3 Adam Ev Araba ve Para Ödüllü Matematik Sorusu 12 Nisan(Asal Sayı Değildir)

30 yıldır dershane öğretmeni olarak çalışan Aydın Cerit bir Matematik sorusu sordu ve çözene ödül olarak 1 ev 1 araba ve bankada bulunan 1 miktar para ödülü koydu. 19 mayısa kadar sorduğu sorunun çözümünü bulana bu hediyeleri verecek olan Aydın Cerit’e paranoyak olmuş eleştirisi bile geldi. Hatta Aydın Cerit’in eşi ise Aydın Cerit’i evden kovdu; zira bu ödüller aslında onların yıllardır biriktirdikleri tüm maddi varlıklarıydı.

10 üzeri 1523 basamaklı bir sayı var ve bu sayının verilen formüle göre çıkacak sonucundan kaç tanesi asal diye soruluyor. İşte 3 Adam’ın 12 nisan 2017 tarihinde yayınlanan yeni bölümünde çıkan ödüllü soru

(7+30 üssü n) dizisi veriliyor. Buna göre, a) İlk 169 asal tam sayıdan kaç tanesi bu dizinin terimlerini tam böler? b) Bu asallar hangileridir? c) Bölen bu asalların dizinin diğer hangi terimlerini tam böldüğünü gösteren kuralları çıkarınız. d) Dizinin ilk 11 terimini asal çarpanlarına ayırınız e) 1789379615459’a tam bölünen dizinin terimi var mı,varsa bu sayıya tam bölünen dizinin baştan 2. teriminde ‘n’ kaçtır?

Diğer taraftan Samsunlu Matematikçi Aydın Cerit’in sorusu Cagatay Gulec & Muhammed Veli isimli iki genç tarafından çözüldü ancak bu gençler Aydın Cerit’e hiç bir şekilde ulaşamadıklarını söylüyorlar. 

 

dizibilgi google play

3 Adam Ev Araba ve Para Ödüllü Matematik Sorusu 12 Nisan(Asal Sayı Değildir) (3 Yorum)

  1. Okuyunca cok guldum ya esi evden gercekten kovdumu? Bide asal ne demek azeri oldugum icin soruyu tam anlamadim galiba 1-e ve kendisine bolunen rakama deyilir dimi?