Adını Sen Koy 108. Bölüm Analizi 15 Şubat Yorumları

Burak 15 Şub 2017 Adını Sen Koy  0

Allah’tan Ümit Kesilmez. Umutsuzluk yok, dua var. Acele etmek yok, sabretmek var. İmkansız diye bir şey yok, çünkü Allah var.
Belki bir dua,
Çokça dua,
Kalpten edilmiş bir dua
Her şeyi değiştirir bilemezsin.

Çaresizliği de yaratan O, Çareyi de yaratan O, Mutluluğu da yaratan O, Mutsuzluğu da yaratan O, Kalk, silkelen, kendine gel! Umutsuzluğa sarılma, umutsuzluk şeytandandır! Ümit etmek Allah’tandır!
Ümit var ol, hayrı iste, korkma, yürü. Bak göreceksin ne kapılar açılacak! Mevlana.

Zehra Ömer ile Ayşe’nin durumu ile ilgili konuşmakta kararlıydı odada Ömer’i bekledi gelene kadar ve Ömer geldiğinde Ayşe’nin hastalığının Ayşe’ye mutlaka söylenmesi gerek, bilirse mücadele edebilir dedi.  Ömer karşı çıktı, yapacak hiçbir şey yok dedi. Zehra da güzel söyledi; ya varsa? Allah dan başka kim bilebilir ki bunu dese de Zehra.

Ömer buna karşı çıktı. kardeşi Ayşe’yi o tanıyordu, biliyordu, daha önce bu hastalığı atlatmıştı Ayşe ve o süreçte abisi olarak yanında olan hep Ömerdi ve biliyordu Ayşe’nin ruh halini bunu bildiği içinde söylemek, yeniden Ayşe’yi üzmek, o kötü günleri ona hatırlatmak ve yeniden yaşatmak istemiyordu Ömer. Ömer kendi açısından haklıydı çünkü, kardeşi Ayşe’yi tanıyordu Ömer.

Zehra ise kendi açısından bakıyordu olaya, Ayşe daha önce bu hastalığı atlattığı için yeniden atlatır düşüncesindeydi ancak bilmediği bir şey vardı Zehra’nın o anlarda Ayşe’nin yanında olmadığı için ne kadar üzüldüğünü, yıprandığını, canının yandığını bilmiyordu Zehra.

Allah der ki;

Kimi benden çok seversen onu senden alırım ve ekler; 

Onsuz yaşayamam deme, seni onsuz da yaşatırım ve mevsim geçer, 

Gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar,

Canından saydığın yar bile bir gün el olur… 

Aklın şaşar, dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dost olur, 

Öyle garip bir dünya. Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur… 

Düşmem dersin düşersin, Şaşmam dersin şaşarsın. En garibi de budur ya, 

Öldüm der durur,  yine de yaşarsın. Mevlana

İnsan hayatında öyle anlar yaşar ki, bunu anlatmak istediğindeyse anlatamaz, bunu kelimelere dökemez çünkü; kelimeler yetmez. Bir yerden başlamak ister, anlatmak ister ama olmaz. Kelimeler yetersiz kalır. Kelimeler boğazında düğümlenir. Yutkunmakta bile zorlanır. Nefes almakta da.. Dil susar, göz konuşur. Ömer’de susmayı ve ellerini sıkı sıkı sıkarak anlatmak isteyipde anlatamadıklarını dile getiriyor ve Zehra dan kaçıyordu. Çünkü Ömer yaşamıştı bu zor süreci ve yeniden sil baştan aynı acıları yaşamak düşüncesi onu üzüyordu. Onu üzdüğü gibi Ayşe’yide üzeceğini bildiği için, bunu hastalığının geri geldiğini Ayşe’ye söylemeyi istemiyordu Ömer.

Ömer ne kadar haklı olduğunu Ayşe’nin kızı ile uyuması ondan ayrılmak istememesi açıkça gösteriyordu. Anneydi o.

Zehra geceyi atlatmış olsa da sabah söylemekte kararlı, Zehra Ayşe’nin bilmesini istediğini dile getiriyordu Ömer’e ve Ömer de Ayşe bilmeyecek dedi kestirdi attı.

Ayşe Cevriye hala’nın ona verdiği aile yadigarı yüzüğü kaybetti bulamıyor, bulmasında Zehra yardımcı olmaya çalıştı.

Zehra Ömer’in kahvaltıya iniyoruz gelmiyormusun? sorusuna hayır dedi ve gitmedi kahvaltı sofrasına. Sebebi ise, bu haldeyken hiçbirşey yokmuş gibi Ayşe‘nin yüzüne nasıl bakacakmış Zehra. Öylece durup seyredemezmiş. Söyleyiptemi seyredeceksin Zehra. Senin ağzından çıkanı kulağın duyuyormu Zehra.?

Ömer, Zehra’ya peki öğrendiğinde nasıl sarsılacak? Yaşayacağı şok, üzüntü, hastalığını nasıl etkileyeceği gibi bir fikrin var mı?

Hadi ver Ömer ‘in sorularına cevapları, hadi Zehra? Susuyorsun verecek cevabın yok, birde Ömer geliyormusun? dediğinde, bu halde gelemem diyorsun. Hiç kusura bakma Zehra ama sen bu hastalığı bedeninde yaşamadığın halde bu haldeysen, bu kadar üzülüyor, canın yanıyorsa, Ayşe ne yapsın? O birebir bedeninde yaşıyor bu hastalığı önceden bilerekti, şimdi ise bilmeyerek ama yaşıyor Ayşe Zehra. Ömer haklı sorduğu sorulara sen cevap ver verebiliyorsan ondan sonra çık Ayşen’in karşısına söyle söyleyebilirsen? söyleyemezsin. Çünkü, bu öyle kolay söylenebilecek bir durum değil Zehra.

Düşüncen konuşmana, Konuşman hareketine ,
Hareketin kaderine yansır. Güzel düşün, Güzel yaşa! Mevlana.

Zehra, Ömer ile konuşmak için çalışma odasına gitti orada olan Ömer ile kendini odaya kilitledi konuşmak ve illa Ayşe’nin hastalığını Ayşe’ye söylemelisin diye ısrar etti. Ve geçmişte bunu bana kaçkez yaptın biliyorsun değil mi dedi?

İki inatçı keçi sanki köprüde ortada buluşmuşlarda inatlaşır gibi; Zehra, Ayşe hastalığını bilecek. Ömer, yok Ayşe hastalığını bilmeyecek kafa kafaya vurur gibi tartışıyorlar.

Ayşe de Cevriye haladan kaçıyor yüzüğü kaybettiği için hemen abisinin yanına çalışma odasına gitti. Kapı kilitliydi Zehra şimdi olmaz, böyle öğrenmemeli dedi açtı kapıyı.
Demir, Leyla için çok güzel bir şey yaptı. Nedim Bey ile konuşarak oradan kendi şirketine transfer ettirdi Demir ve ona özel bir oda hazırladı. Leyla geldiğinde şirketteki odası hazırdı. Demir içinden bundan sonra hep gözümün önünde olacaksın dedi. Leyla’yı seven Demir işte ne yapsa yeri seviyor adam aşık.

Zehra Ayşe ile kaybolan yüzüğü arıyor, aradığı yerde durup durup Ayşe’ye bakıyor ona üzülüyor, tabi Ayşe de Zehra daki bu farklı bakışları hissediyor. Ömer de Zehra Ayşe ye bir şey söyler korkusunu endişesini yaşıyor.

Ömer, Zehra ile yalnız kaldığı an; eğer söyleyeceklerinden dolayı Ayşe’ye bir zarar gelirse, bunun tek sorumlusu sen olursun, istersen bir düşün? Böyle bir şeye sebep olmak istermisin?  dedi.

Ömer’in bu sözlerini Zehra, Ayşeye tam söyleyecekken hatırladı ve söylemekten vazgeçti. Ömer’in yanına şirkete kaçar gibi gitti.

Ne oldu Zehra? Öyle kolay değilmiş söylemek, öyle değilmi Zehra? ( Öyle kolay olsaydı…)

Ya Ümitsizsiniz Ya da Ümit Sizsiniz Ya Çaresizsiniz Ya da Çare Sizsiniz.

Umutsuzluk yok, dua var. Acele etmek yok, sabretmek var. İmkansız diye bir şey yok, çünkü Allah var.

Alev şirkette Leyla’yı gördü ve Demir’e sorduğunda Demir Alev’e gerekenleri söyledi ve haddini bildirdi. Alev dört taraftan sarıldı şirkette.. Nihat, Leyla, Demir ve Ömer hadi Alev etrafın sarıldı kaç bakalım nereye kaçacaksan yaptıkların bir bir ortaya çıkacak az kaldı Alev.

Koray’ın babası Fikret bey, Koray’ın peşine adamlarını takmış ve Yasemin ile resmini görünce Fikret bey Salim amcaya  kızını oğluma yamamak ne demekmiş gösterin dedi.

Koray, Salim usta ile birlikte o gittikten sonra Fikret’in adamları geldi ve hem dükkana hemde Salim amcaya zarar verdi. Yasemin babasına yemek götürdüğünde babasını yerde yatarken görünce çok korktu.

Ömer şirkette ve Demir ile konuşuyorlar. Ömer Leyla’nın şirkette çalıştığını öğrendi. Alev ile Leyla aynı yerde çok tehlikeli deyince, Demir; Alev sınırlarını bilmeli, nerede durması gerektiğini bilecek dedi.

Ömer Zehra’nın Ayşe’ye hastalığını söyleyecek dedi. Demir, Zehra bunu yapmaz, hiç ona göre bir hareket olmaz dedi en azından sen yokken bunu yapmaz dedi.

Sen söyle, sen söyleyecekmisin Ayşe’ye hastalığını? Sorusuna Ömer nasıl söylerim doktorun neler söylediğini biliyorsun dedi. Zehra şirkete gelmiş Ömer ile konuşmak istiyor sekreteri Ömer’i aradı Zehra’nın geldiğini söyledi. Ömer, Zehra ile konuşmak istemediği için toplantısı var deyin dedi. Demir neden böyle yaptın deyince? Ömer, onun neden geldiğini biliyorum ve onun söyleyeceklerini kaldırabilecek durumda değilim dedi.

Ey dilim Sen Benim hem servetimsin hem felaketim.. Beni bahtiyar edende sensin, Berbat eden de.. Mevlana.

Zehra, Ömer’in ofisinde; Eğer istersem Ayşe’ye gerçeği söyleyebilirim. Ama bunu ona sen söylemelisin. Bak bunu öğrenmesi değil, bunu benden öğrenmesi yıkar. Çünkü sana çok güveniyor. Şu hayatta tek dayandığı, en çok güvendiği insanı kaybederse ne hisseder sence? Nasıl canı yanar? Nasıl incinir? Bunu göremiyormusun? Ona yardım et dedi Zehra ve Ömer hep yürüdü o küçücük odada sessizce.

Sonra Ömer oturdu ve sordu Zehraya; neden anlamak istemiyorsun? Eğer Ayşe gerçekleri öğrenirse yıkılır. Belki herşey daha da hızlı olacak, ben bunu kendime söyleyemezken, Ayşe’ye nasıl söyleyeceğim. ? Dedi Ömer.

Zehra da, Ayşe’yi düşün diye başladı söze  sevdiklerine gönlünce veda edecek, kocasına, çocuğuna, abisine, bütün sevdiklerine veda edecek. Çocuğu ile yapmak istediği şeyler vardır bu onun hakkı değil mi? Sadece bu yüzden bile olsa Ayşe gerçeği öğrenmeli dedi ve Nihat geldi.

Ah Zehra sen neler söylüyorsun böyle, Ayşe ölmedi hala hayatta ayakta, iyi. Doktorlar ne söylerse söylesin, Doktorlardan büyük Allah var yukarıda ve onu sevenlerinin yaptığı dualar var, belki 6 ayın sonunda ölmez Ayşe? bunu Allah’tan başkası bilemez.

Evet ölüm var doğmak gibi ölmek de bir gerçek. Acıda olsa bu hayatın bir gerçeği. Her gece yattığımda yastığımın altında olan gerçek. Kaçışımız yok, ancak bir insan ne zaman öleceğini bilirse bunu bilerek yaşayamaz. Yaşayacak olsaydı insan, Allah herkesin öleceği günü kendisine söyler ve herkes ona göre yaşardı buna yaşamak denirse tabi.  Allah buna müsaade etmezken sen nasıl istersin böyle bir şeyi Ömer den?

 

Dikkat Edin

Söylediklerinize dikkat edin, Düşüncelere dönüşür…

Düşüncelerinize dikkat edin, Duygularınıza dönüşür…

Duygularınıza dikkat edin, Davranışlarınıza dönüşür…

Davranışlarınıza dikkat edin, Alışkanlıklarınıza dönüşür…

Alışkanlıklarınıza dikkat edin, Değerlerinize dönüşür…

Değerlerinize dikkat edin, Karakterinize dönüşür…

Karakterinize dikkat edin Kaderinize dönüşür.

Mahatma Gandhi.

masum 3 eylül
Masum 165. Bölüm Özeti 3 Eylül 2020 Urmila’nın Hayalleri
masum 161. bölüm özeti
Masum 161. Bölüm Özeti 30 Ağustos 2020 Gopi Zorlanıyor
masum 29 ağustos
Masum 160. Bölüm Özeti 29 Ağustos 2020 Süper İkili
masum 157. bölüm özeti
Masum 157. Bölüm Özeti 26 Ağustos 2020 Urmila Evleniyor mu?

“Adını Sen Koy 108. Bölüm Analizi 15 Şubat Yorumları” üzerine 10 yorum

 1. Ir dedi ki:

  Yoromlar cikmiyur ben olkeri tebrik ettim ama cikmadi hem aysenin oyrenmesini yuromladim cikmadi

 2. aslı dedi ki:

  Resimde Nihat Ömer’e kızıyor ve ondan bir açıklama istiyor gibi, Ömer neler söyleyecek bakalım. Alevde her zamanki gibi Hilmi Yılmaz ile plan program peşinde..

 3. Ir dedi ki:

  Olkerin dogom gono kotlo olson nece senelere. Ama oki kaldi aysenin hastaligina donya capinda meshor olan insanlarin cogo hastaligini bilir ve mocadile edir mesela bizim olkede boyok mosigi hocasi var ozi oz tedavisiyle haricde mesgol olmos simdi yasiyor ve neceleri de oyle bono bir felakete donosdormeye gerek yok ama ayse konosonda iyimi olor kotomo olor bir pesikologi doktorona sorsonlar onlar bo islerde ozman.

 4. cinare dedi ki:

  men de seni tebrik edirem Tayli Ulkerimiz en onemlisi bilirsenmi nedi bu heyatda canimizin sag olmasi agri acidan uzaq olmasi sene de bu iki weyi arzu edirem canin sag olsun bu neye desen deyer opdum

 5. cinare dedi ki:

  kizlar duyduklarima inanmadim ya cok uzuldum sevmesem de yenerin olmeyine onun yerine Alev olseydi cok iyi olurdu wu Mehtapa da bak ya sen yapdi yine yapacakini wu Sinanda kotu rolu var kaliba Hadi Zehra iw bawina Omeri verme ayaka

 6. Azəri qızı dedi ki:

  Salam Ülkərcim məndə səni təbrik edirəm böyük qız olasan sənə həyatda xoşbəxt olmağı diləyirəm öpdüm♡♡

 7. Aylin dedi ki:

  Su an saatler 00:43 gosteriyor azerbaycanda biz 16 subata gecmis bulunuyoruz . Ulkercim canim benim senin doqum gunun kutlu olsun nice guzel senelere insallah.. Bu yeni yasinda tum dileklerinin kabul olmasini dilerim Iyiki dogmussun Iyiki varsin Sitemizi neselendiriyorsun

  1. Resul ŞANLI dedi ki:

   iyi ki doğdun iyiki seni tanıdık.

   1. aslı dedi ki:

    Seni seviyoruz Ülkercim, doğum günün kutlu olsun tatlı Ülkerim benim..
    Yüreği güzel, kendi güzel, tatlı dillim her günün bir önceki günden daha güzel olacak şekilde geçsin inşallah.. İyi ki bu site var olmuş, iyi ki dizimiz yayınlanmış bizde senin gibi tatlımı tatlı ülkerimizi tanıdık iyi ki varsın. Doğum günün kutlu olsun canım benim, hem sarıldım sana hemde yanaklarından öptüm 🙂

 8. Aylin dedi ki:

  Gunun sozu Omer ” ben bunu daha kendime soyliyemezken , Ayseye nasil soylerim ” Zehra Omer hakli bunu nasil soylemek olur , sen oleceksin , tamam Zehra kendince hakli olani dusunuyor . Ama bunca zaman Ayseyle bir evde yasamasina ramen sanki aysenin ruh halini oyrenememis . Ilk defa ayse direncli olmus belki ama bu ikinci defada hayata sikica tutunacaqi anlamina gelmiyor ki . Bak simdi gelecekle ilgili hayaler kuruyor , ama bu gercegi bilirse , o hayaleri kuruken bide dusunecek ben olecegim , butun bunlar onu cok kotu etkiler . Zehranin bi cozum yolu aramasi iyide , ayseyi bu kadar dusunmesi iyide , ama olecek adamdan cok onun yakinlari daha cok aci ceker ve Omerin acisi tarif edilemez ustelik cocuk ken annesi tarafindan terk edilmis bi cocuk , babasini kay eden ve babasinin emanet etdiyi kiz kardesi . Heyatda tek kan bagi olan birini kayb etmek hic bir aciyla esit tutulamaz . Bu yuzden Zehra Omerin acisini desmek yerine onu tesseli etse ne guzel olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir