Adını Sen Koy 109. Bölüm Analizi 16 Şubat Yorumları

Burak 16 Şub 2017 Adını Sen Koy  0

“Elbet Bizde Biliriz Lafı En İnceden Dokundurup, İçini Acıtmasını. Lakin Kıyılıyoruz Ama, Kıyamıyoruz Sevdiklerimize İşte…” Harfler yetmedi anlaşılmama, bari hal’ den anla…
Hz. Mevlana
Ömer ve Zehra ofiste konuşuyorlardı. Konuştukları konu, Ayşe’nin hastalığını öğrenmesini söylüyordu ki Zehra Ömer’e, Nihat girdi odaya ve Ayşe neyi öğrenmeli? dedi.

Ömer de Zehra da sustular verecek cevapları, söyleyecek sözleri yoktu her  ikisinin de Nihat’a…Telefonu çaldı Zehra’nın arayan Yasemindi babası için çok korkmuş olduğu için ablasını çağırdı, babam çok kötü biran önce gel dedi ablasına Yasemin.

Ömer ve Zehra birlikte mahalleye gidiyorlar Zehra’nın babası için. Ve gitmeden önce masasında unuttuğu Ayşe’nin sağlık dosyasını Demir buldu ve Ömer’i aradı dosya bende haberin olsun dedi.

Zehra ve Ömer arabada mahalleye giderken yolda Ömer Zehra’ya o kadar iyi davrandı ki, Zehra bu duruma biraz şaşırsa da hoşuna gitti. Ömer babasının bir hastalığı olup olmadığını sordu geçmiş olsun dedi. Bunları söylerken sesi öyle sakinleştirici idi ki, Zehra Ömer ile konuşurken rahatladı.

Salim amcayı darp eden adamlar hakkında hiçbir bilgi vermedi, Yasemin’e ve Koray’a Salim amca. Başım döndü düşünce böyle oldum dedi kızı üzülmesin diye. Eve geçtiler, Salim amca Yasemin’i ilaç alması için eczaneye gönderdiğinde Koray’a yalnız kaldıklarında dükkanda neler olduğunu anlattı. Koray da Salim amca ya bunu yapanların babası olduğunu anladı. Salim amca Koray dan bunları kızlara anlatma üzülmesinler dedi.

Cevriye halanın o hiç gelmek bilmeyen pazartesi diyetine hazırlık dönemi, börek yiyor mutfakta löpür löpür, diyet psikolojisine gireceğim diye bunalıma girmişim diyor Nazan’ın sözlerinden dolayı.. Şey Cevriye hala ben sana bir şey söyleyebilir miyim? Bak söylüyorum, sakın darılmaca gücenmece yok tamam mı? Sen diyet falan yapamazsın, zorlama istersen kendini ha ne dersin?  Diyet yapacağım diye daha çok kilo alıyorsun haberin yok.. Ben bunu der kaçarım şimdi sen beni arkamdan kovalarsın nemelazım ben dedim kaçtım, aman dur yavaş ye boğulacaksın dikkat et 😀 Sana kolay gelsin hiç başlayamadığın diyetinde..

Mahalleye arabayla geldiklerinde Ömer, Zehra ya yapabileceğim bir şey varsa dedi. Zehra kabul etmedi. Ömer, yalnız kalma yine de ben yanında ol… dedi ve kaldı kilitlendi Ömer. Canımsın sen Ömer, o kadar iyi yüreklisin sen…( İşte senin yaşadıkların seni dışarıdan sert görünmene neden olmuş. ) Ben seni burada bekliyorum bir şeye ihtiyacın olursa dedi ve Zehra herşey yolunda gibi sen bekleme istersen işinden olma dedi.

Arabadan inen Zehra eve girerken Ömer’e baktı, Ömer de ona.. bu kaç oldu Ömer? Daha öncede annesi için eve bırakmış ve böyle bakışmıştınız siz. Ben merak ediyorum siz ikiniz yanyana o eve birlikte eş olarak ne zaman gireceksiniz? Buna daha var biliyorum da işte sormak geldi içimden.

Ömer araba da beklerken, Yasemin ilaçları almış geliyordu onu gördü Ömer ve tanıdı Yasemin’i ve Koray ile konuştuklarını gördü.

Hilmi bey Alev’i aradı ormanda buluştular. Alev ihale dosyasının kopyasını Hilmi ye verdi. Ava giderken av olacaksın Alev haberin yok. Hilmi’nin sözleri çok enterasandı Alev’i kullandığını açık açık söyledi tabi bunları Alev duymadı. Hilmi Yılmaz’ın sözleri; Bu dünya da ya av olacaksın yada avcı. Ama asla avcıya avı getiren köpek olmayacaksın.

Koray babasının çalıştığı yere gitti. Salim amcaya olanlar yüzünden hesap sordu. Bir kere de doğruyu söyle ben yaptım de, dedi ve beni o mahalleden çıkaramayacaksın, o adamlarına söyle ustamdan uzak dursunlar, o adam varya benim babam, onun kılına zarar  gelsin ben sana yapacaklarımı biliyorum dedi ve gitti Koray.. Babası o gittikten sonra, adamlarını aradı ne yaptınız dedi ve Koray dan için asıl ben size ne yapacağımı biliyorum dedi. Mafyamı senin baban Koray?

Ömer, Zehra yı aradı nasılsın ? Baban nasıl oldu? Benim yapabileceğim bir şey varmı? Doktor göndereyim mi? Dedi. Bir şey lazım olursa ara, geçmiş olsun dedi. Düşünceli Ömercim benim. Kendi baban geldi değilmi aklına sende yaşadın şuan Zehra’nın yaşadıklarını ama kimse bilmiyor bunu ve sen ondan böylesin. Annesi gittiğinde de Zehra’nın yanındaydın.Şimdi de yanındasın.

Ofise döndüğünde Demir ile konuştu Ömer. Kardeşinin sağlık dosyasını aldı. Demir, Leyla Zehra yı zor durumda bırakacak bir şey yapmaz dedi.

Ömer Zehra aramayınca babasına bir şey mi oldu acaba diye düşündü ve mesaj attı herşey yolunda mı diye? Geri cevap yazmayan Zehra yı aradı Ömer, o kadar nayif konuştu ki, Zehra’yı çok iyi anlıyordu Ömer çocukluğunda yaşamıştı o bütün bunları. Aşinaydı Ömer Zehra’nın yaşadıklarına. Tıpkı annesi gittiğinde hissettiği acıya aşina olduğu gibi.

Ayşe hala yüzüğü bulamadı. Odasında yüzüğü ararken, eski not tuttuğu defteri buldu. Kızı dünyaya geldiği zamanlar yazdıklarını okudu. Bırakmış yazmayı şimdi bu yazdıklarını görünce yeniden başlayacakmış bütün bunları Müzeyyen hanıma anlatıyordu ve Zehra kapıda konuşmalarını duydu. Üzülerek ve ağlayarak içinden herşeyi öğrenmen gerek dedi.

Demir’in odasına giden Leyla’yı telefonla aradılar ve Leyla telefonda konuşup akşam ki Demir ile olan programını iptal edince arayanın Tayfun olduğunu düşündü ve sordu, Tayfun muydu? Diye Leylada arkadaşı Nergis’in aradığını nişanlısından ayrıldı konuşmak istiyor dedi gitti. Demir de kendine kızdı. Durumu düzeltmek içinde aldığı ama veremediği yüzüğü aldı Leyla’nın odasındaki masanın çekmecesine bir not ile bıraktı bakalım Leyla bulduğunda neler olacak?

Beton da Mehtap’a aşık, uzun zamanda yazı yazmamış Mehtap’a sosyal medyadan.. Betona Mehtap da aşık da Beton olduğunu bilmeden?

Zehra odasında Ayşe’yi düşünüp ağlarken Ömer geldi ve bir an Zehra’nın babasına bir şey olduğunu düşündü. Sordu babanla ilgili kötü bir haber mi aldın diye? Zehra da yok deyince neden ağladın diye sordu Ömer.

Zehra, en başından bilseydim dedi ve geçmişe gitti, bu evliliğin nasıl başladığını, neden 6 ay diye sormadım? Dedi. Ama şimdi anlıyorum. Ömer olan oldu düşünme artık bunları dedi. Zehra da ne yapayım ? Sen hiçbir şey yokmuş gibi davranabilirsin ama ben yapamıyorum işte dedi.

Ömer, ben mecburdum kardeşimin mutluluğu için dese de.. Zehra; hayır mecbur değilsin, Ayşe’ye her şeyi söyleyebilirsin dedi. Ömer de, aylardır neler yaşadığımla ilgili bir fikrin varmı? Kardeşim benim gözlerimin önünde.. ( ölüyor diyemedi dili varmadı söylemeye )

Zehra, ağlayarak ben kendimi senin yerine koyuyorum da, söyleyebilirmiydim?  Diye.

Sorduğun o soruyu ben sana soruyorum Zehra, sen söyleyebilirmiydin bunu Yasemin’e ? sen cevap ver? Sonra Ömer’e bu kadar yüklen söyle diye.

Toprak gibi sessiz olduğum an bil ki şimşek gibi gökte gürlüyor feryadım.. Mevlana

Ömer daha fazla dayanamadı ve yeter sus daha fazla duymak istemiyorum diyerek Zehra’yı susturdu. Ve ekledi, kararını ver ya benimle bu sırrı saklarsın, yada dedi sustu ve odadan çıktı.

Şunu iyi bil ki; eğer gönlün sırlarına mezar olursa muradın çabucak hasıl olur. Mevlana

Çalışma odasında olan Ömer’in yanına giden Zehra, beni son kez dinlemeni istiyorum dedi ve konuşmaya başladı. Ömer de onu sessizce sözü bitene kadar dinledi. Ve Nihat geldi o geldiğinde konuşması bitmişti Zehra’nın. İkisini birlikte bulduğu için söyleyin bakalım Ayşe neyi öğrenmesi gerekiyor? O benim karım, bilmem lazım dedi. Ömer de önce Ayşe ile konuşmam lazım dedi ve Ayşe geldi. Ne konuşacaksın abi ne oldu ? dedi ve bitti.

Eh hadi Ömer cevap ver bakalım, kardeşine ne anlatacaksın? bu durumdan onu üzmeden nasıl çıkacaksın?

Hz. Mevlana der ki: “Kaderimi ben seçmedim. Rabbim ikram etti. Elhamdülillah. İyiyim desem yalan olur, kötüyüm desem inancıma dokunur. En iyisi şükre vurayım dilimi, belki o zaman kalbim kurtulur. Duam belli, duyan belli, Gerisi takdiri ilahi…” 

Kalp sırrına erenler neler yapar bilir misin?
Kızmazlar, küsmezler
Kırmazlar, kırılmazlar
Her şeyde bir güzellik bulurlar
Hiçbir şeyi insanoğlundan bilmezler;
Rabb’inden bilirler.
Her şeyi O’ndan umar, O’ndan beklerler.
Ve susarlar!

Susarak konuşurlar

Mevlana

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Adını Sen Koy 109. Bölüm Analizi 16 Şubat Yorumları” üzerine 8 yorum

 1. Vefa dedi ki:

  Ülker birtanem niye yoksun.İyice merak etdim yaa.Lütfen okursan cevap yaz.Ablam merak etdim.Sen hiç bu kadar uzun zaman burdan ayrı kalmazdın.Beni biliyorsun malum çocuk))

 2. aslı dedi ki:

  Ah Zehra Ah, Ömer’e söylediklerini Nihat’a gelince söyleyemiyorsun değilmi, hem gözlerini kaçırıyorsun, hemde kendini kapatıyorsun dış dünyaya.. Oysa Nihat bütün açıklığı ile karşınızda sizi dinlemek istiyor ken sen kaçıyorsun Zehra. resimde öylesin çünkü, Ömer ise temkinli gözlerini Nihattan kaçırmıyor ancak onunda eli kitli gibi resimde konuşmayacak konuşsa da Ömer, Ayşe’nin hastalığını bu 3 lü karede yapmayacak. resim öyle söylüyor çünkü.

 3. Aylin dedi ki:

  Benim Zehradan gormek isdedigim butdu , bolumun sonunda Omerle konustuklari , kendini cok iyi ifade etdi ,biz ayseye destek olacagiz biz hep onun yaninda olacagiz dedi onu sevgiyle iyilesdirecegiz dedi . Opmer sanki rahatladi gibi , Omerin bunlari duymaya ihtiyaci vardi bunca zaman . Sanki Pomeri Bunca zaman ezen yukun Diyer yarsini Zehra aldi ciyinleriner Ve Omer dik durdu biraz . Iknada oldu Zehranin soylediklerine . Dusenceli Omer kiymadi karisina pesinden getdi . Insan sadece deyer verdigi icin endiselenir . Zehra Omer icin cok deyerleridir . Zehrada artik kendini yalniz his etmiyor , telefonda babasina biz geliyoruz dedi , artik biz dedigine gore Omeri kendine yakin buluyor .Aysenin okuduklari anilari cok duyqusaldi , senarist insaf ya gozumuzde yas kalmadi , bari bu yaslar icin Ayseni iylesdir.

  1. Aylin dedi ki:

   Ya arkadaslar kusura bakmayin yorumu hizli yazdigim icin , bazi harifleri yalnis yazmisim malim isde oluyorum cabuk yazib ise doniyorum .

   1. aslı dedi ki:

    kolay gelsin birtanem güzel düşüncelerini paylaştığın için anlaşılıyor yazdıkların merak etme 🙂
    Seninde dediğin gibi, Zehra Ömer’e ismi ile hitap etmese de ismini söylemese bile, artık biz diyebiliyor.bu çok önemli bir ilişkide biz diyebilmek. Bunun farkına varmış olmaları güzel. Ayrıca Ömer de yalnız kalma ben yanında olayım diyecekti ki yarım kaldı, dilinde yarım kalsada gönlünde tamamdı o kelime, o yüzden baya ilerleme kaydetti çiftimiz.

    1. Aylin dedi ki:

     Tesekkurler canim benim

 4. Ir dedi ki:

  Hem bolom gozdi hem analiz gozeldi . Omerin dertli ve hozonlo kalbinin ve dik dorosonon evezin allah zehra gibi bir arkads yolona cikarmakla vermis . Bir insan her kadar goclode olsada, bir tek basina yarim kalmaktadir , o yozden kader bir es icad etmisdir ama onon kinarinda bir kalbi temiz ve fedakar ve sevdiyinin ogronda canindan can koyan bir esi ve arkadasi olorsa o zaman o insan tamamlanir . Bir zaman bir sey dosonmekde ve zorloklari asmakda zorlananda ona fikir yorotor ve akil yardimi edir . Zehra aysenin oyrenmesinin onemini ham bir arkadas olarak hem bir kadin cinsi olarak daha yakindan his ede bilir ama omerde o his olmadigindan tabi dozgon karar verememisdir . Ben ozon zaman once her seyin hem ayseye hem zehranin aylesine soylemesini yazdim ve bazi arkadaslar onayladi . Yok demeni bilmek boyok bir maharetdir o comleden evet demeni bilmek ama gerek zamaninda soyliyesin . Korko insanin en aciz hoyodor her seyden korkmak ve ostono ortmek ileride yanlis neticelere gotoror insani bi bakiyorson zaman gecmis ve sen ne kadar ozolmosson kocalmissin . Olom bir hakiketdir yasliya , gence, fakire, zengine, hastaya, saglikliya ayid olan bir sey deyil cok genc hec bir hastaligi olmadan donyasini deyisir ama hastada var ozon zaman yasiyor ama tabi motlo yasamak onemli , kisada olsa ve o kisaligi bilsende motlologon yolono tapmak gerek . Her halde kisa yada ozon olmeliyiz

  1. aslı dedi ki:

   Ir, güzel vede doğru yazmışsın ölüm hakkında yazdıklarına katılıyorum, ölüm bir hakikat, doğmak gibi ölmekte bir gerçek. Hepimiz bir gün öleceğiz, ancak bunu birtek Allah biliyor ne zaman nerede nasıl öleceğimizi?..
   Biz bilmiyoruz beş dakika sonra başımıza ne geleceğini?
   Nice hastalar varki sağlıklı yaşıyor, nice sağlıklı insanlar artık aramızda değil. İnşallah Ayşe iyileşir umut olur nice hastalara evet bu bir dizi ancak umut hep var olmalı hem dizide hemde gerçek hayatta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir