Adını Sen Koy 104. Bölüm Analizi 9 şubat Yorumları

Sen gönlümün yüküsün, omzumun değil.. Sen canıma yarasın, tenime değil.. Yürekte taşınan sırta ağır mı gelir?… MEVLANA
Ömer Zehra’yı tanıyor.
İnsanları tanımak, denizleri bardak bardak boşaltmaktan daha zordur.
Ömer ve Zehra tam konuşacaklardı ki, Salim amca erkenden eve geldi. Tabi bizim Ömer hemen Zehra’nın da yardımıyla saklandı. Yakalanmamalıydı Salim amcaya, elinde elması ayağı terliksiz girdi Zehra’nın gösterdiği odaya.

Zehra da babası ile ilgilenirken Ömer’in ayakkabısını görmesin diye çok çabaladı, bu çabası sonuç verdi Salim amca ne Ömer’i nede ayakkabısını görmedi.

Ömercik, Zehra’nın odasında ve baştan aşağıya baktı kendine şöyle bir, ben neredeyim ne haldeyim diye.   Özündesin Ömer bey, evde terlik giyilmez aslı budur, Zehra sana bunu gösterdi, ayakkabı dışarıda giyilir. İçeride terlik.

Zehra, babasının Yasin kitabını istediğinde Ömer, babasına yakalanmasın diye kırk takla attı ve odaya kitabı almaya gittiğinde, odada küçük çocuklar gibi Ömer ile atışıyor. Görülmeye değer sahnelerdi. Zehra ne zaman Ömer’i odadan çıkarmak istese hep bir engel ile karşılaştı ve Ömer odaya tekrar girmeye mecbur oldu. İlk Ömer’in telefonu çaldı, Zehra sessize al diye uyardı. Sessiz ol beni bekle dediğinde Ömer emredersiniz dedi sessizce. Çok tatlılardı.

Yasemin geldi. Sınavından bahsetti, Ömer odada içeride konuşulanları duydu. Salim amcanın Yasemin’e ablanı okutamadık kızım, sen elindeki bu fırsatı iyi değerlendirmelisin dediğini duydu. Zehra’nın üniversiteye gidemediğini, çocukluğundan beri hep fedakarlık yaptığını, hala çalışıp borçlarını ödediğini öğrendi Ömer. Şifalı bitkiler kitabını gördü ve şifalı çayları Zehra’nın nasıl yaptığını anladı.

Bu kezde Zehra’nın telefonu çaldı, Yasemin ablasına telefonun çalıyor abla deyince, hemen odaya giden Zehra çalan telefonu susturmadığı için ona kızdı. Ömer de sessizce benim telefonun suçlusu benimde senin telefonun suçlusu da mı benim dedi. 😀

Nihat ve Alev hiç anlaşamıyorlar. Ne evde nede işte. Alev Ömer’i arayınca hep meşgule attığını söyledi Nihat’da bana söyle dedi yine kızılca kıyameti kopardı Alev. Cevriye halada evde iş konuşmayın diyerek son noktayı koydu iyi oldu.

Hani küçük çocuklar köşe kapmaca oynar ya işte Ömer de Zehra’nın evinde Onun odasında küçücük yerde bu kez Yasemine yakalanmamak için dolabın yan kısmına saklandı. Allah’dan o dolap vardı, yoksa nereye saklanırdı bizim basketbolcu gibi boyu olan yakışıklı Ömer’imiz.  Bu sıkıntıda sorunsuz atlatıldı çok şükür.

Zehra, babası ve kardeşi ile beraber akşam yemeği yiyorlar ama Ömer beye yemek yok aç kaldı Ömercik. Kıyamam elma yemeği de sevmiyormuş, Zehra yedi o elmayı da.

Birde Zehra ya demez mi bu saate kadar niye gelmedin diye. Ve Zehra ya demez mi sende hiç tanımadığın bir evde kilitli kalsaydın anlardın ne demek istediğimi dedi. Zehra nın yarasına tuzu bastı. Canı yanan Zehra açtı ağzını yumdu gözünü, merak etme bunu benden daha iyi anlayamaz diye başladı, ait olmayan bir yerde zorda kalmayı iyi bilirim diye sayıştırdı..

Ömer de senin için bu kadar zor olduğunu bilmiyordum dedi.

Zehra, madem mecbur kaldık bunu cehennem azabına çevirmek zorunda değilsin. Senin ailene hep saygılı davrandım ama sen ? Bana ne olacağı senin umurunda bile değil. Karşındakinin ne hissettiği, ne yaşadığı, yarasının ne kadar acıdığı senin umurunda bile değil. Dedi Zehra. Ömer ise sessiz kaldı onun karşısında.

“Ya tam açacaksın yüreğini, ya da hiç yeltenmeyeceksin!
Gerisi yoktur aşkın, ya siyahı, ya beyazı seçeceksin.”
Şems-i Tebrizi

Ömer, Burada Siyahı seçti.  Susmayı seçti, siyahı karanlıkta kalmayı can acıtmaktansa, kendi canının yanmasını tercih etti. Zehra için sırf o üzülmesin diye yaptı bunu. Sustu kaldı sessizce.

Ömer sessizliğini, benim şimdi bu durumdan kurtulmam gerekiyor, sana herşeyi anlatacağım ama tek bir şey istiyorum beni dinleyeceksin dedi.

DİNLE
Çünkü; dinlemek, dokunmaktan, tatmaktan, koklamaktan hatta görmekten daha önemli ve daha önceliklidir. Beş duyun ile elde ettiğin bilgilerin hepsinin doğruluğundan emin olamazsın.

Algıladıklarını bilgi düzeyine yükseltebilmen için ayrıca çaba harcamak zorundasın. Bu çabanın en azı ve en verimlisi dinleyerek algıladıkların için olacaktır.

Duymak, işitmek yetmez; dinle. Öyle dinle ki, ses ve söz önce bilgi’ye sonra hikmet’e dönüşsün. Koyun kaval dinler gibi değil, ağaç topraktan, yaprak yağmurdan suyu çeker gibi dinle. Kulağın kapağı yok, açman gerekmez; aklını aç, kalbini aç, insafını aç ki dinlemiş olasın.

Ayşe arıyordu abisini konuşabilecek durumda olmadığı için mesaj gönderdi Ömer.

Ayşe den gelen mesajı, Zehra duyacak şekilde okudu Ömer; tamam abi, Leyla’ya geçmiş olsun dileklerimi ilet. Zehra’yı da öp, bunu söylerken Zehra ya baktı Ömer, sonra aniden koltuktan kalktı,

Zehra ise Ayşe istedi diye bir an  Ömer’in onu öpeceğini düşündü 😀

Öpse hoşuna gidermiydi Zehra? Ah aşk Ah sen nelere kadirsin aşık Zehra’mız bir mesajla Ömer’in onu gerçekten öpeceğinden korktu.

Yasemin ablasının odasına geldi, bu gece seninle uyuyabilirmiyim? dedi. Annem neden gitti, ben annemi çok özledim, biz ona ne yaptık dedi.

Zehra da Yasemin’i gönderdikten sonra Ömer’i suçlamaya devam etti.

Ömer de anneni ben göndermedim, desede inanmıyor Zehra.

Salim amca koltuk da namaz vaktine kadar dinleniyor, Zehra Ömer’i tam çıkaracaktı ama bu kezde olmadı. Nasıl susamış bir bardak suyu bir seferde içti Ömer afiyet olsun.

Zor geçen bir gecenin daha sabahı olmuştu. Ve Ömer koltukta takım elbisesi ile oturur halde uyuyakalmış, Zehra da eşinin omuzlarında uyuya kalmış.

Çok güzel bir manzaraydı onların o hali.

Önemli olan bir omuza yaslanmak değil, o omuzda yaşlanmaktır.

Sen gönlümün yüküsün, omzumun değil.. Sen canıma yarasın, tenime değil.. Yürekte taşınan sırta ağır mı gelir?… Zehra..

Yasemin, biz babamla çıkıyoruz diye haber verdi öylelikle uyandılar bizim çiftimiz. Zehra, gittiler gelebilirsin dedi. Ömer, çok şükür deyince, Zehra; görende çile çektin zannedecek altı üstü birkaç saat dedi.

Sonra Zehra kahvaltı sofrasını hazırladı birlikte kahvaltı yapacaklardı. Ama olmadı. Tayfun aradı, kim kimi yaralamış dedi , yine bir şeyleri sakladığını söyledi, Ömer de annen neden dönmüyor? deyince annemi sen kaçırdın dedi Zehra.

Leyla, Zehra ile konuşurken belki Ömer masumdur dedi ama Zehra fikrinden hiç vazgeçmiyor. Zehra, Ömer’in masum olduğuna inanmıyor.

Ömer köşkte kardeşi ile konuşuyor, Ayşe yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anladı. Ve hatta Ayşe abisine, sen Zehra yı gerçekten seviyormusun? diye sorunca, Ömer, tabi ki seviyorum Zehra benim karım dedi.

Canım Ömercim, Zehra artık o benim karım derken hiç tereddüt etmeden, düşünmeden, kekelemeden, tek seferde o benim karım diyebiliyor.  Herşeyi ile benimseyip kabul etmiş.

Ayşe, abisine olurda bana söylemezsen kırılırım sana dedi. Zehra yı aradı özlemiş buluşmak konuşmak istiyor. Zehra da Ayşe ile konuşmak istiyor.

Ömer ofiste Demir ile konuşuyor, Zehra ya olanları neden anlatmadığını açıkladı. Demir Ayşeye sen söyle boşanacağınızı dediği an, Alev ve Nihat birlikte çalışmak istemiyoruz diye girince Ömer Alev’e çok iyi bir ders verdi. Ya ikiniz benim dediğim gibi birlikte çalışırsınız yada ikiniz birden gidersiniz. Alev patavatsızca konuşunca Ömer, karım hakkında konuşurken iki kere düşüneceksin, sınırlarını bil artık, bu yaştan sonra sana nasıl konuşacağını öğretecek değilim dedi. Afferim Ömer Alev’e dersini verdin iyi oldu. Hadi Alev güle güle..

Ökkeş amcam olan olayları Hediye ablaya anlattı. Cevriye halada geldi. Sakın ağzınızdan bir şey kaçırmayın o ayaklı gazete bütün aile duyar sonra.

Ömer ve Zehra yı konuşsunlar diye arayan Demir ve Leyla onları köprünün ortasında buluşturdular birbirinin geleceğinden haberi olmadan gelen çiftimiz konuştu, hatta Ömer Zehra dan özür bile diledi. Ama yok inatçı keçi Zehra vazgeçmedi inadından ben o konağa dönmem dedi.

Ömer, Zehra dan ayrılırken arabada giderken bu boşanma işini evdekilere nasıl açıklarım derken kardeşi aradı Zehra aradı buluşacağız dedi, Ömer Zehra’nın herşeyi anlatmasından çok korktu yanlarına gitti.

Zehra, Ayşe ile bir kafede buluşacak, Ayşe Zehra dan önce geldi ama durumu iyi değildi ve Zehra içeride konuşalım dedi içeri giderken Ayşe nefes almakta zorlandı ve bayıldı. Onu o halde gören Zehra çok korktu. Ömer de o esnada arabasıyla geldi oraya yerde baygın yatan kardeşini görünce çok korktu. Zehra’nın onunla konuştuğunu ve o yüzden de kardeşinin bu halde olduğunu düşündü.

Ömer için çok zor bir durum, kardeşinin her an öleceğini bilmek.

Her zaman hayatımızdadır ama hiç kimse sahiplenmez ölümü.

Ölümün soğukluğu her an yanında olamayacağını bilmektir keşke dedirten tek şey ölümdür.

 

dizibilgi google play

Adını Sen Koy 104. Bölüm Analizi 9 şubat Yorumları (16 Yorum)

 1. hayir ya aywemize hic biwey olmasin lutfen Omer yikilir nasil ki akwamki bolumun de ki kimi Ayweni goren Omer nasil dayikildi canim benim

  • Ayşe ölücek lafını her duydumda, ya da okudumda Ömer gibi bende kötü oluyorum;-(

  • inşallah Ayşe ye bir şey olmayacak. ama Ömer çok korkacak kardeşine bir şey oldu diye cinarecim

 2. AŞK- bazen o omuzuna yastlanıp uyurken, rahatsız olmasın diye, kılını bile kıpırdatmamaktır:)

 3. Teşekkür ederim bir tanem, Ömer artık Zehra ya karşı o eski Zorba Ömer değil, bu güzel bir gelişme. Özür dilemesi gerektiğininde farkında buda demek oluyor ki, Ömer Zehra ya yaptıklarının, onu nasıl farkında olmadan üzdüğünün, kırdığının farkına vardığını gösteriyor. Ömer için büyük bir gelişme.
  Benim gönlüm isterdi ki, Zehra nasıl Ömer eve ayakkabıları ile içeri girmesine engel olduysa, su içerken de Ömer’in, unuttuğu besmele çekmeyi, sonunda çok şükür demediğini ona fark ettirmesini isterdim.
  Bu bölümde, Zehra Ömer’e evde terlik giyilmeyeceğini Türk kültüründe böyle bir şeyin olmadığını çok güzel gösterdi. Takdir ettim Zehrayı, sonra Salim amca namazını da,kuran ibadetini de yaptığını gösterdi. Bu sahneleri görmek güzeldi teşekkürler dizi ekibine.
  İşte dediğim gibi Zehra’nın Ömer’e, bir şey yerken, içerken önce besmele çekileceğini, sonunda da çok şükür denilmesi gerekir diyerek, ayakkabı olayı gibi bunları da tatlı sert söylemesini isterdim. İnşallah ilerleyen zamanlarda olur bu dediklerim.
  Yabancı dizilerde bunları fazlasıyla gösteriyorlar ama kendi kültürlerince.
  Biz onların kültürünü örnek alıp uygulayacağımıza, kendi kültürümüze sahip çıkarsak ve biz onlara örnek olursak çok daha güzel olur diye düşünüyorum.
  Önce biz kendimize ve kendi kültürümüze sahip çıkmalıyız.
  Ayakkabı sahnesi için ekibi tekrardan kutluyorum. Zehra çok güzel bir ders verdi, hem seyirciye hemde Ömer’e aferim Zehra takdir ettim seni.
  Canım benim, Zehra nın Ömer’e sürekli o sözleri söylemesi, Ömer’in onu gerçekten önemsemesini, değer vermesini, istiyor sadece bir sözleşmenin bir parçası olarak değilde bir birey, bir insan olarak kendisine değer verilmesini istiyor haklıda Zehra. Robot değil ki Zehra gel deyince gelsin, git deyince gitsin. İnsan ve bir kalp ile ruh taşıyor o bedeninde. Ömer’in bunların farkına varmasını istiyor Zehra haklı olarak.

  • Aynen arkadasim deyerlerimize sahib cikmamiz lazim , olsun canim nerde olsa ben okurum yorumunu bitanem

 4. Tatlı delim tatlı analizini okudum. İçinde gülücükler olduna göre akşamkı bölümü beyenmişsin demek. Çok güzel zaten bende beyenmişdim:-)

  Aylinim sen niye minnoş analizlerinden yazmadın? Ama yukarıda yazdığın sözlerde güzel:-)

  ÇİNARECİM ben evli diyilim. Ama güzel dileyin için teşekkür ederim:-) Zaten benimde en büyük hayalim anne olmak:-) Kız annesi:-)
  Tatlım akşam ışıklarınızın yanmasına sevindim. İnşallah bide ışklar yandı diye mutluluktan alamamışsındır:)
  Çinarecim sana 2 sorum var. Senin çocukların kızmı erkekmi? Bide sen kaç yaşındasın? İstersen cevap vermiye bilirsin:)

  VEFACIM canım arkadaşım diyer sayfada okudum, namaz kılarken ben iyleşiyim diye dua etmişsin. Canım bana bu kadar deyer verdiyin için teşekkür ederim:-) Canım bil ki, senin ve diyer tatlişkolarımın duaları sayesinde bende büyük gelişmeler var. Düne göre kendimi daha iyi hiss ediyorum. Ateşimde düşdü. Maşallah turp gibiyim.

  Ya insanın sizin gibi arkadaşları olduktan sonra ne iserki? Bide sizi görüb sarıla bilsem…

  • Tatlı Ülkerim, evet çok beğendim küçük çocuk Ömer’i görmek güzeldi. Köşe kapmaca oynarlar ya çocuklar işte Ömer de öyle güzel ve tatlı çocuktu benim gözümde.. Biraz boylu poslu çocukdu olsun içindeki o çocuk ruhunu kısa bir süreliğinede olsa görmek güzeldi. 😀

   İyileşmene sevindim. dur bekle koşarak geliyorum sarılacağım sana ohhh ne güzel sarıldım sıkı sıkı sana, ne güzelsin sen öyle prensesler gibi benim güzel arkadaşım:)

   Aylinim sana yazdığım yazı aşağıda neden öyle oldu anlamadım, ben bir hata yaptım senin mesajının altına cevapla yazan yerden yazmadım sanırım ondan öyle oldu.

   • Aslıcım bende sana sarılıyorum. Ama yavaş sarılıyorum. Allah korusun sıkı sıkı sarılırsam bolup olürsün. Eeee malum senin gibi ikinci tatlı deliyi bulmak zor:-)

 5. Aslicim ben ilk once seni tebrik ediyim , cunki sen uzun bir zamandir Omerin ozur dilemesini bekliyordun bu oldu , belki tamda senin isdedigin gibi olmadi ama Omer sucunu itiraf etdi ve ozur dilemesi gerkdiginide dile getirdi . Omer Kervancioqlu icin buyuk bir ireleme , eski Omer olsa yinede Zehraya anen adam bicakladi konaga donmesen polise ihbar ederim derdi , Zehrani konaga gotururdu . Ama asik Omer bunu yapmiyor Zehra Uzulmesin diye sustukca susuyor icinde birikiyor tum acilar. Zehra keski anlasa , ya bu gunki bolumde Omer , biraz ipucuda verdi ama bizim inatci kizimiz bir turlu anlamak istemedi , yazik Omere tum gece ac kaldi kahvalti yapacakdilar bas basa oda olmadi ( benim isim bu gun disarida uzadigi icin dizinin saatine kendimi zar zor atdim eve , Omerin ac kaldigi sahnede yemek yiyordum , yazik Omer ac kaldigi icin istahim kesildi yemekden :D) evet Omer artik dili dolasmadan Zehraya karim diyor . Bu gun seviyorumda dedi . Kendine itiraf edemediyini Ayseye itiraf etdi . Insallah bi gun Zehrayada soylersin bunu . Ve bizim inatci Zehramiz , kizgin Zehramiz surkli Omere sunu soyleyip duruyor ben senin neyinimki , sen beni onemsemiyorsun , sen beni sadece sozlesmenin bir maadesi olarak goruyorsun gibi gondermelerde bulunuyor . Asik bu kiz sonda Aysenin bayilmasi bizi uzsede cok eylenceli bi bolum oldu