Adını Sen Koy 3. Sezon 366. Bölüm Özet Analizi (“ASLI”) 17 Eylül 2018 Pazartesi (ilk bölüm)

Burak 17 Eyl 2018 Adını Sen Koy  0

İki sezon 365 bölüm sonrası, 17 eylül 2018 Pazartesi Star tv ekranlarında 15.30 da seyircisi ile buluşan dizi de beklenildiği gibi zaman aşımı olmuş. Tam 7 yıl sonrasından başlanılmış… Hayat nasıl kaldığı yerden devam ediyorsa, dizide de 7 yıl sonrası ile başlayarak devam ediyor.

Küçük bir erkek çocuğu ağacın altında ve ona elma şekeri vererek kandırmaya çalışan kötü bir adam ve o adamı bir hamlede yere deviren kadın adı Azize, çocuğu alarak kaçıyor. Elma şekerini görünce Zehra geldi aklıma o da severdi elma şekerini ve adı Ali olan dünya tatlısı çocuk annesi olarak bildiği kadınla koşarak ordan uzaklaştılar. Ali, canım benim korkudan altını ıslatmış. O kötü adam da sanki Yener’in aynısı gibi geldi bana o da Zehra ya musallat olurdu. Dünyayı dar eder, yiyeceklerle, para ile Sevim’i kandırmaya çalışırdı. Bu pis herif de bu kadına kötülük yapıyor, dünyayı dar ediyor.

Öyle ki, Azize oturduğu evden çıksın ona muhtaç olsun diye evin sahibine para vererek Azize ye evden çıkmasını söyleyecek, hatta ve hatta o evde yokken Ali evde tek başına kaldığında evin kapısını kırıp içeri girerek evdeki eşyaları kapı önüne koyduracak kadar vicdansız, merhametsiz, zalim birisi.

Azize ile Ali koşarak kaçarken, bir yerde durup biraz soluklandılar. Azize, çocuğa sana bir şey yaptı mı diye sorunca, Ali de yapmadı diyerek başını salladı. Çok mu kızdın bana dedi Ali ve annesi altını ıslattığını fark edince sıkıca birbirlerine sarıldılar.

Ali’nin sağ boynunda bir leke var.  Zehra’nın sağ boynunda da ben vardı ve Ömer arada o beni öperdi. Bu Çocuk Ömer ile Zehra’nın çocuğu. İyi de Zehra ile Ömer o yangından nasıl kurtuldular? Çocuk ne zaman doğdu? Ömer ve Zehra ne oldu da öldüler? Ve en önemlisi o çocuk Azize’nin neden yanında? Ve onu neden annesi olarak biliyor? Nede çok soru sordum demi ama. 

Konakta ise, tüm ev halkı, yeni yüzler, Salim amca, Şükran teyze, Canan, Koray, Selin, ve daha bir çok kişi salonda toplanmışlar. Bir kişi Furkan süresinin 74. Ayetini neredeyse 3 kere tekrar ede ede okudu

Vellezîne yekûlûne rabbenâ heb lenâ min ezvâcinâ ve zurriyyâtinâ kurrate a’yunin vec’alnâ lil muttakîne imâmâ

Anlamı:  Ve onlar ki: Ey Rabbimiz, lütfunla bizlere eşlerimizden, çocuklarımızdan göz aydınlıkları ihsan buyur ve bizi takva sahiplerine önder kıl derler.

Sonrasında da 75, 76 ve 77. Ayetleri devamında okudu.

 1. Ulâike yuczevnel gurfete bi mâ saberû ve yulekkavne fîhâ tahiyyeten ve selâma.

Anlamı: İşte onlar, sabretmelerine karşılık cennetin en yüksek makamları ile mükafatlandırılacaklar, orada hürmet ve selamla karşılanacaklardır.

 1. Hâlidîne fîhâ, hasunet mustekarran ve mukâmâ Anlamı: Orada ebedi kalacaklar, orası ne güzel bir konak ve ne güzel bir makamdır.
 2. Kul mâ ya’beu bikum rabbî lev lâ duâukum, fe kad kezzebtum fe sevfe yekûnu lizâmâ. Anlamı: Resulüm de ki: Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa? Ey inkarcılar! Size bildirdiklerini kesinkes yalan saydınız, o halde azab yakanızı bırakmayacaktır.

 

Bu ayetleri bitirdiğinde Ömer ve Zehra’nın olduğu masa da duran resmi gösterdiler. Kötü oldum. Cipi ile de konağa Oğuz bey geldi. Jülide hanım onun teyzesi oluyormuş. 5 yıldır bu ailenin dimdik ayakta durmasını sağlamış, şirket ile de ilgilenmiş. Benim anlamadığım Oğuz Jülide ye teyze diyorsa soyadı nasıl Kervancıoğlu oluyor? Ömer’in amcası ile Jülide’nin kız kardeşi evlenmiş mi? bu sonucu çıkardım ben, Oğuz’un annesi Ömer’in amcası ile evli. Başka türlüsü olur mu? benim kafam karıştı. Neyse.

Daha sonrasında da ilahi okudu

Bak şu dünyanın türlü haline
Hiç kimseler çare bulmaz ölüme
Sabredelim gönül elden ne gelir
Ne gelirse kuluna o yüce Allah tan gelir

Anne dedikleri gönül yarası
Evlat dedikleri ciğer paresi
Hiç bulunmaz bu ölümün çaresi
Sabredelim gönül elden ne gelir
Ne gelirse kuluna o yüce Allah tan gelir

Niceler gelip geçmedi mi

Babalar atalar, anneler gençler

Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber.

Sabredelim gönül elden ne gelir
Ne gelirse kuluna o yüce Allah tan gelir

 

Jülide zaman zaman ataklar geçiriyormuş, bunun içinde düzenli ilaç kullanıyormuş. Kolay değil evladını, gelinini kaybetmek, birde torunları kayıpmış Ömer ile Zehra’nın çocuğu kesin bu çocuk Ali. İyi de ne zaman dünya ya geldi? Nasıl kayboldu. Sakın Zehra doğum yaptığında, Azize de doğum yaptı onun çocuğu öldü Zehra’nın çocuğu yaşadı ama Azize o çocuğu ya buldu, yada çaldı büyüttü.

İyi de bu Azize mahallede ki Aysel hanımı tanıyor. Nerden, nasıl tanışıyorlar?

Oğuza aşkım diyen kız nerden çıktı? Allah’ım bir Alev kılıklı daha her nedense onu görünce gülme tuttu beni.

Azize de Alişi yıkadı çok tatlı bu çocuk. Ve karnı acıkmış ama evde yemek yok. Domates, peynir, zeytin ekmek hazırladı. O anlarda da fonda Ömer ile Zehra’nın kuğuların olduğu yerde yemek yedikleri, dans ettiklerinde çalan fon müziği çaldı. Öyle garip bir duygu yaşadım ki kelimelerle bunu anlatamam.

Alişi elma şekeri ile kandırmaya çalışan adam geldi. Elinde erzaklarla ve Azize kabul etmedi. Kovdu.

Aysel aradı Azizeyi ona iş bulmuş. Bir moda evinde getir-götür işlerine bakacak, sonrada dikiş dikecek. Ali de oyuncak kağıtlarının olduğu küçük sandığı aldı onları arkadaşlarına 1 lira ya satmaya çalıştı. Yerim ben seni bir de demez mi, ben varım dedi.

Annesi de gördü aldı eve götürdü.

Akşam dikiş dikerken, Ali beğendiği bir top varmış onu alabilirmiyiz diye sorunca, Azize de alırız hatta diğerini de alırız dedi. Akıllı Ali de ikincisine gerek yok, paramız bitmesin dedi.

Oğuz bey şirkette, yanında iki kişi var, adı emir olan ama ne yaşı, ne de soyadı belli olmayan birinin evraklarını getirmiş. Oğuz bey çok kızdı.

Sonra da konağa geçti. Akşam yemeğini Asya ve nişanlısı ile yedi. Asya büyümüş ve Oğuz’un nişanlısını örnek alıyor. Bu Asya yı hiç sevmedim. Sebze yemeğini sevmediği halde o kadın yiyor diye zorla yedi.

Bir de o kadın dernek toplantısında konuşma yapacakmış. Özel kıyafet diktirmiş. Kıyafeti ilk Oğuz görsün istiyor.

Gecenin bir yarısı ev sahibi Vakkas geldi evden çık dedi. tehdit etti. Sonrada diğer adam geldi. Gitti.

Oğuz’un nişanlısının adı Yıldız mış. Oğuz ile biran önce evlenmek istiyor.

Azize sabah işe gitmeden Ali yi uyandırdı. Çorbasını yemesini, acıkırsa salça ekmek hazırladığını onu yiyebileceğini, evdeyken kapıyı kimseye açmamasını söyledi. işe gitti.

Oğuz ile nişanlısı Yıldız da Azize’nin yeni işe başladığı yere gittiler.

Yıldızın elbisesinin prova yapılması gerekiyormuş, Azize ye elbiseyi giydirdiler Provayı onun üzerinde yaptılar. Yıldız ile Oğuz geldi. Oğuz Azize yi görünce vuruldu. Tıpkı Ömer’in Zehra’ nın gelinlik provasında olduğu ve bir elbiseyi denediğinde vurulduğu gibi.

Yıldız da deliye döndü elbisesini onun giymesine ve Oğuzun bakışlarına.

Hırsını da Azize den çıkardı. Ağzına geleni söyledi. Sınırı öyle aştı ki, giy böyle elbiseleri, onun kocası, bunun nişanlısına göz koy adamlar çağırsa yatağına bile girersiniz deyince, Azize tokadı bastı. Oğuzda gördü.

Ali yi de eşyalar ile kapı önüne koydu ev sahibi.

Doğum Günün Kutlu Olsun Rada
İyi ki Doğdun ERKAN MERİÇ Doğum Günün Kutlu Olsun ( 26 TEMMUZ 1986 )
Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun
Erkan Meriç ve Hazal Subaşı Ayrıldı mı? Dizi Setinde Başlayan Aşk Bitti

“Adını Sen Koy 3. Sezon 366. Bölüm Özet Analizi (“ASLI”) 17 Eylül 2018 Pazartesi (ilk bölüm)” üzerine 41 yorum

 1. xanim dedi ki:

  selincim sende hos geldin nasilsin sana ailenen mutlu huzurlu gunler dilerim :):)

 2. xanim dedi ki:

  sehercim canim bende seni cokkkk seviyorum allaha emanet ol :):)

 3. xanim dedi ki:

  aysenurcum nasilsin ben seni cok ozledim gunun nasil geciyor seni cokkkk seviyorum ailenen mutlu neseli gunler dilerim :):)

 4. xanim dedi ki:

  merhaba hanim ablam siir muhtesem olmus eline saglik iyiki varsin guzel yurekli ablam benim :):)

 5. Anonim dedi ki:

  Erkan ve hasal

 6. Hanim abla dedi ki:

  A dını koyamadık dizi bize kırıldı,
  S ırada hanki dizi o, Erkana bağlıdı.
  L utf ediyor Hazal “Bir umut yeter”ile
  I srarla susmuş Erkan,gelsin hoş haber
  ile.
  K.Azeri, edebiyatcı, Rada neredesiniz?

  1. aslı dedi ki:

   Canım ablam benim şiir için çok teşekkür ederim. Her seferinde beni mutlu ediyorsun. sağ ol.

 7. Anonim dedi ki:

  İyi akşamlar Aslıcım.Yardım edenlere Allah yardım etsin.Amin.Hanım abla

  1. aslı dedi ki:

   Amin inşallah ablacım

 8. Günel. dedi ki:

  Hayırlı Akşamlar❤️DİZİBİLGİ TV❤️YORUMCULARI NASILSINIZ HER ZAMAN İYİ OLASINIZ MUTLU OLASINIZ ❤️ASLI❤️ABLA HAYIRLI AKŞAMLAR NASILSINIZ ELLERİNİZE SAĞLIK MELEKLER SİZİ KORUSUN GÖZEL ANALİZ SEYFESİ BEKŞ ETMİSİNİZ❤️ADINI SEN KOY❤️DİZİSİN İLK BÖLÜMÜN IŞIKLANDIMISINIZ ALLAH YOLUNUZ HER ZAMAN AÇIK ETSİN GÖZEL ANALİZLER BEKŞ EDESİNİZ DİZİBİLGİ TV SEYFESİNE SAĞ OLUN VAR OLUN

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın Günelcim, teşekkür ederim canım sağ olasın. görüşürüz.

 9. peri dedi ki:

  Iyi akşamlar,anonim arkadaş haklısın bu nazmiye daha neyin ne olduğunu anlatmak için en az iki hafta uzatacak,ama internette bi fotoraf gordum ömer zehranı kucağina almış yangından kurtarmıştı demak ki bu defa akıl edib devamını çekmişlar.

 10. Anonim dedi ki:

  Merhaba Aslıcım.yardım edermisin? yazdıklarım çıkmıyor.Hanım abla

 11. SELİN dedi ki:

  Herkese merhabalar uzun zamandır yoktum dizi başladı ama ömer ve Zehra yok bir Tuhaf oldum ömer ve Zehra olsaydı çocuklarını büyütselerd i çok güzel olurdu ama olmadı. Yıldızı sevmedim aynı alev gibi azize yi rahatsız eden adamına sevmedim tıpkı Yener gibi izlermiyim bilmiyorum eskisi gibi o zaman gösterecek şimdilik herkese iyi akşamlar

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Selin hoş geldin. Ömer ve Zehra ya ne çok alıştık ama artık yoklar. evet geçen ilk sezondaki oyunculara benziyor gelenler. ilk sezonun yeni oyuncularla tekrarı gibi bir şey olmuş.

   1. SELİN dedi ki:

    Hoşbuldum aslı aynen dediklerini gibi ilk sezon oyuncularına benziyorlar yapacak bir şey yok

 12. Seher dedi ki:

  Aslı hanım analize bekleniyorsunuz

  1. aslı dedi ki:

   Yazılmıştır 🙂

 13. Anonim dedi ki:

  Ayşeye ne olmuş o da mı ölmüş hiç açıklama yok.Oğuz Jülidenin yeğeni ise soyismi nasıl Kervancıoğlu.her zamanki gibi yine her şey havada kalmış.Uçurumdan nasıl kurtuldukları anlatılmadıysa yangından nasıl kurtulduklarıda anlatılmayacak havada kalacak.Zaten reytinglere baktımda 39 ncu sırada ilk bölümü meraktan izleyenler diğer bölümleri artık izlemeyecekler. reyting daha da düşecek.İlk sezonun ilk bölümü gibi bir giriş yaptılar.Cıpler korumalar şöförler hizmetçiler.yavaş yavaş hepsi gidecek.Hiç değilse ilk bölümde kime ne oldu,çocuk kim oğuz kim,bunlar açıklansaydı değişik bir hikaye olarak izlenebilrdi diye düşünüyorum ama yok bütün bilinmezler havada kalmış geçen bölümlerde olduğu gibi.Yapacak bir şey yok.Yapımcının taktiği demikki böyle.Ben şahsıma birinci bölümü yayın saatinde çalıştığım için izleyemedim ama netten izledim çok sarmadı.

  1. aslı dedi ki:

   Soruların bütün cevaplarını zamanla alacaksın, alacağız. Çünkü herkes merak ediyor ve geçen sezondan yaşananlardan ders almış olmaları lazım Ömer ile Zehra ya Ayşe ye ne olduğu açıklanacaktır zamanla. ilk bölüme bunların hepsini sığdırmaları imkansız.

   Oğuzun soyadına gelince, iki kız kardeş, iki erkek kardeş ile evlenmiş olabilir. hem kardeş hemde elti oluyor jülide kız kardeşi ile. zamanla o da belli olur.

 14. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba arkadaşlarım nasılsınız.Aslıcım ellerine sağlık.nihayet ASK geldi ve muziyi ile beni televizyon karşısında oturtdu.Bir yandan da ekranın sağ küncünde Adını sen koy yazılması nostalji hissler yaratdı.Quran okununca Ömerle Zehranın resmini görünce her şeyi anladım ve çok duyğulandım. Kaza geçirmişler galiba.Onların cesetleri bulunmuş, çocuksa kayb olmuş ola bilir. Ama diziyi devam gibi hiss etmedim hele ki.başka bir dizi oldu benim için.bizim ASK ile sadece akrabalığı varmış gibi.ne bileyim, hikayesini izleyip görürüz inşallah.hoşca kalın.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Günaydın ablacım,
   Kuran okunurken bende duygulandım. Söylediklerin çok mantıklı olabilir. İzleyip göreceğiz.

 15. Seher dedi ki:

  Hayırlı sabahlar olsun herkese hepinizi seviyorum aslim gozelim perim xanimm aysenurum pes etmek yok devam

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın Sehercim hayırlı sabahlar.

 16. Ayşenur dedi ki:

  Günaydın canlarım aslım xanim perim gozelim yeni gününüz hayırlara vesile olsun inslh.aslim sen analizlere devam ben adını koyamadigimiz koskoca iki sezon belki 3.sezon koyarız diye izliycem.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın Ayşenurcum hoş geldin. Amin inşallah.

 17. peri dedi ki:

  Gunaydın,aslıcım eline sağlık,ban şimdi internettan izladim,dizi tamaman deyişmiş adınıda deyişsalar iyi olurdu çunku ask un masum havası getmiş,serhoş adamlar,mini etekli sevgililar,ortada civit atan kötuler,bani hiç sarmadı ama julide ömer ve emirdan bahs edarkan gözlerim doldu,demak ki bizim için ask diziden öteye geçmiş,bide şu yıldız hiç olmamış asla alev gibi inandırıcı değil o varkan öğuz ne aşık olur nede aşk yaşar,öguzn julideye yenge yerine teyze deması bance samimiyettan ola bilir asyanın zehraya abla demasi gibi.neyse artık çok konuştum kafamdaki soruların cevabi için bi kaç bolum izlicem sonrasını bilmiyorum.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın Pericim,
   Teşekkür ederim. her müzik çalındığında eski sahneler gözümün önüne geliyor Şarkılar güzel ama anısı var işte.
   Yıldız Alev kadar olamadı olamaz da Alev başkaydı. Güzeldi akıllıydı kötünün iyisiydi. bu hepden deli 🙂

 18. aslı dedi ki:

  arkadaşlar elimi bırakma 9. bölüm fragman sayfasında Ayan mesaj yazmış okumayanlar için yazdım okuyun isterseniz.

 19. aslı dedi ki:

  Rada nerelerdesin izlemedin mi diziyi?

 20. xanim dedi ki:

  gunaydin canim arkadaslarim nasilsiniz gununuz nasil geciyor gozel ablam sende hos geldin nasilsin canim benim ben bu gun buraya belki gelmedim telim abimde olucak hepinizi cokkkkk seviyorum ailenizlen mutlu huzurlu neseli gunler dilerim :):)

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım.

 21. Gozel dedi ki:

  Gunaydynlar mutlu sabahlar
  Aslim eline saglyk cok guzel yazmyşsyn onlaryn resmini gorup cok kuti oldum diziyi izlesem nasyl olurum bilmem okudugumda onlary ozledim.emegine saglyk canym benim

  1. aslı dedi ki:

   ilk dakikalarda kuran okunurken bende kötü oldum. teşekkür ederim canım.

 22. xanim dedi ki:

  k azeri ablam sehercim sizide cokkkk seviyorum allah rahatlik versin tatli ruyalar :):)

 23. xanim dedi ki:

  aslim birtanem canim arkadasim analiz cok guzel muhtesem olmus eline yureyine saglik ve bu yeni sezonun ilk bolumunu bakmiycaktim annem bakirken azcik son kez izledim ve ben omer ve zehrayi oyle gordum ya duyqulandim onlarsiz dizinin anlami yok ben izlemiycem ilk sezona benziyor seni cokkkkk seviyorum hayatimin anlami allah rahatlik versin iyi geceler tatli ruyalar :):)

  1. aslı dedi ki:

   Teşekkür ederim canım. izleyene de, izlemeyene de saygım var. onlarla güzeldi. şimdi onlarsız devam ediyor. Hayat gibi ölenle ölünmüyor. hayat kaldığı yerden devam ediyor. etmek zorunda da.

 24. K.Aze dedi ki:

  Aslim te$ekkür ediyorum.çok mûhte$em,her zamanki gibi.Yúreyine,ellerine saglik canim.Ben bu analizi okurken adini bele koyamadigim qarip hisler ya$adim.bunu senden ba$ka kimse böyle anlatamazdi ki…

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın canım benim, teşekkür ederim. Senin o tarif edemediğin duyguları bende yaşadım. hele o dans ettikleri müzik çaldığında Ali yani oğulları ki çocuk çok tatlı bir tuhaf oldum.

 25. Seher dedi ki:

  Aslicigim yüreğine sağlık çok güzel olmuş valla ne diyim benim ilgimi cekti.ve izliycem evet çok sorular var kafamızda ama inşlh son iki sezondur kaplumbağa hızında ilerlemesse çünkü çok yarım kalan konular kaldı inşlh Nazo bunuda öyle yapmaz ben başka bir dizi olarak izliycem artık çokta mantık beklentim yok şimdiden sonra iki yıldır olmayan mantık şimdi olurmu.zannetmiyorum yeterki baş roller sptal olmasın birde mümkünse Nazmiye sultan miy miy kalan izleyicide kacar.

  1. aslı dedi ki:

   Günaydın sehercim, ilk bölüm hüzünlüydü. Ve insanın kafasında bir sürü soru işareti bıraktı. Bende izleyeceğim ve analizlerini de inşallah yazacağım buraya. bolca konuşuruz dizi hakkında. ve söylediklerinde haklısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.