Adını Sen Koy 122. Bölüm Analizi 7 Mart Özeti

Hayat Çok Kısa
Ömür Dediğin nedir ki? Bir Ezan, Bir de Sela..

Hayat Ne Gideni Geri Getirir, Ne de Kaybettiğin Zamanı Geri Çevirir.
Bazen Bir Kelebeğin Ömrü Kadardır Hayat, Ne Kırmaya Gelir Nede Kırılmaya.

Bir An Bekle, Arkana Dön Ve Unuttuklarını Anımsa.
Kaybettiysen Ara, Kırdıysan Af Dile, Kırıldıysan Affet; Çünkü Hayat Çok Kısa.

Üzmeyin, Kırmayın, Kıymet Bilin, Unutmayın Hayatta Geri Dönüşü Olmayan Yollar Var. 

Unutma…  Ne Bu Dertler Kalıcı,  Ne De Bu Ömür.

Çakalların etrafta kol gezdiği bir bölümdü bu bölüm ve Yener’in adamı Ömer ile Zehra ya silah doğrultmuş, Zehra’yı Yener’e götürmekle görevlendirildiği içinde onu almadan gitmeye niyeti yok. Zehra’yı Ömer’i ona zarar vermekle, öldürmekle tehdit etti.

Adam Zehra ya gel yoksa bunun beynini patlatırım dediğinde, Ömer hiçbir yere gitmiyorsun diyerek durdursa da Zehra yı.

Zehra, Ömer’e sana bir şey olmasını istemiyorum dediği an,  adam Zehra yı kolundan tuttuğu gibi kendine çekti ve Zehra yı esir aldı.  Zehra da Ömer’e bir şey olmasın diye kendini feda etti ve adama gitti.

Bazen sevdiklerine zarar gelmesin diye zarar görmeyi kabullenirsin.

Zehra’nın durumu da tamda bundan oldu işte. Zehra Ömer’i seviyor ve ona zarar gelmesini istemiyor. Bunun içinde Yener’in adamıyla Yener’e gitmeyi kabul etti.

Zehra kabul etti de, Ömer kabul etmedi ve adamı Zehra yı arabaya bindirirken, boş bir anında saldırarak, bir süre boğuştular, Zehra da bulduğu bir odunla adamın sırtına vurarak Ömer’e yardımcı oldu ve adamı etkisiz hale getirmeyi başardı Ömer. Haddini bildirdi adama.

Zehra yı arabaya bindirdi Ömer ve adamın arabasıyla kaçtığını görünce peşinden koştu ancak yetişemedi. Zehra da Ömer’e koştu iyimisin diye? Ömer Zehra ya sana bir şey yaptımı? diye soruyor iki eli ile de Zehra’nın başını ellerinin arasına alarak Zehra’yı sakinleştiriyordu ki, bu esnada Zehra Ömer’in elinin kesildiğini farketti Ömer de önemli bir şey değil sıyrık dedi.

Her ikisi de o an birbirlerine sarılmak isteseler de kendilerini frenlediler. Edepli çocuklar. Bilmem farkında mısınız Zehra ve Ömer? siz her ne kadar sözleşmeli evlilik yapmış olsanız da, resmiyette evlisiniz. Duygularınız da bu yöne doğru gidiyor fark ettiniz mi? sözde evlilik, özde evliliğe doğru yol alıyor hadi hayırlısı bakalım.

 

Resmen ölümden döndüler çiftimiz eve geldiler.

Fikret çakalı adamlarıyla Salim ustanın iş yerine gelerek Koray’ı sordu. Salim amcada bilmediğini söyledi. Fikret, Salim amcaya 24 saat süre verdi. Yarın bu saatte Koray’ı bana getireceksin dedi yoksa, senin de, ailenin de hayatını karartırım diyerek tehdit etti.

Fikret efendi sen beline silah takarak, arkana adamlarını alarak, takım elbise giyip, kravat takarak adam mı oldum sanıyorsun kendini? Yürü de ense traşını görelim, senin maval okumaların burada sökmez. Adamım diye ortalıkta gezen, adam olmayan çakal.

Hediye abla, Ökkeş amcaya mutfak için alınacakların listesini yazdırıyor, Nazan bunu görür görmez ben gideyim alışverişe dedi, Hediye abla da olur dedi. 500tl para verdi. o paraya dünyanın şeyi alınır. Kıyma almadan dönmüş para yetmedi diye. Bir de bal tutan parmağını yalar diyerek arta kalan parayı cebinden çıkardı.

Nazan senin derdin ne kızım? Çalışıp alın terinle kazandığın para neyine yetmiyor da, harama göz dikiyorsun? Alev den aldığın el altı paran da var. Bu para hırsı ne için ki, konağın mutfak masraflarını sen alma bahanesiyle paraları cebine indirmeye çalışıyorsun? Suyun ısındı senin de yolun kapı dışarı Nazan. Ömer bunu öğrensin beş dakika durdurmaz seni orada.

Günah, yasak oIduğu için acı vermez, acı verici oIduğu için yasaktır. HeIaIin hesabı, haramın da azabı vardır.

Ömer ve Zehra konağa geldiklerinde bir süre kapı önünde konuştular. Olanlardan dolayı Zehra kendisini suçluyordu. Ömer de ona kendisini suçlamamasını söyledi ve kimseye görünmeden odalarına çıkmayı başardılar.

Ayşe, abisinin çocukluk atkısını bulmuş, annesinin ördüğü atkıymış bu atkı ve atkıyı Müzeyyen anneye gösteren Ayşe, abisine vermek istediğini söyledi. Müzeyyen hanım Ömer’in sert duvarları yıktığını söyledi. Ayşe de bunu Zehra başardı dedi.

Ömer Zehra ile odadayken Zehra’nın kolunu canı yanarak tuttuğunu farketti ve ne oldu eline  diyerek baktı Zehra’nın koluna, gördüğü manzara karşısında Zehra’nın canı nasıl yanıyorsa Ömer’inde canı o kadar yandı o kolu öyle görünce ve kırık çatlak olabilir hastaneye gidelim dedi. Zehra yok dedi. Bunu ödeteceğim dedi Ömer. Buz koymak için odadan gidecekti ki Ömer, Zehra gitme diyerek Ömer’i elinden tutarak durdurdu.

Bir süre konuştular ve konuşmanın bir noktasında Ömer, Zehra ya; benim seni koruya bilmem için bana yardımcı olman gerekiyor “az daha seni kaybe” dedi kaldı.. devamı Ömer’in tamamlayamadığı cümle “az daha seni kaybediyordum”. Ömer Zehra yı kaybetmekten korkuyor.  

  

Ayşe abisinin çocukluk atkısını Zehra ya gösterdi. Abisinin bu atkıyı çok sevdiğini söyledi. Daha sonra da abisinin yanına giderek atkıyı verdi Ayşe.

Ömer için o atkıyı görmek çocukluğuna o günlere gitmek anıları yeniden yaşamak demekti. Zordu Ömer için o atkıyı yeniden eline almak. Ancak zorda olsa eline almayı başardı. Ayşe’nin yanında ne kadar tutmaya çalışsa da kendini, yalnız kalınca kendisiyle ve geçmiş anılarıyla gözleri doldu. Kolay değildi ki, geçmişi geçmişte bırakmak. Geçmiş bir gölge gibi peşinden geliyor karşısına çıkıyordu Ömer’in. Yılların yorgunluğu bir atkıyla yeniden omuzlarına bindi Ömer’in, her ne kadar büyümüşte olsa, yüreğinin bir yanı hep o küçük Ömer olarak kalmıştı. Saklamıştı o yanını Ömer kimseye göstermemiş, içinde yaşamıştı acısını ve canı bir atkıyla yeniden yandı o günlere gitti. Gözleri yaşardı ağlamaklı oldu kolay değildi ki yaşadıkları.

Şükran teyze, Leyla ile konuşuyor ve konuşmalarında Şükran teyze, Salim amca ile Sevim ablanın evlenmesine ön ayak olduğunu Sevim’i Salim’e öneren kişi olduğu için pişmanlık duyduğunu söyledi. Leyla da Salim amca ile kaderimiz benziyor dedi.

Hayda buyur buradan yak, Leyla’nın geçmişinde bir ilişkisi olduğunu tahmin etmiştim, o zaman Salim amcanın da geçmişinde bir ilişkisi var demek oluyor ve bu tahminlerimde yanılmıyorsam.

Şükran teyze kendi kendine konuşurken, ah Sevim ah bunu da yaptın demek, öz anasını aratmayacağım oysa demiştin dedi. Demek ki Şükran teyze geçmişte yaşananları biliyor ve sır perdesini o aralayacak hadi hayırlısı bakalım.

Hay dilini eşşek arısı soksun senin Alev, Ömer sana başım ağrıyor dediğinde, sen masaj yapmak istedin o yok dedi. Daha ne diye zorlayıp sülük gibi yapışıyorsun Ömer’e istemiyor işte. Birde o halde Zehra gördü sizi. Sen çok mutlu oldun sizi Zehra’nın görmesine ve yapmadığın bir şeyi yapmış gibi söyleyip o dadan çıktın.

Zehra Ömer için ballı süt getirmiş onu bıraktı ve çıktı. Ayşe söylemiş Zehra’ya çocukken çok severmiş Ömer. Ömer’in de hoşuna gitti bu. İçtiğini görmedik.

Yatak odasına çıktığında Ömer Zehra uyuyordu ve yaralı kolunu Ömer yavaşça açıp baktı, ve sessizce üstünü örttü Zehra’nın. Eski Ömer den eser yok, eski konakta koltukta uyuyan Zehra’nın üstünü örtmek isteyip de örtmekten vazgeçen Ömer baya yol kat etmiş.

Ömercim canım benim, senin kolun yaralandığında Zehra sana krem getirmiş sürmüştü. Sende bir krem sürebilirdin yada her ne kadar o istemese de buz koyabilirdin sen bunu yapmadın. İlgilendin baktın sadece neyse buda hiç yoktan iyidir canım Ömercim benim.

Sabah her ikinizde aynı anda uyandınız ve sen Zehra ya günaydın dedin, o da sana günaydın dedi. Ve sen hemen Zehra’nın bileğine bakmak istedin merak ediyordun çünkü..

Nasıl oldu bileğin diye sorarak ve çok narin, zarif bir şekilde tutarak Zehra’nın bileğini baktın sevgiyle. O bilek senin sevgi dokunuşunla, sevgi bakışınla, buz koymadan, krem sürmeden, sadece senin sevgiyle tutuşunla, bakışınla iyileşecek sevginin gücü öyle değil mi Ömer?

Sevginin gücü her şeye kadirdir.

Ömer ve Zehra gün içerisinde neler yapacaklarını konuşuyorlar. Zehra Ömer’in işe gitmesen demesi üzerine işlerim var gitmeliyim sen dışarı çıkma, çıkarsan da haberim olsun dedi.

Zehra ya babamlara gitmem gerekirse dedi? Çıkarsan haberim olsun şoför gönderiyim dedi.

Ömer her şeyi düşünüyor da Zehra düşünmüyor. Of Zehra of.

Mehtap aklı sıra Zehra’nın hesabını kesecekmiş, senin hesabını Ömer kesecek senin haberin yok Mehtap.

Eşi Ömer’i işe uğurlayan Zehra, Alev ile Ömer’in yine birlikte gitmesine engel olamadı. Cevriye hala da gördü ve Zehra ya bebek yapmasını söyledi.

Allah iyiliğini versin Cevriye hala, bizim çiftimiz daha yeni yeni el ele tutuşuyorlar, evlenmediler daha dur o aşamaya gelmediler ne çocuğu? Ayşe için birde çocuk mevzusu açılmasın, çok güldüm var ya 😀

Zehra yine kendi kendi Ömer’e haber vermeden Yasemin’in araması üzerine mahalleye gitti. Ah be Zehra daha sabah Ömer ile ne konuştunuz? sen ne yapıyorsun oldu mu bu şimdi?

Yasemin Koray dan ayrı kalamadığı için onu aradı ve sana her zamankinden çok ihtiyacım var kendi derdimiz yetmiyormuş gibi, şimdi de babamı atölyeden çıkarıyorlar dedi telefonu kapattı.

Koray hiç konuşamadı Yaseminle ve bu dükkandan çıkarma olayını babasının yaptığını düşünerek Salim amcanın yanına gitti.

Şükran teyze Salim amcanın dükkandan çıkarılması olayına da el attı ve Mehtap’ın yanına giderek dükkan sahibiyle konuştu. Dükkan sahibi, Salim amcadan memnunum dedi. Memnunsan ne diye çıkarıyorsun diye hesap sordu Şükran teyze.

Ömer içine doğmuş gibi Zehra’nın evden çıkıp çıkmadığını kendi kendine sorup duruyor, tanıyor artık Zehra’yı her zaman ki gibi söz dinlemeyeceğini biliyor.

Ve Koray Salim amcanın yanında dükkanda, Yasemin de geldi. Fikret’in adamları da ve Zehra da mahalleye babasının olduğu mahalleye geldi dükkana çok yakın.

Koray adamlarla gitmek istemediğini söyledi, Salim usta engel olmak istedi adamlara ve adamlar silahlarını çıkardı. Bir süre boğuştular..

Zehra telefonla Ömer’in onu aradığını gördü ve arasam mı? aramasam mı ? diye ikilemde kaldı aramadı. Önce babamı göreyim sonra ararım dediği an silah sesini duydu Zehra.

Dükkan da Koray, Salim amca ve eli silahlı adam boğuşuyorlardı işte o an Koray silah ile vuruldu.

Azrail’in o soğuk nefesi Koray’ın ensesinde. Vazgeçmektir hayat, Sevdiklerin için, onlar yaşasın diye.

 

Bana surat asma ey hayat; 
Misafirim sonuçta kalkar giderim.
– Özdemir Asaf

 

Ömür dediğimiz nedir ki?

Çay bardakta
Soğuyana dek geçen zaman
Çayınız bardakta soğumadan
Tadıyla için hayatı
Soğutmadan sevgileri
Soğutmadan sevdaları
Soğutmadan dostlukları
Yaşayın doyasıya
Seviyorsanız koşun ardından
Beş dakika bile duracak zaman yok
Kırmadan, incitmeden
Sevin İnsanı
Kırmaya zaman yok
Çayınız bardakta soğumadan
İçin çayınızı hayat geçiyor
Yaşamamak Yüreklere zarar

Can Yücel

dizibilgi google play

Adını Sen Koy 122. Bölüm Analizi 7 Mart Özeti (25 Yorum)

 1. Nuray ablam gitdiyin yerden çabuk dön olurmu:) Çünki biz seni çooooooook sevdik ve kolay kolayda kayb etmek istemeyiz:) Öpdüm ablam:)

 2. Sevgili yiyenlerim Aylin ve Ulker,selam.Belki bir muddet olmadim.Kendinize iyi bakin.Aylincim,sonda yazdigim yorum duz deyil qaliba.Ben yazanda Vefa kizimin yazisini okumamisdim.Sonra okudum,onun yazdigi daha dogru sanirim.Ama bir cumle ile razilasmadim.H.Yilmazin karisini Omerin annesi ile aldatdigini dusunmuyorum.Ola bilsin,Hilmi beyin karisi kocasinin bir kadinla beraber oldugunu duysun.Ancak bu kadin Omerin annesi deyil.Saniyorum ki Omerin annesi kocasina lhanet etmedi,o,bir yanlis anlasilma yuzunden mecbur kalarak evi terk etdi.Belki de H.Yilmaz kadini tuzaga dusurdu.Bu barede dun gece Vefaya yazdim, ama hizli yaziyormusum diye yazi geri geldi.Ulkercim, yasimi bilmek istemissin:yarim esr+senin yasin=benim yasim.Asli kizima da selam olsun,yazilarina yureyini koyuyor,yureyine sagliq.Bu kadar.hep mutlu olun.Dualarim sizinle.

  • Ablacim biz burda seni bekleriz hep . Insallah Allah olur vererse izleyip neler olecegim gorecegiz tesekurler able

 3. Ben yurt disindan yeni geldim diziyi ordan izlemeye basladim cok hareketlenmis omerle zehra cok yol almis nerde o zorba omerden eser yok

 4. Merhaba.Canım arkadaşlarım.Kadınlar günü 1 gün deyil her gündür.Çünki biz kadınlar olmadan hayat var olmazdı.Kadın diyip keçme.Kadın Sevgilidir..eşdirr..kardeştir..annedir bu hayatda.Sevgi kadınla var olur.Sıcak bir yuvayı kadın kurar..çocuklarını koruyup kovlar.Edeptir namustur örtüdür kadın.Bazen bir gül gibi naif incedir.Bazen bir aslan gibi korkusuz ve saldırgandır.Sevdiklerine evlatlarına zarar verileceyini hiss etdiyinde..Kadınlığı anlatmakla bitmez.Bir kadını en iyi kadın anlar.Ben anne olduktan sonra duygularım çoook ama çoook deyişti.Burdaki tüm arkadaşlarıma arzu ediyorum evliliyi anneliyi tatsınlar inşallah.İnsan anne olunca gerçektende hayata bakış açısı deyişiyormuş.Canlarım 8 mart dünya kadınlar günün kutlu olsun

 5. baya wler kariwdi dimi kizlar ha birde nerdesiniz sizlerin de 8 MART kadinlar gununuz kutlu olsun nice boyle yillara opdum sizderi

 6. Allah aşkına herkez güzel giyiniyo zehrayı niye iğrenç giydiriyosunuz makasla seti basmak geliyo içimden kıyafetlerden miydem bulandı yeter biri el atsın artık

 7. Benim canim arkadaslarim hepinizin dunya kadinlar gununuz kutlu olsun . Hepinizin yuzu gulsun . Hayatinizda hap sevgi olsun guzellik olsun

 8. Firtinanin kuvati ne olursa olsun Marti sevdigi denizden bad gecermi? Omerde oyle Zehran her dafa kurtariyor .gerci bu sefer Zehrada omeri kurtardi. Artik OMER hic bir sey icin Zehreyi suclamiyor. Benim ve Zehranin kahramani nasilda fark etdi Zehranin caninin yanmasini . Bunun hesabini soracagim dedi . Zehra Omere guveniyor kendini sadece Omerin yaninda guvende hiss ediyor . Elinden tutdu getme diye . Ah OMER sende kendini her defasinda kendini tirenliyor.bir kerede soyle getsin . OMER sen nasilda oyle derin derin bakiyorsun Zehreyi uyurken izlemek guzeldi elini tutmsk guzeldir . Artik sabahlari bir birine bakarak uyaniyorlar . Canim benim dusunceli OMER Ilk Zehranin bilegini soruyor nasil oldu diye . Ve zehranin eleri elerinde birakmayada niyeti yok gibi . ZEHRA yine Omeri dinlemedi . Bakalim sonucu ne olacak . Insallah iyi olur

 9. Bu bölümde beni en çok etkileyen sahne Ömer’in Zehra’nın canının yandığını fark ettiği anla başlayıp, gece yatmak için odaya girdiğinde uyuyan Zehra yı seyreden Ömer.

  Ve o Ömer çok hassas bir şekilde incitmeden, zarar vermeden, Zehra’yı uyandırmadan bileğine baktığı an, benim için çok değerliydi, kıymetliydi o sahne.

  Ömer’in Zehra ya sarılmasından da, Onu öpmesinden de çok da değerli ve anlamlıydı.

  o sahneyi seyrederken duygulandım, yaptın yine yapacağını oyunculuğunu konuşturdun Erkan Meriç helal olsun sana.

  Zehra’nın bileğini tutuşun, ona bakışın, acısını içinde hissetmen, onun için üzülmen, canının yanmasını hiç istememen, Zehra irkildiğinde uyanır da seni fark eder diye hemen bileğini örtmen, üstünü örtmen. ona kıyamaman, onu öpmenden , ona sarılman dan kat be kat değerli benim için.

  Sabah uyanır uyanmaz günaydın demen ve Zehra’ya bileğini sorman, geceden sabaha ne değişti diye merak edip bileğini tutup narince açıp bakman ve sevgiyle sıvazlaman, yarayı sevginle, sevgiyle dokunuşunla ve sevgiyle bakışınla iyileştirme çaban takdire şayandı benim için Ömer.

  Senden çok iyi bir eş ve çok iyi bir baba olur. Zehra çok şanslı senin gibi bir eşi olduğu için Ömer.

 10. Ömercim bir kerede cümlelerini tamamlas an ne güzel olur zehrani kaybetmekden korkuyorsun ışte itiraf et hadi hayırlısı bakalım sözleşme bittiğinde zehra gitmek istese ne yapacaksin o zamana den sevdiğini soylersen iyi edersin ama zehranin yine inady tutulabilir o keçi inadyny kırmak için baya zorlanycaksin

  • Teşekkürler Hayat, Ömer böyle böyle açılıyor Hayat ilk başta eksik sonra tamam oluyor cümleleri çok normal yaşadıklarından dolayı.

   içinde ne fırtınalar kopuyor Ömer’in ah bir bilseniz.

 11. Aslı aşkım seni seviyorum. Ama Ülker duymasın şimdi kıskanır bana bir daha pasta vermez:)
  Aşkım 8 martında kutlu olsun:)

  • Vay sevgiye gel, Beyaz dile geldi 🙂
   Beyaz aramızda kalsın bende seni seviyorum. Ülker duymasın şşştt.

   bu seninle benim aramda sır tamam mı 😀
   Teşekkür ederim Beyazım:)

 12. Tatlı delim bizde artık sabah oluyor o yüzden günaydın. Canım sana bir şey söyleyimmi. Bak 1 hafta senin analizini okumadım 2 kilo verdim. Zaten çok zayfdım şimdi rüzgar esse alıb götürecek beni. Ama neyseki sen zamanında yetiştin. Artık ülker tatlıcı Ülker moduna geri döndü. Acaba ben ismimi tatlıcı ülkermi yazsam:) Bak şu anda sabahın körü daha kimse uyanmadı ama ben pasta yemeye yiyorum. Tabiki yalnız diyil Beyazcımla birlikte Yine her tarafı krema olmuş. Tatlı kedim benim. Eeeee tatlıcı ülkerin kediside tatlı olmalı dimi:)
  Üff bu Novruz gelsede bol bol tatlı yesek. Şimdi hayalini kuruyorum.

  Ha bide tatlı deliye yakaşan bir analiz yazmışsın. Eline salık:)

  • Günaydın 🙂 Hayırlı sabahlar sana ve herkese.

   Amman dikkat et kendine benim yüzümden hasta olmanı istemem, yaramaz beyaz neden ülker ablana bakmıyorsun sen bakıyım hı.
   Demek zamanın da yetiştim, iyi bari sevindim:)
   eski ülker gelmiş hoşgelmiş gitmesin artık biryerlere.
   sabah sabah tatlı mı? afiyet olsun her ikinize de:)

  • Yaa ulkerim halami üye olmadin hadi hesabin calinacak kendi kendime mesaj atmaktan manyicam ..yada oomicanmi üye vazmi gectin …kizlar hepinizi tanimiyorum ama 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN !!!!!

 13. İsan sevidiyicin ölmede geder kedi canidanda kecer zeyirada kedi canidan kecimeye haziridi ömericin ömeride zehirani ufaciq bir yara alimidi ama ömericin o saki qalibine picaq sokumuşdular kimidi.aritiq aşiqlari her an göre biliyoruz.

  • Sudem teşekkürler, Ömer ve Zehra birbirlerinin asla canı yansın istemiyorlar. o yüzden de kendi canlarını ortaya koyuyorlar bu da birbirlerine duydukları sevgiden ileri geliyor.