Adını Sen Koy 223. Bölüm Analizi 22 Kasım

Burak 27 Kas 2017 Adını Sen Koy  0

Adını Sen Koy 223. Bölüm 22 Kasım 2017 Çarşamba

Geçmişten Geleceğe Aktarım.

Geçmiş Adı Üstünde Geçmiş. Ancak Ömer İçin Geçmiş Henüz Geçmemiş. Ömer’in Çocukluğunda Yaşadığı Acı, Ona Gözyaşı, Mutsuzluk Olarak Geri Dönmüş. Ve Bu Mutsuzluk Hala Devam Ediyor.

Ömer’in Çocukluk yarası hala ilk günkü gibi taze ve kanıyor, canı ilk gün ki gibi yanıyor. İstemeden Anne ve Babasının arasında geçen konuşmayı duymuş ve ondan fazlası ile etkilenmiş. Bir de annesi evi terk edip gitmiş. Ömer bir çocukluk travması geçirmiş. Hem de ağır bir şekilde. Bunu da tek başına üstlenmiş kimseye anlatmamış, şimdi bu ağır yükün altından tek başına kalkamıyor.

Ömer şuan Zehra’nın Sabah ile olan konuşmasını duyduğu için geçmişe gitti ve geçmişi bugüne getirdi. Geçmişi tekrar edip duruyor. Ömer bugünde geçmişi yaşıyor. 

Geçmişi geçmiş de bırakmadığı, bırakamadığı için, hem şimdiki anını, hem de gelecek günlerde yaşayacağı anları kaçırıyor, bu anı yaşayamıyor. Geleceğe bakamıyor. Geçmiş de yaşıyor Ömer. Geçmişi şu zamanda, bugün de,”AN” da yaşıyor Ömer.

Ömer’in içinde yaşadığı geçmişin çocukluk yarasının biran önce iyileşmesi lazım. Bunun içinde Zehra’nın Sabah ile yaptığı o konuşmanın devamını Ömer Sabah dan duyup öğrenmeli. Ömer’i bu derin çıkmaz kuyudan çıkaracak kişi SABAH.

Sabah’a büyük iş düşüyor.

Zehra Ömer ile arasında geçen konuşmadan sonra valizini de alarak mahalleye evine gece vakti gitti. Ancak bahçe kapısından dahi içeri giremedi Zehra. Evliliğinin ilk günleri ve elinde bir valiz ile baba evine dönmek Zehra için çok zor bir durumdu. Babası çöp dökmeye çıkınca onu görür görmez saklandı babasına görünmedi Zehra.

Kol kırılır yen içinde kalır. Acısını kalbine gömdü babasını üzmek istemedi. Hem babası evden ayrılırken ona “acı tatlı ne yaşanırsa yaşansın yuva denen dört duvar arasında kalmalı “demiş kısa bir konuşma yapmıştı. O konuşmayı hatırladı Zehra ve babasına görünmemek için saklandı.

Babası da görmedi, konağa evine gözü yaşlı, gönlü yaralı olarak geri döndü Zehra.

Ömer ise konakta odasında yatağına oturmuş, Zehra yı düşünüyor. Dönmeyecek dedi. Zehra’nın annesi gibi gittiğini bir daha dönmeyeceğini düşünüyor Ömer. Ama yanılıyor. Zehra, annesi gibi değil dönecek yuvasına, evliliğine sahip çıkacak, yanlış anlaşılmayı ortadan kaldıracak ve Ömer bir kere daha Zehra hakkında yanıldığını, ona haksızlık ettiğini anlayacak. Ve Zehra Ömer’in geçmiş yarasını sarıp, Ömer’in geçmişi geçmiş de bırakmasını sağlayacak.

Ömer Zehra’nın konağa gelmesini istiyor, içinden bu geçiyor. Ama dili ile söyleyemiyor. Zehra’nın Annesi gibi olmadığına inanmak istiyor. Ancak duyduğu o konuşma Ömer’in fikrinin değişmesine neden oluyor. Masanın üzerinde yaralı bir halde ayakta duran resmi alıp bakarken beni ne hallere düşürdün diyor Zehra ya Ömer.

Ah yüreği yaralım, boyu büyümüş, yaşı büyümüş, ancak kendisi iç dünyasında büyümemiş küçük çocuk Ömercim ah ki ne ah. Zehra yı çok seviyor, onu üzmek, kırmak, incitmek istemiyor. Bir kere yaptı bir daha yapamıyor resmi atmak istiyor ama yapamıyor, yapmıyor Ömer atmıyor resmi.

Ama Zehra konağa dönüp odaya girince, içinden sevindi ama dili ile yine zehir zemberek sözleri ile Zehra yı kırıyor, incitiyor canını dili ile yakıyor Ömer. Yapma Ömer. Zehra senin eşin, ilerde çocuklarının annesi olacak yapma. Pişman olacaksın yapma.

Bir oyunla kazandıklarını bırakıp gidemedin, mahalleye o eski haline dönemedin dedi. Zehra da bu sen olamazsın, benim tanıdığım Ömer sen değilsin dedi. Böyle kırıcı üzücü birkaç söz daha, bir konuşma geçti aralarında.

Zehra gözyaşları içerisinde, kendinden emin dik dururken, ben hiçbir zaman ait olduğum yeri inkar etmedim. Doğup büyüdüğüm yerle gurur duydum hep, deyince. Ömer Zehra’nın oyun oynadığını düşünüp onu alkışladı oyunculuk yeteneğin göz dolduruyor diye.

Ömer aklını başına topla Zehra oyun oynamıyor. Ömer’in ağzından yine Zehra ya para avcısı sözü çıktı. Biz bu aşamaları çoktan geçmiştik. Şimdi yeniden yaşıyoruz bu kez Ömer’in annesi yüzünden, onun söylediği sözler yüzünden yaşıyoruz bunları.

 Geçmişin izlerini, gölgesini, Zehra’nın o Sabah ile olan konuşmasından sonra yeniden ensesinde hissettiği için Ömer, bütün bunlar yaşanıyor.

Zehra da ne servetin ne paran umrumda bile değil, ben babam için buradayım, o üzülmesin diye dedi. Ömer de şuan karşımdaysan, Ayşe yüzünden o yeniden hasta olmasın diye sana ve yalanlarına katlanıyorum dedi. Ne yalanı Ömer? yalan yok, sadece sana anlatmadıkları var. Anlatsa böyle olmazdı. Olan oldu. Ölen öldü. Yeter artık toplayın kendinizi de karşılıklı konuşun.

Ömer sen geçmişin acısını, zehrini dök içinden ve kurtul geçmiş acılarından. Zehra sende anlat Çetinin senden para istediğini bitirin bu tatsız durumu.

Zehra, Ayşe benim içinde çok değerli, bir gün bu söylediklerine çok pişman olacaksın dedi. Ömer de hiç sanmıyorum, sen kendini öyle bir ele verdin ki dedi. Zehra’nın sabah ile olan konuşması, hala aklında Ömer’in.

Ben ne yaptım sana? Ne yaptım da ele verdim? Diye sordu. Ömer tam söyleyecekti olanları vazgeçti aklında Zehra’nın “para için böyle bir hayata katlanmak öyle zor ki” sözü geldi aklına vazgeçti gitti Ömer.

Gece bitmiş, sabah olmuştu. Ömer odasında yatağında uyumuş. Zehra çalışma odasında zarfı arıyordu bulamadı. Ancak Ömer’in kendisine neden böyle davrandığını odada geçen konuşmayı yeniden hatırlayınca anladı. Ortak hesaptan para çektiğimi öğrenmiş, konağa para için döndüğümü düşünüyor, parayı yatırırsam konağa para için dönmediğimi anlar dedi.

Tam odadan çıkacaktı ki, Ömer ile karşı karşıya geldiler. Bir süre gözgöze bakıştılar. Her ikisi de birbirini deli gibi seviyor. Ömer aksi inatçı, keçi damarı tuttu bir kere Zehra ya yapmadığını bırakmıyor. Gün gelecek pişman olacak o gün hemen gelse iyi olur.

   

Zehra bankaya parayı yatırmak için odasına gitti. Çantasına baktı para yoktu. Kaybettiğime asla inanmaz ben ne yapacağım derken, halası aradı Zehra yı akşam el öpmeye gelecek misiniz? Bekliyoruz diye.

Ömer de duydu bu konuşmayı odaya bir şey almaya gediğinde, sonra çalışma odasına geri gitti.

Zehra da Ömer’in arkasından çalışma odasına gitti konuşmak için. Ayşe geldi kahvaltıya çağırdı ve işte o zaman zorba Ömer gitti. aşık Ömer geldi.

Zehra’nın omuzlarından tutarak gözlerine bakarak, yetiştirmem gereken işler olsa da, onun için akan suları durduracağım karım gel diyorsa sözünü dinlemekten başka ne yapabilirim ki, dedi. Ayşe gitti. Ömer eski zorba Ömer olup bıraktı Zehra yı işine baktı. Ömer işe giderken, Zehra da hazırlanmış.

Zehra Ömer’e halam aradı, akşam babamlara el öpmeye gidelim bekliyorlar adettendir deyince, Ömer beni ilgilendirmez senin sorunun dedi. Zehra da beni mahalleye bırak sende bir görün akşam gelemeyeceğini söylersin dedi.

Ömer şirkete kendi arabası ile giderken, Can’dan da Zehra yı gideceği yere bırakmasını istedi. Zehra Can ile mahalleye gitti. Zehra ben babama halama bu durumu nasıl açıklayacağım dedi kendi kendine.

Öyle zor bir durumdur ki o, ailenin yanında eşinin olmaması, evlisin ama evli değil gibisin. Allah kimseye böylesi zor anlar yaşatmasın zor. Baba evinde yanında eşin olmadan akşam yemeğine kalmak ve onlara yalan söylemek çok kötü bir duygu.

Ayşe, Asya için bir drama hocası bulmaya çalışıyor, bir telefon konuşması yaptı. 

Sabah kasetini tamir edenin Kerem olduğunu öğrenince ona iyi davranmaya başladı. Konuşmak istedi Kerem reddetti. Keremin evine müşteri çıktı. Evinin anahtarını Kerem’e verdi ona en iyi hediye bu olur diye düşündü Sabah.

Canan çetin ile buluşacak. Evdekilere de iş görüşmesine gidiyorum dedi. makyajlı yeni bir elbise ile Zehra’nın parasını hiç düşünmeden harcıyor Canan. Annesi de demiyor ki bu elbise nereden çıktı? diye. Hem düğün bitti gitseler ya bunlar.

Nihat’ın eski kız arkadaşlarından biri Amerika dan dönmüş. Arkadaşından da Nihat’ı araştırmasını istemiş. Nihat’ın evlendiğini şirkette işe başladığını öğrendi. Nihat’ı şirkette görmeye gitti. Ayşe ile evlenmeden önce görüştüğü kız arkadaşı şimdi nereden çıktı bu? Ayşe ile Nihat’ın arasını bozmaya ne gerek var? Ayşe yeniden hasta olsun diye mi bütün bunlar?

 Ömer şirkette iş yapacak ama yapamıyor, aklında hep Zehra ile Annesinin söyledikleri var. Ömer geçmişe takılıp kalmış bir türlü bugüne gelemiyor. Resmen boğuluyor Ömer kravatını gevşetti.

Kendini suçladı. Ne kadar aptal bir adammışım, gerçekleri nasıl göremedim? Her şeyin bir oyun olduğunu, para için yaptığını anlamalıydım dedi, kızdı ve sandalyeyi fırlattı attı öfke ile.

Sekreteri istediği dosyaları getirmiş, onları incelemeye başladı ama burnundan soluyor Ömer. çatacak yer arıyor. Dosyaların içinde aradığını bulamayınca kızdı. Sekreter baktı dosyayı buldu gösterdi. Ömer mahcup oldu. sekreter gitti. Ömer de kendi kendine, kendine gel Ömer dedi. Ömer kendinde olmadığının farkında.

Canan Çetin ile buluştu. Çetin Cananın parasını almanın yolunu hisse senetleri ile yapmayı planlıyor, bunun içinde çok güzel bir tezgah kurdu. Oyununu oynadı. Canan kalan paraları da Çetine kendi elleri ile verecek, sonra da Çetin hisse kaybetti deyip paraları vermeyecek.

Akşam olmuş, Salim amca evine gelmişti. Zehra evdeydi elini öptü babasının sarıldılar. Ömer oğlum nerede diye sordu Salim amca, Zehra tam açıklama yapacaktı ki, kapı çaldı geleni göstermediler ancak gelen Ömer di.

SAHİDEN SEVMEMİŞ BENİ
Meğerse bilmeden
Geçmişim hayatından
Bir iz bırakmadan, bir söz bırakmadan

Sahiden doğruymuş söylenenlerde
Bir defa çıkmamış adım ağzından
Sahiden bir hiçmişim nazarında
Öylesine geçmiş zaman

 

Bu gece tutmayın ateşi
Yanacak biraz daha
Biraz daha cehennem olsun hayat
Kurtulurum sabaha

 

Bu gece tutmayın beni
Denizlere yakarım belki
Ağlarım haykıra Haykıra
Gönderirim sulara

Bu gece tutmayın beni
Gözlerimde kanlar olsun
Hiç kimse silmesin gözyaşımı
Bana ders olsun

Bu gece acısın canım
Bir daha acımasın
Bunu bana yaşatan
Her gece böyle kahrolsun

BURAY

https://www.youtube.com/watch?v=gULkVS3nHnE

Doğum Günün Kutlu Olsun Rada
İyi ki Doğdun ERKAN MERİÇ Doğum Günün Kutlu Olsun ( 26 TEMMUZ 1986 )
Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun
Erkan Meriç ve Hazal Subaşı Ayrıldı mı? Dizi Setinde Başlayan Aşk Bitti

“Adını Sen Koy 223. Bölüm Analizi 22 Kasım” üzerine 21 yorum

 1. Tatlıcı ülker dedi ki:

  Her analiz gibi TATLI olmuş:-) Neden acaba?

 2. Lale turkmen dedi ki:

  Aslicim ellerine saglik canim. Analizi okudugumda ben kendimi ask acisi cekiyor gibi his etdim. Ben nedense hec asik olmamisim gibi geliyor.insanlarin ask hakkindaki yazilarini okuyunca soylediklerini duyunca. Ben nedense kalbimi kiran insanlarin hepsinden cobuk vaz geciyorum. Aylem disindaki insanlar tabikide. Hecde pismanlikda duymuyorum. Cevremdeki insanlara cokda baglanmiyorum kendimi biraz uzak tutuyorum. O yuzden zehrayida anlamiyorum. Canan akraban tamamda omerde esin. Akrabalar icin esine yalan soylemene hec bir zaman degmez.

 3. Hanim abla dedi ki:

  Merhaba Aslıcım.Çok teşekkür ederim bize göre ugraşdıgın için.Her şey,tüm olaylar etraflı anlatılmış,her şey yolunda,güzel. Gerginim bir az.Nereden başlayım,bilmiyorum.
  Her kes diyor ki Ömer bir yılda tanımadımı Zehrayı,kapı arkasından duydugu sözlere derhal inandı.Aksine o Zehrayı tanıdıgı,onun boşuna danışan biri olmadıgını,dürüst biri oldugunu bildiyi için duyduguna inandı.O öyle diyorsa demek ki öyledir diye düşündü Ömer.Ama yine de bir yolunu bulup Zehradan her şeyi ögrenmeliydi.Ömer suçlu.Canından çok sevdiyi Zehranı çok üzdü.Böyle bir günde “oyun bitti” sözü depo olayı gibi bir cinayetti.Böyle bir günde söylenecek söz idimi bu?Ona eziyyet ederken kendin mutlumusun?Hayır,senin de canın yanıyor.Ama ne olursa olsun,bir erkeye yakışan bir davranış diyildi bu.
  Yine uzattım.Müge geldi,Demet gelmesin bari.İyi geceler canım.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba hayırlı sabahlar ablacım,
   bak yazın çıkmış gördünmü 🙂
   evet Adı olan kendi olmayan Sinan gibi Demet de gelmez herhalde.
   Polad amcama selamlar. sevgi ile kal ablacım.

 4. Gozel dedi ki:

  Aslim bitanem ellerine bu guzel gonlune saglyk canym cok guzel olmuş teşekkur ederim
  Ya omerin cocukluguna nekadarda masum cocuk oynatmyşlar cok iy bi cocuk Aslim cany gonulden minnetdarym

  1. aslı dedi ki:

   Evet ömer’in çocukluğunu oynayan çocuk çok masum daha çocukluğunda sahiplenmiş korumaya almış Ayşe yi Ömer.
   1. sezonda Ömer annesinin peşinde koşandı. Öyle anlatılmıştı, bu sezon Ayşe annesinin peşinde koşan olmuş.

 5. Komisser Murat dedi ki:

  SALAM.
  Nasilsiniz a.s.k hastasi asli hanim, ülker hanim, su damlasi ve bana kizgin olan ir bey. Ben sizin dizinzde bi shey annamiyorum. Bu ömer nasil bir adam?
  Shu an 11.bolume 111 kere en az baktim bir shey kesdiremedim.
  Ayanda bana zorba diyo o ömeri gördümü hic?
  Hem bunnar her sene nikahmi tazeliyo?
  Hanim abla hanim merebalar. Bani tanyormusunuz bilmiyom. Amma ben sizi sitenin annesi sayiyorum. Siz egher sitenin annesiyseniz banada annelik yapsanizda ayanla aramìzì yapsaniz. Ben ayanì chok seviyorum. Ama o beni sitedende kovyor. Shu zaman ben na yapayim? Onunchin ben tayinimi Mersinden istanbula aldim, oysa kalkip anaannesinin chifliyine gitdi. Inanin gunneri sayiyorum. Aylada gitdi kaldhím yalniz. Zehraya söyledim su damlasi seni seviyom dedim. Oda nezaketle sus duyma istemiyom dedi. Bir yardim edin.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Murat bey,
   Ömer çocukluğunda annesi tarafından terk edilmiş, hayatını kardeşine adamış, ilk defa aşkı sevgiyi Zehra da gören yaşayan adam gibi bir adam Ömer.
   Arada yanlış anlamaları yüzünden hem kendine, hemde Zehra ya hayatı zindan eden sonra gerçekleri öğrendiğinde çok pişman olan biri Ömer.

  2. Tatlıcı ülker dedi ki:

   MURAT arkadaşım iyi akşamlar. Arkadaşım bir kadının veya bir kızın gönlü öyle “seni seviyorum” demekle alınmaz. Gerçekten seviyorsan önce sevdiyinin güvenini kazanacaksın. Sonrası zaten kendiliyinden gelir. Biz sana başka türlü yardım edemeyizki…

 6. nur dedi ki:

  Bir garip ask +tatli bela= adini sen koy

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba nur,
   ben o iki diziyi de seyretmedim bilmiyorum.
   sadece bir gerip aşkın ilk bölümüne baktım. onlar nasılda örf ve ananelerine gelenekelrine bağlı onu gördüm. kendi ibadetlerini özgürce yaptıklarını dua ettiklerini gördüm.

   Ama bizim dizi hiç de öyle değil. Ne bir camiye gidip namaz kılan Ne el açıp dua eden bir Ömer yok, ben isterdim ki Salim amca geçen bölümlerde camiye gittiğinde düğün günü Ömer de onunla gitsin.

   Salim amca giderde Ömer gidemez mi? ne yaman bir çelişkidir bu. koray da öyle. yaşlılar büyükler camiye gider ama gençler gitmez verilmek istenen mesaj bumu?
   bir garip aşkta öyle değildi. baş roldeki adam daha ilk bölümden ibadet edip dua etti.

   1. nur dedi ki:

    selam asli
    senarist sadece ask oyunlarini copy paste yapmis zaten Turk dizileri bati kulturunun taklit ediyor ben cok uzuluyorum bizim dinimiz ve kulturumuz mukemel ama bir cok kisi degerinin farkinda degil namaz ve Kurgan sadege cenaze torenlerinde okunuyor

    1. aslı dedi ki:

     Selam nur,
     yazdıklarında haklısın

 7. Sevda Naun dedi ki:

  Iyi gunler Aslicim cok guzel secdiyin sonuncu kelmiler harika oluyur.Kewke duyun gecesi olmasaydi can yakmalar.En cok yandiranda o beni.Cok uzun bir yoldan cikmiwken sonda mutlulugu hak etdiyi gecede cok icim yandi.Bir daha yureyine saglik Aslicim

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Sevdacım,
   elbet bu zor günlerde geçecek.

 8. Aylin dedi ki:

  Gunaydin benim yurwgi guzel arkadasim . Aslum nasilsin . Ellerine saglik . Cok guzel olmus . Omerin acilarini nasilda tarif etmissin . Vallahi okurken aqliyacaqtim nerdeye Omere .cok aci cekiyor ya bizim oglan . Biran once Zehrayla olan yalnis anlasilmalar duzelsede Omerim mutlulugu tadsa ya

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Aylinim,
   seni görmek ne güzel özledim seni bir tanem.
   Okula başlamışsın yeniden hayırlısı olsun. Ben çok yorgunum koşturmaktan. Evet Ömer çok acı çekiyor onun acısını anlayıp dile getirmeye çalıştım ah bir de konuşsa içindekileri dışına dökebilse Ömer.
   Her şeyi içinde tek başına yaşıyor işin içinden çıkamıyor tek başına.

   İnşallah yakında biter ve her ikisi de mutlu olur. Ömer de Zehra da mutlu olmayı hak ediyor.

 9. xanim azerifan dedi ki:

  merhaba canim aslim analiz cok guzel olmus eline sagli k bitanem

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba, xanim azerifan,
   teşekkürler yeni haftada neler olacak bakalım?

 10. su damlasi dedi ki:

  Selam .mucizem canim gozum eline saglik guzel cikmis ben diyorum ya gönlü güzel Aslicim dokundugun her sey guzellesiyor bu omeri bile iyi bi sekilde ortaya cikardin. Bu analiz de cok tesekkur ederim

  1. aslı dedi ki:

   Selam su damlam,
   Ömer’in ruhundaki yarayı da iyileştirse Zehra da daha doğrusu senarist de yeni konulara yeni heyecanlı aksiyonlu bölümler çekilse. onları izlesek.
   Canım heyecan istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.