Adını Sen Koy 110. Bölüm Analizi 17 Şubat Yorumları

Yaşamın Tek Bir Anahtar Cümlesi Var. Kul “inşaAllah” der. ALLAH “İnşa” eder.
Umutsuz Kapılar Vardır Açılmaz. Rabbimin Kapısı Büyüktür Kapanmaz. Sen Umudunu Kaybetme Rabbim Kulunu Bırakmaz. Mevlana.
Bir gün öncesinde Ömer çalışma odasında Zehra ile konuşması bitmiş Nihat gelmişti ve Ayşe’nin ne bilmesi gerekiyorsa söyleyin dediğinde, Ömer önce Ayşe ile konuşmam gerek demiş ve o an Ayşe gelmişti.

Şimdi Ömer kardeşi Ayşe’ye onu üzmeden ne söyleyeceğini, hastalığını söyleyip söylememe arasında gelgit yaşarken geçmişi düşünüp kardeşi üzülmesin diye hastalığının tekrardan başladığını söylemedi.

Söze bir türlü başlamayınca Ayşe iyice evham yaptı, baktı Ömer olacak gibi değil kardeşi kötü olmaya başlıyor, hemen bir hafta sonu tatil planı yaptık bunu da Nihat duydu deyince, Ayşe de insan hiç sürprizi bile ölüm haberi verir gibi verir mi dedi?

Ah Ayşem ah abinin gönlünde ne fırtınalar kopuyor da senin haberin yok. Yine iyi kurtardın Ömer hadi yine iyisin hafta sonu tatili biz görecekmiyiz sizi tatilde neler yaptığınızı? Siz eğlenirken birkaç kare görsek iyi olurdu hani 🙂

Sürprize çok sevinen Ayşe abisine sarıldı canım Ayşem, sen ne kadar hassas vede duygusal bir insansın pozitif polyanna Ayşe.. Ama çok çabuk kırılıp üzülüyor inciniyorsun. Abinde bunu bildiği için seni üzmemek ve hep seni mutlu etmek için elinden geleni yapıyor. İyi ki, Ömer gibi bir abin var senin, ne kadar şanslısın Ömer gibi bir abin olduğu için Ayşe. Allah ayırmasın sizi.

Zehra ise kendi kendini yiyip bitiriyor, Ayşe öğrendiğinde ne olacak diye kıvranıyor. Abisi ile Ayşe’yi sarılmış halde görünce Ömer söyledi diye düşünse de Ömer sürpriz tatil planımızı söyledim dedi ve konuyu kapattı Ayşe çok mutlu.

Ayşe bu mutluluğunu eşi Nihat ile paylaştı. Nihat buna pek inanmasa da Ayşe’ye bir şey belli etmese de kafasında bir sürü soru var cevap bulmaya çalışıyor.

Felaket tellalı gibisin Zehra..  Ömer ile Zehra odalarında konuşuyorlar ve Zehra hala ağlıyor ve Ömer’e Ayşe’ye söyleyelim demekte ısrar ediyor. Yeter Zehra, Ayşe kaldıramaz bunu anlamadın gitti bir türlü. İlla söyle söyle.. Her söz söylenmez Zehra bu da o söylenmeyecek sözlerden biri. Bak Ömer’e kardeşinin bu hastalığa yenilip öleceğine inanmıyor, iyileşeceğine inanıyor. Sen ise öleceğine inanıyorsun. Ömer’in umudu varken, senin umudun yok. Topla kendini kendine gel böyle yaparak Ömer’in işini zorlaştırıyorsun. Senin üzüntünlemi uğraşsın birde Ömer hiç işi yokmuş gibi.

Ömer kardeşinin iyileşeceğini düşünüyor Zehra’ya, Ayşe Amerika’ya gittiğinde kimse iyileşeceğini düşünmemişti, Ayşe iyileşmişti. Yine ölecek miyim diye kahrolmasını istemiyorum, Ayşe bu illeti yenecek iyileşecek. dedi.

Ömercim yakışıklım delikanlım güzel söyledin, hoş söyledin de, ah birde sonuna “Allah’ın izni ile inşallah “ sözünü cümlesini ekleseydin be abicim. Sen eklemedin ben ekleyeyim de dileğin, dileğimiz bütün olsun olurmu?  Allah’ın izni ile inşallah Ayşe bu hastalığı daha önce atlattığı gibi atlatacak. Bütün hasta olan kardeşlerimize, bu yazıyı okuyan bütün insanların Rabbim hastalarına şifa, sıkıntılarına deva versin inşallah. Amin.

Sıkıntılı zamanlarında sakın ümidini kesme; çalış, gayret göster.
Göreceksin ki, bir gün güneşli, neşeli günler sizi kucaklayacaktır.
Güçlük kolaylıkla beraberdir. Kendine gel…Ümidini kesme…

Mevlana

Zehra şu felaket tellallığından bir vazgeç artık. Ömer kardeşi için tatil planları yaparken sen gitmesek mi, yapmasak mı? Diyorsun ama bak Ömer çaresini hemen düşünüyor, gittiğimiz yerlerin doktoru var yoksa da ben ayarlarım diyor. Zehra bak bir konuda haklısın eşi olarak Nihat’ın bunu bilmeye hakkı var orda hem fikiriz ancak Ayşe bilmemeli.

Sabah Ömer’in çalan telefon alarmı ile uyanan çiftimiz, önce ayrı olan yatakları birleştirdi sonrada Zehra yine söyleyelim telaşında en azından bilse dediğinde Zehra, Ömer ; asla bilmeyecek, bunu ikimizden başka kimse bilmeyecek, Ayşe’ye hiçbir acının, hiçbir kederin dokunmasına izin vermeyeceğim, onun mutlu olması için elimden ne geliyorsa onu yapacağım, dedi Ömer.. Zehra da yapacağız dedi.

İkinizin de unuttuğu şeyler var, onları hatırlarsanız çok daha iyi olur. Ömer, inşallah demeyi dua etmeyi unutuyor. Zehra da umutsuz, bu felaket tellallığından vazgeçip umutlu olması lazım bu ikisi olursa daha da güçlenirsiniz canlar aklınızın bir köşesinde olsun olur mu?

“Kün fe yekün…” Ol der ve Olur.

Niyet et, dua et, sebat et, sabır et…
Umudunu yitirme sakın.. Sonra mı..? Sonrası,

“Kün fe yekün…”

Ol der ve Olur. Ansızın karşıma çıkaracağın mucizelere çok ihtiyacım var Allahım. Sadece senin ol demenle olacak mucizeler.

 

Ah canım Cevriye halam ben seni çok seviyorum sabah kahvaltı sofrasında söylediklerin nede güzel şeylerdi öyle iyi ki varsın Cevriye hala, azıcıkta olsa şu Zehra’ya umut aşılasan ne olur. Ondan sonra seni görmek ilaç gibi geldin bana Cevriye hala,

Yolda yürürken kayan Cevriye hala 😀 hele Aleve söylediklerin yok mu harikasın halacım  … Umutsuz vaka Zehra ne olacak.

Cevriye halam senin bu rejimin çıkmaz ayın son pazartesi günümü başlayacak bilelim de 😀 Neyse, sen Alev’i göz hapsine al takip et onu belki bir açığını yakalarsın evde.

Alev, Hilmi Yılmazla buluştu yine ama bu kez ormanda değiller ilginç, ormandan çıkmışlar artık şehre inmişler. Alev Hilmi’nin damarına bastı, yılardır görüşmediği bir oğlu varmış Hilmi’nin ve bu oğlu Ömer ile çok iyi arkadaşmış görüşüyorlarmış. Ömer ne zaman görüştü? Ben ne kaçırdım? bilmiyorum ancak Ömer’in geçmişine inilmeye başlandığını gösteriyor bu, bakalım neler çıkacak buradan izleyip görelim Mert kimmiş nasıl biriymiş, Ömer ile arkadaşlığı ne düzeydeymiş. Alev Hilmi ye eğer isterseniz oğlunuzla ilgili size haftalık bilgiler getirebilirim dedi. Bunu duyan Hilmi çok kızdı. Hilmi’nin Can damarı Mert anlaşıldı. Hilmi Alevden ihale dosyasında rakamlarla oynamasını istedi.    Alevde bunu yapacak.

Ayşe hala yüzüğü bulamadı. İnternetten benzerini bulmaya çalışıyorlar. Yüzüğü kaybettiğimden beri kilo verdim dedi. Zehra Nihat’ın almış olabileceğini düşündü ölçüsünü bildiği için küçültmek için.. Doğru bir tahmindi yüzüğü Nihat almış küçültmek için. Eh be Nihat neden aldığını söylemezsin Ayşe’nin ömründen ömür götürdün.

Koray, Salim amcalarda kalıyor. Ve kendisi yüzünden Yasemin’in ve babasının başına bir iş gelmesin diye sırf onların iyiliği için işi bırakacağını söyledi Salim amcaya işe gittiğinde Koray. Ev bulana kadar bizde kalabilirsin dedi Salim amca ve sabır dedi, doğru bildiğinden şaşma Mevlam neylerse güzel eyler dedi.

Deme şu niçin şöyle
Yerincedir ol öyle
Bak sonuna sabır eyle
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler…

Hiç kimseye hor bakma
İncitme gönül yıkma
Sen nefsine yan çıkma
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler…

Vallahi güzel etmiş,
Billahi güzel etmiş,
Tallahi güzel etmiş,
Allah görelim netmiş,
Netmişse güzel etmiş…

Erzurumlu İbrahim Hakkı

Alev şirkette kendi kuyusunu kazmaya başladı. Dosyada yaptığı değişiklikleri Mehtap Nihat’a söyledi. Nihat da duruma el koydu.
Ömer, kardeşi için yaptığı tatil planından Ayşe’nin doktorunu arayarak haberdar etti gidebilirmiyiz diye , sıkıntı yok dedi doktor telefonda Ömer’e.

Tayfun şirkete Ömer’i ziyarete geldi. Bu esnada da Leyla Demir’in masasının çekmecesine koyduğu yüzüğü buldu ve gidip Demir’e bu iş olmaz diyerek verdi. Demir Ömer’in odasına gittiğinde Tayfun Leyla’ya gönlünü kaptırdığını söylüyordu, bunu duyan Demir odasına gidip ortalığı talan etti, sanki odada bir Demir kasırgası esti kavurdu her yeri. Çıkışta da Leyla ile Tayfun’u konuşurlarken gördü.

Nihat, Ömer’in ofisinde Alev’in iş çevirdiği dosyayı ararken, Ömer ile Zehra nın evlilik sözleşmesini buldu. Artık kasaların hiçbirinde bu evlilik sözleşmesinden kalmadı. duyurulur.

Hele şükür sonunda Zehra Ayşe’nin hastalığını öğrenmemesi gerektiğini anladı. Daha öncede söyledim ben sana ama beni duymuyorsun ki sen Zehra, kızının okulu uzak diye fenalaşan bir Ayşe var karşında, sırf o mutlu olsun diye abisi ev değiştirdi sen bu koskoca şeyi görmedin de, Ayşe’nin küçücük bir yüzüğü kaybettiği için üzüldüğünü gördün ve anladın neyse hiç anlamamandan iyidir. Artık Ayşe’ye hastalığını söyleyelim sözü bir daha açılmamak üzere kapandı sanırım.

Sorunun birini hallettik dedik, daha büyüğü çıktı karşınıza buyrun efendim Nihat elinde sizin evlilik sözleşmenizle karşınızda, açıklayın bakalım durumu ve sözleşmeyi nasıl açıklayacaksınız?

Aşağıdaki yazı da Gönül Ömer, Akılda Zehra

Gönül ile aklı koydum kafese…

Biri “UMUT” diyor ,biri “KES” diyor…

Çırpındıkça kaldım nefes nefese..

Biri “DAYAN” diyor, biri “PES” diyor…

Yüreğim döndükçe döndüm ak kora , sabrım demir aldı, yelkenler fora.. Gitmek istiyorum çok uzaklara..

Biri “CAN” diyor , biri “ES” diyor…!

*******

Umutsuz olma, olmaz deme..

Umutları var eden, sebepleri yaratan, olmazları olduran Allah var.

Allah’ım bize, “İnşallah olur” diye dua edip hayalini kurduğumuz herşeyin hayırlısıyla “Çok Şükür Oldu “ sevincini yaşat. Amin.

dizibilgi google play

Adını Sen Koy 110. Bölüm Analizi 17 Şubat Yorumları (19 Yorum)

 1. Bu arada benim canim arkadasim Asli edebiyat hocasiymis ya bende dusunub duruyordum bu kadar guzel sirleri nasil buluyor butun bunlari nasil aklinda tutuyor . Ir simdi yine beni kiniyacak sen nasil arkadassin ? Hec kusura bakmiyn ne olur daha once hic bir yorumunda raslamadim edebiyat hocasi olmasina Aslinin . Hattada sormakda isdedim Asli nasil oluyorda bu kadar guzel yaziyorsun , senin meslegin nedir ? Ama sonra bir arkadas Asliya Ozel sorular sormusdu , Aslida evet gercekden ozel oldu demisdi , bende anlatmak isdemiyor diye sormamisdim . Ama cok sevindim Aslicim senin hakkinda daha bir bilgi oyrendigime

  • Ben senin yazdıklarını daha çok seviyorum.
   Öyle güzel anlatıyorsun ki ben bazen neden böyle yapamıyorum diyorum kendime. Bazen anlatmak isteyip de anlatamadığımı senin yazdıklarında buluyorum. Teşekkür ederim hep böyle devam et olurmu.

   • Tessekurler canim benim . Cok mutlu etdi beni , izimiz guzel olmasaydi boyle guzel seyler cikmazdi ortaya , elimizden geleni yapiyoruz iste

  • Ben bo site de oldogomdan motloyom bazi siteler gibi aklina geleni yazan yok , bordakiler etkiyle tasirle yaziyorlar birde edebiyat hocasi asli hanim var hem oyretmen hanim aylin cok seviyeli sayfa bonlar

   • Tesekurler Ir seninde dusuncelerin cok guzel ve onemli bizler icin . Evet diyer sitelerde kim aklina ne gelse onu yaziyor yorumlarin cogu elestiri Evet elestiri guzelde ama onlar her seyi elestiriyorlar , ben inistagram yorumlarinada bakiyorum .hatda oyunculara bile hakaret ediyorlar . Cok ayip ya oyunculara neden oyle yorumlar yapiyorlar anlamiyorum sonucta onlarin yalnis dedigi seyleri senarist yaziyor , oyuncularda ona uyuyorlar . Ve rollerin hakkini qayet iyide veriyorlar

 2. Uzun zamandan sora bu bolum bana ilac gibi geldi bu gun kocaman opucuklerim var biri Zehraya biri cevriye halaya . Hele sukur Zehra anladi nihayet bi hastaya sen oleceksin demek olmaz ayrica Omere destek olman harikaydi . Bu gun Zehra ve Omer gercekten bir birini seven es kimi , gercek es demiyorum cunki onlar zaten gerec bi esler benim gozumde sonucta ayni derdi ayni siri paylasiyorlar ve bir cok daha boyle seyleri paylasiyorlar bu da onlara gercek es dedirtiyor bana. Evet iki bir birini seven es gibi odada ayseni mutlu etmek icin tatil planlari hazirliyorlar , bi seyleri paylasdilar , bir birlerini anladilar , Omer icin ne kadar boyuk bi ireliyis Zehranin fikrini sordu , bir birlerinin soylediklerine onem verdiler , Zehra Nihatin bilmesi gerkdigini soylediginde en cok Nihat aci ceker Ayseyi kayb etdiginde dedi Omerin aklina Zehranin oldugunu dusunduy gun geldi alina o gun cekdi aci geldi , bu askmidir? diye dusundu kiyamam ya ve Zehra Omeri kapidan gecirdi sirkete gederken Omerin hosuna getdi . Hele sirketde Tayfuna bizim zehranin arkadasi leylami diye sordu . Ah Omer ah Zehrayi benimsemissinde bunun farkina bide varsan sahane olacak . Insallah o gunleride goruruz .

  • Ah birde şu kapıdan uğurlarken güle güle, gelincede hoşgeldin deseler, sabah uyandıklarında günaydın yine yoktu.. Bunlar olmasa bile biz kelimesini kullandı Zehra güzel biz olmak biz diyebilmek çok daha önemliydi bunu başardı Zehra. Ömer de Zehra nın fikrini aldı baya ilerlediler çiftimiz maşallah.

 3. ESKİDEN ESKİ BÖLÜMLERİNE TEKRAR BAKIYORDUM BU ARALAR VASAT GİDİNCE BÖLÜMLER SENİN YORUMLAR TAT VERİYOR EMEGİNE SAGLIK.109. BÖLÜMDE BEGENDİGİM ÖMER DEMİR SAHNESİNİ GEÇİŞTİRMİŞTİN İKİ ARKADAŞ ARASINDAKİ KONUŞMALARI ÇOK GÜZEL BULUYORUM.HAL VE HAREKETLERİ İLE KENDİLERİNİ ELE VERİYORLAR. SİZİN YÜREGİNİZDEN DÖKÜLENLERİ MERAK ETMİŞTİM DOĞRUSU GÖRMEYİNCE ÜZÜLDÜM.ÖMERİN DUYGULARINI YAKALAYMANIZI İSTERDİM.HAYIRLI GÜNLER

 4. Asli hanim birde momkonse sayin comhor baskani bir siir okomosdo ( sen bizi halasiz birakma allahim) diye baslikli , biliyorsan ono yaz , tesekkor ederim

  • Bahsetmiş olduğunuz şiir Arif Nihat Asya’nın Dua şiiridir. Buyrun sizin için:)

   Dua
   Biz, kısık sesleriz.
   Minareleri Sen, ezansız bırakma Allah’ım

   Ya çağır şurada bal yapanlarını
   Ya kovansız bırakma Allah’ım

   Mahyasızdır minareler.
   Göğü de, Kehkeşansız bırakma Allah’ım

   Müslümanlıkla yoğrulan yurdu
   Müslümansız bırakma Allah’ım

   Bize güç ver.
   Cihad meydanını, Pehlivansız bırakma Allah’ım

   Kahraman bekleyen yığınlarını
   Kahramansız bırakma Allah’ım

   Bilelim hasma karşı koymasını
   Bizi cansız bırakma Allah’ım

   Yarının yollarında yılları da
   Ramazansız bırakma Allah’ım

   Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü
   Ya çobansız bırakma Allah’ım

   Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız
   Ve vatansız bırakma Allah’ım

   Müslümanlıkla yoğrulan yurdu
   Müslümansız bırakma Allah’ım

   Arif Nihat Asya

   Arkasından Amin.. Mehmet Akif Ersoy’un Ordunun Duası şiirinin son satırlarıdır. işte o satırlar..

   Amin desin hep birden yiğitler,
   “Allah’u Ekber” gökten şehitler.
   Amin Amin Allah’u Ekber

   • Bir daha tesekkorler, bizdede tafviz o maanadadir siirin veznini bilsen agir diyil ikinci siirde cok gozeldi birde yerinde deyilende ya bi konosmanin icinde deyilende cok tasirli olor cok motlo oldom tesekkor ederim

    • Rica ederim mutlu olmanıza sevindim:)

     şiirin içeriğini biliyorum, Marifetname kitabını okudum Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin, tasavvufi bir dil olduğu için burada bazı arkadaşlar okuduklarında, şiirdeki bazı kelimeleri anlamayabilir anlamında ağır demiştim. Yoksa içeriği çok güzel kısaca açıklamasını da yazmıştım şiirin başında.
     Konuşma arasında geçince bende etkilendim güzeldi.

    • Yüreğinize dokunmuşuz, incitmeden sevinç gözyaşları olmuştur inşallah.
     Allah ağlatmasın, hep güldürsün inşallah. Amin.

 5. Yine her zamnki gibi icten yoromlanmis bir analiz ama ben ibrahim hakkinin siirini cok begendim . Bo siiri sayin bas bakan yildirim tbmm de darbe arkasi okomosdo ve o zamandan arzolardim bir kere doymayi iyi ki yazmissin

  • Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin Tefvizname isimli şiiridir o..
   Burada paylaşayım da hepsini okuyun.

   Bu şiirde tefviz işleniyor. Tefviz, her şeyin Allah’ın takdiri ile olduğuna inanmak, işlerini Allah’ü tealaya havale etmek, Onu kendine vekil yapmak, Ona tevekkül edip güvenmek, Ondan gelene güzelce sabretmek demektir. Şiir biraz ağırdır. Okuyunca kelimelerin bazılarını anlamayan arkadaşlar olabilir. Benden kaynaklanan bir durum değil. şiir o şekilde yazılmış.

   Tefvizname
   Mevlam Neyler Neyler İse Güzel Eyler
   Hakk şerleri hayır eyler
   Zan etme ki gayr eyler
   Arif anı seyr eyler
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Sen Hakka tevekkül kıl
   Tefviz et ve rahat bul
   Sabır eyle ve razı ol
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler…

   Kalbin Ana berk eyle
   Tedbirini terk eyle
   Takdirini derk eyle
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Hallak-ı Rahim Oldur
   Rezzak-ı Kerim Oldur
   Fa’al-i Hakim Oldur
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler…

   Bil kadi-i hacatı
   Kıl Ana münacatı
   Terk eyle muradatı
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Bir işi murat etme
   Olduysa inat etme
   Haktandır o red etme
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Hep işleri faikdır
   Birbirine layıkdır
   Neylerse muvafıkdır
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Dilden gamı dur eyle
   Rabbinle huzur eyle
   Tefviz-i ümur eyle
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Sen adli zulüm sanma
   Teslim ol oda yanma
   Sabır et sakın usanma
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Deme şu niçin şöyle
   Yerincedir ol öyle
   Bak sonuna sabır eyle
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Hiç kimseye hor bakma
   İncitme gönül yıkma
   Sen nefsine yan çıkma
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Mü’min işi renk olmaz
   Akıl huyu cenk olmaz
   Arif dili tenk olmaz
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Hoş sabr-ı cemilimdir
   Takdir-i kefîlimdir
   Allah kim vekilimdir
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Her dilde Onun adı
   Her canda Onun yadı
   Her kuladır imdadı
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Naçar kalacak yerde
   Nagah açar ol perde
   Derman eder ol derde
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Her kuluna her anda
   kah kahrı kah ihsanda
   Her anda O bir şanda
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Kah kalbini boş eyler
   Kah gönlünü hoş eyler
   Kah aşkına düş eyler
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Az ye az uyu az iç
   Ten mezbelesinden geç
   Dil gülşenine gel göç
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Bu naz ile yorulma
   Nefsinle dahi kalma
   Kalbinden ırak olma
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Geçmişle geri kalma
   Müstakbele hem dalma
   Hal ile dahi olma
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Her dem Onu zikr eyle
   Zeyrekliği koy şöyle
   Hayran-ı Hak ol söyle
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Gel hayrete dal bir yol
   Kendin unut Onu bul
   Koy gafleti hazır ol
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Her sözde nasihat var
   Her nesnede zinet var
   Her işte ganimet var
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Hep remz ü işarettir
   Hep gamz ü beşaretdir
   Hep ayn-ı inayetdir
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Her söyleyeni dinle
   Ol söyleteni anla
   Hoş eyle kabul canla
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Bil elsine-i halkı
   Aklam-ı Hak ey Hakkı
   Öğren edeb ü hulku
   Mevla görelim neyler
   Neylerse güzel eyler

   Vallahi güzel etmiş
   Billahi güzel etmiş
   Tallahi güzel etmiş
   Allah görelim netmiş
   Netmişse güzel etmiş
   Erzurumlu İbrahim Hakkı