Adını Sen Koy 150. Bölüm Analizi 14 Nisan Tüyoları

Hayat Ne Yaşadıklarındır. Nede Kazandığın Başarılar.
Hayat Dediğin Ömür Boyunca HAYATIM Diyebileceğin İnsanı Bulunca Başlar.

Ömer, Zehra, Mert ve Alev, Abant’a toplantıya giderken yolda geçirdikleri kaza sonucu, yolda mahsur kaldılar.
Önce lastikleri patladı. Sonrada Alev arabanın motorunu bozdu. Hilmi’nin Ömer’i öldürmesini istemediği için yaptı bunu Alev.
Ve geceyi ateş yakarak orada geçirecekler. Bunun içinde ateş yakmak için odun toplamaya çıktılar. Alev, Ömer’e yalan söyleyerek Mert’in yanına gönderdi bu sayede Zehra ile başbaşa kaldı Alev.
Zehra önde Alev arkada uçurumun kenarına kadar geldiler.
Zehra elindekileri bıraktı manzaranın güzelliğine bakarken Alev de geldi arkasından ve tam Zehra yı o uçurumdan atmayı düşündü.

Tam bu düşüncesini gerçekleştirmek üzereydi ki, Ömer geldi ve Alev Zehra için düşündüğü kötü planını uygulayamadı.

Zehra düşeceksin dikkat et diyerek kolundan tutup çekti.
Zehra da ne düşmesi Alev ben gayet iyiyim dedi.
Ömer geldi yanlarına ne işiniz var burada dediğinde Alev buraya nasıl geldiğimizi anlamadık Zehra manzarayı çok sevdi dedi ve topladıklarını alıp Mert’in yanına gittiler.
Ne yaparsan yap, Ne yaşarsan yaşa, Gülebilmek için birilerini ağlatma Alev. Bunu yapma.

Nihat halası mutlu olsun kendisine ihtiyacımız olduğunu bilsin diye hasta numarası yapıyor ve halasından çorba istemişti Nihat. şimdi de Cevriye hala, numaradan hasta olan Nihat’a çorba içiriyor.
Hala her şeyin farkında ses etmiyor. Nihat ben küçükken halam her istediğimi yapardı deyince, Şaka yollu bildiğini anlatmak için halamız, bazen de her istediğini yaptırmak için hasta numarası yapardı dedi.

Müzeyyen annede tek başına ama sana kocaman bir aile olmuş dedi. Duygusal bir an yaşandı.
Cevriye hala evdekilere teşekkür etti ve gitmek istediğini söyleyecekti tuttu içinde söylemedi. Oynanan oyunun da farkında ona da ses etmedi ve yine o gülen yüzü soldu halamızın..

Bir de sırf bu yüzden gitmeyi düşünüyor. Nihat dan bilet almasını istedi. Ah be hala yapma böyle, geçmişe o insanların söylediği sözlere takılıp kalma boş ver aldırma.

Ömür dediğin üç gündür. Dün geldi geçti Yarın Meçhuldür. Ömür dediğin bir gündür o da bugündür. Ne geçmişe saplanıp kalacaksın, ne geleceğin düşlerini kuracaksın. Ömür dediğin şu andır onu da hak ettiği gibi yaşayacaksın. Halacım halacım.

Ormanın içinde Ömer ve Zehra önde Alev onların arkasından yürüyerek ilerliyorlar.
Odunları Ömer taşıyor.
Bir ara Zehra yürümekte zorlandı Ömer ne oldu diye sordu. Zehra ayakkabılarla zor yürüdüğünü söyledi. sonra Zehra’nın üşüdüğünü fark etti Ömer varınca şu odunları yakarız ısınırsın dedi.

Alev dikkati kendi üzerine çekmek için biranda çığlık atıp şu neydi Ömer dedi. Ömer ve Zehra kuştur dedi aynı anda. Pek önemsemediler Alevi.

Zehra ise bir yılan gördü ve hem bağırdı hem de korkuyla Ömer’e sarıldı.
Ömer ne olduğunu anlayamadı elindekileri bırakıp kendisine sarılan Zehra yı sakinleştirmeye çalıştı. Ama nafile Zehra yılandan çocukluğundan beri korkarmış Ömer bunu öğrendi bu sayede.
Ömer gülümseyerek senin sesini duydu ya gitmiştir dedi. Dalga geçme Ömer ya 😀

Zehra da her an bir yerden çıkabilir deyince, tüm ciddiyetiyle Ömer tamam o zaman ben bakayım dedi.
Zehra Ömer’in ceketini öyle bir sıkı tutup gitme deyip sarıldı Ömer’e sonra da Ömer den özür diledi ben çocukluğumdan beri yılandan çok korkarım deyince Ömer Zehra ile ilgilenerek önden yürüdü.
Ve arkadan gelen Alev’e odunları alır mısın dedi.
Hadi bakalım Alev biraz hamallık yap bakalım öyle Zehra için kötü planlar yapmakla yol bitmez az biraz işe yara.

Koray gece demeden gündüz demeden çalışıyor. Mehtap’ın yaptığı kötülükler yüzünden baya zor durumda Koray.
aldığı paranın ilk taksitin yarın ödeme günü para yok nasıl ödeyeceğim diye kara kara düşünüyor. Parayı ödeyemeyince Koray adamın yönlendirmesiyle senetleri Mehtap’ın verdiğini öğrendi ve Mehtap dan birkaç gün müsaade istedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adını Sen Koy 138. Bölüm Özeti 29 Mart'ta Neler Olacak

Mehtap da verdi izni. Bundan sonra Koray Mehtap la muhatap olacak. Mehtap’ın da istediği buydu.
Koray Yasemin ile konuştu senetleri Mehtap aldı. Salim amca bilsin dedi. Yasemin olmaz dedi.

Gece oldu ve Ömer ile Mert bozulan aracı yol kenarına iterek çektiler. Ateşte yaktılar.
Gece o karanlıkta kurbağaların sesleri yankılanıyor. 4 ü de ateşin başında. Ömer Mert ile eskiden yılda 2 kere kamp kurduklarını söyledi.

Ömer;Ateşimiz olduğu sürece sorun olmaz merak etmeyin dedi.
Gece ateşten korkar yaklaşamaz hayvanlar. O ateşin kokusu da bir siner ki üstüne şimdi isli isli kokusu kötüde olsa ısısı güzeldir.

Mert de, Zehra ya Ömer ile vakit buldukça doğa ile iç içe vakit geçirirdik, kendisinin böyle sakin durduğuna bakma kendisi doğa tutkunu en tehlikelilerinden, benim bildiğim kadarıyla tırmanmadığı dağ kalmadı. Üniversitedeyken yamaç paraşütü sertifikası almış.
Süper bir duygudur o gökyüzünde bir kuş gibi süzülmek müthiş bir manzara eşliğinde gökyüzünden yeryüzünü seyretmek harika.

Birde trekking var tabi dedi. Alev de hemen Zehra nereden bilsin trekking falan dedi.
Aklı sıra Zehra yı bilgisiz cahil biri gibi gördü Alev de.
Zehra hemen cevabını verdi. doğa yürüyüşü dedi sakince, bu Ömer’in dikkatinden hiç kaçmadı gülümsedi hafifçe canım sevdiceğim doğa yürüyüşünü de bilirmiş der gibi baktı Zehra ya.

Oh canıma değsin ne oldu Alev? ateş rengi aldı yüzün birden rengin değişti Alev 😀

Trekking; doğada, genelde gruplar halinde yapılan, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Yürüyüş için uygun ekipman, su ve yeterli gıda alınarak, belirli saatlerde mola verilir ve güzergaha göre toplamda oldukça zorlu iniş, tırmanış ve yürüyüşler gerçekleştirilir. Şuna kısaca Zehra’nın dediği gibi doğa yürüyüşü deyin gitsin. Trekking nedir ya. Sosyete adımı?

Zehra’nın üşüdüğünü fark eden Ömer yavaşça Zehra’nın yanına gitti üzerindeki kabanını çıkardı ve Zehra’nın omuzuna koydu usulca.
Zehra ateş iyi yanıyor üşümüyorum dese de Ömer olsun üstünde kalsın dedi ve iyice sardı Zehra yı ve bakıştılar sessizce.

Ömercim kendisi üşür sevdiceği üşüsün istemezmiş. Mert onların haline gülümsedi. Alev ise kıskançlıktan arabaya kaçtı.

Ömer ateşin başına 2 tane taş aldı geldi. Zehra ile o taşlara oturdular ateşin başında. Ve Ömer Zehra kendisine daha yakın olsun istediği için burada çok yılan olur dedi. Ömer yapma şunu, korkuyor işte yılandan fırsatçılık yapma Ömer yazık Zehra ya kıyamam,

Ömer’in koluna nasılda sarıldı öyle, öpseydin bari o an iyi bakıştınız Ömer 🙂
hadi neyse yakışıklısın affettim seni de Zehra bunu bilerek yaptığını öğrenirse görürsün sen yılanı Ömer.
Alev de onları arabadan izliyor ve onların o hallerinden kıskançlıktan çatlıyor Alev ve Ömer’in yanında ben olmalıydım, o yılan değil diyor.

Sen şuan Mert’in yanındasın hadi canım sana güle güle. Bak bir kez daha yılan dersen o yılan gelip seni soksun emi Alev. Sen dedin bende sana karşılık verdim Tövbe yarabbim ya. Birde gerçekten ormanda yılan sokuyormuş ki tövbe yarabbim sen affet.

Nihat kendini suçluyor, halasına sen o ortamlara ayak uyduramazsın demiş, üstüne de balo da yaşananlar eklenmiş hala gitmek istiyor. Ayşe ile bunları konuşuyor Nihat. Hala her şeyi anlamış ve hoşuna gitmiş, ilgiden sevgiden memnun kalmış hala ama gitmeyi kafasına koymuş. Gidecekmiş.
Halacım gitmeee.. herkes gidiyor birbir bu nedir? En sonunda ben gideceğim o olacak kal hala gitme. Boşver elalem ne derse desin.
Kendine bak kendine. Özüne.. Sözüne.. Benliğine.. İlgilenme kimseyle.. Kim ne yemiş, ne giymiş.. Bundan sana ne.. Sen kendini besle.. Bilgiyle, Sevgiyle, Şefkatle.
Ancak o zaman ulaşırsın, İnsan olmanın erdemine.
Biz seni şen şakrak kahkahalarınla o gülen yüzünle sevdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adını Sen Koy 59. Bölümde Neler Yaşandı? (Analiz)

Ateşin başında Zehra’nın uykusu gelmiş uyukluyor, Ömer de onu seyrediyor kıyamazmış sevdiceğine uyumam diyordun diyerek uykusu açılsın istedi.
Zehra da toparladı kendini uyumuyorum zaten dedi.
Ömer Zehrasını seyretmelere doyamıyor hep ona bakıyor. Baktığın kadar birde konuşsan ve söylesen sevdiğini açılsan Zehra ya ne güzel olacak. Öyle güzel bakıyorsun ki Zehra ya Ömer.
Öyle içten ki yüreğimin en derinindeki yerin, ne çıkarı yok, ne çıkası yok, nede çıkarasım yok. Seninle yaşlanmak istiyorum. Seneler geçsin, sen beni bil, ben seni bileyim istiyorum.

Zehra orman içinden gelen seslerden korkunca ve biz burada uyuya kalırsak deyince Zehra’nın ne denli korktuğunu fark etti Ömer ve ateşi dağıttı kendi kendine sönecek hale getirdi.

Zehra gece de duyduğu kurbanın sesinden korktu.
Ömer kurbağa sesi dedi Zehra da böyle kurbağa mı olur dedi. Nasıl olur Zehra kurbağa sesi?.

Daha gece de ateş böceğinin sesi, tilkinin sesi, kurbağa, baykuş daha bir sürü ses olur sen hiç gece dışarda bahçede, ağaçlık bir alanda kalmadın mı Zehra? ben kaldım ve bu sesleri de hayvanları da gördüm Zehra.

Arabaya geçtiler arka tarafta oturdular. Önde Alev ve Mert uyuyorlardı.
Ömer Zehra ya başın nasıl oldu diye sordu.
Zehra da acımıyor yanıtını verdi. Ömer iyi geceler dedi, Zehra da Ömer’e iyi geceler dedi. Ömer Zehra yı seyrederek uyuya kaldı. Sabah olduğunda Zehranın başı Ömer’in omzunda, Ömer’in başı Zehranın başı üzerindeydi. Birbirinin başları üzerine yaslanmış haldeydi.

İlk uyanan Alevdi ve ses çıkartıp herkesi uyandırdı.

Ne güzel bir duygu güne seninle merhaba demek, Güne seninle başlamak. Bir rüyada yaşamak gibi, Hayata yeniden başlamak gibi.

Mert yardım bulmak için yola çıktı. Ömer kızlarla kaldı. Alev ile Zehra ormana ellerini yıkamaya gitti ve dönüşte de çalı çırpı topladılar.
Zehra bu esna da hep Ömer’i düşündü daldı gitti daha yeni uyanmasına rağmen hala rüyada Ömer’i görüyor gece üstüne kabanını verişini görüyor.

Uyan Zehra huuuu kızım kendine gel ormandasın gözünün önüne bak. Kime diyorum şaşkın aşık Zehra.

Alev fark etti. Biraz topladı kendini Zehra sonra yine daldı gitti hülyalara Ömer’i düşünüyor özürde diledi not yazmış bide dedi.
Biraz etrafına baktı ve gözü çukuru görmedi o çukura düştü Zehra.
Alev hiçbir şey yapmadı.

Zehra Ömer’in aşkından sarhoş olmuş kendinden geçtiği için şaşkın şaşkın ormanda dolaşırken Ömer’in aşkından kör kuyulara düştü Zehra. güler misin ağlar mısın. Ah aşk ah insanı kör kuyulara düşürecek kadar gözünü kör eden aşk.

Madem Ömer’i bu kadar çok seviyorsun söylesene bunu Ömer’e Zehra. ne kendine eziyet ediyorsun?

Aşk eline düştüm eyvah, El diline düştüm eyvah, Kör kuyuya düştüm eyvah, Yar bahtıma küstüm eyvah. Aşık maşuka sevdalı, maşuk aşıka. Düştü bir kör kuyuya. Ah aşk ah.

Alev suçsuz hiçbir şey yapmadı Zehra kendi düştü kör kuyuya ve Zehra yı bayılmış halde görünce bayılmış hem de istediğim gibi oldu dedi. Havuza da kendi düşmüştü Zehra da Nihat çıkarmış sonraki müdahaleyi Ömer yapmıştı.

Alev’e ne diyeceğimi bilemiyorum? Körün istediği bir göz Allah verdi iki göz mü diyeyim? Şans mı diyeyim bilemedim? Bir şey yapmadan istediği oldu. Hey yarabbim ya.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adını Sen Koy 202. Bölüm Analizi 24 Ekim Özeti

Cevriye halayı gitmemesi için Ayşe ve Nihat ikna etmeye çalışıyorlar nafile, Nihat; senin gibi kendine güvenen, akıllı, zeki biri, 2 kendini bilmez insan yüzünden kendine her şeye küser dedi. Nihat doğru söylüyor hala sen savaşmadan kaçmayı kolay olanı mı seçiyorsun nereye gidiyorsun öyle?

Cevriye hala; ben kendimi, dünürümü, sizi çok küçük düşürdüm dedi. Bunu sizlere hakkım yok dedi. Ben bilmeden daldım öyle deyince Ayşe ben sen iste sana herşeyi öğreteyim dedi.
Nihat da destek verdi.
Halacım sen bilmediklerin için mi üzülüyorsun? Öğrenirsin, bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Sen yeter ki öğrenmek iste öğrenirsin. Ayşe de yardım edecekmiş sana ne güzel. Keyfi yerine geldi halamızın hele şükür.

Ömer Alev ile Zehra yı ormanda aramaya çıktı. Alev hep yanlış yönlendirdi Ömer’i. Zehra yı bulmasın diye elinden geleni yaptı Alev.

Zehra da düştüğü kuyuda baygındı ve bir süre sonra kendine geldi. Kendi çabalarıyla çıkmaya çalıştı olmadı imdaaat diye bağırdı. Alev diye bağırdı yardım istedi kimse yoktu sesini duyan.

Ömer uçurumun kenarında en tehlikeli noktalardan eğilerek aşağılara Zehra diye bağırdı. Aman dikkat Ömer şakası yok düşersin Allah korusun. Allah’ım ne kadar yüksek biri oradan aşağıya düşse kesin ölür off Ömer çok gitme o uç noktalara yüreğim ağzıma geldi Ömer o uç yerlerden eğildikçe.

Ömer sonunda dayanamadı bir odun için niye buralara geliyorsunuz ki diye Alev’e kızdı.
Alev de o manzarayı sevdi geldi, o istedi bunu bana niye kızıyorsun ki diye Ömer’e kızdı.

Mert de yardım bulmuş geldi aracı tamir etti ücretini aldı gitti gelen adam ve Mert de ormanda bizimkileri aramaya çıktı.

Ömer kendine soruyor; neden bu kadar uzaklaşsın ki? O uzaklaşmadı Alev seni oraya getirdi.
Zehra çok bağırdı sesini duyurmaya çalıştı, beni duyan varmı? Nasıl çıkacağım diye söyleniyor. Kimse yok mu? Kimse duymuyor mu ? beni duyan yok mu derken Mert sesini duydu. Zehra Mert’e kuyu da olduğunu söyledi. Mert geldi ve onu ordan çıkardı.

Alev Ömer’in yanına geri döndü. Ömer Zehra yı sordu Alev’e ve Ömer Zehra burda olabilir ben arabadan halat alıp geleceğim dedi. Uçurumdan aşağıya inecek Ömer ve Alev buna izin vermedi engellemek istedi. Ve Ömer eğer Zehra buradaysa inerim Alev dedi.

Alev çok çabaladığı an Ömer; eğer Zehra buradaysa ben bu uçurumdan aşağıya inerim dedi çok büyük bir cididyetle. Sevdiği için ölümü ve her türlü zorluğu göze almaya razı Ömer çünkü Zehra yı seviyor Ömer.

Son anda Zehra ve Mert kayalıkların oradan çıkıp geldi ve Ömer gördü. Öyle mutlu oldu ki sevdiğini karşısında görünce. Yaşadığına sevindi bir an gidip boynuna sarılmak istedi. Öylece kaldı.
Bu son sahne Ömer ile Zehra birbirine koşarak sarılarak bitseydi ben çok daha mutlu olurdum. Çünkü, bu sahne son anda onların sarılmasıyla bitmeliydi ve öylece sarılarak kalmalıydılar sımsıkı bir şekilde sarılmalıydılar ve Alev ile Mert de onlara hayran hayran bakmalıydı.

Ömer’e sordular;
Oda senin gibi sevdi mi ? dediler.

Ömer cevap verdi;
İşte cevap veremediğim tek şey buydu.

Ömer’e dediler;
Eğer bunu bilmiyorsan vazgeç.

Ömer;
Vazgeçecek olsaydım sevmezdim dedi.

Tutamadım ellerin yağmur olsun
Sevip de doyamadım
Öpemedim gül tenin baharın olsun
Sarıp da kanamadım

Ördü kader ağlarını
Kırdı yine kollarımı al, bir canım var al senin olsun

Ördü kader ağlarını
Kırdı yine kollarımı al, bir canım var al senin olsun

Tutamadım ellerin yağmur olsun
Sarıp da doyamadım
Öpemedim gül tenin baharın olsun
Sevip de kanamadım


Adını Sen Koy 150. Bölüm Analizi 14 Nisan Tüyoları (71 Yorum)

 1. Ülker sene bir sorum olacaq Benim heyada sen coq sevidiyim isan kim ve ona ne deyirem ne deyerek sesilenirem?

   • ASLICIM ASIL BİZLER SANA TEŞEKÜR EDERİZ ÜLKERCİM TEŞEKÜR EDERİM CANIM ARKADAŞIM İYKİ GELDİN İYKİ VARSIN ARKADAŞLAR BUGÜN OYLAR ATILDI EVET KAZANDI TÜRKİYEYE HAYIRLAR GETİRSİN AMA BAŞ BAKAN BİLAL YIRDIMI SEVMİYORUM CÜNKÜ EVET KAZANDINDAN KONYAYA GİTİ ORDA NEDİ BİLİYOMUSUNUZ KONYALI HEMŞERİMİZ TOPLAMIŞ BAŞKANIMIZ BEKLİYORLAR BAŞKANIMIZ GELDİ .KONYALI HEMŞİRELERİMİZ TEŞEKÜR EDERİM DİYECEİ YERİNE BEN NEDİYİM DİYOR BU SÖZ YAKIŞIRMI BAZI ARKADAŞLARIMIZ DİYECEKLER BURAYNAN NE ALAKA DİYECEKSİNİZ AMA TÜRKİYE VE GELEİMİZİ DÜŞMEMİZ LAZIMIZ.

  • nisam diziye saçma demişsin senin kimlere ne dizimizin ne de bizim Ihtiyacımız yok çek get aramızdan

 2. geç oldu günaydın için, benden de sana güzel bir tünaydın olsun birtanem:)
  Babam şehir dışındaydı geldi onunla vakit geçirdim biraz ve yine gitti bir 10 gün kadar daha yok.
  o sebeple bugün geç girdim buraya..
  gelelim senin yazdığın o 10 39 daki mesajına canım benim.
  Sende orda yazdıklarında çok haklısın işte bende onu diyorum neden bizde Türkiyemizi en güzel şekilde dizimizde göstermiyoruz.
  dediğim gibi bir garip aşk dizisinin ilk bölümünde o dini merasimlerini görünce bizim dizi bir garip aşka benziyor dediklerinde ben hiç benzetemedim. Diğer konular benzetebilirler ama ben benzetemedim bu açıdan.
  Hatta o dizi yüzünden benim başıma bir olay geldi. Dizide kuşi bir tatlı yapıyormuş adını hatırlamıyorum, bir arkadaş toplantısında dediler ki, size bir sonraki toplantıya çok güzel bir tatlı yapıp getireceğim. Neyse o gün gelince yapmış getirmiş arkadaş kuşinin tatlısı diyor. Hey Allah’ın ya bizim lokma tatlısı çıldıracaktım o zaman..

  Sen lokma tatlısı yapmışsın dedim. Ben
  bilmiyorum lokma tatlısını dedi osmanlı mutfağının vazgeçilmez özümüzün tatlısını bilmiyor, gitmiş dizideki kuşinin tatlısının aynısını yapmış vatandaş.

  Cevriye halamız bir gün yapsın bu lokma tatlısını ve anlatsın tarihçesini tanısın, bilsin, bizim lokma tatlımızı herkes. Çok mu zor?
  Saray tatlısıdır. Hükümdarlar savaştan dönünce zafer kazanınca yada sevinçli bir haber alınca lokma tatlısı yapılır. Kadiköy emin önünde motordan inince satılan yerler varmış ben istanbul’a hiç gitmedim ama giden arkadaşlar anlatırdı. seyyar satıcılar varmış osmanlı lokması diye satıyorlarmış. Bir gün Ömer ve Zehra sahilde yürürken yoldan geçen bir lokmacı dan lokma tatlısı alıp yiyebilirler. Alıp eve de götürebilirler bunu gören Cevriye hala da çok güzel bir lokma döker mutfakta Zehra da yardım eder, tarihçesini de anlatırlar, ne güzel alın size bir güzel sahne senaryosu daha.
  Lütfen bu güzellikleri de görelim ekranlarda inanın siz benim yazdıklarımı okuyun yeter ki memnun kalırsanız yazar yardım da ederim dizi için yeter ki özümüzü kültürümüzü görelim ekranlarda, başkalarının özlerinden kültürlerinden banane. lütfen önemle rica ediyorum dizi ekibnden.

  Niye biz dizilerimizde özümüze kültürümüze sahip çıkmadığımız için. el oğlu çok güzel işlemiş dizisinde her şeyi ibadetini, yemesini, içmesini, oturup kalkmasını bizim insanımızda gitmiş onu örnek alıyor hayatına onu yerleştiriyor.
  Suç kimde burada?
  o diziyi yapanlarda mı?
  yoksa bizim dizilerimizde özümüze kültürümüze, örf ve adetlerimize, Türkiyesine, bayrağına, ezanına, yemeğine, sofrasına, duasına, bayramına, özel günlerine sahip çıkmayan bunu dizilerde göstermeyen yansıtmayan insanlarda mı?
  Dediğim gibi ben bir yazarsam, gözümü kapatır, ağzımı açar yazarım. Neden bu güne kadar bu kadar yazmadım? neden bu kadar tepki göstermedim?

  Gösterdim, iyilikle güzellikle yazdım ve sağ olsunlar isteklerimi yerine getirdiler.
  Saygım sonsuz onlara ellerinden geleni yapıyorlar emek veriyorlar. Ancak bazı şeyleri insan kaldıramıyor.
  Kaldıramadıklarım, nimete yapılan saygısızlık, özel günlerin unutulması, Ezan sesi duymamak, Kuran, Bayrak, Atatürk, Allah’a dua etmemek. İbadetlerimizi görememek, üzüyor insanı.
  Yabancı dizilerde insanlar çekinmeden bunları gösterirken biz neden ? kimden çekiniyoruz? biz başkalarının hayatlarını alıp kopyalayıp yapıştırıp Türk milletine başkalarının örflerini adetlerini gösterene kadar. Biz kendimizi özümüzü, ibadetimizi, ezanımızı, bayrağımızı, Atatürkümüzü, Çanakkale de destan yazan askerlerimizi yad ederek tanıtalım bir cümle ile de olsa bunları dizide görmek istiyor insan çok değil. Bunları yapmak. Bak abant dediler yola çıktılar herkes oraları bilmeyenler abantı araştırmaya tatil için orya gelme planları yapmaya başladı ne güzel bunlar olsun dizide.

  Yedi tepeli istanbul da bir sürü türbe var Ömer bir gün alsın götürsün ailecek oraları gezsinler dolaşsınlar değişiklik olur. Hemde bilmeyenler görmeyenler görmüş öğrenmiş olur.

  Bu dizi de iyilik de olsun, güzellikte, kötülükte ve üstü kapatılmasın. Açılsın, insanların akıllarında soru kalmadan cevaplanıp konu kapatılsın çok zor değil bunları yapmak.

  Dizi ekibine iyi bir asistan lazım bunları onlara gösterecek, çekim hatalarını en aza indirgeyecek.

  Aylincim, Mert’in arkadaşına ters bir hareket yapacağını ben düşünmüyorum. Yapmasın da Ömer ve Zehra’nın sevgilerini gördü Mert. Biliyor. Alev bir oyun edecek ama bu oyun fazla sürmeden açıklığa kavuşsun. Mert Alev’in yaptıklarını ruhundaki o derin yara yüzünden olduğunu görsün ve onu iyileştirsin. Senaristlerden ekipten biri okursa bu yazdığımı lütfen böyle olsun. Mert aklı başında bir birey eğitim almış, Ömer ve Zehra ya yaptıkları ödevler testler işe yaramışken ortalıkta dolaşan bu söylentilere ben inanmıyorum. Mert’in onca yaptığı eğitimi boşa gitmiş olur. Bu eğitim işe yaradı Ömer ile Zehra birbirlerine olan sevgilerinin farkına vardı. Ve Mert sayesinde daha da yaklaşacaklarına ben inanıyorum. Arada Alev ve oyunları olacak atlatacaklar. Ben umutluyum umudumu yitirmek istemiyorum.
  Duş olayını da Zehra yemekte Ömer’e anlatsın doğrusu bu çünkü ve Ömer bilsin Alev’in telefonda söylediklerini ve Zehra nın bu yüzden Ömer’e tepkili olduğunu anlasın bilsin Ömer.

 3. saat 11 05 de mesaj yazan sevgili kardeşim Anonim, sizden bir ricam var, lütfen mesajlarınızı yazarken size nasıl hitap etmemizi istiyorsanız bir isim yazın lütfen.. o kadar çok anonim var ki ayırt edebilelim olurmu lütfen. Nasıl Zehra Ömer’e ismi ile hitap edemiyorsa bende anonim yazanlara herhangi bir isimle hitap edemiyorum.
  Anlayışınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
  Ve yazdıklarınızda haklı olduğunuzu söylüyorum.
  Sevgili kardeşim, bir 18 mart geldi geçti ne andılar nede adı geçti. Gönül isterdi ki, Cevriye hala, yada Müzeyyen anne Asyaya bu gün 18 mart çanakkale günü, biz o günlerde bir destan yazan koca seyyidin torunlarıyız. ve onun taşıdığı 276 kiloluk top mermisinden bahsedip anlatsaydı. Ne güzel olurdu.

  Mert’in Zehra’nın elini tutması ona yardım etmesinden dolayı olduğu için ben onu hoş görü ile karşılıyorum, burada fazla üzerinde durmaya abartmaya gerek yok bence. Mert insanlık edip yardıma ihtiyacı olan birine yardım etti. Yardım etmeseydi işte o zaman büyük bir sıkıntı çıkardı ortaya. Kamera o sahneyi göstermeseydi bu kadar tepkiyi almazdı. direkt gösterdikleri için sizde doğal olarak tepki veriyorsunuz.

  Ömer ve Zehra dışında dizide yan karakterlerde olmalı, ancak dengeli olmalı. Ben Ömer ve Zehra sahnelerinde bir duygu yoğunluğu tam yaşayacakken araya diğer sahnelerin girmemesinden yanayım. Verilmek istenen duygu araya giren sahneler yüzünden verilemiyor. seyirci adepte olamıyor. Ben şahsen bir duygudan çıkıp bir başka duyguya ordan diğerine geçmeyi sevmiyorum.
  Ortada bir emek verilen bir proje var ve burada çalışan ekmek kazanan insanlar var. Allah hepsine kolaylıklar versin yardım etsin.
  Ben bir seyirci olarak tv de Adını Sen Koy dizisinin daha iyi yerlere gelmesini istediğim için bütün bunları yazdım. Diğer arkadaşların da istekleri bu yönde. Dizide emeği geçen herkese teşekkür ederim. Biraz daha özen vede itina istiyoruz. Kendi özümüzü, kültürümüzü kendi dizimizde görmek istiyoruz. Yurt dışından seyreden seyircisine Türkiyemizi, Ezanımızı, Bayrağımızı, Atalarımızı,Kur’an-ımızı, örf ve adetlerimizi, bayramımızı, özel günlerimizi, Allah’ımızı, duamızı unutmadığımızı sahip çıktığımızı göstermek istiyoruz. bunun içinde dizide çalışan ekip arkadaşlarımızın bizlerin sesine kulak vermesini istiyoruz. Tekrardan hepsine teşekkür ediyorum. Erkan’a bana bu diziyi sevdirdiği için ve yeniden yazmamı sağladığı için ayrıca özel teşekkür ediyorum her ne kadar haberi olmasa da yazmak istedim.
  Ve dizibilgi olarak bu sayfaları açarak bizler yazma imkanı sunan Resul abime de özel teşekkürlerimi sunuyorum.
  Ve bütün bu yazılanları okuyan, karşılığında cevap yazan herkese de arkadaşlarıma da teşekkür ederim. İyi ki varsınız.

 4. geç oldu günaydın için, benden de sana güzel bir tünaydın olsun birtanem:)
  Babam şehir dışındaydı geldi onunla vakit geçirdim biraz ve yine gitti bir 10 gün kadar daha yok.
  o sebeple bugün geç girdim buraya..
  gelelim senin yazdığın o 10 39 daki mesajına canım benim.
  Sende orda yazdıklarında çok haklısın işte bende onu diyorum neden bizde Türkiyemizi en güzel şekilde dizimizde göstermiyoruz.
  dediğim gibi bir garip aşk dizisinin ilk bölümünde o dini merasimlerini görünce bizim dizi bir garip aşka benziyor dediklerinde ben hiç benzetemedim. Diğer konular benzetebilirler ama ben benzetemedim bu açıdan.
  Hatta o dizi yüzünden benim başıma bir olay geldi. Dizide kuşi bir tatlı yapıyormuş adını hatırlamıyorum, bir arkadaş toplantısında dediler ki, size bir sonraki toplantıya çok güzel bir tatlı yapıp getireceğim. Neyse o gün gelince yapmış getirmiş arkadaş kuşinin tatlısı diyor. Hey Allah’ın ya bizim lokma tatlısı çıldıracaktım o zaman..

  Sen lokma tatlısı yapmışsın dedim. Ben
  bilmiyorum lokma tatlısını dedi osmanlı mutfağının vazgeçilmez özümüzün tatlısını bilmiyor, gitmiş dizideki kuşinin tatlısının aynısını yapmış vatandaş.

  Cevriye halamız bir gün yapsın bu lokma tatlısını ve anlatsın tarihçesini tanısın, bilsin, bizim lokma tatlımızı herkes. Çok mu zor?
  Saray tatlısıdır. Hükümdarlar savaştan dönünce zafer kazanınca yada sevinçli bir haber alınca lokma tatlısı yapılır. Kadiköy emin önünde motordan inince satılan yerler varmış ben istanbul’a hiç gitmedim ama giden arkadaşlar anlatırdı. seyyar satıcılar varmış osmanlı lokması diye satıyorlarmış. Bir gün Ömer ve Zehra sahilde yürürken yoldan geçen bir lokmacı dan lokma tatlısı alıp yiyebilirler. Alıp eve de götürebilirler bunu gören Cevriye hala da çok güzel bir lokma döker mutfakta Zehra da yardım eder, tarihçesini de anlatırlar, ne güzel alın size bir güzel sahne senaryosu daha.
  Lütfen bu güzellikleri de görelim ekranlarda inanın siz benim yazdıklarımı okuyun yeter ki memnun kalırsanız yazar yardım da ederim dizi için yeter ki özümüzü kültürümüzü görelim ekranlarda, başkalarının özlerinden kültürlerinden banane. lütfen önemle rica ediyorum dizi ekibnden.

  Niye biz dizilerimizde özümüze kültürümüze sahip çıkmadığımız için. el oğlu çok güzel işlemiş dizisinde her şeyi ibadetini, yemesini, içmesini, oturup kalkmasını bizim insanımızda gitmiş onu örnek alıyor hayatına onu yerleştiriyor.
  Suç kimde burada?
  o diziyi yapanlarda mı?
  yoksa bizim dizilerimizde özümüze kültürümüze, örf ve adetlerimize, Türkiyesine, bayrağına, ezanına, yemeğine, sofrasına, duasına, bayramına, özel günlerine sahip çıkmayan bunu dizilerde göstermeyen yansıtmayan insanlarda mı?
  Dediğim gibi ben bir yazarsam, gözümü kapatır, ağzımı açar yazarım. Neden bu güne kadar bu kadar yazmadım? neden bu kadar tepki göstermedim?

  Gösterdim, iyilikle güzellikle yazdım ve sağ olsunlar isteklerimi yerine getirdiler.
  Saygım sonsuz onlara ellerinden geleni yapıyorlar emek veriyorlar. Ancak bazı şeyleri insan kaldıramıyor.
  Kaldıramadıklarım, nimete yapılan saygısızlık, özel günlerin unutulması, Ezan sesi duymamak, Kuran, Bayrak, Atatürk, Allah’a dua etmemek. İbadetlerimizi görememek, üzüyor insanı.
  Yabancı dizilerde insanlar çekinmeden bunları gösterirken biz neden ? kimden çekiniyoruz? biz başkalarının hayatlarını alıp kopyalayıp yapıştırıp Türk milletine başkalarının örflerini adetlerini gösterene kadar. Biz kendimizi özümüzü, ibadetimizi, ezanımızı, bayrağımızı, Atatürkümüzü, Çanakkale de destan yazan askerlerimizi yad ederek tanıtalım bir cümle ile de olsa bunları dizide görmek istiyor insan çok değil. Bunları yapmak. Bak abant dediler yola çıktılar herkes oraları bilmeyenler abantı araştırmaya tatil için orya gelme planları yapmaya başladı ne güzel bunlar olsun dizide.

  Yedi tepeli istanbul da bir sürü türbe var Ömer bir gün alsın götürsün ailecek oraları gezsinler dolaşsınlar değişiklik olur. Hemde bilmeyenler görmeyenler görmüş öğrenmiş olur.

  Bu dizi de iyilik de olsun, güzellikte, kötülükte ve üstü kapatılmasın. Açılsın, insanların akıllarında soru kalmadan cevaplanıp konu kapatılsın çok zor değil bunları yapmak.

  Dizi ekibine iyi bir asistan lazım bunları onlara gösterecek, çekim hatalarını en aza indirgeyecek.

  Aylincim, Mert’in arkadaşına ters bir hareket yapacağını ben düşünmüyorum. Yapmasın da Ömer ve Zehra’nın sevgilerini gördü Mert. Biliyor. Alev bir oyun edecek ama bu oyun fazla sürmeden açıklığa kavuşsun. Mert Alev’in yaptıklarını ruhundaki o derin yara yüzünden olduğunu görsün ve onu iyileştirsin. Senaristlerden ekipten biri okursa bu yazdığımı lütfen böyle olsun. Mert aklı başında bir birey eğitim almış, Ömer ve Zehra ya yaptıkları ödevler testler işe yaramışken ortalıkta dolaşan bu söylentilere ben inanmıyorum. Mert’in onca yaptığı eğitimi boşa gitmiş olur. Bu eğitim işe yaradı Ömer ile Zehra birbirlerine olan sevgilerinin farkına vardı. Ve Mert sayesinde daha da yaklaşacaklarına ben inanıyorum. Arada Alev ve oyunları olacak atlatacaklar. Ben umutluyum umudumu yitirmek istemiyorum.
  Duş olayını da Zehra yemekte Ömer’e anlatsın doğrusu bu çünkü ve Ömer bilsin Alev’in telefonda söylediklerini ve Zehra nın bu yüzden Ömer’e tepkili olduğunu anlasın bilsin Ömer.

    • Aylincim,canım sen beni yanlış anladın bir tanem. Ben senin yazdığın günaydınla başlayan 10 39 daki mesajına cevap yazmıştım o yazdığım mesaj yok yayınlanmadı anlamında yazdım ben onu. 2 kere gönderdim yine yok çıkmamış. Neyse sağlık olsun. Ben senin o güzel yüreğinde yer etmişsem ne mutlu bana çok teşekkür ederim meleğim benim. Senin yerin bende de çok özel iyi ki varsın. öptüm seni:)

  • ASLICIM HAKLISIN CANIM BU DİZİDE EZAN SESİ VE BAYRAIMIZ DALGALANSIN YER GÖK DİLESİN TÜRKİYE DUYSUN SESİNİ BİZLER TÜRKÜS EZANLARIMIZIN SESİ BİZLERE DUYGULANDIRIR BİZLERİ BAYRAIMIZ DANĞANDINDA ŞEHİTLERİMİZ AKLIMIZA GELİR NÜTVEN SİZLERE SESLELİYORUZ BU DİZİDE DALGALANSIN BAYRAIMIZ EZANLAR OKUNSUN .

  • ÜLKECİM HOŞ GELDİN BİZLERİ ÖZLEDİN DİRİLİŞ ERTURUL SAYFASINDA BULURUM VE SENİ CAIRIM DİYE GELMİŞTİM AMA SENİ BULAMADIM LİSE DEVRİYESİNE GİRMEYE CALIŞTIM AMA GİREMEDİM CANIM ARKADAŞIM HOŞ GELDİN IR GEŞMİŞ OLSUN CANIM ARKADAŞIM ALAH ŞİFANI VERSİN.

 5. aylinim canım ben şu merti kendi elerimle boğucam görüyormusunuz alevle plan yapacakmış

  • Ay Ulker bogda bog .benim canim kurtat su Mert derdinden .soz Alevide ben bogacagim .Hilmide kime kismetse artik .Aslinin sidedle isi yok onuda Sudeye verelim

   • Arkadaşını nasılda tanırmış, birtanem benim. Şiddete karşıyım oturup konuşalım halledemezsek bakarız bir hal çaresine:)

    Siz aranızda halletmişsiniz zaten. Bana gerek kalmamış.

 6. ya o biri kızlar nerde filiz gümüş onlar nerde aylincim hepsi bir yana en çok seni özledim canım arkadaşım

   • aylincim çok mu özledin beni ben de sizleri çok özledim ben daha burda olucam babam hiç iyi olmuyordu onun için yokuydum amma babam daha iyi

    • Çok şükür babasının iyi olmasına sevindim .tabi izledim kizim sen ozlenmiyicekmi birisin? .sevindim gelmene

 7. gunayidin bitanelerim ne var ne yoq biraz matiqisiz soru oldu su an her kez uyuyor uyun uyun oyanibda ne yabacaqisiniz benide namazin qilib uyacam saten.opdum hebinizi canarim

 8. Lale hanim ben size cevap veremedim conko hem osotom hem zehirlendim hemde cok oykosoz kaldim ilk firsatta gorosoroz, aff edin lotfen

  • Çok geçmiş olsun Ir,
   zehirlendiğinizi yazmışsınız çok geçmiş olsun, zehirlenme tehlikeli bir durum, vücuduz çok fazla sıvı kaybetmiştir buda sizi çok halsiz vede yorgun düşürür. İnşallah serum takılmış ve kaybettiğiniz sıvıyı almışsınızdır. Kendinizi iyi hissetmezseniz yine bir serum takılması için hastaneye doktora gidin. Şeker hastalığınız varsa ve keton değeri yüksek olursa zehirlenmelerde kişiyi hayati tehlikeli durumla karşı karşıya bırakır. tekrardan çok geçmiş olsun acil şifalar versin Rabbim size.

 9. Ayilinim bitanesi ulker iy merka etimeyin bazi isleri var.Her an gelede bilir bir sure gelimeyede bilir hecde gelimeye bilir.Yoqukuqu coq farik ediliyor canimin.

 10. Kizlar Ulkerden bir haber yokmu ? Sude senin haberin varmi ?artuk uzun bir sürə oldu buraya gelmemesi

  • Aylin ben o gonden sonra hastalandim simdide yorgonom ama moralini bozmak istememisdim nedenlerimi yazarim, ama ben bo kiskanma meselesinin mert tarafindan olmasini onaylamiyorom , arkadasdan diyil baskasindan kiskanmasi gerekiyor hem omer zehrayi yetrince yenerden kiskandi , el ele totma sahnesi iki amacla ola bilir , ya alevin eline koz vermek amsciyla olabilir ki oylr gozokiyor yada omer zehrayla mertin o anda beraber olmasini dosonmesini saglayacak ki bo bi felaket olor zaten omer zehraya karsi havadan nem kapiyor , ama ben bakmadim diye bi sey diyemem , asli hanim hep doromlari bizler bakdigimiz acidan yuromloyor , tabi ki ben de olsaydim dosonmeden yardem ederdim ama benim acimdan diyil omerin acisindan bakmak lazim hadi sabah konosoroz iyi aksamlar

   • Allah sifa versin. Evet yazılanlara göre Omer bu durumu kisakanacakmis ,Alevde bunu elinde koz olara kulanacakmis. Vallahi ne diyiyim . Senaristlerden şöyle bir açıklama gelmiş . ” siz dizide sadece ask olmasini istiyorsunuz . Kötülük cezasını çabuk alsinmi?lütfen gerçek hayat gibi düşünmeyin biz dizi çekiyoruz ” bizde şunu soyluyoruzki bari bu kötülerin hiç olmasa bir suçu ortaya çıksın , ışte bizimde meselemiz bu zaten .hayat dört dörtlük digilki hayatta kötülük daha fazla ,bu dizileri niye çekiyorlar insanlar aşkın varlığına inansın diye ,ama onlar kötülüğün dozunu o kadar artirmislarki ,aşkın sevginin varlığına inamini itiriyor insan . Kötülük bir olur iki olur bir çiftin üstüne kac kötülük islerki .Alevimi desem Mehtapimi desem Hilminimi desem .Yenerimi desem Sevimimi hattda Betonumu Nazanimi desem ve daha kimler olacak kim bilir şimdide Mertle Aleve iş birliği yaptıracaklar Zehra ve Omeri ayirsinlar diye . Aman neyse yazdikca sinirleniyorum zaten . Costum yine. Hepinize iyigeceler

    • Aylincim senaristin şu sözüne ( gerçek hayat gibi düşünmeyin biz bir dizi çekiyoruz ) istinaden yazıyorum. sakın sen üzerine alınma olur mu canım benim.

     Dizi çekiliyor diye bazı şeylere sessiz mi kalmalıyız?
     Ben şimdi yazmaya başlarsam sayfanın tamamını doldururum bu bir.
     2. Alev, Zehra’nın pişirdiği sabah yensin diye yaptıklarını çöpe attı, üstü örtüldü kimse ses çıkarmadı. Atılan nimetti, çok ayıp edildi. Dizi de olsa nimete böylesi bir saygısızlığı ben affetmem yapılmamalıydı. O nimeti bulamayan nice insan var siz biliyormusunuz dizi senaristleri yönetmeni. Dizide olsa böylesi büyük bir hata yapılmamalıydı.
     Ömer Zehra’nın kendisi için bir şeyler yaptığını bilmeliydi.
     Alev Zehra yı zehirlemeye çalıştı ortaya çıkmadı. Alev Zehra yı zehirleyeceğim derken neredeyse Ömer’i öldürüyordu.
     Alev’in en yakın adamı Nazan parayı aldı gitti. Alev hiç aramadı sormadı. Aynı şekilde Ömerde.
     daha sayarsam dediğim gibi uzar gider sayfayı doldururum.

     Özel günlere önem verilmiyor. Atlanılıyor.
     23 nisan Asya ne yapacak? aile ne yapacak mesela.
     Sofra da ailecek yemek yemeler kahvaltılar, akşam yemekleri bitti.
     Hani dua etmeler, ezan sesi niye yok? Yurt dışından seyreden onca seveni seyircisi var bu dizinin, onlar orada ezan sesine hasret olduklarını söylüyorlar. Ezan saatinde ezan okunsa Salim amca ve erkekler Nihat Ömer Ökkeş amca Koray, camiye gidiyoruz deseler çok mu?
     yabancı o çok benzettikleri dizinin ilk bölümünde daha adamlar kendi ibadetlerini yerine getirmekle başladı diziye. kendi ibadet hanelerine gittiler kendilerince törenlerini yaptılar daha ilk bölümden.sonrasına bakmadım sadece 1 bölümden ben bunu görmüşsem ve kendi dizimde kendi ülkemde bir Camim, Ezanım dizimde gösterilmiyorsa Kuran’ım, sesimi de çıkartırım tepki mi de veririm.
     kimi zaman yazdım bunları ve Salim amca camiye gideceğini söyledi, Kur’an da okudu ne güzel demek ki istenilince oluyormuş. Olması gereken onlar çünkü, biz Türküz, Türkiye de yaşıyoruz. Bizi bu dizi ile tanıyacaklar bileceklerse güzel şeylerde görelim ekranlarda.
     Yapılan kötülükler bir bir çıksın ortaya üstü örtülmesin.
     Bir konu kapatılacaksa insanların akıllarında soru işareti bırakılmadan yapılsın. bunları yapmak hiçde zor değil. Biraz özen itina istiyoruz. Bir kötülük oluyorsa birde arkasından iyilik olsun ki umudumuz olsun. Suç işleyenler er yada geç cezalarını çeksin. kötüler iyi bir karakter olacaklar düzelsin, düzelmeyecek olanlar cezalarını çeksin. Lütfen.
     Biraz uzun yazdım ve kırıcı olduysam kusura bakmayın sevgili senarist arkadaşlar. Bunları dile getiriyoruz ki, dizimiz daha iyi olsun diye. Bakın şunu da söyleyeyim ben tv de dizi seyreden birisi değilim bu ilk seyrettiğim dizi ve ilk kez bu kadar yorum yazıyorum. Bunu başaran bir Erkan Meriç var onu bizlerle bu dizi sayesinde tanıştırdığınız için de sizlere teşekkür ederim. Onun gözlerinde çok büyük bir ışık var ve geleceği çok parlak.

     • Gunaydin bitanem .yazdıklarında sonuna kadar haklısın. Senin nerdeyen söylediğini ben anladım. Diyorlar ki dizi hint filimlerinden alinmadir yani onların dizisine benziyor. Ben eskiden iki hint dizisi seyr etdim senin söylediğin gibi onları dizilerinde ,dini merasimlere ,ritüelleri ,bayramlara o kadar onem veriliyor ki , dizinin tamamı bunlarla geçiyor . Bu gun o diziler sayesinde hindistan medeniyetini ogrenmeyen insan kalmamış ve de ilkeye o kadar turist akini olmuski .neden cunki onlar medeniyetlerini gösteriyor .hintliler budaya sitayis ediyorlar ve bunu o kadar on pilana cikariyorlarki .peki bizler neden her şeyin tek yaratıcı olan allahi on plana cikarmiyoruzki dizilerimizde . Bir tek Selim amca vardi dizide namaz kılan kuran okuyan artık onlarda yok ,soylediyin gibi,ailecek yapılan yemek sofraları yok ,bayram yok seyran yok .sadece bir çiftin üzerinde uğraşan kotulukler . Bu dizi dizi artık Erkan Meric ve Hazal Subasi için izleniyor . Onların uyumu için .Simdi haklarını yemiyelim ,senaryonun temeli gözle ,hattda çok daha gozel babası icin kendini feda eden bir kız ve kardeşi için her seyi yapan bir adamın zorunlu ask hikayesi .ama bunun akışını sagliyamiyorlar . Ben soyledigim o ki, mesela bu kötülüklerin birini kapatın, mesela birinin suçu ortaya çıksın nede olsa o kadar kötülük varki ,yada bunlara askini ilan etdirinde oyle savassinlar bu kötülüklerle .cunki o zaman her ne kadar yipransalarda aşklarının gücü her şeye yetecek .böylelikle ne biz uzulelim ,nede siz kötü yorumlar yaptılar diye alınmayıp . Bu dizinin izlenme sebeplerinden biride bu dizide ahlak dışı bir seyin olmamasıydı .bakın ben şimdi bunu kendiliğinden yazmıyorum yine Mert konusuna dondugumu dusuneceksin bir yerde okudumki irelide Mert ve Alev iş birliği yapacaklar Zehrayla Omeri ayırmak için . Peki hani nerde kaldı dostluk kardeşlik Hani bu MERT babasını gecipde Omerin yanında durmuştu .Simdi kadin icinmi yikip geçecek dostluğunu böylelikle dostulugada inam itdi. Sözleşmeli yada sozlesmesiz o arkadasinin karısı ve her ne kadar inkar etmiş olsalar bile Bence Mert onların gözündeki aski piriltiyi en iyi görenlerden biri . Ve Alevin dus meselesi . Oda kapandı qaliba . Irelide açılacakmi bilmiyorum .ama bana gore insanların sabrını taşıran mes o dus meselesiydi .Simdi soyleyin bana haksizmiyiz ?

     • aslı kardeşim yorumuna canı gönülden katılıyorum çok teşekür ederim… beğenmediğimiz basit hint dizilerinde kendi kültür geleneklerini sergilerken bizim zavallı yaratıklar günlük dizi deyip işin içinden cıkıyorlar. dizi nerdeyse bir yıl olacan hala ömer zehraya dokundu dokunacan anlamsız seneryolarla gidiyor. halbuki. TRT .kanalında kendi kütülümüzü atalarımızn neler yaşayıp bu günlere geldiğimizi ve islam dininin ve edep adabın ne kadar güzel olduğunu kadınlarımızı ve aklak kuralarının ne kadar kıymetli olduğunu dile getiren konular hala işlenmedi senin dediğin gibi dizide ne namaz kılan nede başı kapalı bayan yok nerdeyse hepsi diz üstü etek giyiyor özellikle zehra nihatın ve mertin karşısında nerdeyse başaklar gözükür şekişilde oturuyor bunlara dikat edilmesi gerekir ki dizinin boşrol oyuncusunuz her davranışı çok önemli bizler için değilmi?. burası TRT. DEVLET kanalı dikkat edilmesi gerekir bizin dinimizde bayanlarımız böyle giyinemez hadisler ve ayetler var, öbür kanallar olsa neyse ama.TRT kanalı bir nevi bizim ülkemizi kültürümüzü ahlak geleneklerimizi sergiliyor başka ülkelere ve izleyiçiye bizim ahlakımız edep adabumız ve bayanlarımız bu kadar duyarsız ve basit mi ve insdanlarımız hep kötülükten yanamı?bizim kadınlarımız kıymetli eşi evde olmadan kimseyi evine alamaz hele bu bir yabancı beyse aynı masada yada karşınında oturum samimi olamaz. kaldı ki zehra karakterini kullanarak bizim bayanlarımıza bir basitleştiriyorlar ve örnek davranışlar sergilemiyorlar ekranda bu Ülkemiz ve dizi adına çok üzücü. iyiliğie güzelliğe edep adaba kültüre dair hiç bir örnek davaranış içermiyor kardeşim malesef. dizini son bölümüne gelince ömer hala zehranın bileğinden tutarken mertin eline zehranın elini sıkıca tutturmak ne demek. bizim bayanlarımız eşi dışında başka bir beyin değil elini tutmaz mecbur kalmadıkca kalsa bile ekranda izleyiçinin közüne dayanmaz zavllı haşaratlar.ve eşi dışında konuşmaz bile ne durumda olursa olsun. bu konuların özllikle dikat edilerek dizde olsa işlenmesi ve örnek davranış biçimi olarak ekrana gelmesi lazım ki bizde kendi edep adabımızın ne kadar önemli ve güzel olduğunu izleyiciye ve başka ülkeler sergileyelim bu diz bir çok ülkede izleniyor ve çok dikat edilmesi lazım değilmi. ama yor günlük dizi deniyor . TRT kanalında günlük diz olmaz Örnek dizi olup ama hala bunun farkına varamadılar malesef zavallı insanlar izleyicinin o kadar tepkisine ramen dide değişiklik yok.ve bir çok sayfada izleyici diziyi izlemeyecek ve yarından itibaren bazı sayfalar tepki amaçlı izlememe kararı aldı. demir gibi güzel bir insanı dizden cıkartıp basit dizye hakim olmayan mert dizde çokmu gerekliydi ve ömerin evine şitketine çalışma odasına yerleştirilip ömer dizde yetersiz bırakıldı ve sırf kınkançlık olsun diye dizi uzasın diye zehranın elini merte verdiler. ömer aynı yerde kıvrandı durdu zehra ömer diye bağırım zehranın sesini duyabilirdi ÖMER kurtarmalıydı zehrayı dizinin ve zehranın kaharmanı olmalıydı ÖMER ama yine yapacaklarını yaptılar dizinin esas oğlanını ve kızını basitleştirdiler dizide ve izleyicinin gözünde anlamış değilim ayrıca alev ömer ve zehra ile aynu evde yaşıyır alev bilmiyormu zehranın ömerin eşi olduğunu aynı odayı yatağı paylaştıklarını bilmiyormu ki alevi.bu denli cirkinleştiriyorlar dizide.kıskanlık seneryosu berbat alevi kullanarak yönetmen ve yazı odası daha ne kadar küçülüp cirkinlececekler gözümüzde adi insanlar dizide kötülük olur ama bu denli ekranı ele gecirmez gecen hafta diznin konusu korayın snetleri cevriyenin depresyonu mafya mehtabı dayadılar ekrana ben bu yan karakterleri izlemek zorundamıyım ben dizde ömer zehra konusu ve ekranda onları görmek istiyorum kardeşim ömer zehra adı altında her türlü kötülüğü dayadılar ekrana malesef. dizi konusundan cıkıp kötülük dizisi olup evli erkegin ve kadının kötülüğe maruz kaldığı ve dizde bayanların rencide olduğu kötülüğün ön pilanda tutulduğu boşrol oyuncuların yetersiz bırakılıp arka pilanda kaldığı bir dizi oldu.malesef. namus yoksunu zavalı insanlar insan demeye şahit ister. halbuki ÖMERİN zehrayı kıskanmasına ne gerek var hazalolarakta zehra olarakta. ÖMERİN,maşllahı var her konuda yakışıklı bilgili kültürlü zengin bir iş adamı .zehra kıskansın ÖMERİ değilmi? mantıksıa basit seneryolar malesef 5. sınıf çocuğu yazmaz bu basir mantıksız seneryoyu nerde olsuklarının farkında değiller söylenecek çok şey var ama terbiyem müsade etmiyor saygılar kardeşim

   • Geçmiş olsun Ir,
    Mert o an insanlık edip Zehra ya yardım etti. Olması gerekende buydu.
    Şimdi gelelim Ömer açısından duruma bakmaya. Ömer iyi niyetli ve hiç bir zaman kötülük düşünmeyen birisi ve o an onun aklına kötü bir düşünce gelmez gelmeyecektir de.
    Yalnız bura da o an yanında olan Alev’in olması onun o an Mert ile Zehra yı görmesi işlerin boyutunu değiştirecektir.
    Alev, Ömer’in aklını karıştıracak sözler söyleyecek Ömer’in hiç aklında olmayan şeyler aklına düşecektir.
    Buda Ömer’in, Zehra yı Mert den kıskanmasına neden olacaktır. Alev’in oyunu bu. Ve bu oyun yine çiftimize bir iyilik olarak dönecek Ömer Zehra ya daha fazla yakınlık göstermeye ilgi göstermeye başlayacaktır bana göre öyle.

  • Haber yok canım, inşallah iyidir.
   Ülkercim tatlım, nerelerdesin? hiç gelmez oldun, özledik biz seni canım benim iyimisin?
   iyisindir inşallah.

 11. Ayyy ciq coq teşekürer alinim evet bizde coq tatikiyiz ama bizim tatlikiqimiz sen yanida gözemiyiyoriki:((

  • Ay simartmayin beni ☺bak simarirsam sonra neler olur . Sürekli Metre yuklenirim .Ay ben ne yapdim hani Mertle isim olmiycakdi .tam tam bu son olsun

 12. Ömercim yakışıklım ne güzel mumları da yakıyorsun öyle ne olur sen duy bari benim sesimi tek kaldım burada kurtar beni yakışıklım:)
  Sen Zehra yı Mert den kıskan, Zehra için çok güzel bir yemek organize et, bak önceki analizde yazdım oradan kopyada çek istersen ve Zehra ya açıl yakışıklım ne olur bak bir tek ben böyle düşünüyorum hadi sende benim gibi düşün ve yap olur mu? yüzümü kara çıkarma abicim hadi yakışıklım, bir tanem, yakışıklı prensim.

 13. Asilm evet ayilin coq tatili öle yorumlar yabiriki gülemeden olmyor monel verir canarim ya iyiki varisiniz bitanelerim.

  • Evet sudecim Aylin çok tatlı şirin çok güzel kalbi olan biricik birtane o.
   Tabi sen de öyle sudecim.
   ve burada tanıdığım bütün arkadaşlarım hepsi birbirinden özel güzel insanlar.

   • Teşekkürler canim benim ❤❤ bak iki kalp koydum biri Askina biri Sudeme .bu gün çok iyi bir gunumdeyim qaliba her kese kalp gönderiyorum ☺

    • Teşekkür ederim aldım kabul ettim canım benim, ben gönderirken kalp gitmiyor benden ama benden de sana kocaman bir kalp sana canım benim.
     Hep böyle iyi ol, hatta çok çok çok daha iyi günler seninle olsun birtanem benim:)

 14. Ömer ve Zehra sahneleri muhteşem . Bu orman onlara iyi geldi .tessekurler cadaloz aleve . Hala Omerin o bakışları yokmu gomuldum kaldım onun gözlerine. Her halde her kadının hayalidir ,sevdiği adamın kendine oyle bakmasi .en cokda alevi bir not ettiler ya ona mutluyum .Ömer çok guzel söyledi alev odunlari getirmisin. Ve sonra ateş başında ben usudum dedi ,sandiki Omer kabanini çıkarıp ona verecek ,ama nerde oh canıma deysin ,Omerin gözü Zehradan başkasını goruyormuki seni usdugunu gorsun .ve tabiki karısı durduğu yerde seninle niye iygilensin.ve sabah yinede omuz omuza uyuduklari o en yeni yine Alev sayesinde tadını cikaramadikda . Ama onun Omerle Zehranin o halini gormesi iyi oldi .keski Metre görseydi. Yine sonda Zehrani cukurdan çıkaran Omerin olması lazimdi. Mert değil . Artık bir birlerine sarilarlarsa eğer aff ederim senaristi. Bir kere ben merte tepkiliyim . Artik Mert baska bir kizi sevene kadar,ben onunla ugrasirim

  • Çok tatlısın Aylincim, demek Mert ile uğraşacaksın 🙂
   Senaristin amacı Ömer’in Zehra yı kıskanmasını sağlamak onun için Mert çıkardı kuyudan Zehra yı ve Ömer gördü onu Mert ile el ele o sebeple o el ele tutuşma sahnesini özellikle gösterdiler. Ömer Mert’i kıskansın diye. Ömer böyle böyle Zehra yı kıskanacak ve Zehra yı kaybetmek istemediği için bir anda Zehra ya açılacak. Bunlar şimdilik seyirciye kötü gibi görünüyor, can sıkıyor ancak senarist böyle uygun görmüş o sebeple bir süre Ömer’in Zehra yı Mert den kıskandığını seyredeceğiz.
   Az buçuk çözdüm senaristin neler yapmak istediğini ve eğer yanılmıyorsam böyle olacak canım benim.
   Aylincim, dediğin gibi Ömer ve Zehra sahneleri çok güzeldi. Ömer hep Zehra yı takip etti resmen göz hapsinde tuttu Zehra yı ve gerektiği zaman üzerindeki kabanı çıkarıp Zehra ya verdi o sahneler çok güzeldi.
   Ama ben o ateşin başında güzel bir konuşma olmasını çok isterdim daha sonra akıllarına geldikçe Ömer ve Zehra nın yüzünün güleceği bir konuşma olsaydı hiç unutamasalardı o konuşmayı Ömer ve Zehra ne güzel olurdu.
   Ömer’in o gözleri, o bakışları herkesi mest ediyor tabi beni de, maşallah Allah nazarlardan korusun onu.
   Erkan’a baktıkça dizide Allah ne güzel yaratmış böyle diyorum. Allah’ın çok güzel bir şaheseri bence, her insan gibi.

   • Ben ilk başta merte bu kadar tepkili diyilsin vallahi .ama ir abimin yorumlarını okuduktan sonra düşündüm .ve düşüncelerim o yönde değişti . ( ir abi okusa değecek aylin beni suclu etti .ama soyledikleinde haklısın abi) Asli senin söylediğin gibi olsun Mert bir ise yaşasın ,vallahi ben cenemi tutarım. Yeterki Omer kiskansin ve Zeehrani kayb etme korkusu yaşasın ve Zehraya açılsın.

    • Aylincim çok güldüm 😀
     şimdi ben tek kaldım, benim yanımda olan kim var? bildiğim kadarıyla sude var, Hayat var, Azeri qızı, birde Netya vardı yanlış hatırlamıyorsam. Onlarda bıraktılarsa benim gibi düşünmeyi tek kaldım ben vah bana 🙂
     Senarist arkadaşlar okuyorsanız bu siteyi ve benim yazdıklarımı duyun sesimi tek kaldım bennnn.
     Ben Mert iyi biri diyorum, Ömer Mert’i kıskanacak, Ömer Zehra ya açılacak diyorum yüzümü kara çıkarmayın senarist arkadaşlar ne olur duyun sesimi. Birde size yardımcı olmak amaçlı çiftimiz için yemek senaryosu yazdım analizlerden birinde ne olur onu da yazın oynasın oyuncular duysun artık birileri sesimi ben tek kaldııııım.
     Koskoca internet ortamında bir ben böyle düşünüyorum sanırım yok mu benim gibi düşünen biri 🙂
     Bunları yazarken çok güldüm halime vah bana 😀

     • Ay canim benim . Yok ben seni yalnız birakirmiyim hiç .tamam bundan sonra mertle isim olmaz .ama onunda Zehrayla işi olasin☺. Tamam saka .Mert ne yaparsa yapdim hep seni ve senin yorumlarını düşüneceğim. Ne yaparsa yapsin yeterki Omerle Zehrayi bir araya getirmeye vesile olsun ❤

     • Arkadaşını yalnız bırakmaya da kıyamazmış teşekkür ederim öptüm seni bir tanem benim.
      Sana söz veriyorum Ömer ve Zehra aşkı olacak. Senaristler size güvenerek söz verdim ona göre yüzümü kara çıkarmayın benim 🙂

 15. Lalecim günaydın canım,
  Zehra kuyuya kendisi düştü. Alev hiç bir müdahale yapmadı. Zehra kuyuya düşünce bir süre baygın kaldı ve bir süre sonra kendi kendine uyandı ve toparlandı. Düştüğü kuyudan kendi kendine kurtulmaya çalıştı başaramadı. Bağırmaya yardım istemeye başladı. olmadı sesini kimse duymadı.
  Alev Zehra’nın düştüğü yeri biliyordu. Ancak Ömer bulmasın diye onu yanlış yerlere yönlendirdi.
  Mert yardım bulup gelince arabayı tamir ettirdi. Etrafta kimse olmayınca o da ormana girdi. Ömer diye bağırırken, Zehra Mert’in sesini duydu. Mert kuyudayım diye bağırdı. Mert kuyunun olduğu Zehra’nın sesinin olduğu yere geldi.
  Kuyunun içine indi. Nasıl çıktılar onu göstermediler canım.
  Ömer uçurumdan aşağıya inmek için arabadan halat almaya gidecekken Alev buna engel olmaya çalıştı. çok tehlikeli izin veremem dedi.
  Ömer de Zehra buradaysa ben ordan aşağıya inerim dediği an Zehra Mert ile kayalıklardan çıka geldi. işte o kayalıklardan gelirken Mert Zehra’nın elini yardım amaçlı kolay çıksın diye tutuyordu. dik bir yoldan geliyorlardı. Birde Zehra düştüğü için halsizdi. Anlarsın ki kötü bir art niyet yoktu. yardım amaçlı Mert Zehra ya yardım etti elini tuttu kolay çıksın diye.
  Ayrıca Mert telefon çekmediği için ve Ömer ile Alev’in nerede olduğunu bilmiyordu.

  • Gunaydin Aslicim diyer sitede de dun el ele sahnesine tepki yagmiş o yuzden merak etdim.ben anonimi yalniş anlamişim o zaman. Yeniden yazip bana anlatdigin icinde teşekkur ederim.

   • Rica ederim canım, o an orada kim olsa Mert gibi Zehra ya yardım ederdi. Bu konuyu abartacak bir durum yok bana göre.
    Mert gözgöre göre yardım etmeseydi Zehra ya işte o zaman sıkıntı vardı. Ve ben orada o zaman derdim ki, İnsanlık öldü mü?. Mert insanlık etti. Zehrayı düştüğü kuyudan çıkardı. insanlık edip, çıkarmasa daha mı iyiydi?
    Senaristin amacı Ömer’in Zehra’yı Mert den kıskanmasını sağlamak. Bunun içinde böyle bir zemin hazırlamış.
    Ama ben isterdim ki, o son sahnede Ömer Zehra ya sarılsın. Ve Mert de Alev de anlasınlar ki Ömer Zehra yı gerçekten çok seviyor. Alev anladı Ömer, Alev’e Zehra buradaysa ben buradan aşağıya inerim dedi. Net sevdiğini belli etti Ömer.
    Ömer ile Zehra baş başa ateşin başındayken iki kelam etseler konuşsalardı. Tamam Ömer Zehra yı korkutarak onunla yakınlaşmaya çalıştı güzeldi. Ah birde konuşsalardı çok güzel olabilirdi.

 16. Beniden aleve qulaqlarini ac iyce dile alev.Bir gün gelecei,kali qiranlrin kelibi qirilacaq,yari yolda birakib gedeler,yari yolda kalacak.Gün gelecek her kez layiq oldugunu aritiqlamasiyla yaşiyacaq.Amma heç kimiseni ne ahi ne de duasi qarişiliqisiz qalimayacaq..SABİR EDİRİK..

  • sudecim canım benim, Alev kötülük yapmak istiyor niyetleniyor sözde kalıyor. Nasıl oluyorsa onun istedikleri o bir şeyler yapmadan kendiliğinden gerçekleşiyor.
   İşte o zaman Alev’in kendi nefsi ile mücadelesi, gerçek sınavı başlıyor ya iyilik yapıp yardım edecek, yada kötülük yapıp görmezcelikden gelecek.
   Kötülük yapmayı tercih ediyor özellikle de Zehra ya. Ama her ne hikmetse o kötülük yapmaları da bir iyilik olarak Zehra ya geri dönüyor. Bu geri dönüşlerde Zehra’nın canı biraz yansa da sonu mutlu bitiyor.
   Bende bunu anlayamıyorum işte? Kötülük yapayım derken iyilik yapmış oluyor Alev.
   Sevinsem mi? Üzülsem mi? işin içinden çıkamıyorum?

 17. Daha fazla analiz diya saçmalamayın ve insanları avutmayın bu sacmalıklarla lütfen. biz ne izlediğimizi gayet iyi görüyoruz. O cukura neden alev yada yönetmen yazı odası düşmedi yada mert. hadi zehra düştü neden Ömer cıkartmadı. ERKAN MERİÇ DİZİDE DAHA NE KADAR yetersiz pasif kalacak??? izleyicinin gözünde yeterince rencide olmadı mı, yazık.yahu. hadi mert zehrayı buldu neden ömere haber vermedi ve nasıl zehranın elinde o şekilde tutar ve ekranda özellikle gözümüze dayadınız normalde her ayrıntıyı vermiyor zavallı yapımcılar ekranda..evli bir bayanın elini mertin eline sıkıca tutturup ekranda gözümüze dayadınız edep yosunu adi karaktersizler hangi Dine sığar ekranda bu görüntü izleyiciye böylemi örnek oluyorsunuz???güya müslümanız ve TRT.Devlet kanalındaki EDEPSİZLİĞE GEL SEN. Yahu dizide orman sahnesi beklyoruz konu mafya mehtap koroyın senetleri. cır cır cevriyenin konusu dayandı ekrana.hadi onuda geç zehranın eli mertin elinde. ve Ömerin O yetersiz bakışları. kıyamam kurban olurum BEN O GÜZEL İNSANI VERENE,ÖMER ZEHRANIN EŞİ BUNUN FARKINDA DEĞİLMİSİNİZ.hadi onun farkında değilsiniz TRT kanalı kardeşim burası sen bir nevi, DEVLETİNİ temsil ediyorsun dizilerinle ülkelere karaktersiz adi insanlar.
  sözleşmelide olsa dizidede olsa eşi yahu yapılırmı, bu Öbür kanalar olsa neyse,ALLAH kahretsiz sizi bu ne saçmalık TRT kalalının belli bir izleyiçi kitlesi var ve acemilikse bir yıl oldu seneryon yoksa konun yoksa paran yoksa diziyi yönetemiyorsanız ne işiniz var atrt. kanalında 2. gün sonra bu karaktersizler sırf diziyi uzatmak uğruna mertin kucağına zehrayı atarlar ve alevden bir çocuk meydana getirir bu kanı bozuk haşaratlar. yazıklar olsun size dizide Oyuncuları yetersiz bıraktığınız için ve izleyicini bu kadar rencide etiğiniz için. sırf orman seneryosunu mertin eline zehranın elini verdiğiniz icin kınıyorum sizi. o kadar orman sahnesini mertin elini zehranın eline vermek için mi bu kadar caba harcadınız. inşAAllah en kısa zamanda tekmeyi yer def olup gidersiniz. TRT KANALINDAN ALDIĞINIZ PARA KURSAĞINIZDA KALSIN İNŞAALLAH özür diliyorum admin kerdeşim hala sakinleşemedim. ve dizi ve oyuncular adına çok üzgünüm.

  • Anlamadim ben izlemedigim icin , Mert o kuyudan Zehrayi kolundan cekerek mi cikartdi tamam ne yapsin ki başka kolu yetiyorsa uzandiginda niye arabaya tekrar gidip Zehrani yalniz birakip ip getirsin ki. Yardam etmiş mert. Ya da niye kendi yardam edebiliceken gidip omeri arasin eşin kuyuya duşdi git cikar desin.

   • Lalecim, Mert’in Zehra yı nasıl kurtardığını göstermediler. Sadece Mert Zehra’nın sesini duyunca oraya vardı kuyuya indi o kadar.

  • Anonim Zehranin eli mertin elinde dedigin sahne kuyudan cikartdigi sahnemi lutfen cevaplarmisin!?

   • Lalecim ben cevap vereyim sana canım,
    Mert’in eli Zehra kuyudan çıkarken değil.
    Kayalıklardan yukarı çıkarken Ömer ile Alev’in yanına giderken tuttuğu sahne.
    Mert kötü niyetle değil, iyi niyetiyle yardım amaçlı Zehra kolay çıksın diye elini tuttuğu sahne.
    Mert’in yerinde kim olsa o şekilde davranırdı.
    işte o son sahneden önce olan sahnede Ömer Zehra yı gördü ve çok sevindi. konuşamadılar. Hayatta olduğu için iyi olduğu için sevindi Ömer bakışlarından ben onu anladım.
    Ben isterdim ki, o son anda Zehra yı gördü. Zehra da Ömer’i ve her ikisi de gözgöze gelip bakıştılar ya, işte orada Ömer Zehra ya koşsa elinden tutup kendine çekse ve sıkıca sarılsaydı Zehra ya ve o şekilde 2 gün kalsalardı:)
    olmadı. sadece Ömer Zehra’ya baktı iyi vede hayatta olduğuna sevindi yaşıyordu Zehra. Zehra ve Mert de onlara bakıp kaldılar.