Menü Aç/Kapat
Tarihte Gerçekte Kösem ve Safiye Sultan Kimdir ? Muhteşem Yüzyıl Muhteşem Yüzyıl Kösem 04.11.2015
Tarihte Gerçekte Kösem ve Safiye Sultan Kimdir ? Muhteşem Yüzyıl

Ekranlara yeni bir tarih dizisi daha ekleniyor ! Star Tv’de 12 Ekimde başlayacak Muhteşem Yüzyıl dizisinin yeni versiyonu olan Kösem Sultan tarihi kişilik olarak yani gerçekte kimdir ? Dizide anlatılan Kösem ve Safiye Sultan gerçekten tarihi bilgilere göre mi anlatılacak ? Muhteşem Yüzyıl Kösem kaçıncı yüzyılı hangi padişahı anlatacak ? Konusu Hikayesi Ne ? işte bu soruların cevabı haberimizde.

Aylardır uzun uğraşlarla Yunanistan’da çekimlerini yapan dizi de önemli tarihi kişilik ve karakterler anlatılacak. Devrinin kayda değer vakalarını konu alacak dizi şimdiden çok sevildi.

kösem sultan tarihi bilgiler

Peki Kösem Sultan Tarihte Kimdir ?

Osmanlının önemli hatunlarından biri olan Kösem Sultan’ın diğer adı Haseki Mah Peyker Valide Sultan Kösem, 15. ve 16. yüzyılda yaşayan tarihi karakter 1590 yılında doğdu. Saraya girmeden önceki hayatı tam bir muamma. Osmanlının devlet yönetiminde ki en etkin kadınlardan biri. Kocası 1. Ahmet ve doğurdukları şehzade ve padişahlar arasında 4. Murat ve 1. İbrahim var.  Çok akıllı bir kadın olan Kösem Sultan Bosna’dan geldi ve Hareme girdikten sonra kısa sürede 1. Ahmet’in gözüne girerek onun Hasekisi olmayı başardı. Genç yaşta kocasını kaybeden Sultan o olaydan sonra çok büyük üzüntüler yaşadı. Herhalde dizi belli bir bölümden sonra bu olayı konu alıp anlatacaktır.Bildiğiniz üzre bu karakteri Beren Saat canlandıracak.

Safiye Sultan Tarihte Kimdir ?

Dizinin diğer kilit karakterlerinden olan Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandırıyor. Osmanlı Padişahlarından 3. Murat’ın karısı. 1550 yılında dünyaya geldi. Akıl ve düşünceleri yönünden çok saygın biri olan Safiye Sultan İtalya’da dünyaya geldi. Osmanlı’nın Akdeniz’deki donanması Safiye Sultan’ı buldu ve ülkeye getirdi. İhtişamlı güzelliği ve alımlı karakteri ile çağına damga vurmuştur. Haremde adı Sofia olan cariye kız daha sonra ismi Safiye olarak değiştirildi. Muhteşem Yüzyıl dizisinde sahneler çokça göreceğimiz Hülya Avşar bakalım Safiye Sultan rolünü nasıl bir performansla canlandıracak ?

Siz Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan ve Safiye Sultan hakkında tarihi bilgi olarak ne biliyorsunuz ? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yorumunuz yönetici tarafından onaylandığında yayınlanır. Lütfen küfür ve argo içeren yorumlar yapmayınız. Aksi halde yorumunuz onaylanmaz.

Popüler Haberler