Adını Sen Koy 202. Bölüm Analizi 24 Ekim Özeti

Burak 25 Eki 2017 Adını Sen Koy  0

Adını Sen Koy 202. Bölüm 24 Ekim 2017 Salı

Hayat Bir Okuldur. Dünyaya Gelen Her insan Bu Hayat Okulunda Beşikten Mezara Kadar Okur. Ancak Okullardaki Öğretilenlerden Farklıdır Hayat Okulu. Okulda İlk Önce Ders Alır Sonra Sınav Olursun. Hayat Okulunda İse Önce Sınav Olur Sonra Ders Alırsın.

Ve Şimdi Sırada Ömer ile Zehra’nın Daha Doğrusu Ömer’in Büyük Sevda Sınavın da. Sevdası Büyük Olanın İmtihanı da Büyük Olurmuş. Ömer’in Sınavı da Büyük.

Ömer ve Zehra evlenmek üzere aile büyüklerinin onayı ile mahalledeki evde aile arasında söz yüzükleri takılacakken, son anda köydeki halamızın Salim amcayı telefonla araması ve ondan habersiz söz yüzüklerinin takılacak olmasına kızması ve gücenmesi nedeni ile Salim amca yüzükleri takmaktan vazgeçmişti.

Ömer ve Zehra biran önce bu resmi işlerin bitmesi için halanın onayını almak için yola çıktılar. Köye vardılar. Hala öyle hemen onay verecek birisi değil. Otoriter birisi madem Ömer Zehra ile evlenmek istiyor o zaman bazı sınavları başarı ile geçmesi gerekiyor. Sınavları başarı ile geçer ise Ömer o zaman evlenecek Zehra ile, geçemez ise onay yok halamızdan.

Sınav başlasın o halde nede olsa sevdası büyük olanın imtihanı da büyük olurmuş.

Ömer, halaya biz rızanızı aldıktan sonra yüzükleri takmak istiyoruz diyecekti ki, hala Ömer’in sözünü bitirmesine izin vermedi.

Orda bir dur, o işler öyle kolay değil dedi. Ömer’in gözleri doldu. Zehra ya kavuşamayacağını bu evliliğin asla olmayacağını düşündü bir an.

Ve Ömer, ben bilmeden bir hata ettiysem kusuruma bakmayın dediğinde, hala çok ciddi biraz da sinirli halde, sen ne düşündün ki, köye gelip tarladan domates toplar gibi kız alıp gideceğini mi? benim olurum öyle kolay alınmaz. Hele ki sözün ucundaki Zehram ise hiç kolay değil dedi. Odadan çıktı.

Ömer ve Zehra yalnız kalmışlardı ve her ikisi de bu konuşmadan bir şey anlamadılar. Gençler bunda anlamayacak ne var? Halanız Zehra yı gözü gibi koruyup kolluyor ve öyle hemen evlenmek isteyecek kişiye verecek değil.

Önce bazı testlerden sınavlardan geçecek Ömer. Sevda sınavından. Zehra yı ne kadar seviyor, görmek istiyor hala ve güvenilir mi? sözünün erimi? Tuttuğu işi koparır mı? iş bitirir mi? görmek istiyor hala.

 Ömer halanın kendisinden hoşlanmadığını düşünürken, Zehra da ona haber vermedik diye öfkeli olduğunu düşünüyor. Gönlünü nasıl alacaklarını düşünürken, hala elinde yorgan yastık getirmiş Ömer için onlarla kanepe de çek yat da yatacak Ömer.

Zehra da halası ile birlikte. Ve biz erken kalkarız deyince Ömer bende erken kalkarım dedi. hala da horozlarla ayaktayız o zaman dedi.

Eee köy hayatı böyle erkenden başlar hayat. Gün ağarmadan güzeldir o anlar. Etrafta kuş sesleri horoz sesleri. tertemizdir hava.

Yatmak için hazırlıklar başladı hala Zehra ya daha önceden köyde kaldığında giydiği pijamalarını verdi. Biraz boyu küçülmüş nede olsa artık Zehra bir çocuk, genç kız değil. Bir bayan o alımlı, boylu poslu, endamlı bir köylü güzeli Zehra.

Hala, sandıktan Zehra’nın çocukluğunda yatıp uyuduğu yastığını verdi. onda uyuyacak Zehra. o yastığı eline alınca duygulandı çiçekleri solmuş ama dedi.

Ve hala o an bizlerin duyacağı şekilde bu evde solan ilk çiçek o değil dedi. daha kim? Hangi çiçek soldu hala? Yoksa o duvardaki resimdeki Zehra ya benzeyen ve annesi olduğunu düşündüğüm kişi de mi o evde, o köyde soldu?

Sen neler saklıyorsun ve bildiğin halde söylemiyorsun hala? Yıllardır ne sırlar sakladın o yüreğinde aç bakalım pandoranın kutusunu da bizde öğrenelim neler varmış bu geçmişte.

Ömer’in ilk sınavı koltukla 🙂

Daha öncede konakta küçük koltuk da uyumuştu günlerce ve şimdi yeniden bir koltuk da uyuma merasimi. Ama uyumak ne mümkün. Baştan koltuk rahat değil, sonra sevdiceği Zehra yanında değil, üzerindekiler kendi kıyafeti değil. Bu iki oldu, başkasının evinde köyde, üzerine olmayan küçük pijamalar ile uyuma merasimi. Bakalım 3. Nasıl nerede olacak? Nede olsa Allah’ın hakkı üçtür.

Ömer’in de dikkatini çekti üzerindeki kıyafetler bu iki oldu dedi. Yattı yatamadı yatağa oturdu ve senin için her şeyi yaparım ama şuan ne yapacağımı inan bilmiyorum dedi. kıyamam kuzuma Zehra yı ne kadar çok seviyor.

Ömer Zehra ya mesaj attı. Uyuyor musun? Kapı önünde buluşalım mı? diye ve mesajı Zehra okuyamadan telefona hala el koyup yastığın altına koydu. Şamata yapmasın gece gece rahat uyuyalım diye. 

Espirili bir bayanda ama çok ciddi bir yüz ifadesi var. O sebeple insan ilk görüşte biraz çekinir bu bayandan ama konuştukça çok içten samimi sıcak biri olduğu anlaşılıyor.

Ömer Zehra ya bir tane daha mesaj gönderdi dışardayım diye ve Zehra halasını uyandırmadan telefonunu alarak odadan dışarı çıktı. Dışarı çıktı çıkmasına da çıkarken dış kapının kulpunu da çıkardı sakar aşık Zehra 😀

Aşık olunca insan böyle Zehra gibi sakarlaşıyor mu? 😀 kızım Zehra sen dışarı çıkacaktın kapı kulpu değil 😀

Ay ben bu sahnede çok güldüm ilahi Zehra 😀 içeri nasıl gireceksiniz şimdi kaldınız mı kapı önünde şaşkın aşıklar. Konuşamadılar. Ömer ne hayaller kurmuştu oysa başına gelene bak kapı önünde pijama ile kaldılar öylece 😀

Zehra koşarak Ömer’in yanına gitti çok kötü bir şey oldu gel hadi ne olur deyince, garibim Ömer yine ne oldu dedi? her an her şey olabilir Ömer. her şeye hazırlıklı ol çok sakar bir sevdiceğin var senin. Ama bir o kadar da güzel kız maşallah.

Ömer ve Zehra birlikte kapıya gittiler ve Zehra bu elimde kaldı diyerek kapı kulpunu gösterdi. Ömer de kısık sesle konuşuyor. Allah’ım sana geliyorum bu çocuk beni öldürecek kısık sesle bile harika Allah’ım sen ne güzellikler yaratmışsın böyle maşallah.

Ömer düşündü başka kapı var mı? anahtar var mı? diye olmadı yoktu. Oldukları yerde giriş yerinde bir dolap vardı oraya baktılar inşaatlerde kullanılan spatula buldu Ömer onunla kapıyı açmaya çalışacak.

Zehra ya da kısık sesle başımıza gelecek başka şeylerle ilgili bir fikrin var mı? diye sordu. Nede olsa hiç olmadık zamanlarda olmadık işler geliyordu başlarına ama bu halleri çok hoşuma gitti. sayelerinde çok güldüm onlara şaşkın aşıklar buluşmak konuşmak isterken nelerle uğraşıyorlar 😀

Zehra da hiçbir fikrim yok, sen ne biliyorsan bende onu biliyorum dedi. Ömer bu kapıyı açarım açmasına da diğer duvar gibi duran kapıları ne yapacağız diye sordu. Asıl sormak istediği halaydı ona bir göndermeydi. Zehra da daha öncekileri nasıl açtıysak onları da açacağız dedi.

Ve hala uyanmadan Ömer kapıyı Zehra’nın da yardımı ile açtı. Açarken de bir süre göz göze bakıştılar sessizce sabaha kadar bu bakış yeter onlara hadi kendinize gelin yakalanacaksınız şimdi. Oh kendilerine gelip içeri girdiler.

Hala uyandı Zehra da odaya girdi lavaboya gitmiştim diyerek durumu kurtardı Zehra hadi geçmiş olsun. Bakalım daha başınıza neler gelecek?

Sabah olmuş kuşlar cıvıldıyor, horozlar ötüyor dışarda ve Ömer uyanmış ama beli tutulmuş, kalkmak yerine yeniden uyumaya çalışırken Hala geldi ve hadi kalk burası şehre benzemez bir besmele çek de kalk dedi.    

Bahçede Zehra ile hamurdan ekmek, gözleme yapıyorlar, kuzineyi de yakmışlar üzerinde pişirecekler oh mis nede severim açık alan da bu işleri yapmayı.

Hala da Ömer’e git odun kır dedi. Bir sınava daha tabi tutuldu da haberi yok Ömer’in. Olsun dağ evinden odun kırmayı biliyor da yakmayı bilmiyor Ömer. Ve Ömer halanın gösterdiği odunları kırdı, kuru, yaş olduğuna bakmadan halada kızdı Ömer’e bu odunlar yanmaz diye.

Ve Ömer bir sınavdan kalırken yani kendisine verilen görevi kontrol edip durum şartlara uygun mu? değil mi? diye rast gele yaptığı için sınavdan kalırken, halanın kuru odun kes dediğinde gösterdiği sabır ile sınavı geçti. 1-1 durum.

Zehra da durumun farkında ve Ömer’e seni deniyor kolay sinirlenip sinirlenmediğine bakıyor dedi. Hala kuru odun getirmeye gidince Zehra da biraz su ve ekmek verdi Ömer’e. 

kahvaltı da konuşup hemen düğün hazırlıklarına başlayalım dedi Ömer Zehra da acele etmeyelim halamı kızdırmayalım dedi. Hala kızarsa ömrü billah yok der izin vermez bu evliliğe.

Güzel bir kahvaltı yaptılar bahçede ve Ömer konuşamadı. Hala Ömer’e beklemesini söyledi. Zehra sofra kaldırıyor.

Hala elinde su kovaları ile geldi ve Ömer den kovalar dolu olacak şekilde çeşmeden su getirmesini istedi.

Ömer ilk başta işin kolayına kaçıp kuyudan su çekmek istedi. Hala da o bozuk sen çeşmeden doldur getir dedi. Ömer de çeşmeye gidip su doldurdu. Eve taşıyacaktı ki, yolda genç bir delikanlı Ömer’e yardım edip kovaları taşıdı ve hala da bunu gördü. Çünkü, o kişi halaya Hatice hanıma gidiyormuş inekleri doğuramıyormuş Zehra ile birlikte ineğin olduğu yere gittiler. Bu sınavdan da geçemedi Ömer sınıfta kaldı.

Hala Ömer’in su kovalarını başkasına taşıttığını görünce demek azıcık zora gelemedin dedi.

Aslında Ömer bu hayatta ne zorlukları tek başına atlattı sen bir bilsen hala.

Sabah ile Kerem cephesinde ise, olaylar yavaş yavaş, içten içe, aşka doğru ilmek ilmek, işlene işlene, kavga gürültü ile gidiyor.

Kerem Sabah’ın peşinde mafya adamlarının olduğunu ve o insanlara da Sabah’ın yerini söylediği için pişmanlık duyan Kerem, kendisi yüzünden Sabah’a bir şey olmasını istemiyor. Kendisi ile birlikte ve gelmesini istedi.

Sabah da buna itiraz etti. Nede olsa o evden kaç kere kovulmuştu. Şimdi ise kovulduğu eve çağırılıyordu. Sabah eve gitmemekte itiraz edince, Kerem de emlakçı dükkanının önünde sabaha kadar arabanın içinde Sabah’a görünmeden bekledi.

Kerem araba da beklerken halinden pek de memnun değil. Rahat yatağımda uyumak varken kim için bekliyorum? İyilik bilmeyen pasaklı kontes için dedi. Sabah da bekliyor mu diye kapıya çıkıp baktı. Kapı önünde araba yoktu daha ileriye park etmişti o sebeple göremedi Sabah.

Sabah beklemesini istiyormuş anlaşılan kontrol ettiğine göre. Sabah’ında gönlü kayıyor Kerem’e.

Kerem Sabah’ın peşindeki adamları mahallede görünce Sabah’ı dükkandan çıkarmak için müşteri kılığına girip telefonla aradı kendi evine müşteri gibi oraya çağırdı Sabah’ı. Sabah da gitti eve.

Bir süre sonra Kerem Sabah’a müşterinin gelmeyeceğini çünkü, müşterinin kendisi olduğunu, mafya adamlarının dükkanın etrafında olduğunu, gece de sabaha kadar dükkan önünde beklediğini söyledi. Sabah da buna çok kızdı.

Sonra iddiaya girdiler kim önce ev kiralarsa yada satarsa diğerinden özür dileyecek. Emlakçı dükkanında her ikisi de müşteri peşinde ama olmadı her ikisi de başaramadı ne ev kiralayabildiler nede satabildiler.

Hatice hala, Zehra ile birlikte ineğin yanına giderken, Ömer’e de yıkılmış ahırın duvarını tamir etmesini söyledi de Ömer işin kolayına kaçtı yine. Arabası ile gitti bir usta aldı geldi duvarı ona yaptırdı ve parasını öderken Hatice hala geldi Zehra ile duvarı Ömer’in yapmadığını ustanın yaptığını gördü.

Ömer bu sınavdan da sınıfta kaldı. Zehra yı biraz zor alır Hatice haladan Ömer.

Ve hala son sözünü söyledi. Sen buraya kız almaya mı geldin? yoksa dedi kaldı. Bunların hepsinde cümlelerini tamamlamama huyu var. Bu saatten sonra sana Zehra yı değil en ufak işimi bile emanet etmem dedi.

Haklı hala, Ömer’e ne iş verdiyse yapamadı yada başkasına yaptırdı Ömer nasıl bakacak Zehra ya? Nasıl emanet edecek gözü arkada kalmadan? Sınıfta kaldı Ömer.

KÖYLÜ GÜZELİ ZEHRA

Dere aynı tepe aynı 
Gece gündüz hep aynı
Yaşamak bir işkence oldu sana
Senin isteklerinden anlar mı
Bu bahçe tarla?
Duramazdı artık buralarda

Bir gün köyden çıktı artık
Şehirli olacak aklına takmış
Giymiş basma mor fistanı
Yanaklarında güller açmış

 

Ellerine kına yakmış ellerine

Gözlerine sürme çekmiş gözlerine 
Dillerine mersi düşmüş dillerine
Sosyeteye girmiş köylü güzeli 

Sonunda işler girdi yoluna 
Zengin kocayı taktı koluna
Bakındı durdu sağına soluna
Şaşırdı kaldı filmin sonuna 

Hakan PEKER

Doğum Günün Kutlu Olsun Rada
İyi ki Doğdun ERKAN MERİÇ Doğum Günün Kutlu Olsun ( 26 TEMMUZ 1986 )
Miraç Kandilimiz Mübarek Olsun
Erkan Meriç ve Hazal Subaşı Ayrıldı mı? Dizi Setinde Başlayan Aşk Bitti

“Adını Sen Koy 202. Bölüm Analizi 24 Ekim Özeti” üzerine 32 yorum

 1. Betül dedi ki:

  Şu hala eteğinde ki taşları bir an önce dökmeye başlasa iyi olur karın ağrısı neymiş öğrenelim beni sinir bastı. .

 2. xanimazerifan dedi ki:

  sanadaiyigeceleraslicim

 3. xanimazerifan dedi ki:

  aslicianalizyinemukemmelsahaneolmusbubolumdehaladanhichoslanmadimyaresmenomereeziyyetediyor

  1. aslı dedi ki:

   İyi geceler xanimazerifan

 4. Anonim dedi ki:
 5. A.S.K hastasi dedi ki:

  Bugun 2 analizmi cikmis? Ben neden fark etmedim.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba A.S.K.Hastası, canım sen 201. bölümün analizini okumamışsın. o bölümde bugün yayınlandı Cesur bey onu diyor. 202. bölüm ile 2 bölüm analizi.

   1. Cesur Sonmez dedi ki:

    İyi aksamlar XediceXatun nasilsin Ben Aytac ve Ayan kardeslerimi sitede goremiyorum onlardan bi haberin varmi ?merak etdim

    1. su damlasi dedi ki:

     Sizede iyi aksamlar Cesur bey iyim ,Ayan dunden yok sitede Aytac bu gun yazdi isleri varmis oyuzden yazmiyor hic sormayin bende onlari cok merak ediyorum .

 6. Hanim abla dedi ki:

  Aslıcım bir de merhaba.Uzun-uzun yazmak bir hastalık olmuş bende.Bu defa az yazacagam.Hayat okulu hakta yazdıkların hem güzeldir,hem dogru.Bu tür sözler sade oluyor.İnsana öyle geliyor ki bildiyi sözlerdir.Ama hiç zaman dile getirmeyi beceremiyor.O sözleri yazıya almak hüner istiyor insandan.Eline-koluna,gönlüne saglık kızım.Sag ol.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba ablacım, uzun yazmaktan rahatsızlık duyma okuması keyifli inan. Sende sağ ol ablacım.

   1. Cesur Sonmez dedi ki:

    Asli hanim bu gun cikan her 2 analiz icin annem Meryem hanim ve kendi adimdan size tesekkur ederim elinizessaglik

    1. aslı dedi ki:

     Merhaba Cesur bey, rica ederim yazması benden yayınlaması Resul abiden 🙂
     Anneniz Meryem teyzeye de selamlar kendinize iyi bakın.

     1. Cesur Sonmez dedi ki:

      ASLİ hanim tesekkur ederim iletirim selaminizi Resul bey sizede cok tesekkur ederim sizlerde kendinize iyi bakin iyi geceler

 7. A.S.K hastasi dedi ki:

  Aslim eline saglik. Dun izlerken keyif almistim omeri oyle gorunce. Analizinle ayni seyleri bir daha yasamis oldum tesekkur ederim. Gozelcim adam alismis tum isleri baskalarina yaptirmaya patron adam sonucda.Hic ona yakisirmi su tasimak, ahir tamir etmek.Hemen isin kolayina kacti.Fragmanda dugun hazirligi var hala onay vermis galiba. Halada sir kupu bi patlasa.Kerem adam olmaya baslamis birde konusmalari biraz duzelse belki omer ve zehra kadar olmasada sevilirler.

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba canım, bu bölümü izlerken bende keyif aldım güzel bir bölümdü. Hala Ömer’e açılıyor bakalım neler söyleyecek Zehra hakkında.

 8. Betül dedi ki:

  Haklısın hazalim sevim zehra yi salimle sokağa atarken sevim kızı yenere satarken yetise idi ya hala

 9. Betül dedi ki:

  Ortak zevklerimiz varmış aslı bende severim hakan peker’in şarkılarını hiç eskimez modası geçmez

  1. aslı dedi ki:

   Öyle Betülcüm, Hakan Peker’in Sezen Aksunun modası şarkıları hiç eskimez. Daha bir çok isim var unutulmayacak yıllar geçse de şarkıları ilk günkü gibi dinlenecek.
   Kendi müzik firması Peker müzikten çıkarmıştı Köylü Güzeli şarkı sözleri de kendisine ait Erhan Güler yüzle yazmışlardı bu şarkıyı.
   Dansçıdır da kendisi.

 10. Anonim dedi ki:

  Ortak zevklerimiz varmış aslı bende severim hakan peker ‘in şarkılarını hiç eskimez modası geçmez..

 11. Gozel dedi ki:

  Nay Omercim kaşka kendin bitirsedin be bu işleri sinavdan gecememiş ya
  Aslim cok guzel yazmyşsyn ellerne saglyk canym

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Gozelcim nasılsın? iyisindir inşallah.
   Ömer ev ileri yapmaya alışkın değil ki, her işini birileri yaptığı için, en azından odun kırdı. birde geçen sezon su musluğu tamir etmişti ha birde araba lastiği değiştirmişti.

   Aslında Ömer biliyor elinden her iş geliyor da kendini yormuyor kerata. hazıra alışmış. ama başı dara düşünce kendi işini de yapar. Zehrası ile birlikte yardımlaşarak.

 12. hazalim dedi ki:

  Mademki bu hala zehrayi seviyormus gozunun nuruymus simdiye kadar nerdeymis sevim zehraya neler yapti neler salimle beraber disari atti isyemedigi biriyle evlendirmek istedi kisacasi uvey annenin eline nesil birakiyor hicmu merak etmez simdiye kadar bu halanin adi hic gecmedi ometle zehra evlenmeye kalktiginda bir hala cikti niye yaseminin nisaninda niye boyle yapmadi demeki bu kendisinin torunu duvardaki resim zehranin annesi halaninda kizi galiba bir si adamiyla biseyler yasamis bilmiyoruz salimde almis kizi gibi buyutmus

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba hazalım, kol kırılır yen içinde kalır diye bir söz vardır. Ve buna istinaden Salim amca aile içinde yaşanan o olayları halaya söylemek istememiştir.
   Halanın adı geçen sezon geçmişti Salim amca köye gönderecekti Zehra yı da Şükran teyze engel olmuştu. o esnada Salim amca anlatmıştır olanları es geçtiler oraları.
   Şimdi ise sadece bir telefon açması ile gelişen olayları öğrendi ve rızası alınmadığı sürece bu evliliğe rıza göstermeyeceğini söyledi.
   Zehra ile bir kan bağı mutlaka var ki üzerine bu kadar titriyor Hatice hala.

   1. aslı dedi ki:

    Yasemini köye gönderecekti Salim amca Zehra diye yanlış yazmışım 🙂

 13. Hayat dedi ki:

  Aslicim ellerine saglik.
  Ömerin haladan çekeceği var galiba
  Sır küpü halami şimdi. Bakalım neler saklıyor bu hala???

  1. aslı dedi ki:

   Hayatcım sağ ol bir tanem.
   Ömer haladan çekecek ama sırları da Ömer Hatice haladan öğrenecek bakalım neler saklıyor bu hala Zehra hakkında.

   Hatice halanın Zehra ile kan bağı var bence bakalım Zehra’nın nesi?

 14. su damlasi dedi ki:

  Super Aslicim tesekkur ederim sevmediyim keremi dunki bolumde sevmeye basladim sabahi korumasi hosuma gitdi

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba su damlam teşekkürler canım. Kerem de Ömer gibi Sabah sayesinde adam olacak anlaşılan.

   1. su damlasi dedi ki:

    Evet ASLİ haklisin keremi adam etsa ancak sabah eder dunki bolumde resmen gozume girdi su kerem .ya pardon kelem Ayanim ona kelem diyorda

 15. Betül dedi ki:

  Özet çıkmış klibi de kondurmussun sözler de cuk oturmuş zehra ya eline sağlık aslı. ..

  1. aslı dedi ki:

   Merhaba Betülcüm, teşekkürler canım evet Hakan Peker’in bu şarkısı Köylü Güzeli Zehra ya tam uydu. Hakan Peker’i severim bütün kasetleri var bende 🙂
   Bende özeldir yeri 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.