne ise ortada bir gerçek var o da Ömer ve Ayşe nin annelerine en çok ihtiyaç duydukları zamanı annesiz geçirmiş olmaları. Babaları ölmüş ona yapacak bir şey yok, anneleri ise ölmemiş onları terk edip gitmiş. Arada ki fark bu.

Ve o küçücük yüreklerinde açılan yara çok derin ve ağır.

İpek iyi niyetli güzel bir kız, Ömer’in şirketinde stajyer olarak işe başlamış ve hemen bütün dosyalar dağ gibi önüne yığıldı. Gece yarısına kadar şirkette çalışacağı için teyzesini arayıp bilgi verdi. teyzesi de taksi ile eve dönmesini kendisini de aramasını söyledi.

Koray da dosya getirdi onları da incelemesini söyledi. yardım etseydin de hemen bitseydi olmaz mıydı Koray? Özge desen bütün işi İpek’e yükledi. Ona oyun oynamasa bari. Koray a da söylemiyor bulduğu hataları.

İpek’i ben sevdim Koray a da yakışıyor. Zehra’nın kardeşinden daha güzel ve ağır başlı oturaklı kız İpek. Koray ile evlenseler ne güzel olur. Bende hemen evlendirdim bunları 🙂

Şükran Teyze ve Hamiyet hala Aysel ile Salim amcanın arasını yapmaya çalışırken, Cevriye halanın Aysel’i pastane de biri ile görmesi sonucunda kafaları karıştı ve aracı olan Fatma hanımı evlerine davet edip konuştular. Aysel’in başka biri ile evlenmek isteyip istemediğini açıkça sordular. Fatma hanım da hayatında kimse olmadığını, bu işte bir yanlış anlaşılma olduğunu, kendisinin Aysel ile konuşacağını söyledi ayrıldı.

Öyle biri olsaydı Salim bey ile görüşmeyi kabul etmezdi hem zar zor ikna oldu dedi.

Zehra da Ayşe ile konuşarak vicdan azabı duyduğunu, annesi ile sizi buluşturanın kendisi olduğunu Ömer’e söylemek istediğini söyledi. Ayşe yapma, söyleme, abim sana da çok kızar. Hem onun tutunduğu tek dal sensin senden bunu duyarsa eskisi gibi olur içine kapanır dedi.

Haklı Ayşe, Ömer’in tek güvendiği Zehra var ve şimdi ondan da darbe alacak gibi. Eskisi kadar öfkeli olmasa da Zehra ya karşı, annesine olan kızgınlığı öfkesi belli.

Jülide kızı Ayşeyi arayarak, abin bana olan öfkesi yüzünden sana kötü davranabilir, ona anlayışla yaklaş. Bundan sonra sizin aranız bozulmasın diye sizinle görüşmeme kararı aldım. Bundan sonra hiç karşınıza çıkmayacağım. Sizin iyiliğiniz için böyle olması gerekiyor. Bu hayatta, sizden başka hiç kimseyi sevmedim, sevemem de, kendine de abine de iyi bak dedi,  telefonu kapattı.

Ayşe yıkıldı. Annesi ile konuşmayı, görüşmeyi çok istiyordu Ayşe. Nihat da o an yanındaydı. Destek oldu eşine.

Bir yıllar önce giderken dağıtmıştı ortalığı Jülide, şimdi de yıllar sonra ortaya çıkması ile dağıttı ortalığı iki kardeşin arasını açtı.

Ayşe annesinin suçsuz olduğunu söylüyor, buna inanıyor. Ve bulmuşken yeniden kaybetmek istemiyor. Ayşe için nede çabuk kabulleniş, sahip çıkma. Tabi abisi ona kol kanat gerdi. Acısını hafifletti Ömer ise kabuğuna çekildi acısını en derin bir şekilde yaşadı ailesini ayakta tutmaya çalıştı. Bir de kardeşi hastalanmıştı. Kendisini hepten unutmuştu Ömer, tıpkı Zehra gibi o da başkaları için yaşamıştı.

Sabah ve Canan iş yerinde kalırken, Sabah uyku tutmadı. Kerem de gelip dağılmış dükkanı toplarken, Sabah içerde biri olduğunu düşünüp eline vazo alıp çıktı. Senin avarene ne oldu Sabah?   

Kerem di içerdeki ortalığı toplamaya gelmiş. Onların sesine Canan da uyandı. Sabah Kerem ile sevgili olduklarına inanamıyor, bir o kadar da bu durumdan utanıyor. O sebeple Kerem sevgili kelimesini kullanmıyor Sabah için.

Ayşe Nihat ile odalarında uyumadan önce konuştu. Konaktan birkaç günlüğüne uzaklaşmak tatil yapmak istediğini söyledi. Nihat da istiyormuş ama söylememiş bana da iyi gelir dedi. karar verdiler yarın gidiyorlar bir süre uzaklaşmak iyi gelecek diye düşünüyorlar.

Bu bir nevi sorunlardan kaçmak bana göre öyle. Kalıp savaşmıyor Ayşe, tıpkı annesi gibi kaçıp gidiyor. Ne iyiymiş zoru görünce kaç git kurtul.

Zehra Ömer’in yanına gitti nasıl olduğuna baktı. Ömer yemek yemiyor, uyuyamıyordu. Uyumak istiyor uyanınca da tüm sorunlardan kurtulmak istiyordu ama bunu yapamıyordu uyuyamıyordu Ömer.

Zehra da yemek yemezsen, uyumazsan hasta olursun diyerek endişesini dile getiriyor Ömer de bir şey olmaz merak etme diyordu. Bitki çayı hazırlamak istedi sakinleşip uykusu gelsin diye ama Ömer çaya değil sevgiye, ilgiye ihtiyacı vardı. Yalnız kalmak istemiyordu o sebeple gitme kal diyerek göndermedi Zehra yı.

Zehra da kaldı. Ömer’in yanına oturdu. Saçlarını okşadı. Geçecek sen güçlü birisin dedi ekledi, bu günleri birlikte atlatacağız ben hep senin yanında olacağım. Söz mü dedi Ömer. Zehra da söz verdi.

Ömer yorganı açıp eli ile yanına gelmesini eli ile işaret etti. Zehra da kabul edip Ömer’in yanına geçti. Ömer teşekkür etti bir süre öyle kaldılar. Sonra da uyudular. Ömer gecenin bir yarısı annesini rüyasında gördü ve ondan gitmesini istedi.

Ömer hiçbir şekilde annesini istemiyor. Gündüz bunu açıkça dile getirdi. Şimdi rüyasında da aynen ona git demesi kabul etmediği, etmeyeceği anlamına geliyor. Ruhu, beyni, bedeni, hiçbir şekilde annesini istemiyor.

 Zehra uykusundan uyandı. Ömer’i uyandırmak için ona seslendi ama Ömer uyanmadı. Saçını okşadı. Olmadı en son çare Ömer’i yanağından sevgi ile öpmek oldu. ilkinde de etkili olmayınca bir kere daha öptü Zehra.

Ömer bunu ruhunda hissetti yalnız değildi. Onu seven ve terk etmeyeceğini söyleyen buna söz veren eşi Zehra vardı yanında buna güvenerek Ömer sakinleşti, rahatladı. Uykusuna kabussuz devam etti.

Aysel hanımın dayısı yine kayıp, bileğine bileklik taksalar bulan, gören kişi telefonla ulaşır Aysel hanıma bakalım ne zaman akıl edecek böyle bir şeyi. Yolda Salim amca ile karşılaştılar o da sordu ne oldu diye. Olanları anlattı Aysel hanım ve birlikte aramaya başladılar ama bulamadılar.

Zehra Ayşe ye bakmak için salona gelince, Bahşende hanım ile karşılaştı. Bahşende Hanım, ayak üstü yine Zehra yı açıkça tehdit etti. Ömer’in sözünden dışarı çıkarsan bunu asla yanına bırakmam dedi. Zehra da hiç aldırış etmeden ayrıldı oradan.

Bu tavrına sinir oldu Bahşende. Kahvesini içmek istedi onu da beğenmedi. Git kendi kahveni kendin yap beğenmiyorsan Bahşende hanım.

Bahşende, Jülide den korkuyor. Yıllar sonra ortaya çıkmasına bir anlam veremiyor ve kendi kendine o bile bilmiyor ama ben yine de dikkatli olmalıyım diyor.

Jülidenin gidişinde kesin parmağı var bu Bahşendenin onun ortaya çıkmasından korkuyor anlaşılan. Jülide de Zehra kadar olamamış kalmamış evine, eşine, çocuklarına sahip çıkmamış gitmiş. Gitme sebebini çok merak ediyorum? 

 Ayşe bavulunu hazırlıyor, konaktan bir süre uzaklaşmak istiyor. Zehra da geldi yanına gitmemesi konusunda konuştu ama ikna edemedi Ayşe yi.

Zehra’nın kıyafeti güzel, diziye yeni bir kıyafet sorumlusu gelmiş anlaşılan ve bu kişi işini bilen biri, zevkli en azından bana öyle geldi. Bakalım ilerleyen bölümlerde Ömer neler giyecek?

Zehra Ömer’in yanına giderek Ayşe gidiyor, gitme sebebi de sana kırılmış olması. Şimdi şuan bir adım atmalısın sen onun abisisin dese de, Ömer; ben gitmesini istemedim. Bu onun kararı dedi.  İki kardeşin arasına girdi Jülide.

Cevriye hala da konuştu Ayşe ile ve kaçarak çözemezsiniz sorunları, oturup konuşarak çözebilirsiniz. Bu gün gittin birkaç gün sonra yine geleceğin yer burası dedi.

Ama ikna edemedi. Hediye ablada gitmek üzereyken kapıda konuştu olmadı Ayşe, Asya, Nihat gidiyorlar

.

Birden Ömer geldi yanlarına yüreği yaralıydı. Öncesinde annesi gitmişti. Şimdi de yıllarını verdiği, kendi hayatını kardeşi için unuttuğu, kardeşi gidiyordu. Hayat bu kadar acımasız olmak zorunda mıydı? Ömer hep terk edilmek ve yalnız kalmak zorunda mıydı? Nasıl kaderdi bu? Değiştirme imkanı yok muydu? NASIL BİR KADERDİ BU?

SEN GİDERKEN

Sen giderken gözlerimin dolduğunu gördün mü? 
Yüreğimin paramparça olduğunu gördün mü?
Sen giderken karanfiller sıralıydı, sıralıydı
İçlerinden biri var ki benim gibi yaralıydı

Sen giderken çiçeklerin solduğunu gördün mü?
Ellerimin saçlarımı yolduğunu gördün mü?
Sen giderken karanfiller sıralıydı, sıralıydı
İçlerinden biri var ki benim gibi yaralıydı.

Sen giderken bahar mıydı, nergiste çiçek var mıydı?
İki nefes (soluk) alıp vermek, yaşamak bu kadar mıydı?
Sen giderken karanfiller sıralıydı, sıralıydı
İçlerinden biri var ki benim gibi yaralıydı 

Mustafa ÖZARSLAN

 

Doğum Günün Kutlu Olsun Rada
İyi ki Doğdun ERKAN MERİÇ Doğum Günün Kutlu Olsun ( 26 TEMMUZ 1986 )
Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun
Erkan Meriç ve Hazal Subaşı Ayrıldı mı? Dizi Setinde Başlayan Aşk Bitti

“Adını Sen Koy 302. Bölüm Analizi (”ASLI”) 13 Mart 2018 Salı” üzerine 21 yorum

 1. A.S. K hastasi dedi ki:

  Betul sakin bensiz gitme odunu dovmege. Zaten bu ruhsuz hali asabimi bozuyor. Ne guzel takmisti mehmet beye. Ruhsuz haline donus yapinca ben takiyorum kafayi ruhsuz oduna. Sen konaga gitmeden bir gun once haber et sopami islaga koyucam daha etkili olsun

 2. A.S. K hastasi dedi ki:

  Selam iyi aksamlar. Aslim eline saglik tam izlememistim sayende izler gibi oldum. Dun yazdim uzun uzun ama Goker beyin benimle sorunu var galiba ismimi gorunce onaylamiyor yorumlarimi

 3. Zehmer dedi ki:

  Ayşe abisine haksızlık yaptı ömer de annesine yargısız insafaz ömer i ikna etmek için ugrasabilirdi diyeceğim ama ömer gibi biri içinde çok boş bir çaba olur bence su ömer i bir kere de öveyim diyorum kendi mi zorluyorum yok yav yok dayak hep galip çıkıyor ben ne yapayım demekki ömer in bahtinda finale kadar benden dayak yemek var anlaşılan

 4. Zehmer dedi ki:

  Ayşe abisine haksızlık yaptı ömer de annesine yargısız insafaz ömer i ikna etmek için ugrasabilirdi diyeceğim ama ömer gibi biri içinde çok boş bir çaba olur bence su ömer i bir kere de öveyim diyorum kendi mi zorluyorum yok yav yok dayak hep galip çıkıyor ben ne yapayım demekki ömer in bahtinda finale kadar benden dayak yemek var

  1. aslı dedi ki:

   sende dayakçı çıktın. ne istiyon benim paşamdan dövdürmem ben onu sana bir tek dövme hakkı benim ben döverim onu 🙂

 5. xanim azeri fan dedi ki:

  aslim canim arkadasim ne oldu hastahaneye neden gitdin cok merak etdim seni iyiki varsin pamuk kalbli canim arkadasim seni cok seviyom optum allaha emanet ol

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, geçen yılda ki gibi biraz rahatsızlandım o yüzden. bugünde gittim geldim. nerdeyse hafta da bir iki gün hastanedeyim.

   sağ ol bir tanem çok teşekkür ederim sende iyiki varsın ben kedimi pamuğum diye severdim pamuk kalpli deyince gülümsedim 🙂
   bende seni öptüm görüşürüz canım.

 6. H dedi ki:

  bu dizide daha sedaget duzluk iyilik aşşk dosluk hormet kayb oldü.
  .

 7. xanim azeri fan dedi ki:

  hayirli aksamlar aslim nasilsin canim arkadasim analiz cok guzel olmus yazdiklarina katiliyorum cok guzel anlatmissin bir anne asla evlatlarini asla birakmaz cocuklari icin savasmaliydi aysede annesi gibi sorunlardan kaciyor omere bunu yapmamaliydi julide bahsendenin oyunlarindan konagi terk etmis ola bilir ben evvelden oyle dusunuyorum bahsendenin sucu bir an ciksin bastonlu cadi sirr sarkiyi beyendim bayildim eline saglik optum seni

  1. aslı dedi ki:

   hayırlı akşamlar canım, teşekkür ederim, koşturuyorum, ev, hastane yoğun yorucu günler geçiyor ömrümden elimden geldiğince sizlerle olmaya çalışıyorum. bazen de yazamıyor, sohbetlerinize katılamıyorum öyle işte.

   anne konusunda Aytac azeri fan arkadaşımız benim fikrimi sormuştu bir analiz sayfasında orada yazamadım ama analiz içerisinde fikrimi yazdım umarım okur. Aytac soruna cevabım analiz içerisinde canım. ayrıca benim düşüncelerime verdiğin önem vede değer için teşekkür ederim.

   bir mesaj ile iki arkadaşa cevap yazmış oldum 🙂

   ve jülide her ne olursa olsun gitmemeliydi. şimdi geldiği gibi o zamanda cesaretli olmalıydı. eşine yuvasına çocuklarına sahip çıkmalıydı.

   Ömer verdiği tepki de haklı, erkek evlat annesine düşkün olur, kız çocuk ta babasına. o sebeple Ömer çok büyük yara aldı annesinden.

   bende seni öptüm xanim azeri fan iyi akşamlar görüşürüz.

 8. Saka kuşu dedi ki:

  Analiz icin tesekurler bu gun cok mutlyum avareyi hatırlattğn icin sagol asli

  1. aslı dedi ki:

   iyi akşamlar saka kuşu, hayırdır inşallah bu mutluluğun sebebi nedir? ve mutluluğun daim olsun.

   Avareyi unutmak ne mümkün

 9. Aysel dedi ki:

  İyi akşamlar Aslım nasılsın canım analiz çok güzel olmuş eline sağlık teşekkür ederim. Kyafetlerin deyişip güzelleşeceyi özetler dede söylenmişdi doğru çıkdı. 301 analizi içinde yazmışdım ama çıkmadı onun için de teşekkür ederim canım. İnşallah bu çıkar

  1. aslı dedi ki:

   iyi akşamlar Ayselcim,
   iyi olmaya çalışıyorum. sende iyisindir inşallah. ben özetlerde yazılanlardan çok dizi de gördüklerimi yazdığım için izlemeden yorum yapmak istemiyorum. kıyafet konusunda çok şikayet ettik haklıydık bundan sonra her şey daha güzel olur umarım.

 10. Anonim dedi ki:

  Konu hakkında yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.

 11. K.Azeri dedi ki:

  Te$ekkürler Asli hanim.ben sizin sayenizde dizini izliyorum.haqqinizi helal edin canim benim.

  1. aslı dedi ki:

   teşekkür ederim elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

 12. peri dedi ki:

  Yine çok guzel yazılmış,aslıcım eline kalemine saglık.evet hayat işte ömerin mutluluğu için kandi hayatından vazgeçdiği kardeşi,şimdi onu çok çabuk hayatından çikarıor,ban ayşedan biraz daha sabır ve özveri bakliordum.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba peri,
   teşekkür ederim. Ömer Ayşe için kendi hayatından vazgeçti, Ayşe abisini neredeyse yıllardır görmediği annesine bir kalemde değişti. oysa en zor zamanlarında abisi vardı yanında annesi yoktu. özverinin alasını, hasını Ömer yaptı. Tıpkı Zehra gibi. Ayşe’nin abisi için daha hassas vede duyarlı olmasını bende beklerdim. abisinin nasıl acı çektiğini kadınlardan annesi yüzünden soğuduğunu Ayşe biliyordu.

 13. Edebiyat ve şiir sever dedi ki:

  Mükemmel bir amaliz daha eline yüreğine sağlık arkadaşım çok güzel kaleme almışsın

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkür ederim iyi akşamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.