Diriliş Ertuğrul Karacahisar Kalesi Ne Zaman Fetih Edilecek?

3 yorum
163

Diriliş Ertuğrul  dizisinin 3. sezonunda önemli konulardan birisi de Karacahisar Kalesinin Fethi olacaktır. Ertuğrul Beyin ilk olarak Karacahisar Kalesini Tekfuru ile iyi ilişkiler geliştirmek ve Hanlı pazardan tekfurun ve kalenin alış veriş yapmasını sağlamaktır; ancak Karacahisar Tekfuru Vasilyus tarafından öldürülünce Karacahisar kalesi fitnenin çıktığı yer olacak ve sonunda Feth edilecektir.

Ertuğrul Bey her ne kadar Karacahisar Kalesini feth etmeye çalışsa da Karacahisar Kalesini Feth etmeyi başaramayacaktır.

Karacahisar Kalesi Ne Zaman Feth Edilecek?

Osmanlı Devletinin ilk fethi Karacahisar Kalesinin Feth edilmesi ile başlamıştır. Karacahisar kalesi Osman Bey döneminde feth edilmiştir. Osman Bey Karacahisar’ı tek başına feth edememiş ve Sultan Alaeddin Osman Bey’e asker ve mühimmat gönderince Osman Gazi ilk olarak Karacahisar kalesini Fetih etmiş ve Osmanlı yerleşik hayata geçmiştir.

Bir rivayete göre ise Karacahisar kalesi Ertuğrul ve Alpleri tarafından tam teslim alınmak üzere iken ortaya çıkan Memlük tehlikesi ile Sultan Aleaddin bölgeden ayrılmış sonrasında ortaya çıkan Moğol ve Haçlı belası nedeniyle Karacahisar kalesinin teslim alınması ertelenmiştir. Sonrasında ise İmparatorluk Karacahisar kalesine yeni bir Tekfur göndermiştir.

Karacahisar kalesinin fethi ise Ertuğrul Beyin ölümünden sonra Osman Bey tarafından gerçekleştirilecek ve Osmanlı Devetinin ilk fethi olarak kayda geçecektir.

Gerçek Tarihte Karacahisar Tekfuru kimdir

Karacahisar Tekfuru Karacahisar Kalesinin komutanıdır. Karacahisar Tekfuru aslında Ural Beyin hanımı Çolpan Hatun’un amcasıdır.  Karacahisar Kalesi; Eskişehir’in güneybatısında, Porsuk Çayı ’nın yanındaki platonun üzerinde kurulmuş bir Bizans kalesidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Diriliş Ertuğrul Karacahisar Kalesi Ne Zaman Fetih Edilecek? (3 Yorum)

 1. YANLIŞ BİLGİ
  1) Karacahisarin fethi Sultan Alaaddin’in emri ile Ertuğrul Bey tarafından fethedilmistir.
  *Ama daha sonra Moğolların Anadolu’yu istilası sırasında rumlar kaleyi geri alır.
  2) Kaleyi daha sonra Osman Bey fetheder.
  * SULTAN ALAADDIN’İN OSMAN BEYE FETIHTE YARDIM ETMESI KULLIYEN YALANDIR.
  》OSMAN BEY DEVRINDE ZATEN TAHTTA SULTAN ALAADDIN YOKTUR MOGOL HIMAYESINDE OLAN BASKA BIR SULTAN VARDIR.

  Saygılarla